Конспекти занять з дітьми.
«В гостях у бджілки Жужі»
Дидактичний посібник для музичного розвитку дітей.
Автор: Сергієнко Тетяна Миколаївна, музичний керівник, Державне освітнє установа дитсадок - новобудова, р. Москва.
Основу цієї допомоги становить обертовий диск з покажчиком (стрілкою) на кольоровій фрагмент.

Кожен колір відповідає завданням, таким чином, пропонують дитині розкрити свої знання та здібності.
Посібник може застосовуватися як для закріплення програмного матеріалу, так і для діагностики розвитку дитини в різних видах діяльності.
Гра може бути використана в тематичних заняттях, конкурсах, змаганнях, розвагах і святах.
В результаті використання гри у дітей підвищується рівень розвитку творчих здібностей, метроритмичного і звуковисотного слуху, аналіз і порівняння сприйняття музичних творів, активізується увага, комунікабельність, розкріпачення
Комплект ігор включає теми:
Визначення ритмічного малюнка, відтворення його в хлопках, грі на дитячих музичних інструментах.

Визначення напрямку мелодії

З досвіду роботи пропоную свій варіант використання дидактичної гри для старшої і підготовчої групи.
Тематичне заняття.
« В гостях у бджілки Жужжи.»
Мета: розвиток пізнавальної активності дітей, реалізація потреб у самовираженні. Розвивати музичні здібності дітей: музичний слух, почуття ритму, музичну пам'ять.
Завдання: Систематизувати і поглиблювати знання про явища природи (весна), реалізація вражень у танцювальному та пісенній творчості, розвиток звуковисотного слуху, розвиток метроритмичного слуху. Закріплення знань про музичні інструменти.
Обладнання:

- дидактична гра« В гостях у бджілки Жужу»
- картки з ритмічними завданнями,
- дитячі музичні інструменти
- (бубон, металофон, трещітка)
- Портрет композитора Чайковського П. І.
- 4 обруча для гри.
Хід заняття.
Хлопці, сьогодні на занятті ми познайомимося з бджілкою Жужу і її сім'єю. Адже ми знаємо, що дуже працьовиті бджілки вони цілий день літають і збирають нектар з квітів. Я приготувала для вас сюрприз і принесла чарівний короб, він зберігає в собі багато загадок та ігор.
Для того щоб відправитися в подорож ми разом з бджілкою полетимо а допоможе нам стрілка, повторюйте всі за мною чарівні слова.
Стрілка стрілка покружи
Пелюстка нам покажи,
Ми відкриємо твій секрет
І дамо вам відповідь.
Наша чарівна стрілка зупинилася на синьому кольорі, а це означає, що зараз нам належить розгадати його таємницю.
У мене в руках картки з ритмічними загадками.

У кожній картці ми бачимо довгі і короткі палички - це наші помічники у визначенні довгих та коротких звуків.
Наше завдання отхлопать ритм і потім послухати, як буде цей ритм звучати на різних інструментах.
Молодці, ми чудово впоралися з завданням.
Давайте з вами продовжимо, і зараз нас чекає наступне випробування
Ми з вами знаємо, що з першого березня починається весна.
В лісі замети осідають,
Течуть річкою між осик,
І на галявинах виростають
Квіточки перші весни.
Ось і на нашій музичній галявині виросла квітка, а от який вам потрібно відгадати.
Слухання п'єси «Пролісок» П. В. Чайковського.
Відповіді дітей.
Молодці ви всі дізналися цю квітку і визначили композитора.
Хлопці, а яка ця музика за настроєм? (відповіді дітей) правильно, музика ніжна, легка, трепетна.
Музичними звуками композитор розповідає про маленького трепетному квітці, він повільно розправляє пелюстки, хитає голівкою, кружляє в танці. Давайте придумаємо танець для проліска.
Танцювальна імпровізація.
А зараз я пропоную вам відчути аромат квітки.
Давайте ми з вами вдихнемо його.
Вправа на дихання «квітка»
Вдихнути через ніс, затримати дихання, не піднімаючи плечі
2.Выхох - на видиху тривало вимовити: «А-а-ах!»
А наша бджілка продовжує свою подорож.
Зараз ми покрутимо чарівну стрілку і скажемо чарівні слова.
Стрілка стрілка покружи
Пелюстка нам покажи,
Ми відкриємо твій секрет
І дамо вам відповідь.
Ось наша стрілка зупинилася на золотавому кольорі, а це значить, що ми з вами потрапили на квіткову галявину.
Дивіться скільки тут незвичайних квітів, я пропоную вам скласти пісеньку бджілки і на склад жу-жу викласти квітами її мелодію.
Молодці, наша бджілка Жужу, дуже рада зустрічі з вами і навесні.
Ожила природа навколо,
Пробудилася від сну,
З блакитного небозводу
Із сонцем до нас прийшла весна.
Н. Чанчикова.
А зараз я пропоную вам заспівати пісню
Пісня « Дзеркальце весни» (Гомонова)
А наша бджілка продовжує свою подорож.
Зараз ми покрутимо чарівну стрілку і скажемо чарівні слова.
Стрілка стрілка покружи
Пелюстка нам покажи,
Ми відкриємо твій секрет
І дамо вам відповідь.
Хлопці на цей раз стрілка зупинилася на зеленому пелюстці
Нашим завданням сьогодні буде відгадати музичні загадки.
А всього-то три струни
Всіх грою веселить!
Ой, дзвенить вона, дзвенить,
Їй потрібні для музики.
Хто така? Відгадай-ка...
Це наша... (Балалайка)
Сам пустий, голос густий,
Дріб відбиває, крокувати допомагає. (Барабан)
Грати вміє він і «форте»і «піано»,
Через це назвали його... (Фортепіано)
Сім кружечків-малышат
На линеечках сидять.
Ах, як всі живуть дружно,
Дзвінко пісеньки співають.
Дуже зайняті роботою
Ці радісні... (Ноти)
В лісі вирізана, гладенько витесана,
Співає, заливається, як називається? (Скрипка)
Ніби дівчина заспівала,
І в залі немов посвітлішало.
Лине мелодія так гнучко.
Затихло все: грає... (Скрипка)
Мама мені сказала,
Що її бабуся Марфа,
Дуже здорово грала
І на домрі, і на... (Арфі)
Дуже любили музику
Дві сестри, Наташа з Ніною,
І тому купили
Їм велике... (Піаніно)
А це що за чудеса?
В лісі ми чуємо голоси,
Хлопці біля вогнища сидять,
Співають і на неї дивляться.
Щоб вона раптом зазвучала,
Щипни струну ти для початку.
А струн буває сім чи шість,
Її достоїнств нам не злічити.
Всім під неї легко співається,
Скажіть, як вона зветься?.. (Гітара)
Низьким голосом ведмідь
Може голосно заревіти.
Чути лева, хоч він не близько.
Його голос теж низький.
Назвіть мені зараз
Найнижчий голос... (Бас)
Це що за інструмент висотою в цілий будинок?
В труби, дерево одягнений, прикраси на ньому.
Голосів має багато цей звучний велетень.
Він ласкавий, суворий, а звуть його... (Орган)
Він похід на брязкальце,
Тільки це не іграшка! (Маракас)
У нього сорочка в складку,
Любить танцювати в присядку.
Сорок гудзиків на ньому
З перламутровим вогнем
Веселун, а не буян
Голосистий мій ... (Баян)
А зараз я пропоную вам пограти і всім перетворитися на веселих бджілок. У бджілок будиночок - вулик, ми з вами распределимся по командам. Ваше завдання під музику рухатися по залу в ритмі того музичного жанру який буде звучати а під кінець музики збиратися у свій вулик.
Наше заняття підійшло до кінця ви всі великі молодці і розгадали усі загадки, які приготував нам чарівний короб.
А наша бджілка Жужу, перетворилася у велику бджолу, і буде чекати вас в гості знову.