Конспекти занять з дітьми.
"Пригоди Кота Музика в Мишачому королівстві"
КОНСПЕКТ МУЗИЧНО-ВАЛЕОЛОГІЧНОГО ЗАНЯТТЯ
Склала: Музичний керівник МДОУ N 21 р. Новотроїцька Арсеневская О. Н.
Актуальність. Турбота про здоров'я дітей - найважливіше завдання всього суспільства. В останні десятиліття в усьому світі намітилася тенденція до погіршення здоров'я дитячого населення. Нові підходи в питаннях формування здоров'я сприяють створенню нових освітньо-оздоровчих програм з валеології, починаючи з дошкільного віку, оскільки саме в цей період у дитини закладаються основні навички здорового способу життя.
Наукова основа. Дане заняття входить в цикл музичних занять з використанням здоров'язберігаючих технологій, що спираються на сучасні програми і методики з валеологічної виховання. Серед них - "Здрастуй!" М. Л. Лазарєва, "Рости здоровим" Г. К. Зайцева, комплекси оздоровчих гімнастик Н.Ю.Тышкеновой (Іркутська область), "Гімнастики для розвитку мовлення" Е. Косіновій.
Інноваційна спрямованість. Система моєї роботи включає не лише фізичного, але і духовного здоров'я. Адже важливо не тільки навчити дитину їсти здорову їжу і доглядати за своїм організмом, необхідно, щоб вже з раннього дитинства він навчався любові до себе, до людей, до життя. Провідним чинником розвитку мотиваційної сфери здорового способу життя, в моїй діяльності, є музика. Таким чином, заняття носять інтегрований характер, де комплексно вирішуються завдання музичного та валеологічного виховання.
Коротка анотація. Це музичне заняття для дітей 6-7 років з використанням валеологічної пісні-розспівування, артикуляційних і динамічних вправ, профілактичної гімнастики для верхніх дихальних шляхів, мовної гри-діалогу, мовної гри з контрастною динамікою, активним слуханням музики з елементами психогимнастики.
Ступінь поширеності. Насамперед проведення заняття в дитячому садку на батьківських зборах з подальшим обговоренням. Потім показ заняття на методичному об'єднанні музичних працівників. В даний час дане заняття готується до публікації в журналі "Музична палітра".
Використання прийомів оздоровлення та валеологічного виховання на кожному музичному занятті дозволяє у невимушеній формі, на високому емоційному підйомі формувати у дітей мотивацію здорового способу життя.
Мета: Формувати у дітей звичку до здорового способу життя, почуття відповідальності за збереження і зміцнення свого здоров'я за допомогою здоров'язберігаючих технологій у всіх видах музичної діяльності.
Хід заняття:
Ведуча (музичний керівник): Здрастуйте, хлопці! Сьогодні така чудова погода! Світить сонечко (хоча і ллє дощ, падає пухнастий сніжок і т. п.)! Так і хочеться побажати всім-всім: "Доброго ранку!"
Валеологічна пісенька-распевка з оздоровчим масажем
"Добрий ранок" (сл. і муз. Про Арсеневской)
1. Доброго ранку! розводять руки в сторони і злегка
Посміхнися швидше! кланяються один одному
І сьогодні весь день "пружинка"
Буде веселіше. піднімають ручки вгору
2. Ми погладимо лобик, виконують рухи за текстом
Носик
І щічки.
Будемо ми красивими, нахили голови до правого та лівого
Як в саду квіточки! пліч по черзі
- Розітремо долоньки руху по тексту
Сильніше, сильніше!
А тепер похлопаем
Сміливіше, сміливіше!
- Вушка ми тепер потремо
І збережемо здоров'я.
Посміхнемося знову,
Будьте всі здорові! розводять руки в сторони
Ведуча: Чудово, а тепер я зіграю вам добру музику.
(відкриває ноти і бачить порожні аркуші з дірками)
Що сталося з нотами? І звідки взялися ці дірки? Хлопці, ви не знаєте?
(відповіді дітей)
Ведуча: Схоже, що ноти з'їли миші. Що ж робити?
(замислюється) Придумала! Треба подзвонити в музичну довідкову.
(телефонує) Алло! Довідкова? Допоможіть!
Нам помічника надішліть!
Треба нотки нам знайти,
Щоб провести заняття.
(голос з телефонної трубки) Ми зараз Кота надішлемо.
Ведуча: От спасибі! Дуже чекаємо!
Про кота гру ми знаємо
І зараз у неї зіграємо!
Мовна гра-діалог "Тра-та-та"
(модель Т. Тютюнниковій)
Діти встають по всьому залу парами, розповідають потешку, супроводжуючи рухами: похитування головою, зображення смужок у Кота, довгих вусів, пензликів на вухах. На останню сходинку діти обіймаються і повертаються до глядачів, виставивши ногу на п'ятку.
1. Тра-та-та! Тра-та-та!
Вийшла кішка за кота!
- За Кота-Котовича?
- За Петра Петровича
Разом: Він усат, смугастий,
У вухах пензлика висять.
Ну, не Кіт, а просто скарб!
(із-за ширми з'являється Кіт Музик)
Кіт Музик:Мяу-мяу! Так, я такий! Я просто скарб для всіх хлопців!
Мяу! Всім привіт, друзі!
Як же радий вас бачити!
Ведуча: Який гарний котик! Як тебе звуть?
Кіт Музик:Пісеньку ви про мене слухайте швидше
І, звичайно, підспівуйте "Мяу!" веселіше!
Пісня з елементами імпровізації "Кіт Музик"
(сл. В. Пономарьової, муз. О. Арсеневской)
(у приспіві Кіт Музик вказує на одного з дітей, який повинен скласти попевку з трьох звуків на слова "Мяу!Мяу!Мяу!")
Ведуча: Кіт Музик, де ж нам знайти нотки?
Кіт Музик: Всі миші живуть у Мишачому королівстві. А править там Королева Мышильда - зла і підступна.
Ведуча: Але ми не знаємо дороги. Як же в це королівство потрапити?
Кіт Музик: Тільки справжні коти можуть знайти миша. А адже я - Суперкот! Вперед, мої друзі!
Динамічне вправа "По доріжці"
(модель в. І. Ковалько, "Азбука фізкультхвилинок")
По доріжці, по стежці підскоки на правій нозі
Ми скачемо на правій ніжці.
І по цій же доріжці підскоки на лівій нозі
Ми скачемо на лівій ніжці.
Не сутультеся, груди вперед. Вирівнювання постави
Чудовий народ!
По стежці побіжимо, легкий біг на носочках
До галявини добежим.
На галявині, галявині стрибки на місці
Ми пострибаємо, як зайчики.
Солодко потягнувся, руки вгору, потягуються
Всім посміхнулися.
Ведуча: Хлопці, попереду будиночок і місток через річку. Кіт Музик, це вже Мишаче царство?
Кіт Музик (принюхується) Немає. Тут не пахне мишами. Прислухайтеся, в будиночку хтось пісеньку співає.
(звучить вступ до "Частушкам", з будиночка виходять Гномик До Мажор
Гномик Ре Мінор)
Коломийки
Гномик: В будинку До Мажор живе,
Дзвінко пісеньки співає.
Добрі, мажорні,
Веселі, завзяті!
Гномик Re: Ре Мінор пішов до річки
Пісню сумну завів.
Ох! Річка моторна.
Ох! Доля мінорна!
Ведуча: Хлопці, це ж братики - гномики: Мажор і Мінор!
Гномик Re: Як ви сюди потрапили?
Гномик До: Ви щось загубили?
Ведуча: Ми шукаємо Мишаче царство. Миші вкрали наші нотки. А наші хлопці так люблять співати, танцювати під музику грати.
Гномик До: Хлопці, а хочете з нами пограти? Уважно слухайте музику і передавайте її настрій рухами, мімікою, жестами.
Активне слухання "Мажор або мінор?" (музика за вибором музичного керівника)
(під веселу музику діти стрибають, танцюють, сміються, а під сумну - ходять з опущеними головами, а Ведуча і Гноми їх гладять по голові, як би заспокоюючи)
Гномик Re: Діти, дуже сумно мені!
Щось хрумкає в спині.
В горлі все болить, горить.
Ніс мій булькає, сопе.
Кіт Музик: Не сумуй, Ре Мінор! Наші діти зараз тебе вмить вилікують!
Комплекс профілактичних вправ
для верхніх дихальних шляхів (авторська розробка)
(виконання вправ можна супроводжувати показом ілюстрацій або слайдів)
Паровоз привіз нас у ліс.
Чух-чух-чух! Чух-чух-чух!
(ходьба по залу з зігнутими в ліктях руками)
Там повним-повно чудес.
(здивовано вимовляти "м-м-м" на видиху, одночасно постукуючи пальцями по крилах носа
Ось йде сердитий їжак:
П-ф-ф-ф, п-ф-ф-ф, п-ф-ф-ф!
(низько нахилитися, обхопивши руками груди - згорнувся в клубок їжачок)
Де носик? Не зрозумієш.
Ф-ф-р! Ф-ф-р! Ф-ф-р!
Ось весела бджола
Дітям меду принесла.
З-з-з! З-з-з!
(звук і погляд направляти по тексту)
Села нам на лікоть,
З-з-з! З-з-з!
Полетіла на носок.
З-з-з! З-з-з!
Осу ослик налякав:
Й-а-а! Й-а-а! Й-а-а!
(зміцнення зв'язок гортані, профілактика хропіння)
На весь ліс він закричав:
Й-а-а! Й-а-а! Й-а-а!
Гуси по небу летять,
Гуси ослика гудуть:
Г-у-у! Г-у-у! Г-у-у! Г-у-у!
Г-у-у! Г-у-у! Г-у-у! Г-у-у!
(повільна ходьба, руки-крила піднімати на вдиху, опускати зі звуком)
Втомилися? Потрібно відпочивати,
Сісти і солодко позевать.
(діти сідають на килим і кілька разів позіхають, стимулюючи тим самим гортанно-глотковий апарат і діяльність головного мозку)
Гномик Re: Ой! Я здоровий! Спасибі, хлопці! Тепер я завжди буду робити цю чудову зарядку.
Гномик До: Братик мій здоровий знову! Всі ходімо танцювати!
Танець "Різнобарвна гра"
(програма "Ритмічна мозаїка")
Гномик До: Як з вами весело! А ви знаєте, що веселість і сміх продовжує життя? Тому ми вам даруємо різнокольорові смішинки. Смійтеся на здоров'я!
Гномик Re: Щасливої дороги!
(гноми роздають дітям маленькі різнокольорові цукерки-драже і йдуть)
Кіт Музик: Ха-ха-ха! Ха-ха-ха! Шлях-дорога так легка!
Запевайте хутчіш
Нашу пісню веселіше!
(діти стають парами, йдуть по колу і співають)
Пісня "Смішинки"
(Т. Тютюнниковій, "Музична палітра" N 3. 2007)
(діти зупиняються біля дзеркальних квітів - на картонні або пластикові квіти наклеєні дзеркальця в пластмасовій оправі)
Ведуча: Що за диво! Я таких квітів ніколи не бачила! А ви, хлопці?
Кіт Музик: Це ж Поляна дзеркальних квітів!
Ведуча: А для чого вони?
Кіт Музик: Щоб зручніше було гімнастику для наших язичків робити!
Ми зараз візьмемо квіти
І гімнастику почнемо!
(діти сідають на килим і виконують рухи за текстом, дивляться в дзеркальця за правильним виконанням вправ)
Артикуляційна гімнастика "Котик Музик"
(текст О. Арсеневской, опис рухів Е. Косіновій "Гімнастика для розвитку мовлення")
Котик Музик вранці встав, Діти потягуються.
Чистити зубки побіг.
Вправо-вліво, вправо-вліво - В усмішці відкрити рот і кінчиком мови
Чистимо зубки ми вміло. сильно "почистити" за нижніми зубами
вправо-вліво 5-6 разів, потім за верхніми зубами 5-6 разів.
Пополощем ротик, Імітація полоскання рота
Як чистюля Котик.
Музик наш гребінець взяв В усмішці закусити язик зубами,
І став зачісуватися. "протягати" язик між зубами
Ми за ним не відстаємо - вперед-назад;
Все покажемо язичком.
Далі по порядку
Робимо зарядку!
Музик спинку вигинає, Посмішка, відкрити рота, кінчик мови
уперти за нижні зуби, "спинку" вигнути, утримувати під рахунок до 8-ми.
Музик прогинає спинку. Відкрити добре рот, підняти язик за верхні зуби.
А тепер мова наша - м'яч. Рот закрити, а кінчик язика з
Починаємо футбольний матч! напругою упирати то в одну,
Гол забили ми! Ура!! то в іншу щоку так, щоб
під щокою надувалися "м'ячики".
Ось і снідати пора: Посміхнутися, відкрити рот,
Котик нам напік млинці, покласти широкий язик на нижню
Зі сметаною вони. губу і утримувати під рахунок до 5-ти.
Як сметану любить Котик? Посміхнутися, відкрити рот, облизати
Оближи швидше ротик. мовою верхню, потім нижню губу.
А тепер чайок поп'ємо. Посміхнутися, відкрити рот, висунути
Чай ми в чашку наллємо. мова і тягнути його до носа, загинаючи боки
язичка у вигляді чашечки.
Музик ситий, Музик радий! Ритмічно плескати в долоні.
Музик любить всіх хлопців!
(несподівано гасне світло, включається синя підсвітка, на стіні у промені прожектора під музику "Гавота" з балету "Ромео і Джульєтта" С. Прокоф'єва з'являється тінь Мишильди, яка поступово зростає в залежності від нахилу променя світла)
Мышильда: Тиш-ш-е! Тиш-ш-е! Розш-ш-шумелись тут!
Ведуча: Хто ти така? Чому стало так темно?
Мышильда: Я велика Королева Мышильда. Я терпіти не можу музику і сміх, особливо дитячий. Я навіть прогризла ваші ноти з пісеньками, щоб було тихо. А ви знову порушили тиш-ш-шину! Гей, мої слуги! Перетворіть всіх дітей у мишей!
(двоє дітей в масках мишенят вибігають з-за ширми і посипають всіх блискучими конфетті, примовляючи: "Тихіше, миші! Тихіше, миші!", діти надягають обідки з прикріпленими до них поролоновими " мишачими" вухами, приклеюють чорні носики з самоклеющейся плівки)
Музична гра "Кіт Музик і миші" (сл. і муз. О. Арсеневской)
(діти промовляють слова з різною динамікою)
Одна дитина одягає маску Кота, лягає калачиком на килим, інші - ходять навколо нього.
В синій ночі Тихо крадуться
Тиша, тиша.
В синій ночі
Миша, миша.
Тільки Музик кіт не спить, "Погрожують пальцем", говорять голосно
Музик нотки сторожить.
Музик очі відкриває, Діти говорять тихо, Кіт виконує
Музик спинку вигинає, руху по тексту
Кіт прокинувся! Оце біда! Говорять голосно, ритмічно плескають у долоні
Розбігайтеся хто куди!
(діти біжать на стільчики, Кіт їх наздоганяє)
Мышильда: Знову розшумілися:! Я вас зараз:
(Кіт Музик з'являється на ширмі)
Кіт Музик: Мяу! Нічого ти більше не зробиш, адже наші діти можуть так весело сміятися. Хлопці, давайте голосно засмеемся!
(діти сміються)
Мышильда: Ні! Не треба!
Кіт Музик: А ще наші діти дуже люблять музику. Хлопці, беріть швидше свої музичні інструменти і зіграйте веселіше!
Оркестр шумових інструментів "Коробейники" (рос.нар.крейда.)
Мышильда: Рятуйте! Допоможіть! Тихіше! Тихіше!
(вмикається світло, лунає звук лопнув кульки, Мышильда зникає, а з-за ширми летять листочки з нотами)
Ведуча: Діти! Дивіться, це ж наші нотки!
Кіт Музик: Ура! Ми перемогли злий Мышильду!
Ведуча: Спасибі тобі, Кіт Музик! Без тебе ми ніколи не знайшли свої ноти. Тепер я зможу зіграти нашим дітям добру музику.
Пісня "Усмішка" Ст. Шаїнського
(діти співають, імпровізують танець разом з лялькою Котом Музиком, обіймають його, стрибають і т. д.)