Конспекти занять з дітьми.
Конспект заняття з навчання грамоти у підготовчій до школелогопедической групі.
Автор: Смирноа Олена Борисівна, МАДОУ «Дитячий садок N 57 комбінованого виду» Ново-Савиновского району р. Казані.
Тема: "Звук і літера Б.
Мета: Знайомство дітей з буквою Б;
Формування звуко - буквені зв'язки;
попередження дисграфії і дислексії;
формування навички читання;
активізація і розширення словникового запасу дітей;
розвиток дрібної моторики рук;
розвиток довільного слухового і зорового уваги.
Обладнання: картонні метелик і літера Б, іграшка мавпа, конверт; сірники, насіння хурми, обривки пряжі; демонстраційна таблиця з літерами, картки з цифрами від 1 до 10 ( за кількістю дітей); контурні букви Б і інші літери( в тому числі Ь, Ъ, М, У, Р);
картки зі словами, в яких пропущені літери ( за кількістю дітей); малюнки-ребуси; плакат з кросвордом; магнітофон, секундомір.
Хід заняття:
I. Організаційний момент.
-Сяде той, хто назве слово, що складається з 3-х складів.
II. Повторення пройденого матеріалу.
- Хлопці, з якими звуками ми познайомилися на минулому занятті?
(Діти відповідають).
- Хто пам'ятає, ніж звуки Б і ВГЛИБ схожі?
(Обидва приголосні, обидва дзвінкі).
- А чим ці звуки відрізняються один від одного?
(Звук Б - твердий приголосний, звук ВГЛИБ - м'який приголосний).
- Хлопці! Сьогодні в д/сад для нас принесли запрошення. Я вам його прочитаю:
«Дорогі дошкільнята! В морі-океані, на острові Буяні росте незвичайна квітка.
Якщо хочете його побачити, ви повинні потрапити на острів не пізніше 12 години. Поспішайте!»
- Друзі, ви хочете побачити незвичайний квітка?
(Діти відповідають).
- Але тут приписка: «Щоб на острів Буян потрапити, треба згадати рослини, тварин, комах, у назві яких чуються звуки Б або ВГЛИБ.
( Діти називають).
- Молодці! А тепер закрийте очі, чарівництво починається!
( Звучить музика).
III. Вивчення нового матеріалу.
1. Аналіз графічного зображення літери Б.
- Ось ми і потрапили на острів Буян. Як тут гарно! Цікаво, а де ж незвичайний квітка? Ви його не бачите?
( Ні).
Голос у запису: І не побачите! Я, господиня острова, літера Б, покажу квітка того, хто мене - Букву Б - дізнається, полюбить, запам'ятає і всі мої завдання виконає! Мене шукайте мене біля метелики, а завдання візьміть у мавпи.
Логопед: - Ну і ну! Ось так справи! Що будемо робити, друзі? Тому повернемося або вперед підемо?
(Відповіді дітей).
-Я теж думаю, що не варто зупинятися на півдорозі. Давайте шукати метелика і мавпу.
Діти знаходять метелика і букву Б поруч з нею на завіси; іграшку мавпу - на полиці, рядом з нею - конверт із завданнями).
Діти розглядають букву Б, відповідають на запитання логопеда.
- Які елементи можна виділити в букві Б?
(Довга вертикальна лінія, півколо, коротка горизонтальна
лінія).
- З якого боку букви Б півколо (черевце) і козирьок?
( праворуч).
-Хлопці, а чому у нас дві букви Б - велика і маленька?
(Відповіді дітей)
IV. Закріплення знань.
1.Викладання букви Б із сірників, насіння хурми, обривків пряжі. (кожна дитина викладає із запропонованого йому матеріалу)
2. В таблиці знайти всі літери Б, визначити їх кількість і підняти відповідну картку з цифрою. (Завдання дається на час)
І |
Б |
Р |
З |
Б |
З |
Я |
Б |
Ь |
И |
Д |
А |
У |
До |
Р |
Б |
Т |
Н |
Б |
В |
Год |
Г |
Б |
Ф |
З |
Ъ |
И |
Х |
Н |
Б |
3. Кожному знайти свою букву Б на буквеної галявині. ( контурні букви,
тому числі літера Б)
- Робота з картками. Вставити пропущену голосну літеру і прочитати вийшло слово.
Слова на картках: Б...К, Б...НТ. Голосні літери: А, О, И, І, У.
V. Фізкультхвилинка ( Музично-ритмічні вправи на координацію рухів рук і ніг).
VI. Актуалізація знань на цікавому матеріалі.
1. Розгадування ребусів : хата, метелик, банани.
2. Розгадування кросворду.
1)Дика свиня ( кабан)
2) нашийна Жіноча прикраса ( буси)
3) Буває правий і лівий, на ньому можна лежати, можна перевернутися з одного на інший ( бодо).
4) Потрібен, щоб перев'язати рану ( бінт).
Слова вписуються по горизонталі.
У виділених клітинах по вертикалі читається слово БИКИ.
VII. Підсумок заняття.
- Ось і виконані всі завдання. Ви, хлопці, просто молодці!
Але де ж незвичайний квітка?
(звучить музика. Логопед виносить квітка: пелюстки з картону, в середині - цукерки «чупа-чупс»).
- Наша подорож добігла кінця, пора повертатися в дитячий сад.
(діти йдуть).