Конспекти занять з дітьми.
«Різнокольорові метелики»
Інтегроване заняття в середній групі (пізнавальне і нетрадиційне малювання в техніці: монотипія по мокрому шару).
Автор: Калініна Юлія Михайлівна, вихователь, МДОУ N19, Володимирська обл., р. Килимів.
Цілі: Розширити знання дітей про метеликів. Познайомити з деякими метеликами. Закріпити знання дітей про розвиток комахи. Виховувати інтерес до життя метеликів. За допомогою нетрадиційної техніки малювання розвивати в дітей стійкий інтерес до образотворчої діяльності. Формувати вміння самостійно вибирати колірну гамму фарб, відповідну радісного літнього настрою. Розвивати колірне сприйняття. Викликати позитивний відгук на результати своєї творчості.
Хід заняття.
- Хлопці, скажіть мені, будь ласка, а яка зараз пора року? А чому ви вважаєте, що зараз весна? За якими ознаками можна дізнатися? (перераховують прикмети весни). Ви вже сказали, що навесні з'являються комахи. Зараз я вам загадаю загадку про одне комаха, а ви його вгадаєте.
Спав квітка, і раптом прокинувся:
Більше спати не захотів,
Ворухнувся, стрепенувся,
Звився вгору і полетів.
- Метелик. А ви знаєте звідки з'являються метелики? (відповіді дітей)
Розглянути стадії розвитку метелики.
Майже у всіх метеликів зазвичай зимують яйця, гусениці або лялечки, а у кропив'янки і лимонницы - дорослі особини.
Тому, як тільки розтане сніг, ми їх першими і помічаємо. Першою прокидається кропив'янка - яскрава, строката метелик. Крильця в неї яскраво-помаранчеві з чорними і жовтими цятками. (розглядають фотографію метелики) А ви знаєте чому кропив'янку так називають? Кропив'янкою вона названа за те, що тільки її гусениці можуть їсти пекучу кропиву. Пізніше, днів через десять після кропив'янки, прокидається лимонница. (розглядають фотографію метелики) Як ви думаєте, чому її так назвали? У цій крильця метелика жовтого кольору, як лимон, тому її так і назвали. Лимонницу зі складеними крилами помітити важко: вона схожа на жовтий листок. А ще у цієї метелики є цікава особливість: якщо раптово потривожити її, то вона падає на землю, склавши крила, і притискає ніжки. Спробуй, зауваж таку!
- Хлопці, а як ви думаєте: метелики корисні чи шкідливі? Для чого вони взагалі потрібні? Насправді метелики можуть бути корисними і шкідливими. Коли метелики перелітають з квітки на квітку, вони на лапках переносять пилок і від цього рослина краще росте і дає більше врожаю. Цим вони приносять користь. А шкоду приносять не самі метелики, а їхні гусениці, які можуть поїдати листя, квіти і навіть плоди рослини.
Але люди завжди милувалися і захоплювалися красою метеликів. Подивіться, які ще метелики до нас сьогодні прилетіли: і червоні, і жовті, і зелені, і сині, і навіть різнокольорові. (розглядають фотографії метеликів) Правда красиво?
- А хочете перетворитися на метеликів?
Физминутка
Вранці метелик прокинулася.
Потягнулася, посміхнулася.
Раз - росою вона вмилася.
Два - витончено покружляла.
Три - нагнулася і присіла.
На чотири - полетіла.
А на п'ять - на місце села.
- Згадайте, на що була схожа метелик в загадці, яку я вам загадала? А як ви думаєте, чому метелики схожі на квіти?
А хочете я вам прочитаю історію про те, як з'явилися метелики?
Під музику «весна» вихователь читає оповідання:
На високому пагорбі, під покровом старого клена, в тіні величезного сірого валуна ріс маленький квітка. Він був такий маленький, що він міг бачити тільки небо, та й то, якщо тільки вітер розсував гілки клена.
Кожен день на пагорб приходив Старий Чарівник і читав старовинну книгу, сидячи на валуні. І кожен день квітка вітався з Чарівником, хитаючи своєю головою, а Чарівник вітався з квіткою.
Одного разу Старий Чарівник помітив, що квітка плаче.
- Чому ти плачеш, квітка? - запитав Чарівник.
- Мені сумно тому, що я такий маленький, - відповідав квітка. - Кожен день птахи прилітають на клен і розповідають, що вони бачили, а я можу бачити лише небо, та й то, тільки тоді, коли його не закривають гілки клена... От якби я став вище, то я теж зміг би побачити що-небудь крім трави і гілок клена...
Чарівник подумав, трохи поворожив і зробив так, що квітка став зростанням з валун.
Кілька днів квітка насолоджувався виглядом з пагорба, але одного разу вдень Чарівник знову застав його в сльозах.
- Що сталося? - запитав він. - Чому ти знову плачеш? Тепер ти став вище і можеш бачити навіть ліс, який починається за лугом.
- Я плачу тому, що мені дуже цікаво, що ж знаходиться за лісом, але я не можу цього бачити... - відповідав квітка. - От якби я став таким же, як клен...
- Я, звичайно, можу зробити тебе таким же високим, - відповів Чарівник, - але врахуй, що якщо подує сильний вітер, то він може зламати твій стебло, і ти помреш...
- Нічого, - відповів квітка, - може бути вітру не буде довго-довго, і я встигну побачити те, що за лісом...
Чарівник похитав головою, але не став відмовляти квітці. Він знову поворожив, і стебло квітки витягнувся високо-високо, і сині пелюстки квітки виявилися майже врівень з найвищою гілкою дерева.
А вночі була сильна буря .... Плескали дерев'яні віконниці будинку Старого Чарівника, і він майже всю ніч не спав, переживаючи за квітку. Рано вранці, коли дощ скінчився, Чарівник вже поспішав на пагорб.
Біля підніжжя пагорба, в грязі лежав зламаний вітром і дощем стебло квітки. Сині пелюстки, на подив Чарівника, були цілі, але вже трохи подвялі на спекотному ранковому сонці.
- Я ж казав тобі, що вітер може зламати твій стебло, - сумно сказав Чарівник, піднімаючи квітка з землі, - я ж казав....
- Це нічого, - слабо прошепотів квітка, - я встиг побачити, що за лісом - море... Коли вітер відірвав мене від стебла, я піднявся так високо, що побачив щось біле на хвилях... Що це було? От якби я міг літати...
І квітка зовсім поник в руках Чарівника. І тоді Чарівник перетворив квітка в метелика.
Маленька синя метелик спурхнула з долоні Старого Чарівника і злетіла високо-високо. Вище трави, вище каменю, вище найвищого дерева в лісі і полетіла до моря.
Через кілька днів Старий Чарівник знову сидів у тіні клена, читаючи свою книгу. Він вже майже зовсім зібрався йти, коли на його долоню села синя метелик. Вона почала розповідати про все, що встигла побачити за цей час, і лугові квіти з заздрістю слухали її розповідь. А коли метелик знову полетіла, багато квіти стали просити Чарівника і перетворити їх у метеликів. І Чарівник не став відмовляти в їх прохання. А оскільки квіти були різнокольорові, то і метелики теж вийшли різними.
Правда, деякі квіти не захотіли ставати метеликами. Наприклад, троянди і лілії. Хтось же повинен слухати розповіді метеликів, вірно? А деякі так і не вирішили, ким вони хочуть бути - метеликами або квітами? Тому вони хоч і схожі на метеликів, але продовжують залишатися квітами.
З тих пір метелики і літають над квітами, і розповідають їм, де побували. А взимку метелики, як і квіти, зникають... Але навесні з'являються знову. Може бути, з бутонів, як і квіти?
- Хлопці, це така незвичайна і чарівна історія, що мені здається, якщо ми зараз міцно-міцно закриємо очі, в нашій групі теж станеться якесь диво. Перевіримо? (Діти закривають очі, звучить музика «чари», в цей час на килимі з'являються білі метелики і стаканчик з «чарівними»пензликами). Відкривайте очі. Здається, ми опинилися на якійсь чарівній галявині, на якій виросли незвичайні квіти, але видно поки вони були під снігом, у них стерлася вся фарба. (Діти помічають, що це метелики) Дійсно, схоже на метеликів. Може бути чарівник з казки не встиг до кінця перетворити їх у цих метеликів. Хочете закінчити його чари? А ось і стаканчик з якимись паличками.... Та це ж чарівні пензлика! Ну що ж у нас є все необхідне, щоб закінчити роботу чарівника. Але для початку скажіть мені: у метеликів однакові крильця чи різні? А як можна зробити, щоб візерунок на двох крильцях був однаковий? Так, ми намалюємо його на одному крилі, потім закриємо іншим і пригладим ганчірочкою. Але щоб візерунок вийшов по-справжньому чарівним, ми будемо малювати по мокрому папері. Хто мені нагадає, як це треба робити? (спільно з дітьми обговорити техніку виконання малюнка). Я думаю, що ви готові до чарів і у вас все вийде. Вибирайте собі будь-яку метелика, сідайте за стіл і приступайте до роботи.
Діти виконують роботу. В цей час на килимі з'являються ромашки.
- А поки ви творили чарівництво, у нас у групі теж сталося диво - зацвіли ромашки. Візьміть свою метелика і посадіть її на будь-квіточка. Яка краса! Сьогодні в нашу групу прийшло справжнє літо!