Конспекти занять з дітьми.
"Птахи - наші друзі"
Інтегроване заняття з розвитку мовлення для середньої групи
Автор: Опаріна Ірина Сергіївна, вихователь першої кваліфікаційної категорії,
Муніципальне автономне дошкільний навчальний заклад "Дитячий садок N 381 комбінованого виду", Республіка Татарстан, місто Казань.
Мета: Удосконалення лексико - граматичних категорій мови.
В мовленнєвої діяльності вправляти в утворенні іменників родового відмінка; вправляти в узгодженні числівників і іменників в роді, числі, відмінку; закріплювати вміння правильно вживати прийменники, що виражають різні просторові відносини.
В музичній діяльності сприяти танцювального творчості: імпровізація рухів.
В конструюванні вчити дітей прийомам вдавлювання, вчити добирати матеріал для виготовлення годівниць.
Словникова робота: гніздування.
Матеріал:
Картина із зображенням птахів;
Картина з силуетом птиці;
Розрізні картинки;
Картина з птахом, що складається з геометричних фігур;
Картина диво - дерева з прорізами для птахів (одна половина дерева із зеленими листочками, інша половина з голими гілками);
Зерна для птахів;
Підноси;
Ножиці;
Коробка з-під молока, пластикова пляшка, одноразова тарілка.
Аудіозапис:
Голоси птахів;
Фонограма вітру.
ХІД ЗАНЯТТЯ
Вихователь: - Послухайте загадку:
Я розкриваю нирки
В зелені листочки
Дерева одягаю
Посіви поливаю.
Всіх розбудила від сну,
А як мене звуть?...
(Відповіді дітей.)
Вихователь: - А поведе нас музика. Під музику діти пересуваються по лісі. Вихователь у цей час веде діалог з дітьми.
- Давайте уявимо, що ми зараз не хлопці, а тварини і будемо їх зображати. В лісі живе ведмідь, лисиця, заєць (під музику діти імітують рухи тварин і говорять про їхні ознаки.)
(Ведмідь живе в барлозі, великий, клишоногий, голос у нього низький, ходить вперевалочку. Лисиця живе в норі, вона хитра, швидка, спритна, шерсть руда, пухнастий хвостик, коли біжить озирається назад. Заєць - маленький, швидкий, попрыгайчик, часто тікає від вовка.)
Вихователь: -Ще є птахи. А як вони літають? (Діти полетіли і сіли на пеньочки)
Фонограма вітру
Вихователь: - Вітер розгулявся, і всі птахи сховалися. Хлопці, ми знаємо з вами багато птахів. Які ж птахи прилетіли і сховалися на нашій галявині?
Лексико-граматична гра "Хто де сидить?" (Практичне вживання в мовленні прийменників в, на, під.) Кожна дитина по черзі знаходить птицю на галявині, називає її і каже, де вона сховалася.
(Зозуля сидить на ялинці. Синиця сховалася в траві. Шпак прилетів на дерево. Горобець сидить на пеньку. Грак прилетів на пеньок. Сорока сховалася під деревом. Дятел сидить під ялиною.)
Вихователь: - Вітер стих, птахи полетіли і виявилися хто-де.
Послухайте, як співають птахи. (Фогорамма голосів птахів.) А де вони сиділи і куди прилетіли, ви мені зараз скажете. Вихователь виставляє картину з птахами.
(Синиця сиділа в траві, а зараз прилетіла на дерево. Шпак сховався на дереві, а тут ходить по землі. Воробей сидів на пеньку, а зараз стрибає під деревом. Зозуля сиділа на ялинці, а тепер прилетіла на дерево. Грач сховався на пеньку, а тут ходить по землі. Сорока сиділа під деревом, а зараз прилетіла на А
Вихователь: - А зараз ми відпочинемо.
Фізкультхвилинка.
Сів (руки до плечей) на гілку (руки в сторони) снегирек (помахати руками.)
Брызгнул (з'єднати пальці разом, потім ніби відштовхнути ними щось, розтиснути) дощик (перебирати пальчиками зверху вниз) він промок (стиснутися в грудку).
Вітерець (плавно помахати руками над головою з боку в бік), подми злегка (обмахнуться, як віялом, зробити вітерець).
Обсуши (перебирати пальчиками перед собою вздовж тіла вниз) нам (руки до себе) снегирька (помахати руками - "крильцями").
Вихователь: - А ось вам нова загадка.
Чик-чирик!
На доріжку стриб.
Клюй, не бійся!
Хто це?
Відповідь на загадку ми знайдемо, якщо птицю зберемо.Вихователь показує силует птаха. В тарілочці лежать частини тіла птиці.Дитина називає частину тіла птиці і приклеює липучкою на місце.(Починати з голови.)
(Голова горобця, спинка горобця, грудка..., хвіст..., лапки..., крило....)
Вихователь: - Хлопці, подивіться який воробей вийшов. У нашому лісі так багато птахів. А чи всі птахи, зимуючі і перелітні бути зараз в лісі? (Відповіді дітей.)
Вихователь: - Подивіться, хлопці, яке диво-дерево. Давайте допоможемо посадити птахів на свої місця. Діти беруть птицю, називають її і садять на дерево.
(Зозуля - перелітний птах, горобець - зимующая птах, грач - перелітний птах, синиця - зимующая птах і т. д.)
Вихователь: - Ой, хлопці, подивіться, чарівна пташка з'явилася. Вихователь показує птицю, зроблену з геометричних фігур.
- Що цікавого ви помітили? (Відповіді дітей.)
- Які фігури ви бачите? (Трикутники, кола, овали.)
На яку фігуру схожий хвіст, голова, дзьоб, тулуб, крила? (Відповіді дітей.)
- А скільки всього трикутників, кругів, овалів? (Відповіді дітей.)
Вихователь: - А тепер, хлопці, нам пора повертатися в дитячий сад.
Під музику діти повертаються і сідають за стіл.
Ми крокуємо один за одним
Лісом і зеленим лугом
Крила строкаті миготять
В полі пташки літають.
1, 2, 3, 4 -
Полетіли, закружляли!
Вправо, вліво повернулися
У дитячий садок ми повернулися.
- Хлопці, а чому птахів називають нашими друзями? Яку користь вони приносять нам?
( Птахи захищають рослини від ворогів - гусениць, личинок, попелиць.)
Вихователь: - А якого птаха називають лісовим лікарем? (Дятла.)
- А яку користь він приносить природі?
(Дятел лікує дерева, рятує від жуків короїдів.)
- А такі великі птахи, як ворони, знищують багато гризунів - шкідників полів і лісів.
- А ви можете уявити своє життя без птахів, без їх співу пташок, свисту? (Відповіді дітей.) А сьогодні я хочу вам розповісти про правила, які ви повинні пам'ятати і виконувати:
Не поспішайте надати допомогу пташенят, вывалившимся з гнізда. Можливо, це був його перший невдалий політ. Через день-два він самостійно полетить.
Якщо ви знайдете пташине гніздо з яйцями, ні в якому разі не чіпайте їх руками: після цього птицабросит гніздо, і всі яйця загинуть.
Не беріть в ліс собаку під час гніздування птахів. Навряд чи ви встежите за тим, скільки гнізд розорить собака, скільки птахів злякає з гнізда.
Не можна забирати з птахів лісу додому.
Вихователь: - Пташкам тепло, але земля ще вкрита снігом, немає ні травинок, ні черевиків, ні мошок - чого. Подивіться, хлопці, я принесла корм для птахів. (Вихователь показує підноси з кормом.)
- Куди ж ми будемо його насипати? (Відповіді дітей.)
Я вам пропоную зараз зробити годівниці, а ви мені в цьому допоможете. Вихователь разом з дітьми робить годівниці трьох видів: з одноразової тарілки, пластикової пляшки і коробки з-під молока. Тут ваша фантазія.
Після заняття, педагог разом з дітьми вішає годівниці на ділянці.