Конспекти занять з дітьми.
«Історія гудзики»
Автор: Чулкова Т. В., вихователь, р. Уварове.
Мета: Познайомити дітей з історією винаходу гудзиків. Розповісти про їх видах. Розвивати увагу, дрібну моторику рук. Вчити визначати і сортувати ґудзики за видом і розміром. Удосконалювати навички викладання зображення з гудзиків.
Матеріал: Гудзики різного розміру і виду (з «вушком», з 2-ма, 4-ма отворами по 15-20 штук на кожну дитину, підноси.
Хід заняття.
Вихователь:
Одягатися зберешся -
Без мене не обійдешся.
Знають дорослі і діти -
Застегну я все на світі. Що це?
(Діти відгадують загадку.)
Звичайно, це ґудзик. У кожного з вас на одязі є ця помічниця. Знайдіть на своєму одязі ґудзики. Розкажіть, які вони? (Діти розглядають гудзики, описують їх.)
Як ви думаєте, для чого потрібні нам гудзики? Чому вони такі різні, не схожі один на одного? (Відповіді дітей)
Які ще види застібок ви знаєте? (Кнопки, гачки, блискавки, липучки, шнурівки.)
Звідки ж прийшла до нас ґудзик? У далекій давнині люди робили собі одяг із шкур тварин. Накидали шкуру на плечі і обв'язували її навколо пояса. Незручній була така одяг: руху ускладнювала, відчинялися. Для скріплення одягу стали використовувати кістки тварин і дерев'яні брусочки, які просували в дірочки.
Йшли століття. Люди навчилися прясти вовну, робити тканину, шити з неї одяг. Змінилися і застібки. До одягу стали прикріплювати просвердлені камінчики, на які накидали петлі. З часом одяг ставала більш різноманітною і складною по крою і фасону. З'явилися різні тканини: легені й повітряні шовкові, щільні і важкі вовняні.
Гудзики в ті далекі часи були і водною дорогою річчю. На одязі багатих людей вони перетворилися на справжнє прикраса з золота і срібла. Такі гудзики коштували дорожче, ніж сама сукня.
На Русі робили гудзики - «кляпыши»: паличку з срібла обвивали золотими нитками до тих пір, поки на одному кінці не виходив кульку.
Найменші «кляпыши» були з горошину, а великі - розміром з куряче яйце.
Одяг, застегивающуюся на золоті і срібні ґудзики, носили тільки багаті люди. Щоб зробити гудзики загальнодоступними, майстри стали використовувати при їх виготовленні дешеві матеріали - дерево, кістка, скло, метал і т. д. Прості люди вірили, що прикрашені візерунками гудзики відганяють злі сили, виконують роль оберегів, тому-то їх і назвали гудзиками - від слова «лякати».
У Чехії, в місті Яблонець, є музей гудзиків різних епох і країн.
У нашій групі теж є невеликий музей гудзиків. Перед вами експонати цього музею - сучасні гудзики. З чого вони зроблені?
Діти розглядають гудзики з металу, дерева, пластмаси, кістки, скла, перламутру. Якщо дитина не може назвати матеріал, з якого зроблена ґудзик, вихователь допомагає.
Вихователь: Викладіть гудзики, що лежать перед вами, в пряму лінію. Розташуйте їх так, щоб вийшла хвиляста лінія (перетворилася в коло, квадрат тощо) А тепер викладіть яке-небудь зображення. Розкажіть, що у вас вийшло? (відповіді дітей)
Чим відрізняються гудзики, що лежать перед вами? (формою, розміром, різною кількістю отворів.) Розсортуйте їх за кількістю отворів. (діти виконують)
Закрийте очі і розкладіть ґудзики за розміром: великі в одну сторону, дрібні - в іншу. (діти на дотик сортують ґудзики) Відкрийте очі і перевірте, чи правильно ви розклали гудзики. Тепер розкладіть їх по розміру в коробочки. Якщо нам знадобляться гудзики певного виду, ми відразу зможемо їх знайти.
По закінченні роботи вихователь хвалить дітей, пропонує їм будинку теж розкласти гудзики по виду і розміру, щоб мама могла швидко знайти необхідну їй гудзик.