Конспекти занять з дітьми.
«Народна колискова пісня»
Конспект тематичного заняття для дітей 5-6 років.
Автор: Трищенко Олена Анатоліївна, музичний керівник, муніципальне дошкільний освітній бюджетна установа «Дитячий сад загальнорозвиваючого виду N12 «Берізка» р. Дальнєгорська с. Сержантово.
Музика допомагає людині стати духовно багатшою.
Незамінний вплив музики на людину люди відчули і усвідомили ще з давніх часів.
Відомо, що дитина емоційно реагує на музику з перших днів життя і навіть раніше. Сприйняття музики починає формуватися ще в утробі матері. Малюк ще не знає мови, не розуміє слів, але заспокоюється, затихає, засинає, почувши теплі, ласкаві, м'які інтонації голосу матері.
Мелодія - це душа музики. Колискові пісні - перші мелодії, перші музичні враження людини. Колискова пісня несе в собі народну мудрість, красу, вона - частинка фольклору. Через колискову пісню малюк отримує перші уявлення про оточуючих предметах, про тварин, птахів... У деяких колискових містяться елементи моралі, вони вчать добра та співчуття до ближнього. Але найважливіше виховний вплив на дитину робить сама мама, її материнська ніжність і любов. Маленький дитина потребує ласкавих колискових піснях.
Прийшовши в дитячий садок, малюк продовжує чути колискові пісні, починає сам їх підспівувати на музичних заняттях, в групі, в повсякденному житті.
У молодшому дошкільному віці діти вже мають деякі уявлення про жанр народної колискової пісні, про різному їх характер. В середній групі діти здатні розрізняти образи і засоби музичної виразності. А старші хлопці вже мають більш розширені уявлення про цей жанр, вони здатні розрізняти колискові пісні за змістом і ділити їх на групи; співати виразно, у відповідності з характером, придумувати свої колискові.
Прийти до такого результату допомагають тематичні заняття, присвячені цій темі.
Пропоную свій конспект тематичного заняття «Народна колискова пісня» для старшого дошкільного віку, в якому використовувала прийоми, які зацікавили дітей та урізноманітнили заняття: питання з «чудо - мішечка», пальчикова гра (я є автором), музична гра та ін. Через заняття проходить вирішення завдань таких освітніх галузей:
- Пізнання
- Здоров'я
- Музика
- Комунікація
- Соціалізація
- Художня творчість
- Художня література
- Безпека
Конспект тематичного заняття «Народна колискова пісня»
для дітей 5 - 6 років
Мета. Закріпити і розширити уявлення дітей про жанрі народних колискових, різних їх видах.
Завдання
Музичні:
- Розвивати вміння виконувати ритмічні рухи відповідно до характеру музики. Вчити виразно рухатися, ритмічно, виявляючи творчість у вигадуванні свого візерунка. Самостійно змінювати рухи зі зміною частин музики.
- Визначати характер колискових пісень, засоби музичної виразності.
- Розвивати навички правильного інтонування, виразного, плавного співу (легато), вміння співати а капела, за принципом «Ехо».
- Розвивати творчі здібності у співі.
Психолого - педагогічні:
- Викликати доброзичливе ставлення до людей і тварин; бажання і вміння заспокоїти немовля, заколисати його.
- Розвивати комунікативні навички.
Попередня робота.
Закріпити знайомий матеріал по темі «народна колискова пісня». Знайомити дітей з музичними вправами «Змійка з ворітцями», «Хитання рук»; музичною грою «Ходить сон біля вікон». Вчити прислів'я, приказки і забавлянки з дітьми.
Матеріал та обладнання. Колиска (вміщає ляльку), до неї подушечка, ковдру, матрац, стрічка (4 м); лялька - пупс; диво - мішечок, картки з питаннями (8 шт).
Хід заняття
У центрі залу висить колиска, в якій лежить «дитятко» (лялька).
Діти вільно заходять до зали в супроводі педагога. Музичний керівник просить дітей не шуміти, спокійно підійти до колиски і встати навколо.
М. р. похитує колиску і наспівує:
Ворота - то скрип, скрип,
А Колічка спить, спить.
Спи ночами, рости по годинах.
Ти спи, засни, угомон тебе візьми.
Яку пісню я заспівала? (Відповіді дітей). Правильно, колискову. Заспівалаколискову пісню і малюк заснув. Нехай Миколка поспить, а ми йому сон кольоровий «притягувати» будемо, ось так...
Діти виконують вправу «Хитання рук» ( польська нар. крейду., обр. Ст. Іваннікова// Музика і рух для дітей 5 - 6 років/ М. «ПРОСВІТА».- 1983.- с. 53-54).
М. р. домагається плавних, м'яких рухів руками у відповідності з характером музики.
М. р. А зараз «покажемо» кольорового сну дорогу. Встаньте один за одним (діти виконують). Будемо йти тихо, спокійно, щоб Коленьку не розбудити...
Діти продовжують розучувати вправу «Змійка з ворітцями» («Заплетися, тин», р. н. м., обр. Н.Римського - Корсакова// Музика і рух для дітей 6-7 років/ М. «ПРОСВІТА».-1984.- с. 38-40).
М. р. стежить за поставою дітей, за точною передачею спокійного характеру музики рухами, умінням самостійно придумати свій візерунок і до закінчення музики утворити коло.
Він же. Ось ми і стали навколо Миколки. Один вічко в Миколки спить, а інший дивиться, одне вушко спить, а інша слухає. Слухає, значить, почує... Колискову разом співати будемо, послухайте яку... («Бай, так побай» р. н. м.//О. П. Радынова «Баюшки - баю»/ М. «ВЛАДОС».-1995.- с. 38-39).
(Співає а капела)
Бай, так побай, дітки, засинай.
І всі ластівки сплять, і касатушки сплять,
І зайчатки сплять,
Всім дітлахам сплять велять...
Діти розучують колискову за принципом «Ехо». М. р. проспівує одну фразу, діти повторюють. Педагог домагається точного інтонування мелодії, правильної передачі характеру, вміння співати не поспішаючи, протяжно, співуче; розвиває навички у дітей співати а капела (з голосу), потім з музичним супроводом.
М. р. Нехай Миколка поспить, а ми поговоримо трошки. Сьогодні ми знову будемо говорити про Народної колискової пісні. (Пропонує дітям сісти біля колиски.).
Колискові пісні, як ви знаєте, з'явилися дуже давно, в далекій давнині. Це народні пісні, складені не композитором, а в народі. Заколисує мама дитятко (м. р. знову гойдає колиску) і наспівує свою колискову. Якщо виходила красива мелодія, сподобалися слова пісні, мама запам'ятовувала і повторювала їх. Інша мама співала по - своєму. Найкрасивіші пісні продовжували жити, а хто їх склав, вже ніхто не пам'ятав. Було лише відомо, що хтось з народу. Тому вони і отримали назву -народні. Почує донька від мами колискову пісню, запам'ятає, а потім заспіває її молодшим у родині дітям...
Ви знаєте, хлопці, що колискові пісні бувають різні. Чим вони відрізняються? (Характером, змістом, темпом, динамікою). Правильно,їх можна розділити на чотири групи.
До першої групи належать пісні, які містять звернення до дитини з побажаннями сну, благополуччя, щастя, достатку... Ось така, наприклад:
Люлі, люлі, спатоньки, скачаємо Насті валянки,
Полушубочек зшиємо, Настю до бабусі пошлемо.
Буде бабуся зустрічати, Настю кашкою пригощати,
Дасть їй тепленький блінок і рум'яний пиріжок.
Яка ця пісня за характером? (Світла, привітна, спокійна).
У другу групу пісень входять образи тварин і птахів.
Ах ти, котенька - коток, котя сіренький хвосток.
Прийди, котя, ночувати, мою Сонечку качати.
Що можна сказати про цю колискову? (Відповіді дітей). Тут ми чуємо образотворчість - наслідування мурлыканью кота в закінченнях фраз (на слова «сіренький хвосток»).
До третьої групи відносять колискові з міфологічними (казковими, вигаданими, несправжніми) образами Сну, Дрімоти, Угомона.
Вже як сон ходив по лавці, Дрімота по підлозі брела.
Дрімота по підлозі брела, до Маші в спальню зайшла.
До неї в ліжечко забрела, на подушечку лягла.
На подушечку лягла, Махаю ручкою обняла.
Хлопці, що ви можете сказати про характер цієї пісні? (Характер плавний, спокійний, наспівний). Правильно, мелодія тут м'яка, заспокійлива, зачаровує. Надає колискової умиротворений характер.
До останньої, четвертої групи колискових належать пісні, у яких, злягла, лякають, залякують неслухняних дітей.
Баю, баюшки - баю, не ложися на краю.
Прийде сіренький дзига, і вхопить за бочок,
І потягне у лісок, під ракитовый кусток!
Цю колискову знають всі. Давайте її разом заспіваємо. Будемо співати співуче, протяжно, неголосно, точно проспівувати мелодію. Я вам зараз її нагадаю (співає). Згадали?А тепер заспіваємо разом (співають).
М. р. Молодці, хлопці! (Заглядає в колисочку). Ось і Миколка міцно заснув...
А у мене для вас є сюрприз! Подивіться! (Показує незвичайний барвистий мішечок з великим питанням зовні). Це - диво - мішечок! Як ви думаєте, що там всередині? (Відповіді дітей). А я думаю, що там цікаві питання, тому що зовні мішечка є знак питання, ось він (показує). Ну що ж, давайте заглянемо в нього.
Мої пальці ніяк не можуть розв'язати цей чудовий мішечок з питаннями. Що ж робити? (Діти пропонують свої варіанти. М. р. пробує відкрити, але нічого не виходить). Хлопці! Я знаю, як можна потренувати пальці! Проведемо пальчикову гру «Граємо - відпочиваємо». Йдіть усі сюди!
Проводиться пальчикова гра «Дрімота»
Наші пальчики грали (грають пальцями обох рук)
Наші пальчики втомилися. (Пальці повільно збираються в кулачки)
Досить стрибати і скакати, (пальці різко випрямляються і стискаються)
Вам пора, хлопці, спати. (Долоня до долоні, руки під щічку)
Ви поспіть, відпочинете, (Долоньки перенести під іншу щоку)
І знову почнете грати, (роз'єднують долоньки, ворушать пальцями)
Стрибати, бігати і скакати, (стискають пальці в кулаки і розтискають)
Веселитися і мріяти! (На слово «веселитися» - руки «куточком». Одна рука горизонтальна, інша вертикальна. «Грають» пальці руки, розташованої вертикально. Повторити, помінявши руки. На слово «мріяти» піднімають руки вгору і розводять їх в сторони).
Нарешті, м. р. розв'язує чудесний мішечок.
М. р. Він знову трохи підріс! Знову додався питання.
Вибирай будь скоріше!.. (Підходить до будь-якій дитині. Той опускає руку в мішечок і виймає барвисту картку з зображенням зевающего немовляти, наприклад. Варіанти можуть бути різні. Діти повинні бути зацікавлені і з бажанням виймати картки).
Так!.. Питання у нас такий!..
Проводиться вікторина на тему «Народна колискова пісня».
Питання:
- 1. Чому колискова пісня отримала таку назву? (Тому що дитина спала в ліжечку, яку в давнину назвали «колискою», від слова «бути». «Коливати», значить, качати.
- 2. Згадай інша назва колискової пісні? («Байки», значить колисати, гойдати. «Баяти» - говорити пошепки, «скачувати», присипляти).
- 3. Для чого потрібні колискові? (Для того, щоб дитина заспокоївся, заснув).
- 4. Чому колискові пісні називаються народними? (Значить, вони складені не композитором, а в народі).
- 5.Крім народних колискових пісень, які ще бувають колискові? (Авторські, які склали композитори.).
- 6. Однакові колискові пісні за характером? (Ні, одні веселі, світлі; інші сумні, жалібні, плавні, м'які).
- 7. Згадай і розкажи прислів'я, приказки та потішки про сон.
1-й дитина. Сон краще всякого ліки!
2-й дитина. Сон милею рідного брата!
3-й дитина. Спиш, спиш, а відпочити ніколи.
4-й дитина. - Гей, Фома! Навіщо ти лягаєш спати з великою ложкою?
5-й дитина. - Так минулої ночі я у сні знайшов горщик із медом. Раптом сьогодні
знайду?
6-й дитина. -Єгоре, ти спиш?
7-й дитина. -Ні!
6-й дитина. - Іди на двір, дров принеси.
7-й дитина. - Засинаю.
- 8. Хто тут сміливий, завзятий, колискову заспівай нам!..
Діти за бажанням співають знайомі колискові пісні або самі вигадують їх. (Всі голосно аплодують за сміливість, за вміння співати протяжно, не поспішаючи).
М. р. Ось і спорожнів наш чудесний мішечок. Ви співали чудово, на всі запитання дали правильну відповідь. Думали і відповідали швидко. Що це означає? (Залишилося час пограти).
Проводиться російська народна гра « Ходить сон біля вікон».
Лічилки обирають Дрімоту (ведучого):
Сплять іграшки, сплять звірята, сонце спить, трава, квіти...
Чистите Зубки, хлопці, спати йдіть, перший - ти!
Діти йдуть по колу, взявшись за руки, Дрімота в колі. Дрімота рухається протиходом, співає разом з дітьми:
Ходить сон біля вікон... Всі сплять? Чи всі сплять?
Бродить Дрімота біля будинку і дивиться на хлопців.
На другу частину музики діти зупиняються, піднімають зчеплені руки. Дрімота виходить через «ворота» з кола і знову заходить, виходить через інші «ворітця» і знову заходить і т. д. Дрімота говорить тихо, спокійно:
Закривайте очі, нехай насняться казки!..
Діти закривають очі. Ведучий вибігає з кола, біжить за колом і непомітно до кого - небудь доторкається (це залишається в таємниці) і стає разом з дітьми.
Звучить вступ, діти знову йдуть по колу і співають. Після слів «ходить Дрімота біля будинку і дивиться на хлопців», дитина, до якого доторкнулася Дрімота, робить крок вперед (коло). Гра триває.
М. р. Тихіше, тихіше!.. Коленьку розбудіть. Підійдіть, будь ласка, до колиски. (Діти виконують). Дивіться, малюк посміхається уві сні, значить, все добре. - Спи, Миколка, набирайся сили... А ми заспіваємо тобі, прощаючись, «Баю-бай, баю-бай...» (діти співають і плавно махають рукою, потім спокійно виходять із залу).
Література: О. П. Радынова «Баюшки - баю» (Москва, «ВЛАДОС».- 1995).