Конспекти занять з дітьми.
«Подорож на північний полюс».
(ОЗНАЙОМЛЕННЯ З НАВКОЛИШНІМ СВІТОМ)
Автор: Єпіфанова Ірина Іванівна, вихователь 2 категорії, МОУ Початкова школа - дитячий садок N5, Саратовської області, міста Пугачова.
Мета : Познайомити дітей з особливостями природних умов Крайньої Півночі: формувати у дітей елементарні уявлення про взаємозв'язки і взаємодії живих організмів із середовищем існування; розвивати у дітей здатність спостерігати, описувати , будувати припущення .
Матеріали до заняття: географічна карта, ілюстрації із зображенням флори і фауни Крайньої Півночі.
1 - частина: Хід заняття: стук у двері, принесли лист.
Вихователь: - Нам принесли лист. Давайте його прочитаємо.
- Дорогі діти, вітаю! Я - білий ведмідь. Живу на Північному полюсі. Запрошую вас до себе в гості, до зустрічі.
( розглядання карти, розповідь вихователя про Північному полюсі )
Вихователь: - Північний полюс - це крижана пустеля. Океан в цьому місці покритий льодом, товщина якого дорівнює висоті триповерхового будинку. У цих місцях холодно протягом усього року: влітку та взимку. День і ніч там не чергуються, як це відбувається у нас. Там на півроку сонце ховається за горизонтом, а потім так само довго не сходить з неба. Хочете відправитися на Північний полюс? Діти: Так, хочемо.
Вихователь: А замерзнути не боїтеся, адже там дуже холодно? Діти: Немає.
Вихователь: Як ви думаєте, на чому зручніше буде туди дістатися?
Діти: На літаку.
Вихователь: Чому?
Діти: Він літає на дуже великі відстані, з великою швидкістю. І менше всього часу знадобиться, щоб дістатися до місця.
Вихователь: Але сьогодні погода нельотна. Що ж робити? А пам'ятаєте, нещодавно ми читали казку про дівчинку Дружині, у якої була чарівна квітка. Як він називався?
Діти: Цветик - Семи цветик.
Вихователь: Одне з бажань Жені було потрапити на Північний полюс. Вона виявилася там миттєво і так само швидко попросилася назад додому. Чому?
Діти: Там було дуже холодно, і ще Женя злякалася білих ведмедів.
Вихователь: Хлопці, адже у нас теж є дівчинка Женя. Може у неї є чарівна квітка?
Женя: Є, тільки на ньому залишилося всього 2 - пелюстки. Ось я не жадібна.
Вихователь: Дякуємо, відриває пелюстку і разом з дітьми промовляє чарівні слова:
« Лети, лети пелюстка
Через захід на схід,
Через північ, через південь
Повертаючись, зробивши коло,
Лише торкнешся ти землі.
Бути понашему вели.
Хочемо опинитися на Північному полюсі!
Фізкультхвилинка:
,, Піднімайтеся наші руки,
З ново опустіться
Закружляйте наші діти
І зупиніться.
По колінах ми вдаримо
Нижче, нижче, нижче.
Руки піднімаємо разом
Вище, вище, вище."
2 - я частина.
Вихователь: Ось ми і на Північному полюсі. А чому не видно білих ведмедів?
Діти: Тому, що вони такі ж білі, як сніг.
Вихователь: А от і наш друг - білий ведмідь.
Ведмідь: ,, Привіт, ласкаво просимо на Північний полюс! Я - білий ведмідь. Тут холодно, але у мене густа, тепла шерсть. Влітку ми: білі ведмеді, полюємо за рибою. А взимку, в довгу полярну ніч спимо в барлогах зі снігу. Взимку в наших краях буває північне сяйво: небо переливається різними барвами, красиво!
Вихователь: А ще на Північному полюсі живуть моржі і тюлені.
Вони харчуються рибою , якої тут дуже багато. Ще рибою тут харчуються птахи. Вони селяться по скелястих берегах, утворюючи пташині базари.
Хлопці, як ви думаєте, чому ведмідь не покривається льодом, адже він вилазить з води на такий сильний мороз?
( діти згадують досвід, проведений на минулому занятті.)
Вихователь: - А хто ще з тварин використовує цю хитрість?
Діти: Водоплавні птахи.
Фізкультхвилинка:
Вихователь: А тепер нам пора повертатися в наш дитячий сад.
Спасибі тобі, мишко, за подорож, але нам пора! Скоро буде новий рік , і ми хочемо подарувати тобі ялинку. Адже тут нічого не росте.
Ведмідь: Спасибі вам хлопці. А я хочу подарувати вам казку про Північному полюсі.
Вихователь: До побачення мишко.
- Давайте ще раз скористаємося чарівною квіткою ( відриває пелюстку, діти хором говорять чарівні слова і повертаються у групу ). Ось ми і повернулися! Давайте пригадаємо, де ми були?
Діти: На Північному полюсі.
Вихователь: Хто живе на Північному полюсі?
Діти: Білі ведмеді, моржі, тюлені.
Вихователь: Чим вони харчуються?
Діти: Рибою.
Вихователь: Якщо серед цих тварин травоїдні тварини?
Діти: Немає, так як в льодовій пустелі нічого не росте.
Вихователь: Подумайте і скажіть де людина використовує явище не намокання, ( робота в зошитах, розглядання ілюстрацій ).
Діти: Змазують металеві деталі машин, щоб від зіткнення з водою вони не заіржавіли.
Вихователь: А тепер давайте подивимося казку про Північному полюсі, яку нам подарував білий ведмідь.