Конспекти занять з дітьми.
"Живцювання рослин".
Автор: Сухоносова Ірина Іванівна, р. Усть-Лабінськ, Краснодарського краю, Муніципальне дошкільний навчальний заклад-Центр розвитку дитини-дитячий садок N5 "Казка".
Мета: уточнити знання дітей про те, з чого можна виростити рослину. Дати поняття про новий спосіб вирощування рослин - живцюванні. Вчити дітей прийомам правильної посадки живця, виховувати бажання самим виростити рослину з держака. Закріпити назву рослин.
Підготовка до заняття: на столи ставлять заздалегідь приготовані горщики, всередині яких проведено смужки, пісок, землю, совочки, палички, стаканчики з водою, клейонки, ганчірочки, живці рослин.
Хід заняття
Спочатку вихователь проводить бесіду, розкриваючи питання: "З чого можна виростити рослини? (З насіння, цибулин-діток.) Які ще є способи вирощування? Що садять ваші мами, коли хочуть виростити рослину? (Гілочки з листям.) Як вони називаються? (Живці.) Подивіться, черешки яких рослин лежать перед вами? (Діти називають.) яка зараз пора року? Що відбувається з нашими кімнатними рослинами? (Вони почали рости, тому їх можна розмножити.)"
Вихователь: "Сьогодні ми посадимо живці рослин, будемо за ними доглядати і виростимо красиві рослини для своєї групи і для малюків. Подивіться, як треба садити живці. (Пояснює і показує.) Тепер погляньте: що видно на дні горщика? Для чого цей отвір? Щоб стікала зайва вода інеї висипалися земля і пісок, я закриваю цей отвір черепками. Потім кладу на дно пісок до першої смужки і злегка уминаю його; від першої до другої смужки кладу землю і знову злегка уминаю, потім від другої смужки до верху горщика, не доходячи до нього на палець, знову насипаю пісок. Після цього землю треба трохи полити, почекати, поки вода не вбереться; в центрі горщика з землею паличкою зробити невелику лунку, посадити в неї держак до першого листочка і легенько притиснути землю навколо черешка". (Закріпити послідовність виконання роботи: запитати, з чого треба починати, що робити далі.)
Діти приступають до роботи. Вихователь стежить за правильністю і акуратністю виконання. Після закінчення вихователь запитує: "Чого ви сьогодні навчилися? Живці яких рослин ви сьогодні посадили? Запам'ятайте свої живці: як вони виглядають, скільки на них листочків. Тепер потрібно буде за ними доглядати: обприскувати, провітрювати. Поливати їх потрібно дуже небагато. Коли на ваших черешках з'являться нові листочки, значить живці, прижилися. Приберіть свої робочі місця і віднесіть черенки'у теплицю.
Після заняття вихователь організовує догляд за живцями і спостереження за їх ростом.
Словесна гра "Де ми були, не скажемо, А що робили, покажемо"
Дидактична завдання: вчити дітей називати дію словом; правильно вживати дієслова, розвивати творчу уяву, кмітливість.
Ігрові дії: імітація рухів, відгадування; вибір ведучого.
Хід гри.
Вихователь, звертаючись до дітей, говорить:
- Сьогодні ми пограємо так: той, кого ми виберемо ведучим, вийде з кімнати, а ми домовимося, що будемо робити. Коли він повернеться, він запитає: "Де ви були? Що ви робили?". Ми йому відповімо: "Де ми були , не скажемо, а що робили, покажемо".
Вибирають ведучого, він виходить.
Вихователь зображує, що ніби він пиляє дрова.
- Що я роблю? - запитує він у дітей.
- Дрова пиляйте.
- Давайте всі будемо пиляти дрова. Запрошують волаючого.
- Де ви були? Що робили? - запитує він. Діти хором відповідають:
- Де ми були, не скажемо, а що робили, покажемо. Вихователь і діти зображують пиляння дров, ведучий відгадує:
- Ви пиляйте дрова.
Для продовження гри вибирає іншого ведучого.
Коли новий ведучий виходить із кімнати, вихователь пропонує дітям самим придумати дія, що вони будуть показувати: танцювати, пилососити, прати, вмиватися і т. д.