Конспекти занять з дітьми.
«Історія російського костюма».
Автор: Музипова Світлана Ривкатовна, вихователь,
МДОУ N5 міста Леніногорська,
Республіки Татарстан.
Мета: Долучати дошкільнят до історії національної культури за допомогою проектної, пошуково-дослідницької діяльності.
Завдання: Познайомити з історією російського національного костюма, з особливостями його зовнішнього вигляду;
Вчити дітей порівнювати, описувати, робити висновки;
Сприяти розвитку мови;
Виховувати інтерес і повагу до російської літератур.
Матеріали до заняття: Презентація ілюстрацій та ілюстрації з зображенням російських національних костюмів. Ляльки в російських національних костюмах. Аудіозаписи російських народних пісень.
Попередня робота: Розглядання ілюстрацій з російськими національними костюмами, читання російських народних казок.
Методичні прийоми: словесні методи (розповідь педагога, запитання до дітей, пояснення); наочні методи (демонстрація ілюстрацій, відеоматеріал), практичний метод.
Хід заняття:
- Організаційний момент. Привіт, хлопці. Давайте подивимося на наших гостей і поздороваемся з ними. А тепер тихенько сядемо на свої місця.
2. «В гостях у народних умільців» (Слайд 1)
- Діти, розгляньте ці іграшки. Що цікавого ви можете про них розповісти?
(Це народні іграшки. Димковская і Филлимоновская панянки. Їх виготовили майстри-умільці з Димков і Филлимоново. Вони зроблені з глини.)
Де тут димковская, а де филлимоновская панночка? (Димковская праворуч, а филлимоновская-зліва.)
_А як ви здогадалися? (Візерунок на дымковской іграшці: коло, прямі і хвилясті лінії, точки-горошини і клітина; филлимоновская іграшка: поперк тулуба і шиї йдуть чергуючись, різнокольорові смуги, і тільки голова забарвлюється одним, частіше зеленим кольором.
На минулих заняттях ми побували в гостях у дымковских і филимоновских майстрів.
Ми вже звертали увагу на їх одяг, на фасон їх сукні, на яскраве забарвлення тканини, на незвичні для нашого часу головні убори. Так одягалися раніше в тих місцях.
Сьогодні ми знову скористаємося машиною часу і разом з Танею і Ванею заглянемо в минуле, щоб дізнатися, як одягалися російські люди в старовину.
Тема нашого подорожі: «Історія російського костюма».
-Як ви думаєте, коли людина почала носити одяг? (Дуже давно) (Слайд 2)
Правильно, це сталося дуже давно, але одяг служила для захисту від холоду та спеки. Поступово одяг стала набувати все більшого значення у житті людини. (Слайд 3)
У старі часи над усім панував звичай. В залежності від положення, яке займав чоловік, він одягався, ходив відповідної ходою, мав певний вираз обличчя. Наприклад, займав чоловік важливий пост у державі, так повинен був з ранку до вечора не знімати урочистого костюма, як би важко йому не було. Говорити мав важливо і дивитися наказовим поглядом. Спробуйте зобразити такої людини.
Ігрова вправа «Удай»
Спробуйте зобразити такої людини. (Діти встають і проходять важливою ходою, наказовим дивлячись по сторонах). (Слайд 4)
Люди з різним достатком одягалися по-різному. Ті, що бідніші, одяг робили з матеріалу виготовленими міськими ремісниками, або домотканою-виготовлену будинку, в домашніх умовах на верстаті. (Слайд 5)
Тканини іноді фарбували цілком, іноді завдавали візерунок. Така тканина називалася набойной.
- Подумайте, з чим пов'язана така назва? (Воно пов'язане зі способом нанесення візерунка).
- Спробуйте здогадатися, як це робили? (Відповіді дітей)
На дошці вирізали візерунок, покривали його фарбою, а потім «відбивали» візерунок на матерії. Фарбували тканини відварами з кори, коріння, листя, настоями з розтертого в порошок каменю.
Художнє експериментування:
У дітей на столах шматочки тканини прошиті на картоні. Дітям пропонується взяти печатки і нанести візерунок на тканину, тобто зробити її набойной.
3. Головними частинами чоловічого одягу були сорочка й порти. (Слайд 6)
Сорочку робили довгої і підперізували так, щоб більше видавався живіт. Товстими животами в ту пору пишалися.
Поверх сорочки і портів одягав верхній одяг, наприклад каптани. ( Слайд 7)
Їх носили і бідні і багаті. У жупанів іноді робили дуже довгі рукави, набагато довший рук.
- А що чоловіки носили на голові? (Кепки, капелюхи, шапки)
- Чоловічий головний убір того часу - ковпак, це була висока, загострена, обшита по краю хутром, шапка. (Слайд 8)
У холодну зимову носили шуби. (Слайд 9) Хто бідніший, шили шуби з овчини, козячого, вовчого і ведмежого хутра. У багатих і знатних шуби були з песця, лисиці, білки, куниці.
- У якій казці старий віз своїй бабі лисицю на комір? (Вовк і лисиця)
Висновок: Давайте ще раз скажемо з яких частин складається чоловічий костюм? (Сорочка, порти, каптан, ковпак, шуба)
4. Основний одягом жінок була довга сорочка. Поверх сорочки одягали сарафан. (Слайд 10)
Для тепла поверх сарафана одягали душегрею. (Слайд 11)
-Як утворилося це слово? (Душу гріє).
Це коротка, трохи нижче талії дуже широка сборчатую одяг на лямках. Більш довгим одягом, зігріває не тільки душу, але й тіло було...
-Як би ви називали такий одяг? (Телогрея). (Слайд 12)
- А які головні убори носили дівчата? (Хустки, кокошники)
Жіночі головні убори були різними для дівчат і заміжніх жінок. (Слайд 13) Дівчата могли носити волосся розпущеним або заплітати їх у коси. Жінки свої волосся повинні були ховати.
-Зараз я пропоную вийти одній дівчині і одягнути головний убір. А як ви думаєте, який головний убір повинна одягнути я? Чому? (Хустка, що ви жінки заміжня)
-Як і тепер, любили жінки прикраси. Носили вони кільця, намиста і гривні. Гривня - це прикраса у вигляді обруча на шиї. (Слайд 14, 15)
Висновок: Отже жіночий одяг - це .... (продовжіть фразу)(Сорочка, сарафан, душегрея, телогрея, кокошник, стрічка)
Проводиться ігрова вправа: «Розклади послідовно».
(Хлопці діляться на 2 команди)
Ви повинні послідовно розкласти одяг для чоловіків і для жінок.
5. Сорочки, як чоловічі, так і жіночі, прикрашали вишивкою. (Слайд 16, 17) На Русі вживали слово «візерунок». «Візерунок» походить від давньослов'янського слова «побачити» - побачити. Побачити красу. Майстрині вишивали знаки: ромби, хрести, квіти, кола)
Візерунок у вигляді орнаменту, тобто ритмічно повторюваного малюнка, «клали» на комір, рукави і поділ. Вважалося, що вишивка - «оберіг» охороняла, оберігала від злих сил.
Завдання: «Склади оберіг»
-Хлопці, давайте і ми з вами спробуємо створити свій оберіг на одязі. Як це зробити? (Намалювати фарбами, пластиліном, зробити аплікацію.)
- Візьміть потрібний вам вид одягу на який вам необхідно буде нанести оберіг. На яку частину одягу ми будемо наносити обереги? (Поділ, краю рукава, воріт.)
Поки хлопці виконують роботу звучить музика.
-Молодці, хлопці, давайте подивимося, які візерунки у вас вийшли. (Хлопці встають і оглядають роботи.)
Недарма в народі кажуть:
Не те дороге, що шито золотом,
А то дорого, що доброго майстра.
Ось таки добрими майстрами сьогодні були ви
-Хлопці, а ви знаєте кожен знак позначав свій символ:
хвилясті лінії означали - символ води
червоні кола - символ сонця
хрест - це теж символ сонця
ромб - символ землі, родючості
квіти - символ багатства
- Навіть кольори мали своє значення:
Червоний - благополуччя
Жовтий - тепло і ласка
Синій - радість
Чорний - багатство
- Весь одяг жінки шили самі, і тільки в містах князям і боярам шили одяг спеціально вивчені люди.
-Як вони називалися? (Кравці).
Одяг на Русі берегли, не викидали, передавали у спадок, перешивали і доношували до повної старості.
6. Минав час. Поступово шиття одягу і взуття стало справою фахівців. Раніше і кравці називалися по - різному, залежно від того, що вони шили.
- Хлопці, давайте станемо в коло і пограємо з вами в гру «Ким я буду» (необхідно взяти м'ячик)
Якщо я шию шубу - значить я шубник,
А якщо я шию каптан - то я ...(кафтанник),
( шапошник, рукавичник, комп, сарафанник, рубашник, шапошник, сорочник, душегрейник, телогрейник).
- Молодці, хлопці! Ось ми і дізналися що одягався російський люд в старовину. З тих пір багато чого змінилося, але дещо збереглося до наших днів. Які частини одягу дійшли до наших днів? (Всі, але вони стали називатися трохи по-іншому: душегрея - топік, телогрея - жилет...)
7. - Сьогодні наша подорож закінчилася. Хлопці, а для чого нам потрібні знання про російською народному костюмі? (Щоб зшити костюм для ляльки).
- І так, ми за допомогою машини часу заглянули в минуле, давайте повертатися додому. Закриємо очі обернемося навколо себе. Відкриємо очі, ось ми з вами і знову в нашій групі. Що нового ви дізналися про російською костюмі? (Відповіді дітей).
- Після зміни, я вас запрошую вас хлопці, в дизайнерську майстерню, щоб виготовити самим сподобався костюм.