Конспекти занять з дітьми.
О, морська, ти хвиля
Комплексне підсумкове заняття в підготовчій группедля дітей мають порушення мовлення
Автори: вихователь Волкова О. Н., вчитель-логопед Сухарева А. Р., Муніципальне Дошкільний навчальний Заклад - Центр Розвитку Дитини - дитячий садок N18 "Горобинка" муніципального освіти міста Кропоткіна.
Мета. Долучити дітей до прекрасного світу поезії, музики, живопису.
Завдання.
- Продовжуємо вчити: - складати різного типу речень (прості
поширені і складні) з особистого досвіду,
використовуючи свої знання і передаючи свої почуття;
- добирати визначення до слів "море", "буря";
- розуміти і пояснювати поетичний прийом порівняння.
- Формуємо уміння правильно сприймати і відчувати настрій,
відбите в поезії, музиці та живопису.
- Прищеплюємо почуття любові до поезії, музики, живопису.
- Розвиваємо уяву дитини.
Попередня робота.
- Читання літературних творів про море.
- Розглядання ілюстрацій, фотографій про море; репродукцій картин художників - моренистов.
- Індивідуальне розучування віршів про море.
- Прослуховування аудіокасет: "Шедеври інструментальної музики", "Звуки моря", "Звуки води",:
- Перегляд мультфільму "Казка про рибака і рибку"
Словникова робота.
Моренист, прибій, небозвід, блискучий день, вал морської, блакитне небо, безтурботно, запаморочилось море, хлябь морська. рибка телескоп,
Матеріал.
Репродукції картин:
В. К. Айвазовського "Буря на Льодовитому океані (1864 р.)
"Море" (1864 р.)
"Схід сонця" (1876 р.)
"Неаполітанська затока в місячну ніч" (1850 р.)
Приладдя для малювання: папір, фарби, олівці, фломастери, воскові крейди.
Методи і прийоми.
Розповідь - бесіда, розглядання репродукцій, прослуховування аудіокасет, прийоми полихудожественного виховання, дидактичні словесні гри по розділу " розвиток мовлення, пантоміма, розслаблення (релаксація), читання і слухання віршів, малювання, розповідання про свої почуття і роботах.
Хід заняття.
1.
Вихователь: - Діти, а хто з вас помітив, якийсь новий мешканець з'явився в нашому акваріумі?
Діти: (рибка)
Вихователь: - А якого героя мультфільму вона вам нагадує?
Діти: (Золоту рибку з "Казки про рибака та рибку")
Вихователь: Так. Дійсно, ця рибка - телескоп, схожа на Золоту рибку. А хто пам'ятає: хто написав цю казку і де жила казкова рибка?
Діти: (Олександр Сергійович Пушкін, у синьому морі)
Вихователь: Нагадайте мені, будь ласка, як змінювалося море при кожній прохання старого?
Діти: (синє море, запаморочилось синє море, неспокійно синє море почорніло синє море, на морі чорна буря)
2.
Вихователь: А зараз послухаємо, як описали бурю у своїх віршах поети: Баратинський Е. А. і Мов Н.М.
"Буря" Е. А. Баратинський.
Завила буря; хлябь морська.
Клекоче і реве, і чорні вали
Йдуть, до неба повстаючи,
Б'ю, гнівно пеняся,
В прибережні скелі:
"Буря" Н.М.Мов.
Величезні хмари нависли широко
Над морем і зрили блискучий день.
І у синю безодню спустилася глибоко
І в ній улеглася важка тінь;
Але безодня морська вже обурюється,
Їй хочеться світла і нарікає вона,
Докладно і голосно вона забушует:
(Пауза)
Вихователь: - Хто може розповісти, які почуття виникають, коли ви слухали ці рядки віршів?
Діти: (ніби стало темно і дуже страшно, а мені стало холодно,..)
Вихователь: - А якими фарбами можна виразити ці почуття на папері, які тону ви б використовували, якщо б вирішили написати картину про бурю на морі?
Діти: (колір синій, темно синій, чорний, фіолетовий, всі темні і похмурі тони,..)
Вихователь: - Художник В. К. Айвазовський використовував такі ж фарби і тони при написанні своїх картин:
"Буря на Льодовитому океані (1864р.) "Море" (1864р.)
( Пауза - діти розглядають картини).
Вихователь: - Гра "Підбери слова"
(Підберіть слова, якими можна описати розбурхане море. Яке воно?)
Діти: (страшна, жорстока, страшна, загрозливе,:.)
Вихователь: - А вам хотілося б потрапити в ці картини? І чому?
Діти: (мені немає - там страшно, там можна потонути, :)
Вихователь: - А як ви думаєте, чи можна почути бурю? І які звуки видають: сильний вітер, б'ються об берег хвилі?
Діти: (він виє і стає страшно, моторошно; свистить і завиває; хвилі з гуркотом розбиваються; чути, як камені б'ються один про одного на дні; : )
Вихователь: - Різноманіттям звуків бурхливого моря був вражений і російський поет Тютчев Ф. І.. будучи на морі під час шторму.
"Море і скеля" Ф. В. Тютчев.
Мені чується гуркіт безодні морській:.
І бунтує і клекоче,
Хлющить, свистить і реве:
Хвиль шалений прибій.
Безперервно вал морської
З ревом, свистом, вереском, виттям,
Б'є в скелі берегової:
Знову хвилі лізуть з виттям, :
Але про камінь незмінний.
Бурхливий натиск переломив,
Вал отбрызнул розорений
І струмує галасливої піною
Знесилений порив:.
(Пауза)
Якими словами поет описав звуки бурхливого моря?
Діти: (вітер і хвилі виють, свистять, гримлять, лізуть, ревуть,:)
Вихователь: Вірно. Але люди бачать у бурхливому морі не тільки масу пенящихся хвиль і грізну стихію. У кожної людини своє бачення моря. Для одного - це богатир, велетень, для іншого - це гнівний господар моря Нептун,Але не кожен може висловити свої почуття, емоції у віршах. Послухайте, будь ласка, як і ким представляє море М. Ю. Лермонтов.
"Дари Терека" М. Ю. Лермонтов.
І старий у блиску влади
Встав, могутній, як гроза,
І одяглися вологою пристрасті
Темно-сині очі:
З ким порівнює море поет?
Діти: (зі старим; з могутнім старим; напевно, це страшний старий,:)
Вихователь: - Послухайте ще два уривки:
"Дари Терека" М. Ю. Лермонтов.
:І вал-велетень, хитаючи головою
Стає в ряд, і ряди кажуть:
І ось, свої смагляві обличчя нахмуря
І білі гребені колебля, вони
Йдуть:
"Буря" Н.М.Мов.
Про завзятий кінь, про морський кінь,
З блідо-зеленою гривою,
То сумирний, ласкаво-ручний,
Той скажено-грайливий:
У своїй гордовитій силі,
Густу гриву растрепав
І весь в пару і милі
До брегам направив бурхливий біг
І - в бризки разлетишься!...
(Пауза)
Хто запам'ятав, з ким порівнюють розбурхане море поети?
Діти: (з велетнем, він грізний, з морським конем, який то сумирний, то хоче бути злим, але він добрий і не страшний,:)
Вихователь. - А як ви думаєте, чому море порівнюють з велетнем, зі старим, з морським конем:.?
Діти. (тому, що море дуже велика; тому, що хвилі піднімаються і вкриваються піною, як грива цього коня; тому, що море величезне, а людина маленька, навіть якщо він сильний дорослий чоловік; :)
Вихователь. - А який образ бачите ви. Коли переглядуєте свої розбурхане море?
Діти. (з богатирем, який з кимось бореться, :)
3.
Вихователь. - Уявіть собі, як почуває себе маленький тендітний кораблик, який потрапив у морську бурю, сбившийся з курсу, що загубився в безодні вод. Що з ним відбувається?
(Звучить музика у виконанні Ванесси Мей "Шторм")
Діти. Через показують пантоміму "Кораблик в бурхливому морі"
Вихователь. - (спокійним тихим голосом, з паузами)
Кораблик гойдається на хвилях.
Його кидають хвилі з борту на бор,
Він то зникає в бурхливих водах,
То піднімається на гребінь хвилі.
Він бореться зі штормом:.
(Музика стихає)
4.
(діти підходять до репродукції картини)
Вихователь.- Погляньте на цю картину морениста В. К. Айвазовського "Схід сонця" (1876р.). Якими словами можна описати це море?
Діти. (спокійне, лагідне, тепле, ніжне:)
Вихователь. - А небо?
Діти. (блакитне, світле, прозоре, блакитне, чисте,..)
Вихователь. - Хотіли б ви, щоб увійти в цю картину і побути там трохи?
Діти. ( так, там добре, там тепло; а я б купувався в морі; а я хочу опинитися на тому вітрильнику, ми з татом плавали, ой ходили під вітрилами і день був такий як на цій картині; а я лежала і грілася на теплому пісочку, не березі і будувала пісочні замки; :)
Вихователь. (читає вірш)
Ф. В. Тютчев.
Приходить світло, спокій, умиротворення.
Солодкий мені твій тихий шепіт,
Повний ласки і любові (як мама).
Але море, як життя нескінченно.
Ти моя морська хвиля
Примхлива хвиля,
Як спочиваючи іль граючи,
Чудний ти сповнена!
Вона грайливо і привітно днем
Ти на сонечку смієшся
Відображаючи неба звід :
Ось як гарно поет описав нам море в сонячним деньок. Але чудово і величаво море і вночі.
Дитина . (читає уривок вірша) Ф. В. Тютчев.
Як добре ти, про море нічне, -
Тут променисто, там сізо - темно:
У місячному сяйві, немов живе.
Ходить і дихає, і блищить воно:
Вихователь. - Зверніть увагу на картину В. К. Айвазовського "Неаполітанська затока в місячну ніч" (1850р.). Які зараз ви відчуваєте почуття. Дивлячись на цю картину?
Діти. (там дуже тихо; навіть вітру немає; а мені захотілося прилягти і відпочити; а я б поспав; . . .)
5.
Вихователь. Кораблик, подорожував по морях, причалює до берега. Жителі портового містечка відпочивають. До них приєднаємося і ми.
(Звучить спокійна музика).
Релаксація "Відпочинок на нічному березі моря".
Діти. Лягають на килимок.
Вихователь. (говорить тихо, спокійно, з паузами, діти пошепки кажуть про своїх відчуттях)
Ось він, теплий ще гарячий від денного сонця пісок.
Ви. Відчуваєте його тепло всім тілом.
Чуєте м'який шелест хвиль.
Це приємний шум хвиль.
Світло місяця розсіяний крізь нічні хмари.
Ви відчуваєте, як нічний бриз, вітерець,
М'яко і ніжно стосується вашого обличчя, рук, тіла.
Повітря наповнене ароматами морської води.
Ви відчуваєте цей запах.
Як добре, як спокійно.
А ось і перші промені сонця прорізали темне небо ночі.
Почувся крик чайок, подув свіжий ранковий вітерець.
День настає.
І вся, і все прокидається.
(Діти встають. Музика стихає).
Вихователь. - Де ж ти, крихкий легкий вітрильник?
Дитина. (Читає уривок вірша) "Парус" М. Ю. Лермонтова.
Біліє парус одинокий
У тумані моря блакитному!
Під ним струмінь світліше блакиті,
Над ним промінь сонця золотий:
6.
Вихователь. Занурившись у море поезії, музики і живопису. Напевно ви хотіли б висловити, передати свої почуття в малюнку?
Діти. (я хочу намалювати бурю; а я тихе море; а я корабель у морі і дельфінів ;:)
Приступають до роботи за столами. Малюють: олівцями, фарбами, олівцями, восковими крейдою, під тихо лунає музику.
По закінченні виконання своїх малюнків діти вивішують їх на стенд і розповідають, які почуття вони намагалися передати у своїх роботах.