Конспекти занять з дітьми.
«Домашні тварини»
Заняття з ознайомлення з навколишнім світом у середній групі.
Автор: Карасьова Юлія Семенівна, вихователь 2 категорії,МОУ Початкова школа - дитячий садок N 5 Саратовської області міста Пугачова.
Мета: ознайомити з характерними особливостями зовнішнього вигляду, поведінки, способу життя домашніх тварин; познайомити з узагальнюючим поняттям «домашні тварини», вчити впізнавати їх за описом; розвивати зорове сприйняття, зорову увагу, зорову пам'ять, мислення; вчити правильно утворювати іменники, що позначають дитинчат; розвивати висоту голосу; виховувати дбайливе ставлення до тварин.
Матеріали до заняття.
Демонстраційний: зображення кішки, собаки, корови, кози, коні, свині і окремо їх дитинчат, зображення кішки і собаки, виконане з геометричних фігур.
Роздатковий матеріал: геометричні фігури, робочі зошити «Здрастуй, світ!» (для самих маленьких).
Хід заняття.
I частина
Діти сідають на килим.
Вихователь загадує загадки:
- Му-Му-му!
Молока кому?
(Корова)
- З господарем дружить,
Будинок вартує,
Живе під ґаночком
Хвіст колечком.
(Собака)
-Молоко п'ємо,
Пісеньки співає,
Чисто вмивається,
А з водою не знається.
(Кішка)
- У кого є хвіст і грива?
(Кінь)
Діти називають відгадки, а вихователь виставляє на дошці картинки відповідних тварин.
- Як двома словами назвати корову, собаку, кішку, кінь? (Домашні тварини)
- Сьогодні ми будемо говорити про домашніх тварин.
II частина
Бесіда по темі.
- Чому їх назвали домашніми?
(Тому що вони живуть вдома, поруч з людиною).
- Навіщо людина тримає їх біля себе?
(Одні тварини допомагають людям в господарстві (коні), інші - охороняють будинок від третіх людина одержує продукти харчування).
- У кого з вас є домашня тварина?
Хто це? Як його звуть?
- Спробуйте відгадати ще одну загадку: У кого чотири лапи, хвіст і він покритий шерстю?
Разом з дітьми з'ясовуємо, що це ознаки всіх звірів.
- Здогадайтеся, про кого я зараз думаю. Це домашня тварина, у якого пухнастий хвіст (Діти можуть назвати і кішку і собаку).
- Вона ловить мишей. (Кішка)
- Це домашня тварина велике з довгим хвостом (Корова чи кінь)
- У неї є роги? (Корова)
Ф І З М І Н У Т К А
- Покажіть, як корова жує; як кішка вмивається, як вона м'яко ходить; як бігає собака, виляючи хвостиком; як скаче коник.
III частина
Діти сідають на килим, і вихователь запитує їх.
- Чи потрібно доглядати за домашніми тваринами?
- Як це потрібно робити? (Годувати, поїти, прибирати)
Корова влітку пасеться на лугу, а взимку людина годує її сіном. Собака дуже любить гризти кісточки; кішка їсть молоко і рибу, а кінь годують вівсом.
- Давайте пограємо, я буду вимовляти назви різних кормів, а ви повинні підняти вгору картку з твариною, яка живиться цим кормом.
- Сіно, риба, кісточка, овес, трава, молоко.
- Хлопці, давайте пройдемо за столи.
- Я з геометричних фігур склала зображення кішки і собаки.
- З яких фігур я склала кішку?
- Скільки їх?
- З яких фігур я склала собаку?
- Скільки їх всього?
- У кожного з вас на столі лежать геометричні фігури, необхідні для викладання або кішки або собаки. Подумайте і зберіть тварина.
- У нас сталася біда. Дитинчата тварин втратили своїх мам. Давайте допоможемо мамам - тваринам знайти своїх малюків.
Спочатку потрібно взяти картинку з дорослим тваринам, після підійти до іншого столу і вибрати відповідну картку з дитинчам. Потім потрібно сказати у якої тварини як називається дитинча.
У корови - теля,
У собаки - цуценя і т. п.
- Хлопці, а ви знаєте голоси тварин?
- Як подає голос корова? (голосно)
- Як це робить маленьке теля? (Тихо)
- Собака - цуцик;
-Кішка - кошеня;
Діти вимовляють звуконаслідування, змінюючи висоту голосу.
Гра «Хто пішов?
На столі розставлені фігурки домашніх тварин. До столу підходить дитина.
- Уважно подивись і запам'ятай всіх, кого бачиш. (Дитина відвертається і вихователь прибирає одну фігурку).
- Хто пішов додому?
IV частина Підсумок заняття.
- Про що говорили на занятті?
- Що сподобалося більше всього робити?
В кінці заняття читаю вірш Л. Н. Парамонової.
«До домашніх тварин ми віднесемо тих,
З якими в тісному контакті живемо:
Корови та коні, вівці і кози,
Ми їх ховаємо в теплі від морозу.
Їх годуємо і поїмо, коли треба - стрижемо,
Їх ласкаво гладимо, завжди бережемо.
Вони до нас прихильні, дуже слухняні
І до голосу нашого небайдужі
Вони нм дають молоко і сметану,
Інші нас возять скрізь невпинно,
А треті нам будинок охороняють,
Їжу від мишей зберігають.