Конспекти занять з дітьми.
«Космічна подорож»
Заняття з математики у підготовчій групі.
Автори: Горькова Світлана Миколаївна, вихователь,
1 кваліфікаційна категорія; Варывдина Жанна Геннадіївна, вихователь,
1 кваліфікаційна категорія, р. Кемерово, МДОУ N229 «Блакитний потік».
Завантажити це заняття з малюнками.
Мета заняття. Удосконалювати навички прямого і зворотного рахунку;
закрепить назви геометричних фігур: прямокутник, ромб, трапеція», «п'ятикутник», «овал», «шестикутник» і т. д.;
вправляти дітей в орієнтуванні на аркуші паперу в клітку; закріпити просторові уявлення (вгорі - внизу, зліва - справа);
закріпити навички вимірювання рідини з допомогою умовної мірки;
вправляти у розв'язуванні прикладів на додавання і віднімання в межах 10)
перевірити вміння складати ціле з частин і називати кожну дробову частину;
вчити розв'язувати логічні завдання: розвивати слухову увагу, мислення, пам'ять;
уточнити уявлення дітей про планети космосу;
виховувати бажання робити добрі вчинки.
Матеріали.
- Картинки із зображенням космосу і космонавтів (для оформлення);
- картки (за кількістю дітей) з намальованими геометричними
фігурами (Рис.1);
- картинки фахівців екіпажу, складені з геометричних фігур
(на столі у кожної дитини) (Рис.2);
- демонстраційний лист у велику клітину (з крапкою); картинки планет
(Сонце, Нептун, Марс, Сатурн); силуетна модель прибульця (Рис.3);
- судини (3) з різними за кольором рідинами, вимірювальна гуртка;
- картки з прикладами; набір цифр;
- картинка - перевертень («Молода леді - літня дама») (Рис.5);
- круги (3) у вигляді планет, поділені на рівні частини (10, 6, 3) (Рис.6);
- картинки героїв: птах - Говорун (Рис.7) , робот Залізяка (Рис.4)
Для дітей: цифри від 0 до 10; аркуші у клітинку з точкою; картинки планет (Сонце, Нептун, Марс, Сатурн); олівці.
Хід заняття
- Хлопці, я хочу загадати вам загадку:
Блакитна кругла
В небі пропливає,
На ній ми всі живемо,
Як її називають? (планета Земля)
- Які ви ще знаєте планети? (відповіді дітей)
- А ви хотіли б побувати космонавтами і відправитися в політ?
- Дуже добре!
- На будь-якому космічному кораблі є екіпаж, який складається з різних фахівців. Ми створимо свій екіпаж і дізнаємося, хто ким буде на кораблі. Для цього виберіть собі картку з геометричними фігурами, назвіть їх. Тепер знайдіть на столах картинку - спеціаліста екіпажу, складену з цих фігур. (Рис.1), (Рис.2)
(вихователь просить дітей зайняти свої місця і називає спеціальності екіпажу: радист, пілот, зв'язковий і т. д.)
- Увага, приготувалися до запуску корабля. Викладіть пульт управління на столі у вигляді цифрового ряду від 0 до 10. Починаємо зворотний рахунок, допомагайте мені: 10- 9- 8- 7 -....0 - пуск!
Звучить космічна музика групи «Спей-с»
-Будьте уважні, ми ведемо спостереження за космічними об'єктами і тілами. Покладіть перед собою монітор (аркуш у клітинку), знайдіть на своєму
столі різні планети.
-А зараз, викладемо вид космічного неба на монітори.
- У верхньому лівому куті ми спостерігаємо за Сонцем, у правому нижньому кутку з'явилася блакитна планета - Нептун, в лівому нижньому куті червона планета - Марс, а в правому верхньому куті планета - Сатурн.
(Діти викладають планети на своїх моніторах - листах)
- Хто хоче вивести картинку з планетами на великий екран?
- Хлопці, перевірте у всіх такий вид на моніторі.
- На моєму екрані з'явилася незрозуміла точка. Що б це могло бути?
- Для виявлення об'єкта візьміть свої космічні олівці, приступаємо до роботи.
Графічний диктант
Проведіть лінію від точки:
3 клітинки вправо, 3 вниз, 1 вліво , 1 вниз, 3 вправо, 1 вниз, 2 вліво,
5 вниз, 1 вліво, 3 вгору, 1 вліво, 3 вниз, 1 вліво, 5 вгору,
2 вліво, 1 вгору, 3 вправо, 1-вгору, 1 вліво, 3 вгору.
- Космонавти, який об'єкт ви виявили? (відповіді дітей) (Рис.3)
(вихователь виставляє готову модель прибульця на екран і картинку робота Залізяки) (Рис.4)
- Це прибулець з космосу, з планети Роботів. Він подає сигнал лиха, просить допомоги. Роботи його планети заіржавіли, їх терміново потрібно змастити спеціальним маслом. Масло знаходиться в одному з судин, але в жодному з них він не знає. Він знає тільки те, що масла більше, ніж інший рідини. Прибулець не може визначити, де більше, а де менше.
- Космонавти, як дізнатися, де масло? (відповіді дітей)
- Як ми можемо дізнатися в якому посудині рідини більше?
- Чим можна виміряти? (вимірювальної кухлем)
(на столі три посудини з червоною, блакитною та жовтою водою)
(Діти вимірюють, переливаючи по черзі рідини в один вимірювальний посуд, вихователь робить позначки на гуртку)
- Якої рідини виявилося більше?
- Яка рідина є маслом для змащення роботів?
- Ось, молодці! Прибулець вам дуже вдячний!
Роботи знову можуть рухатися і хочуть вступити з нами в контакт, запрошують вас на розминку.
Физминутка
(ритмічні рухи під космічну музику)
- Нам треба поспішати. Прошу екіпаж зайняти свої місця, ми продовжуємо наше космічне подорож.
Звучит космічна музика
- Ми наближаємося до планети Венера. Всі жителі цієї планети були прекрасними, молодими дівчатами. Але планету зачарував злий чаклун Глос, і всі дівчата перетворилися на старих бабусь.
(поставити картинку - перевертиш, Рис.5)
Щоб їх звільнити, треба підібрати шифр, а для цього потрібно розв'язати приклади. 5+3= 7+2= 4+3= 6+4= 8+2=
6-4= 9-3= 8-5= 7- 2= 8-4=
(діти виконують завдання біля дошки, розв'язують приклади)
- Ми підібрали разом шифр і расколдовали планету. Всі жителі знову стали красивими, молодими дівчатами.
(вихователь непомітно перевертає картинку-перевертиш)
- Місія виконана, а нам пора летіти далі.
Звучить космічна музика
- Я чую сигнал SOS.
(звучить сигнал лиха)
Планета Сатурн просить допомоги. В планету потрапив метеорит, і вона розкололася на частини. Частини розлетілися в космосі і змішалися з іншими частинами космічних тіл, комет, астероїдів.
- Увага, завдання екіпажу: зібрати планету Сатурн з десяти однакових за розміром частин (діти підходять до столу і разом збирають планети, з трьох планет знаходять потрібну) (Рис.6)
- На скільки частин розкололася планета? (10)
-Візьмемо кожен по одній частині і по черзі викладемо планету на дошці, називаючи кожну частину. (1/10 частина планети, 2/10 частини планети і т. д. до 10/10 - ціла планета)
- Прошу всіх зайняти свої місця і підготуватися до польоту.
Звучить космічна музика
- А що таке? Здається, ми збилися з курсу. Нам доведеться звернутися за допомогою до балакунам. Тримаємо курс на планету Балакунів.
(поставити картинку птиці Говорун) (Рис.7).
- Птах-Говорун відрізняється розумом і кмітливістю. (Запис голосу птиці Говорун)
- Птах Говорун вкаже нам шлях, якщо ми відповімо на її хитрі запитання.
Питання Говоруна в записі:
- Ви, космонавти корабля, що летить від планети до планети Земля Балакунів, час у польоті 2 години. Скільки років космонавтам? (6 - 7 років)
- Що можна побачити із закритими очима? (сон)
- У космічного тваринного 2 лапи спереду, 2 лапи ззаду, 2 праворуч, 2 зліва. Скільки лап у цієї тварини? (4)
- На яке дерево сідає Говорун під час проливного дощу? (на мокре)
- Скільки хвилин вариться варене яйце? (ніскільки)
- Птах Говорун на переліт від свого гнізда до Космодрому витратив 3 хвилини. Скільки часу він витратить на переліт, якщо полетить з подружкою?
- Молодці, ви відповіли на всі питання, і ми можемо повертатися на Землю. Ведемо зворотній рахунок: 10, 9, 8 і т. д. до 0.
Звучить космічна музика.
- Ми приземлилися, ви можете вийти з нашого космічного корабля. Прибульці з інших планет дякують вам за допомогу і відмінну роботу. Ви
проявили не тільки кмітливість і розум, але доброту і чуйність.
Завантажити це заняття з малюнками.