logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми.

«В гості до бабусі Маланье»

Конспект заняття з пізнавального розвитку для дітей середньої групи.

Автор: Шустова Інна Валеріївна, Муніципальне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок N 3 «Ромашка», р. Палласовка.

Мета:

  • Формування інтересу дітей дошкільного віку до історії російської національної культури

Програмне зміст:

  • Розвивати пізнавальну активність і допитливість дітей через ознайомлення з побутом і традиціями російських людей;
  • Продовжувати знайомити з житлом російської людини - хатою, її пристроєм і особливостями проживання;
  • Активізувати і збагачувати словниковий запас назвами предметів побуту російського народу;
  • Підтримувати інтерес дітей до творів усної народної творчості, знати їх і використовувати у повсякденному житті;
  • Виховувати почуття патріотизму, любов до своєї Батьківщини, пошана до історії російського народу і його традицій

Методичне забезпечення:

  • Міні-хата;
  • Запис музики П. І. Чайковського;
  • Російський народний костюм для дорослого;
  • Предмети побуту: самовар, рогач, кочерга, чавунець, піч, постоли, вишиті рушники і т. д.

 

Хід заняття
Входить вихователь одягнений у російський народний костюм
Вихователь
Здрастуйте, хлопці! Мене звуть тітонька Меланія. Я хочу запросити вас до себе в гості.
А живу я за лісом, тому наш шлях лежить через ліс, який ми з вами придумаємо. Зробити це нам допоможе музика.
Закрийте очі, вслухайтеся в чарівні звуки музики і уявіть собі весняний ліс.
Слухання музики 2-3 хв, після чого гучність музики зменшується.
Вихователь
Я бачу у лісі багато дерев і чагарників, тут бродить багато звірів, що всі вони займаються своїми справами. Бачу птахів, гриби, горіхи, ягоди.
А тепер відкрийте очі і розкажіть, що ви бачили в лісі.
Відповіді дітей
Вихователь
А от, хлопці, і моя хата
Слава нашій країні,
Слава російській стороні!
І про цю старовину
Я зараз почну розповідь.
Щоб діти могли знати
Про справи рідної землі!
Вихователь
Здрастуйте, гості дорогі, детушки милі! Милості прошу!
В хату заходьте, сідайте. А я подивлюся, які у нас хлопчики дбайливі, як дівчаток зручно посадять, на дівчаток полюбуюся, які вони ласкаві, як вони хлопчикам «спасибі» скажуть.
Ну ось, як славно розмістилися.
Діти, ви помітили, яким словом я вас зустріла?
Відповіді дітей
І ви мені теж «привіт!» сказали. Кожен день люди говорять один одному це слово. А ви коли, кому і де його говорите?
Відповіді дітей
Що ж це за слово таке, що воно означає?
«Привіт» від слова «здоров'я», «здоров'я», тобто ми бажаємо людині здоров'я, бажаємо йому не хворіти.
Це побажання добре чи зле?
Відповіді дітей
Тому говорити це слово треба лагідно, привітно і дивитися в обличчя тому, з ким вітаєшся. Давайте спробуємо
Говоримо один одному «привіт» ласкаво

Вихователь
Ось такий доброзичливий народ і хату цю зрубав. Але одній людині таке велике діло не під силу. Була традиція допомагати один одному. І народ склав прислів'я: «Розум добре, а два краще», «Одному добре, а разом краще». І, звичайно ж, у хаті, яку будували дружно з добротою і турботою, жилося добре.
Вечорами збиралися люди у великій хаті, де співали, водили хороводи, розповідали казки, вишивали: пряли, в'язали, вишивали, плели личаки і кошика. Такі вечори називали посиденьками. Ось і ми з вами влаштуємо сьогодні посиденьки. А щоб не було нудно давайте пограємо в гру.
Проводиться гра «У Маланьи, у старенької»
Правила гри
1. Той, хто стоїть у центрі хороводу, повинен сам придумати, як зобразити дітей бабусі Маланьи.
2. Дозволяється показувати будь-які рухи, але кривлятися або жартувати не можна.
3. Всі учасники хороводу повторюють рухи ведучого.

У Маланьи, у старенької
Жили в маленькій хатинці
Сім дочок,
Сім синів,
Всі без брів.
З такими очима,
З такими вухами,
З такими носами,
З такими вусами,
З такою головою,
З такою бородою...
Нічого не їли,
Цілий день сиділи,
На неї (нього) гляділи,
Робили ось так...

Діти рухаються по колу в один бік, тримаючись за руки.
Зупиняються і з допомогою жестів і міміки зображують те, про що говориться в тексті: закривають руками брови, роблять круглі очі», і «великий ніс» і т. п.

 

 

Сідають навпочіпки і однією рукою підпирають підборіддя.
Повторюють за ведучим будь смішне рух

Після гри діти сідають на свої місця
Вихователь
Кімнату в хаті називають «світлицею». Постарайтеся запам'ятати це слово. Посеред світлиці ставили піч. Про неї говорили «Піч всьому голова» - значить найголовніша. Давайте подумаємо, чому піч у хаті найголовніша? Де в світлиці їжу приготувати? Звичайно ж в печі! Чим обігріти хату? Зараз на вулиці холодно, а у нас вдома і в дитячому саду тепло. Що нас гріє?
Відповіді дітей
А в старовину батарей не було. Що тоді гріло? (Піч) Що потрібно, щоб піч гріє? (Дрова).
Так, піч і нагодує й зігріє. А траплялося й так: нагуляются діти, на гірках накатаются, в сніжки награються, прийдуть з вулиці мокрі, замерзлі, де сушити одяг і валянки? Виявляється піч і сушить, і не тільки одяг. Що ще можна сушити на печі?
Відповіді дітей (гриби, ягоди, трави)
А ще, діти, піч лікує. Якщо діти прийшли з прогулянки промоклі, що з ними може статися?
Відповіді дітей
Покладуть застудженого на грубку, вона його прогріє - застуда і пройде. Ось чому кажуть «Піч всьому голова». Вона годує, сушить, гріє, лікує.
Вихователь
А де ж люди спали?
Відповіді дітей (на печі, на лавках, на скринях)
Вихователь
Столи в хатах були великі, а поруч прості довгі лавки, т. к. стільців ще не було. Столи були великі, бо і сім'ї були великі: тато, мама, дідусь з бабусею і дітей осіб 5

Пальчикова гімнастика
«Як у нас сім'я велика»

Як у нас сім'я велика
Так весела:
Два біля лавки стоять,
Два вчитися хочуть,
Два Степана у сметани
Об'їдаються.
Дві Дашки у кашки
Харчуються.
Дві Ульки в люльці
Гойдаються

Хлопки в долоні і удари поперек

Загнути великі пальці.
Загнути вказівні пальці.
Загнути середні пальці.

Загнути безіменні пальці.

Загнути мізинці

Вихователь
Самий головний у родині був найстарший, чоловік-дідусь. Його всі слухалися, бо він прожив багато і багато знає. Навіть за столом всі його слухалися. На стіл ставили один на всіх чавун з кашею, кожному давали ложку і шматочок хліба. Готували їжу у спеціальному горщику-чавунці. Поставити або дістати з печі чавун можна тільки рогачем. «Рогач» - це палиця з одягненою на неї металевою рогаткою. Ось він за пічкою варто.
Вихователь
Майже всі в хаті робилося своїми руками.
Кожен, роблячи якусь річ, хотів, щоб вона була найгарніша. Люди з любов'ю і старанням прикрашали свої вироби. Будь-яка річ: серветка або рушник, дитяча колиска або ківш - все прикрашалося різьбленням, вишивкою, мереживом, розписом.
Я от дивлюся, як ви всі гарно одягнені, де ж ви такий одяг взяли?
Відповіді дітей
А раніше весь одяг шили, вишивали і розшивали її самі. У кожної майстрині був свій візерунок, за яким можна було здогадатись, чия це плаття.
А ось це, хлопці? (Сорочка) Раніше її називали «косоворотка». Чому? Може хто знає?
Відповіді дітей
Тому що розріз ворота розташовувався не посередині, а збоку: звідси і назва «косоворотка»
Вихователь
Так, нарядів було багато, і їх десь треба було зберігати. А ви свої речі де зберігаєте, де складаєте?
Відповіді дітей
А раніше люди зберігали всі свої речі в скринях
Вихователь
Ой, хлопці, а в мене в печі хліб уже достиг. Подивіться, який рум'яний, запашний, красивий. Скуштуйте хлібця.
Вихователь
Ох, і засиділися ми.
Вам, хлопці, пора повертатися в дитячий сад. Але я сподіваюся, що вам сподобалося і ви багато дізналися про те, який російський народ: працьовитий, доброзичливий і веселий.
Я сподіваюся, що і ви будете такими ж.
До побачення, хлопці!

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове