Конспекти занять з дітьми.
Заняття з екологічного виховання в підготовчій групі.
Склала і провела вихователь першої категорії Касимова Троянда Мунавировна, Набережні Челни.
Мета: дати дітям уявлення про взаємозв'язки, що існують у природі, навчити працювати з харчовими ланцюжками, вміти обґрунтовувати їх, доказово відповідати на запитання вихователя. Сприяти вихованню інтересу до світу природи.
Матеріал: картинки для показу, для гри, картки - харчові ланцюжки, готовий на аркуші кросворд, звукозапис.
Хід заняття.
Вихователь розповідає казку «Старий і сова».
В одного старого було стадо корів , що паслися на лузі біля села .Корови харчувалися конюшиною і давали багато молока. Над квітучим конюшиною літали джмелі. На краю села в дуплі старого , великого дерева жила сова, яка вдень спала, а вночі літала на полювання і ухала гучно. Крик сови заважав йому спати і він прогнав її. Сова образилася і полетіла. І раптом через деякий час корови стали худнути і давати дуже мало молока, бо мало стало конюшини, зате з'явилося дуже багато мишей і зникли джмелі. Чому хлопці це сталося?(Діти висловлюють свої припущення). Вихователь продовжує розповідати казку.
Сова живиться мишами , а коли вона полетіла мишей розвелося багато , а вони руйнували норки джмелів , які живуть у землі.
Джмелів стало мало. А саме вони пурхають , літають над конюшиною, запилюють його , коли він цвіте. Без джмелів конюшина перестав рости, коровам стало нічим харчуватися, і вони почали худнути і давати мало молока.
Тоді старий вибачився перед совою, а коли вона повернулася , вони разом з нею пили чай з молоком.
.
Питання до дітей.
-Чому корови стали мало давати молока?
- А чому перестав рости конюшина?
- Розвелося багато мишей , чому?
- Як закінчилася казка?
Физминутка.
А зараз ми хлопці відпочинемо. Давайте уявимо що ми в лісі, закриємо очі - ми біля дуба.
Перед нами дуб широкий ( руки в сторони)
А над нами дуб високий ( руки вгору)
Раптом над нами сосни, ялини ( нахили головою)
Головами зашуміли (оплески)
Грянув грім, сосна впала ( присіли)
Тільки гілками качала ( встали, похитали головою).
Повідомлення вихователя про те , що в природі все взаємопов'язане. (Показує картки - картинки і розповідає)
- скінчилася зима
- пригріло сонце
- почав таїти сніг
- зник сніг
- розквітли квіти
Далі вихователь пропонує дітям продовжити ланцюжок , підказуючи і поправляючи. (Відповіді та міркування дітей).
Після вихователь пояснює , що всі зміни в природі відбуваються в свій час. І не може статися так , як у казці С. Маршака « Дванадцять місяців» , коли в середині зими раптом зацвіли проліски.
Хлопці подумайте , як рослини і тварини пов'язані між собою ? ( відповіді дітей).
Звичайно, правильно . Так , травоїдні і рослиноїдні тварини живляться рослинами , а хижі тварини іншими тваринами .
Включається запис «Ліс» ( шум лісу) - психогімнастика.
Коментар вихователя :
- Ми з вами були в лісі, вам там сподобалось?
Давайте ще раз туди повернемося .Уявимо що ми в лісі - тихо , здається , що крім дерев нікого немає. Прислухаємося , і ліс відкриє нам свої секрети.( Розповідь супроводжується показом ілюстрацій ).
Ось гусениця сидить на листку дерева , у неї одна справа поїдати листя. Ось мишка з'їла травинку , а тут під корою жук гризе деревинку.
Не з'їдять вони весь ліс? Немає за ними багато око глядить . Ось синичка гусеницю - цап зазнала у гніздо годувати пташенят . А дятел продовбав дірку і витягнув жука .
За синицею , дятлом стежать інші тварини . Їх можуть зловити сокіл , яструб. І , виходить , що всі мешканці лісу один від одного залежать. Яструбам не прожити без синиць , а синицам без гусениць , гусеницям без листя і всім разом без лісу.
А тепер давайте пограємо.
Гра називається «Розклади правильно».
Мета: закріпити вміння узагальнювати , робити класифікацію за основними ознаками ( птахи , рослини , комахи , тварини (свійські, дикі) ).
На столі лежать картинки, їх потрібно по підгрупах розкласти . Сюди вийдуть спочатку три людини , потім ще три.( Під час гри діти пояснюють , чому вони саме так виконали завдання) .
Молодці, правильно впоралися.
А тепер, ми з вами сядемо зручніше , спинки прямі і попрацюємо над чим. Будемо виконувати завдання щодо складання харчових ланцюжків за малюнками.
Спершу я вам розповім і покажу як правильно потрібно робити :
( на малюнку листочок, на іншому - гусениця , і на третьому птах)
Подивіться, ось картинки , ставлю на дошку першу лист , тому що його гусінь їсть, після звісно поставлю гусеницю, щоб вона його з'їла, потім птицю , бо пташка з'їсть гусеницю. Ось вийшов ланцюжок, хто кого їсть. Йде своєрідна ланцюг їжі.
На тарілочках лежать картинки :
в одній; колосок - миша - лисиця
в інший ; рослина - комаха - жаба
у третій ; жолудь - білка - ласка.
Зараз підійдуть до мене три людини , візьмуть тарілочки і побудують свою харчовий ланцюжок на дошці. А ми потім подивимося , чи правильно вони думають.
Молодці , і з цим завданням впоралися.
Для вас приготувала кросворд.
| б |
е |
л |
до |
а |
|
| |
д |
е |
р |
е |
в |
про |
| |
з |
про |
в |
а |
|
Щоб розгадати кросворд, треба відгадати загадки:
- Без крил, а швидше птиці.
З дерева на дерево перелітає. ( білка)
- Навесні веселить , влітку холодить .
Взимку зігріває, восени живить. (дерево)
- Всю ніч літає, мишей видобуває.
А стане ясно , спати летить в дупло.( сова)
Ну що ж, пограли ми з вами , розгадали кросворд , думаю багато нового дізналися .Ми з вами , хлопці теж живемо у взаємозв'язку з природою - любимо ягоди , гриби. І природі потрібно платити добром - берегти наші ліси, тварин не ображати . Одним словом треба берегти і охороняти природу! На цьому наше заняття закінчується. А вам сподобалося сьогоднішнє заняття ? Що найбільше сподобалося? Артем ? Катя?
Ви мені теж сподобалися! Як ви думали , розмірковували , мені допомагали .Сьогодні всі розумники у мене. За це я вам приготувала сюрприз - дари лісу. Пригощаю вас вітамінами від білочки - горішки .
Спасибі всім!