logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми.

Весна прийшла.

Логопедичний заняття з розвитку лексико-граматичних зв'язків для дітей із ЗНМ. (Старший дошкільний вік)

Автор: Хохлова Олена Юріївна, вчитель - логопед МДОУ ДС КВ N7 с. Кухаривка МО Єйський район.

Мета: уточнити і розширити знання дітей з теми «Весна»; вчити знати і називати ознаки весни; весняні місяці;
- розширити та активізувати словник дітей з даної теми; закріпити навички словотворення і словозміни: узгодження іменників з прикметниками; іменників з дієсловами; іменників з числівниками; добирати прикметники до сущ.; утворювати форму множ. числа сущ. у родовому відмінку, узгодження в роді і числі; освіта сущ. в зменшувально - ласкательной формі; освіта відносних прикметників; вправляти в підборі антонімів;
- працювати над пропозицією: складання речень із слів, за схемою, розвивати зв'язне мовлення; закріплювати вміння відповідати на запитання повним реченням; вправляти у звуко-буквенному аналізі;
- удосконалювати фонематичні сприйняття; вправляти у правильному диханні; розвивати дрібну моторику, пам'ять, увагу, мислення;
- виховувати у дітей почуття любові і дбайливого ставлення до природи, вчити правильної поведінки в природі.

Обладнання: картинки із зображенням пір року, картинки із зображенням ознак весни, предметні картинки: відро, єнот, санки, шкарпетки, апельсин, літери О,Е,З,Н,А, схема - опис «Пори року», сонечко, конверт із завданнями від Буратіно, звукові символи, малюнки квітів для розфарбовування, олівці.

Попередня робота: спостереження за весняними змінами в природі на прогулянці, читання віршів про весну, розучування логоритмических і пальчикових вправ по темі «Весна».

Хід заняття.

I. ОРГ. МОМЕНТ. (Логопед запрошує дітей пройти в центр групи. Діти стають у коло. В руках у логопеда барвисто оформлене усміхнене сонечко).
Логопед: Хлопці, як завжди, наш день починається з посмішки. Візьміться за руки і посміхніться один одному. У нас гарний настрій, адже настала довгоочікувана весна. Подивіться, хто сьогодні завітав до нас на заняття? (діти: сонечко) А яке навесні сонечко? (д: сонечко весняне, яскраве, тепле, велике, ласкаве, веселе...тощо)
А ось про що ми будемо говорити на занятті, здогадайтеся самі.
(Логопед читає уривок вірша А. Горіна «Весна»).
Розправляють крила вітерці і птиці,
Теплими променями манить висота.
Відкриває казки перші сторінки
Добра чарівниця ... (діти договорюють хором: весна).
Здогадалися, про який пори року ми будемо говорити? (д: про весну)
Усі радіють весні, чекають її з нетерпінням. В давнину вважали, що весна не приходить сама. Раніше весну закликали в гості і говорили такі слова...
Весна красна! В гості просимо! Прийди скоріше! Принеси з собою... Давайте ми всі разом покличемо весну і кожен попросить хто що забажає.
(Логопед передає картинку - сонечко, визначаючи черговість відповідей. Діти повторюють закличку і просять принести гарну погоду, тепле сонечко, зелену травичку, теплий вітерець, співаючих птахів, проліски і т. д. Сідають на стільчики).
II. ОСНОВНА ЧАСТИНА.
Логопед: Хлопці, подивіться. Перед вами картинки із зображенням пір року (на дошці 3 картинки пір року: весна, осінь, зима). Визначте на який за рахунком картинці зображена весна. І доведіть, чому ви так думаєте? (Відповіді дітей. Наприклад, на другій картинці зображена весна. Діти залежно від зображення на картинці називають ознаки весни, логопед домагається повної відповіді: Це весна, бо тане сніг,... з дахів капають бурульки,... прилетіли птахи, ...діти наділи весняну одяг тощо ).
Логопед: Я нагадаю вам, ознаки весни, а ви мені допоможете. (Логопед говорить речення, а діти його закінчують, підбираючи потрібне слово. На магнітну дошку вивішуються відповідні картинки, підібрані логопедом. Д/гра «Підбери слівце»).
Закінчилася довга, холодна... (зима).
Настала тепла, довгоочікувана... (весна).
Все яскравіше світить весняне... (сонечко).
З'являються перші... (проталини).
Біжать дзвінкі...(струмки).
З дахів будинків капають... (бурульки).
На деревах набухають... (нирки).
З теплих країв прилітають... (птахи).
Діти надягають весняну... (одяг).
Хлопці будують для шпаків... (шпаківні).
Ми дуже любимо перші весняні... (квіти). Це... (проліски, конвалії).
Логопед: Молодці, ви правильно підібрали слова, і у нас вийшла весняна картина. Хлопці, а тепер будьте уважні. Я називатиму слова, а ви лясніть, якщо почуєте слово, що відноситься до весни. (Проводиться д/гра «Плесни в долоні»).
Слова: пригріває, листопад, тане, хуртовина, дзюрчить, тепле, яскравіше, холодно, набухають, сніжинки, повінь, прилітають, проталини, мороз, крапель, льодохід, хуртовина, снігопад, сонечко.
(Логопед просить пояснити слова: проталини, повінь, крапель, льодохід).
Логопед: На землю повернулася красуня весна. Давайте відчуємо її дотик. (Проводиться масаж обличчя).
Світить яскраве весняне сонечко - погладжування
і нам пестить обличчя.
Дощик ще холодний. - постукування подушечками пальців
Вранці ще іноді морозець пощипує. - пощипування
А все-таки сонечко світить сильніше. - знову погладжування

Логопед: Давайте ненадовго відправимося в подорож на весняну галявину. Закрийте очі.
Закривайте очі,
Трохи помрійте.
З вітерцем я потоваришую,
На галявині опинюся.
(Поки у дітей закриті очі, логопед вивішує картину, яка на ній зображена весняна галявина. Щоб контролювати черговість відповідей можна використовувати м'яч, який логопед передає від однієї дитини до іншого). Подивіться, яка чудова галявинка нам відкрилася. Опишіть її, яка вона? Доберіть якомога більше слів - ознак.
(д: полянка - весняна, сонячна, красива, строката...)
А якою ви бачите струмочок? (Д: швидкий, дзвінкий, дзюркотливий, веселий, співучий...)
І про весну теж можна сказати багато гарних слів. Яка весна?
(д: весна - рання, пізня, тепла, довгоочікувана, сонячна, дзвінка, весела, квітуча, голосиста...т. д.) А яке навесні небо? (д: небо - блакитне, чисте, високе, дощове, хмарне... тощо).
Логопед: Навесні природа оживає і відбувається багато різних явищ. А от яких, пригадаємо разом. Підберіть слова - дії і закінчите пропозиції.
Навесні сонце ... (гріє, припікає, пестить...)
Навесні бурульки під сонцем... (тануть, капають...)
Навесні замети від сонячного тепла... (осідають, тануть...)
Навесні на деревах бруньки... (набухають, лопаються...)
Навесні струмки... (біжать, дзюрчать, дзвенять...)
Навесні птахи... (повертаються, прилітають...)
Навесні птахи гнізда... (в'ють, будують, роблять ...)
Навесні лід на річці...(тане, тріщить, ламається, пливе...)
Навесні на проталинах перші квіти...(з'являються, розцвітають)
Навесні травичка... (пробивається, росте, зеленіє...)
Логопед: У весни багато друзів. Давайте назвемо їх лагідно (Логопед називає перше слово, а діти добирають слова зі зменшувально-пестливим значенням).
Сонце - сонечко, (дощ, вітер, хмара, трава, калюжа, проталина, шпак, дерево, нирка, струмок, квітка...)
(Далі виконується дихальна вправа «Квіточка»).
Логопед: Весна подарувала нам первоцвіти. Це перші весняні квіти. Зберемо пелюстки в бутони (діти з'єднують пальці, імітуючи бутон), понюхаем їх. Зробіть глибокий вдих носом, на видиху вимовте «Ах!!!» з восклицательной інтонацією, і розкрийте бутон. (Діти розмикають пальці. Вправа повторюється 3-4 рази, логопед стежить за правильністю вдиху і видиху).
Логопед: Пограємо в гру «Один - багато». (Логопед називає перше слово, діти утворюють сущ. множ. числа Р. п.)
Навесні в лісі багато... (хмара, хмара, дощ, трава, нирка, проталина, калюжа, шпак, птиця, квіти, струмок, крапля, місяць).
А скільки насправді місяців у весни? (3 місяці) Давайте назвемо їх по порядку.
(Діти називають місяці, логопед вивішує відповідні картинки)
Назвіть 1-ий місяць весни? 3-ій місяць?
Який місяць знаходиться між березнем і травнем?
Який місяць попереду квітня? Травня?
Хлопці, а зима і весна схожі один на одного? (д: ні) Давайте про це розповімо. Пограємо в гру «Скажи навпаки».
Взимку сніг білий, а весною... (сірий).
Взимку сніг чистий, а весною... (брудний).
Взимку дні холодні, а весною... (теплі)
Взимку дні короткі, а весною... ( довгі).
Взимку сонце тьмяне, а весною... (яскраве).
Взимку небо сіре, а весною ... (блакитне).
Взимку вітер холодний, а весною... (теплий).
Взимку сонце низька, а весною... (високий).
Взимку похолодало, а весною... (потепліло).
(Далі логопед вправляє дітей в узгодженні прикметників з іменниками в роді і числі; погодження сущ. з числівниками).
Логопед: Хлопці, а про що можна сказати - весняний? (д, день, квітка, місяць, дощ, грім, лист) Давайте порахуємо до 5-ти весняний квітка (Діти вважають: один весняний квітка, два весняні квітки, 3...,4...,5 весняних квітів. Також можна запропонувати порахувати інші словосполучення, вибірково).
Про що можна сказати весняна? (Д: погода, пора, куртка, крапель...тощо).
Про що можна сказати весняне? (Д: небо, настрій, сонце...тощо).
Про що можна сказати весняні? (Д: дні, квіти, дощі, струмки...тощо)
Молодці хлопці, багато слів ви підібрали, і вважати ви теж вмієте. Навесні дуже часто йде дощ. Давайте покажемо, як барабанять крапельки.
(Проводиться вправа на розвиток дрібної моторики «Крапля».)
Крапля раз, крапля два,
Дуже повільно спершу.
А потім, а потім
Все бігом, бігом, бігом.
Ми парасольки свої розкриємо,
Від дощу себе вкриємо.
(Діти у відповідності з текстом стукають по столу вказівним і середнім пальцем на кожен ударний склад, далі зображують «парасольки» з долоньок і піднімають їх над головою).
Від дощу ми з вами сховалися. Виконаємо вправу «Зміни за зразком» (освіта відносних прикметників. Логопед дає приклад: весна - весняний, далі діти повторюють за зразком):
весна - весняний березень - березневий
квіти - квітковий дощ - дощовий
тепло - теплий трава - трав'яний
вітер - вітряний весело - веселий
А тепер, діти, встаньте і вийдіть в центр групи. Я пропоную вам прогулятися разом з весною. (Діти повторюють за логопедом слова і виконують рухи).
До нас весна крокує швидкими кроками йдуть з високим підніманням колін
І тануть замети під її ногами - присідають
Чорні проталини на полях видно - повороти тулуба
Видно дуже теплі ноги у весни. - біг на носочках.
(Сідають на стільчики).
Логопед: Хлопці, я зовсім забула. Наш друг Буратіно, щоб порадувати Мальвіну, вирішив скласти речення про весну. Слова то він написав, а от пропозиції у нього не вийшли. Допоможемо йому правильно скласти пропозиції.
(Логопед дістає барвисто оформлений конверт і зачитує слова, просить дітей зібрати пропозицію.)
* Після, настає, зими, весна.
* Навесні, квіти, перші, з'являються.
* За, йде, квітень, березнем.
* Деревах розпускаються, на, нирки.
А ще Буратіно підготував для вас «Хитрі питання». Щоб відповісти на них потрібно уважно подумати
- Чого більше - весняних або зимових місяців?
- Чого більше - весняних місяців або весняних днів?
- Чого більше - часів року або весняних місяців?
Молодці, хлопці, і з хитрими запитаннями ви впоралися. А я пропоную вам виконати ще одне завдання і допомогти мені розгадати зашифроване слово. (Логопед вивішує картинки. Діти збирають слово з перших букв у назві кожної картинки: ведро, енот, занки, носки, апельсин, букви вивішуються на дошці, виходить слово ВЕСНА, далі викладають його звукову схему).
Логопед: Відповідайте на мої запитання повними реченнями. Скільки звуків у слові «весна»? (д: 5 звуків). Вимовте їх по порядку.(д /В`/, /Е/, /З/, /Н/, /А/).
Скільки голосних звуків в слові «весна»? Назвіть їх. (д: 2 голосних звуку: /Е/, /А/). Скільки приголосних звуків? Назвіть їх і дайте їм характеристику.(Виконується звуковий аналіз слова).
Логопед: Хлопці, якщо ви уважно слухали і запам'ятовували про що ми сьогодні говорили, то зможете, скласти речення про весну. Перед вами схема, яка допоможе вам скласти пропозиції і нічого не забути. (Логопед вивішує схему. Діти складають речення, логопед робить висновок)
Логопед: Хлопці, ви помітили, що у нас вийшов невеликий розповідь. Як ми можемо його назвати? (Весна, Весняні ознаки, Природа навесні... і т. д). А зараз я хочу прочитати вам розповідь про те, що сталося з хлопцями навесні.
(Логопед читає оповідання «Настала весна»).
«Настала весна. Сніг розтанув, і ліс став одягатися в зелене листя. Прилетіли з далеких країв перелітні птахи. Було тепло, і ми з другом Миколою вирушили в ліс. Коля взяв з собою ніж. Він підійшов до берези, надрізав її стовбур, і ми стали пити березовий сік. Він був дуже смачний. Скоро нам набридло пити сік, і ми стали бігати і кричати. Ми били палицями по деревах так голосно, що птахів не чути. В лісі було багато квітів, і ми нарвали по величезному букету. А потім ми вирушили додому. Ех, і здорово було в лісі!». (Далі проводиться бесіда.)
Правильно поводилися хлопці в лісі? Чого не можна робити в лісі? Якої шкоди вони завдали навколишньому середовищі? Можна так поступати? (Відповіді дітей)
III. ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ.
Логопед: Хлопці, які ви молодці. Заняття було цікавим. А воно вам сподобалося? (Задає питання дітям: «Що тобі сподобалося? Що запам'яталося? Кому ти розповіси про сьогоднішньому занятті? Оцінює роботу дітей)
Я пропоную вам не рвати квіти, як це зробили хлопці. Давайте ми з вами, навпаки, створимо квіткову галявину. Після заняття вам потрібно буде розфарбувати весняні квіти і створити весняну галявину. Я думаю, що вона вийде чудової і красивою. (Логопед роздає дітям намальовані, але не розфарбовані квіти: проліски, конвалії, нарциси, мімози, кульбаби, тюльпани. Діти розфарбовують і розкладають на підлозі в центрі групи, утворюючи весняну, квіткову галявину). Хлопці, яка чудова весняна галявина у нас вийшла. Здорово!

 

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове