Конспекти занять з дітьми.
«Подорож у країну мистецтв»
Конспект підсумкового заняття з пізнавального розвитку
у підготовчій до школи групі.
Автор: Євдокимова Людмила Дмитрівна, вихователь вищої кваліфікаційної категорії МДОУ дитячий сад комбінованого виду N12 МУ УО Адміністрації МО Канівської район.
Мета. Закріпити знання дітей про пори року;
Розвивати у дітей інтерес до різних видів мистецтв: живопису, поезії, музики.
Підводити дітей до розуміння того, що художня картина є відображення реального життя природи в різні пори року, зображуючи яку художник виражає своє індивідуальне сприйняття.
Допомагати дітям осмислювати свої позитивні емоції і виражати відношення приймається пейзажу, поезії, музиці.
Матеріали:
Репродукції картин художників-класиків, мультимедійна установка, диск з музикою Чайковського П. І., паличка - тренажер, білі аркуші паперу і кольорові смужки на кожну дитину.
Попередня робота:
1.Спостереження у всі пори року за погодними та природними явищами.
2. Дидактичні ігри: «Назви художника», «Дізнайся за описом», «Дізнайся по запаху», «Збери букет», «Де що росте».
3. Ігри дітей в природі з водою, піском, вітром.
4. Розгляд репродукції картин художників В. І. Левітана, І. в. Шишкіна, І. Е. Грабаря, С. К. Саврасова, С. Ю. Жуковського, А. А. Рилова.
5. Читання художньої літератури: О.плещеєв «настала Осінь», Ушинський «Суперечка дерев», Біанкі «Лісовий календар».
6. Складання описових розповідей на тему: «Пори року» (описати осінній ліс, букет квітів, весняний ранок, зимовий день).
Хід заняття
- Діти, сьогодні ми з вами відвідаємо» художній музей, де ви побачите ілюстрації картин.
- А хто пише картини? (художник)
- Вірно, і так пройдемо в автобус і займемо свої місця. А поки ми їдемо, давайте з вами згадаємо імена художників, які написали картини, що зображують різні пори року.
Відповіді дітей: В. І. Левітан «Золота осінь», І. в. Шишкін «Зима», І. Е. Грабар «Лютнева блакить», Ц. К. Саврасов «Граки прилетіли», І. в. Левітана «Весна.Болышая вода», С. Ю. Жуковський «.Ліс», А. А. Рилова « Зелений шум».
- Вірно, хлопці, всі ці картини були написані великими російськими
художниками і зараз ці картини, як ви думаєте, де зберігаються? Вірно - в
художньому музеї.
- Ну, ось ми під'їхали до нього (діти «виходять» з «автобуса» і проходять в групу, де висять ілюстрації названих картин). (Звучить музика А. П. Чайковського «Пори року»)
Діти підходять до будь картині і розповідають про неї: що зображено, час року і дня, називають ім'я художника. Потім «екскурсовод» (вихователь) пропонує дітям підібрати рядки віршів з відомих віршів в якійсь картині. Наприклад:
Бунін і. «Ліс, точно терем розписної,
Ліловий, золотий, багряний,
Веселій, строкатою стіною,
Стоїть над світлою галявиною».
Р. Галиною «Золоті між сосен,
Клени жовті стоять
Що за дивний їм вбрання
Подарувала осінь!»
П. Вяземський «Здрастуй, в білому сарафані:
І срібної парчі!
На тобі алмази горять,
Немов яскраві промені».
В. Нікітін «Здрастуй, гостя-зима!
Просимо милості до нас
Пісні півночі співати
По лісах і степах».
А. О.плещеєв «Уж тане сніг, біжать струмки,
У вікно повіяло весною
Засвищут скоро солов'ї
І ліс одягнеться листвою!»
А. Майков «Іди, зима сива!
Вже красуні весни
Кіннота золота
Мчить з гірської висоти».
В. Суриков «Яскравіше сонце світить,
У повітрі тепло,
І куди не глянеш,
все навкруги світло».
Тютчев Ф. «Дивись, як гай зеленіє,
Палючим сонцем облита,
А в ній якою віє негой
Від кожної гілки і листа».
Вихователь бере в руки паличку-тренажер, на кінці якої зображено кавун
- Ой, хлопці, подивіться, що це таке? (відповіді дітей)
- Вірно, це кавун, а коли дозрівають кавуни? (відповіді)
-Правильно, восени.
Хвилинка здоров'я «Кавун» (нормалізація тонусу очних м'язів)
От який у нас кавун:
Нетямущий карапуз,
Вдалину покотився - на місце вернувся,
Знову покотився - додому не вернувся.
(переміщення погляду з дальньої точки на ближню)
Вліво покотився, покотився вправо
(повільні рухи очима вліво, потім вправо)
Покотився і ... розбився.(зажмурівання очей)
- Так, хлопці, ті вірші, які ви розповіли дуже підходять до цих ілюстрацій.
- А хто пише вірші?
- Вірно - поети.
- Хлопці, мистецтво вірші ще називають іншим словом - поезія.
Тому тих, хто пише вірші, називають поетами.
- Тепер ми знаємо, що є мистецтво живопису, його творять художники є мистецтво поезії, його творять поети.
- Хлопці, а чим схожі ці вірші иживопись?
- Так, вірно, і вірші, і картини вводять нас у світ природи в різні пори року.
- Скільки тут всього картин? (відповіді дітей)
- А скільки пір року?
- Картин якогось часу більше?
Провести фіз. хвилинку на вірші Ст. Берестова:
«Що ні добу по хвилинці (піднімаємо плечі)
День довший, коротший ніч (нахили в сторони, руки на тулубі)
Потихеньку, легенько (крокують)
Проганяє зиму геть (руки вгору, до плечей і відводимо в сторони)
- Діти, а ви хочете бути поетами?
- Тоді ми з вами пограємо в «Рифмовочку».(Вихователь називає слово, діти відповідають в риму, першу риму називає вихователь).
Літо - проспівано, сіно - піна, осінь - просинь, зима - сама, весна - красна, лист - свист, квітка - хустку, близько - кицька.
- Діти, настав час нам відпочити.
Проводиться пальчикова гімнастика «Осіннє листя»
Раз, два, три, чотири, п'ять (загинають пальчики на обох руках,
починаючи з великих)
Будемо збирати листя (ритмічно стискати і розтискати
кулачки)
Листя берези, (знову загинають пальчики, починаючи з
Листя горобини, великих пальчиків)
Листочки тополі,
Листя осики,
Листочки дуба ми зберемо
Мамі осінній букет віднесемо. (з'єднують кінчики пальчиків обох рук)
А зараз ми пройдемо в творчу майстерню і спробуємо зобразити різні часи року за допомогою різних колірних поєднань (діти встають навколо столів, на яких перед кожною дитиною лежить білий аркуш паперу і кольорові смужки, діти підбирають характерні кольори для кожної пори року).
- Вітя, розкажи, чому ти обрав ці кольори, і яку пору року ти зобразив?
Кілька дітей описують свою «картину», пояснюючи, чому було обрано саме цей колорит квітів.
Звучить музика.
- Діти, що ви чуєте зараз?
- Вірно, це музика.
- А хто пише музику?
- Так, композитор.
- Зараз я вам пропоную послухати невеликі уривки музичних творів на різні пори року. (По черзі звучать уривки музики з альбому П. І. Чайковського «Пори року»)
- Діти, що ви відчували, коли слухали музику? (Діти діляться своїми враженнями про прослуханої музики на кожну пору року).
- Діти, наша подорож добігла кінця, подивіться (вихователь показує на екран, де зображена поляна квітів) ми прийшли на галявину квітів.
Проводиться дихальна медитація «Цветочнаяполяна»
- Ах, яка поляна, як тут багато квітів.
Запах ніжний і приємний, дуже-дуже ароматний.
( А тепер закрийте очі і уявіть, що ви вдихаєте аромат квітів.
Намагайтеся вдихати його не тільки носом, але і всім тілом.
Вдих... Видих... Повторити кілька разів)
- Хлопці, вам сподобалося наше подорож у країну мистецтв?
- А що входить в поняття мистецтво.
- Вірно, це живопис, поезія, музика.
- Ми ще багато разів будемо здійснювати такі подорожі.