Конспекти занять з дітьми.
Розбираючи старий скриньку.
Конспект заняття з екологічного виховання в підготовчій групі.
Осипова Тетяна Олександрівна, вихователь-методист I кваліфікаційної категорії.
Амурська область, р. Зея, мікрорайон Світлий, МДОУ N12.
Мета:
- узагальнити знання дітей про глобус - модель земної кулі;
- формувати уявлення про те, що існують різні ділянки землі, які відрізняються за своїм природним умовам і позначаються на глобусі по-різному;
- виховувати дбайливе ставлення до Землі - свого будинку;
- уточнити уявлення дітей про способи та особливості пересування людини в різних середовищах;
- узагальнити знання дітей про особливості природних умов Крайньої Півночі, тундри, тайги, пустелі;
- формувати у дітей елементарні уявлення про взаємозв'язки і взаємодії живих організмів із середовищем існування;
- розвивати у дітей здатність спостерігати, аналізувати, робити висновки, встановлювати найпростіші причинно-наслідкові зв'язки, описувати, будувати припущення і пропонувати способи їх перевірки.
Хід заняття
Вос-ль: діти, я хочу розібрати свої речі, розкласти їх по місцях. Все, що ми вивчали, я складала сюди, а тепер не можу зрозуміти, для чого все це до чого відноситься? Ви повинні допомогти мені все розставити по місцях. Допоможете? Тоді будемо розбиратися.
1. Почнемо з глобуса. Що можна сказати про нього? (зменшена модель Землі, якщо сильно його крутити, то буде видно один блакитний колір, це вода. Жовтий - пісок, коричневий - гори, зелений - ліси, рівнини, сині гілочки - річки).
Ми сказали, що глобус зменшена модель Землі. Що ми можемо сказати про Землю як про планету? (Вона має форму кулі, обертаються навколо Сонця і навколо своєї осі).
Физминутка. Пройшлися навколо вихователя (Сонце), емітуючи політ навколо Сонця і земної осі.
- Що відбувається завдяки обертанню Землі навколо Сонця? (зміна пір року і частин доби).
- А якщо б ми відправилися з вами в подорож, взяли ми з собою глобус?
- Що допоможе нам орієнтуватися в дорозі, не збитися з маршруту? (Карта).
- Ми візьмемо з собою карту, це набагато зручніше. Що таке карта? (це теж зображення нашої Землі, тільки на папері).
- Уявіть, що ви картограф і вам потрібно намалювати карту. Як ви на карті позначите море, озеро, річку, місто, ліс? Всі ці символи називаються як?.... (Умовні позначення). Давайте ми порівняємо наші умовні позначення з умовними позначеннями в атласі світу.
2.
- Щоб подорожувати по всій Землі зручно буде ходити пішки?
- Назвіть одним словом те, на чому ми можемо подорожувати. (транспорт).
- Який транспорт буває? (схеми).
- Де зручний сухопутний транспорт?
- Коли зручний повітряний? (важкодоступні місця, далекі відстані).
А ось ще й диск у мене є. Цікаво, що у мене там зроблено? Треба дивитися? Поки я включаю диск, ви можете поплавати по морю-океану.
3.
- Куди ж ми потрапили з дитячого садка? (В тундру).
- Як можна здогадатися, що це тундра? (північні олені, карликові берези).
- Чому дерева в тундрі карликові? (вічна мерзлота).
- Чому в тундрі утворюється багато боліт? (при таненні вода не може вбиратися в землю, тому що їй заважає вічна мерзлота).
Досвід.
4.
- З тундри куди ми потрапили? (в тайгу).
- Чим відрізняється тайга від інших лісів? (тут ростуть тільки хвойні дерева).
- Виберете на цих картинках хвойні дерева. (сосна, ялина, ялиця, кедр, модрина).
- Як називається ліс, що складається з одних ялин? (ялинник).
- Як називається ліс, що складається з одних сосен? (сосновий бор).
- Чому влітку і взимку в тайзі похмуро? (крізь густу хвою світла проникає зовсім трохи).
- А значить, багато рослин, кущів, трави зростає в тайзі? (ні, мало світла, голки гниють повільно).
Тільки мохи, лишайники, папороті, гриби, чорниці можуть рости на хвойної підстилці).
Покажіть стрілками, чим харчуються ці тварини.
5.
- А це що за звір такий? (комаха богомол).
- Як ви дізналися, що це комаха? (колечка або насічки на тілі, голова, груди, черевце, шість ніг, вусики).
- Вусики допомагають комах бачити. Чим довше вуса, тим гірше зір.
- Бувають комахи діточками? (ні).
- Для чого комахи відкладають стільки яєць, а з них вилуплюється таку величезну кількість личинок?
- А ось ще одне красиве комаха, павук. (порівняння павука і комахи).
- На що схожа павутина павука?
- Комахи такі маленькі, як вони виживають, адже їх можуть з'їсти? (маскуються).
Физминутка. Потрібно замаскуватися так, щоб тебе не змогли знайти.
- Чому я вас швидко знайшла? (у природі, у вас немає ворогів).
6.
- Куди тепер ми з вами потрапили? (на Північний полюс).
- На півночі тепло чи холодно?
- Чому зима тут довга і сувора, а мороз до - 70°С.?
Сонце тут ніколи не піднімається високо над горизонтом. Його промені ковзають по поверхні Землі, даючи їй дуже мало тепла. Ось чому тут царство льоду і снігу.
- Невже тут ніхто не живе?
- Чому північні тварини ніколи не замерзають?
- Пінгвін - це птах чи тварина?
- Чому білий ведмідь ніколи не їсть пінгвіна? (вони живуть на різних полюсах).
- Коли білого ведмедя відвозять з півночі, чому він не змінює забарвлення, адже маскуватися йому більше не треба?
- Дивлячись на цю птицю можна сказати, де вона живе? За якими ознаками можна визначити це?
- Дивлячись на цю картинку, що ми можемо сказати? (стор 19)
7.
- І ось ми з вами потрапили куди? (в пустелю).
- За якими ознаками це можна зрозуміти?
- Яке в пустелі літо? (дуже спекотне, поверхня землі нагрівається вдень до 70°, а температура повітря в тіні піднімається вище 40°. Правда, ночі прохолодні, тому що пісок і глина швидко остигають).
- Що більше всього людина починає цінувати, потрапляючи в пустелю? (воду).
Ні в якій іншій природній зоні не випадає мало опадів, як тут. Часом за все літо не буває ні краплі дощу!
- Чи означає це, що в пустелі ніхто не живе і ніщо не росте?
Схема. Яке з цих двох рослин виживе в пустелі.
- Якщо ми подивимося на пустельних тварин, яку особливість ми підкреслимо? (майже всі мають коричневе забарвлення).
- Для чого їм це треба? (ховатися від ворогів).
Розумниці мої. А тепер розфарбуйте малюнки, на яких учні дбайливо ставляться до природи та її мешканців. Поясніть свій вибір. (стор 59)
Ну ось, я в усьому розібралася, а ви мені дуже допомогли. Тепер я точно все розкласти по своїх місцях.
Література:
- Вахрушев А. А., Кочемасова Е. Е., Акімова Ю. А., Бєлова В. К. Здрастуй, світ! Навколишній світ для дошкільнят. Методичні рекомендації для вихователів, учителів і батьків - М.: "Баласси", 2003.
- Вахрушев А. А., Кочемасова Е. Е.
- Здрастуй, світ! Допомога по ознайомленню з навколишнім світом для дітей 4-6 років у 2-х частинах. Частина 2. - М.: Баласси, 2007. - 64 с.: іл.
|