Конспекти занять з дітьми.
«Подорож з Буратіно».
Конспект заняття з навчання грамоти у підготовчій логопедичній групі.
Автор: Хохлова Олена Юріївна, вчитель - логопед МДОУ ДС КВ N7 с. Кухаривка МО Єйський район.
Цілі: Розвивати у дітей фонематичний слух і сприйняття;
закріплювати поняття: голосний звук, приголосний твердий, м'який приголосний звук; закріплювати поняття - слово, закріплювати знання про слова - предмети, слова - ознаки, слова - дії; вправляти у поділі слів на склади;
закріплювати поняття - пропозиція, «маленьке слово» (привід); вчити складати речення з прийменників і викладати схеми речень;
продовжувати вчити дітей звукобуквенному розбір слів, підбирати слова до заданої звуковою схемою; повторювати літери;
розвивати зв'язне мовлення, загальну і дрібну моторику, увагу, пам'ять, мислення.
Обладнання: Лялька Буратіно, гномики - Звуковички, картинки «подарунки» для Звуковичков (1-ий звук - голосний, приголосний твердий (м'який), предметні картинки для індивідуальних завдань, конверти з буквами, звукові схеми.
Хід заняття.
Логопед: Здрастуйте, хлопці. Ви стали вже зовсім дорослими. Зовсім скоро підете в школу. Сьогодні до вас прийшли гості і ваша майбутня вчителька. У нас ще гість, це Буратіно. Він нічого не знає і нам потрібно буде допомогти йому впоратися з усіма завданнями, які будуть зустрічатися на її шляху. Допоможемо? (Так).
Вирушаючи в дорогу, зберемо речі в портфель.
Пальчикові вправа «Портфель»
СІМ РЕЧЕЙ У НАС В ПОРТФЕЛІ:
Є АЛЬБОМ, І Є ЗОШИТ,
РУЧКА Є, ЩОБ ПИСАТИ.
І ГУМКА, ЩОБ ПЛЯМИ
ПРИБИРАЛА АКУРАТНО,
І ПЕНАЛ, ОЛІВЕЦЬ,
І БУКВАР - НАШ ПОМІЧНИК.
I. станція «ЗВУКИ».
Логопед: Ну, що ж, вирушаємо в дорогу і перша станція «Звуки». Тут живуть наші знайомі гномики Звуковички - Те, Тім і Ау. Давайте розповімо Буратіно, що ми знаємо про звуки. Які бувають звуки? (голосні і приголосні) Які бувають приголосні? (тверді і м'які, дзвінкі і глухі). Які звуки тільки тверді? (ж, ш, ц )
Тільки м'які? (й. щ, ч ).
Буратіно приготував Звуковичкам подарунки, але не знає, кому що подарувати. Допоможемо йому. Покажіть картинки, які ви подаруєте червоному гномика Ау.... Зеленому гномика... Синьому гномика...
(Діти визначають з першого звуку)
Ви допомогли Буратіно подарувати подарунки. Сідаємо на місця.
(Діти сідають)
МИ ПІШЛИ, ПІШЛИ, ПІШЛИ.
НА МІСЦЯ СВОЇ ПРИЙШЛИ.
СПИНКИ РАСПРЯМИЛИ,
РУЧКИ ПОКЛАЛИ.
Логопед: Послухайте вірш. (Дане завдання можна використовувати для інших звуків).
СОНЦЕ СІЛО ЗА СЕЛОМ,
СПЛЯТЬ СИНИЦІ, СОЙКИ СПЛЯТЬ.
СПИТЬ В РІЧЦІ ВТОМЛЕНИЙ СОМ,
СПЯТИ І ЛІС, І СТЕП, І САД.
Який звук ви найчастіше чули в цьому вірші? /З, Сь/
Гра «Де сховався звук?». Визначте місце звуків /С, Сь/ у словах:
САНКИ, СОМ, ЛІС, КОСА, СЕЛО, КОЛЯСКА, АНАНАС, АВТОБУС, ЛІСОК, ПАЛАС, КАСТРУЛЯ, НІС, ШКАРПЕТКИ, ОСА.
Викладіть звукову схему слова: КУЩ, ЛИСТ.
II. Станція «СЛОВО».
Логопед: Ну що ж, ви допомогли Буратіно впоратися із завданнями. Ми наближаємося до наступної станції. Відгадайте загадку.
ВОНО МОЖЕ БУТИ ТИХИМ, А МОЖЕ БУТИ ГОЛОСНИМ,
ОНОМОЖЕТ БУТИ ЛАСКАВИМ, МОЖЕ БУТИ ГРУБИМ.
ВОНО МОЖЕ ОБРАЗИТИ І РОЗСМІШИТИ.
ЙОГО МОЖНА СКАЗАТИ, А МОЖНА ВЗЯТИ, НАПИСАТИ.
(слово)
На столах у вас картинки, використовуючи їх, назвіть
Слова - предмети...., слова - дії..., слова - ознаки...
Слова бувають короткими і довгими. На що ми ділимо слова? (на частини, на склади) Як ми вимірюємо слово? (ударами)
Поділимо слова на склади, використовуючи ваші картинки.
(5-6 картинок вибірково)
Як можна ще визначити, скільки складів у слові? Продовжіть за мною фразу. «Скільки в слові голосних,... (стільки і складів)
III. Станція «ПРОПОЗИЦІЯ».
Логопед: Буратіно задоволений. Хлопці, що можна скласти з слів? (пропозиція). Ми прибули на станцію «Пропозиція».
Часто в пропозиціях зустрічаються маленькі слова - помічники.
(Виставляються схеми приводів, діти називають)
Складіть речення про БІЛКУ, використовуючи слова-помічники
(Діти складають речення і викладають схеми, проводиться аналіз )
Пригадайте основні правила побудови та написання пропозиції. (1-е слово з великої літери, слова пишуться окремо, в кінці ставиться крапка)
-Давайте трохи відпочинемо і разом з Буратіно зробимо зарядку.
Динамічна пауза.
БУРАТІНО ЩОДНЯ РОБИТЬ ЗАРЯДКУ.
ДУЖЕ ПОДОБАТИСЯ ЙОМУ РОБИТИ ПО ПОРЯДКУ.
МИ НОГАМИ ТОП-ТОП,
МИ РУКАМИ ХЛОП-ХЛОП,
МИ ЗЛАЗАМИ МИТЬ-МИТЬ,
МИ ПЛЕЧИМА ЧИК-ЧИК,
РАЗ - СЮДИ, ДВА - СЮДИ,
ПОВЕРНИСЯ НАВКОЛО СЕБЕ,
РАЗ - ПРИСІЛИ, ДВА - ПРИВСТАЛИ,
РУКИ ДО ВЕРХУ МИ ПІДНЯЛИ,
РАЗ - ПРИСІЛИ, ДВА - ПРИВСТАЛИ,
НА НОСОЧКАХ ПОБІГЛИ.
РАЗ-ДВА, РАЗ - ДВА,
ВИРУШАТИ В ДОРОГУ ПОРА.
IV. Станція «БУКВ».
Логопед: Нарешті ми прибули на станцію «Букв». Ми вже знаємо букви. Які букви у нас не позначають звуків? (Ь, Ъ) Які букви позначають два звуки? (Я,Ю,Е,Е)
(Далі діти виконують завдання, на заздалегідь підготовленому демонстраційному матеріалі).
- З усіх знаків у вас на листочку виберіть і обведіть лише літери російської мови.
А 8 Р N І V 2 P Z Д....
- Завдання «Вставити правильну літеру: Ж-Ш, Л-Р
Лу...і па...ка
ка...а ка...та
- Буратіно написав слова прочитайте і знайдіть помилки:
Калабані, чяшка, щюка, чюдо. Яке правило забув Буратіно?
- Завдання «Яке слово підходить до якої звуковою схемою?».
(3 слова та 2 звукові схеми)
- Гра «Розгадай слово з 1-им буквах»
равлик, черепаха, єнот, шкарпетки, голка, ліжко
(учень)
- Завдання в конверті «Шкільні слова» (у конверті картки з буквами і над ними цифра, дитина викладає цифри по порядку і читає вийшло слово.)
Слова: альбом, портфель, фарби, гумка, ручка...
- Як назвати всі ці предмети одним словом? (Шкільне приладдя)
Складіть речення з цими словами.
Підсумок заняття.