Конспекти занять з дітьми.
Звуки "ЛЬ" і "j".
Конспект відкритого фронтального заняття з дітьми підготовчої до школи групи з ФФНМ за вимовою і підготовки до навчання грамоті
Склав: вчитель-логопед Болоніна Людмила Вікторівна, Муніципальне дошкільний навчальний заклад дитячий сад загальнорозвиваючого виду № 2 "ЗОЛОТА ІСКОРКА" міського округу Тольятті
Мета: Диференціація звуків "ЛЬ" і "j".
Завдання: 1.Упражненять в розрізненні звуків на слух і у вимові.
2. Розвивати навички звукового аналізу і синтезу.
3.Розвивати увагу, пам'ять, мислення.
Попередня робота: Вправи у вимові слів різної
складової структури зі звуками "ЛЬ" і "j".
Обладнання: індивідуальні дзеркала, фішки для позначення звуків, картки-символи із зображенням положення язика при вимові звуків, "шапочки" ослика, набори символів для складання схеми слова, предметні картинки, набірне полотно, магнітофон.
Хід заняття.
1.Оргмомент.
Логопед: - Сяде той, хто загадає загадку про один з пройдених звуків.
Дитина: - Цей звук приголосний, губній, глухий і твердий.
І так кожна дитина.
2. Вступна частина.
Логопед: "Сердитий недоторка
Живе в лісовій глушині.
Голок дуже багато,
А нитки жодної."
- Хто це? (Їжачок). Який перший звук у слові їжак?
Влітку в болоті
Ви її знайдете.
Зелена скрекотушка.
Хто це? (Жаба). Який перший звук у слові жаба?
3. Основна частина.
1) Уточнення вимови звуку "ЛЬ", характеристика його.
Лог.: - Вимовте звук "ЛЬ" і подивіться на себе в дзеркало. Розкажіть де і що робить язичок.
Дит.: -Язичок за верхніми зубами. Впирається в них і відскакує назад.
Лог.: - Дайте характеристику звуку "ЛЬ", розкажіть який він.
Дит.: - Цей звук приголосний, тому що вимовляється з перешкодою у роті. Він дзвінкий, вимовляється з голосом і м'який, губи в усмішці.
Лог.: - Давайте перевіримо це. Ще раз вимовив і побачимо в дзеркалі язичок і губи. А потім відчуємо, як дзвенять голосові зв'язки в шийці.
Діти виконують інструкцію логопеда.
2) Уточнення вимови звуку "j".
Робота проводиться аналогічно.
3) Порівняльна характеристика звуків "ЛЬ" і "j".
Лог.: - Порівняйте ці звуки, розкажіть, чим вони схожі і чим відрізняються.
Дит.:- Ці звуки схожі тим, що обидва приголосні, дзвінкі і м'які. Відрізняються тим, що коли вимовляємо звук "ЛЬ" кінчик язика нагорі, а коли "j" - він внизу.
4) Порівняння вимови звуків: мова вгору - вниз.
Дітям пропонується взяти картки-символи із зображенням положення язика під час вимови звуків "ЛЬ" і "j". Пропонується почергове вимовляння звуків з показом відповідної картки.
5) Вправа "Скажи навпаки".
Дітям пропонується одягнути "шапочки" віслюків.
Лог.:- Я буду вимовляти склади зі звуком "ЛЬ", а ви, вперті віслюки, навпаки зі звуком "j".
Склади: ла-jа, ле-jо, :
Аналогічна робота проводиться зі словами:
люк - юг лямка - ямка
лє - есть моль - мої
лєжи - ежи галька - гайка
4. Фіз.хвилинка.
Гра "Каруселі".
"Ледве-ледве, ледве-ледве Ви постійте, не поспішайте,
Закрутилися каруселі. Карусель зупиніть!
А потім, потім, потім Раз - два, раз - два,
Все бігом, бігом, бігом. Ось і скінчилася гра"
Діти рухаються у відповідності з змістом тексту, чітко промовляючи вивчаються звуки.
5. Гра "Сигнальники".
Виділення звуків "ЛЬ" і "j" з ряду інших звуків.
Лог.: - Почувши в слові звук "ЛЬ", хлопніть в долоні.
Діти слухають слів в магнітофонному запису і реагують на заданий звук.
Аналогічна робота зі звуком "j".
6. Вправа "Вибери картинку".
У кожної дитини набір картинок, у назві яких є вивчаються звуки. Пропонується розкласти картинки на складальному полотні. В верхній ряд ті, де є звук "ЛЬ", а в нижній - "j". На початку ряду картка-символ, що зображає вимова звуку (мова вгору, мова вниз).
Лог.: - У кожного з вас набір картинок. Вам потрібно на верхній частині полотна розкласти картинки зі звуком "ЛЬ", а в нижній - зі звуком "j".
Дит.: - Це - яблуко. В цьому слові є звук "j". Кладу картинку вниз.
Аналогічно з іншими картинками.
7. Складання схеми слова.
Групова робота біля дошки. Слово "травень".
Самостійна робота з наборами символів для складання схеми слова. Слово "моль".
Лог.: - Давайте складемо схему слова "май". Допомагайте мені, як позначити на схемі все слово. (Довга пряма риса)
Логопед малює на дошці.
Лог.: - Тепер потрібно визначити кількість складів у слові "травень". Порахуйте, скільки в цьому слові складів.
Дит.: - Один, тому що в ньому один голосний звук "А".
Лог.: - Значить малюю одну коротку лінію нижче довгою.
_____________
______
Лог.: - Який у слові перший звук? (Звук "М")
- Гуртком якого кольору ми його позначимо? (Синім)
- Чому? (Тому що він згодний і твердий)
І так далі.
Лог.: - А тепер самостійно складіть схему слова "моль".
8. Підсумок.
Лог.: - Розкажіть, що вам сподобалося на занятті.