Конспекти занять з дітьми.
«У пошуках скарбу»
Математичний дозвілля.
Автор: Тузова Олена Олексіївна, вихователь першої кваліфікаційної категорії МДОУ «Дитячий сад N102» р. Саратов.
Мета: вчити дітей математики в повсякденному житті;
Розвивати зорове сприйняття, увагу, вміння розуміти і виконувати навчальне завдання; позитивне та активне ставлення до навчання;
Стимулювати ініціативні висловлювання та вміння відстоювати свою думку;
Розвивати почуття колективізму і взаємодопомоги в ході дозвілля.
Хід заняття:
Оргмомент
Чується стукіт у двері.
- В дитячий сад прилетіло лист,
(вихователь відкриває конверт).
Запрошую всіх дітей
У шлях відправитися швидше!
Вас чекають випробування,
Складні завдання.
Шлях не в Антарктиду, не в Африку-
В країну Математики!
Якщо скарб знайти хочете
У шлях швидше поспішайте!
Тут немає підпису, але я думаю в кінці подорожі ми дізнаємося
автора листа. Отже, приймаємо приглашенье?
(Так)
- Діти на чому ж ми вирушимо в дорогу?
(відповіді дітей)
- Я вам пропоную подорожувати на паровозик із Ромашкова.
Пригадайте, який допитливий, уважний цей паровозик і
мені здається, він буде нашому помічником у подорожі.
(Звучить аудіозапис з мультфільму «Паровозик із Ромашкова»)
- А ось і він.
( викочується паровоз)
Але нам потрібні квитки, щоб потрапити на паровоз.
Тут знову конвертик: Напевно, це підказка:
На паровозик немає квитків?
Служать перепусткою відповіді.
Послухайте цікаві задачки:
1. У бабушки Маші онучка Даринка, кіт Пушок, собака Дружок. Скільки онуків у бабусі?
2. У лісі росла береза. На ній росли яблука: 1 зелене, 2 красных1 жовте. Скільки всього яблук на дереві?
- Над майданчиком летіли птахи: голуб, щука, дві синиці. Скільки
птахів?
- Яка зараз пора року?
- Перерахуй всі зимові місяці?
- Зараз ранок чи вечір?
- Які ще частини доби ви знаєте?
- Сьогодні четвер, а завтра?
- Назви дні тижня, починаючи з понеділка.
- Який твій улюблений день тижня? Який він за рахунком?
- Хто стоїть праворуч від тебе?
- Хто стоїть ззаду?
- Чим вимірюють час?
- Чим вимірюють температуру?
- Чим можна виміряти довжину або висоту?
- Чим вимірюють вагу?
- Молодці, діти, ви впоралися з цим завданням. У конверті лежать
ваші квитки.
(стільці в паровозику розставлені попарно, до їх спинок приклеєні цифри (1-10))
Вихователь роздає квитки.
- Треба порахувати, скільки гуртків на квитку, і знайти місце з цифрою,
відповідної їх кількості.
(Діти сідають на свої місця.)
Нагадують, діти, правила поведінки в пасажирському транспорті: потрібно вести себе тихо, не кричати, не можна вставати і ходити під час руху.
- Діти, зверніть увагу, у нас в паровозику є вільні місця.
Кого б ви хотіли взяти з собою в країну Математики?
(Відповіді дітей)
- Серед наших гостей я бачу ваших батьків. Давайте їх запросимо, адже вони завжди бувають поруч зі своїми дітьми, щоб вчасно їм
допомогти, підказати.
- Діти, а в дитячому садку, хто допомагає вам впоратися з труднощами,
хто вчить вас отримувати знання, вчить грати, правильно вести себе в
колективі?
(Відповіді дітей)
-Правильно, це ми, ваші вихователі, і у нас є помічники. Як звуть помічника вихователя в нашій групі?
(Надія Анатоліївна)
Ми запрошуємо Надію Анатоліївну на наш паровозик і вирушаємо в подорож.
(Діти співають куплет пісні «Нерозлучні друзі є на білому світі)
-Ось перша станція. Вона називається «не кажи Нічого, лише руками покажи»
Вихователь говорить: «Високо! Далеко! Низько! Близько! Ліворуч! Праворуч! Широко! Вузько!»
Діти показують ці просторові орієнтири.
Вихователь дістає і читає записку:
Вам тут сподобалося? Я радий!
Вперед - на станцію Цифроград.
Там цифри в безладді маються
І вашої допомоги потребують.
- Ми можемо дійти до цієї станції по доріжці з цифр. (Діти
виконують рух послідовно по «купинах» з цифр від 1 до
10).
На станції знаходяться мольберт з цифрами.
Діти беруть картки з цифрами і їх мами теж.
Проводиться гра «Живі цифри».
Оцінює виконання гри Надія Анатоліївна.
Потім читаємо записку:
Ми цифри, вас дякуємо!
А ще хочемо сказати,
Що ми запам'ятали того,
Хто нас переставив місцями
Дуже просимо, вас друзі,
Його скласти фоторобот.
- Щоб виконати прохання цифр вирушимо на станцію «Подумай».
(Діти і мами встають паровозиком і рухаються «змійкою» до наступної станції).
Вихователь виставляє картину із зображенням людини з геометричних фігур.
-Послухайте, як описали цифри того, хто їх переплутав:
« Його тулуб - квадрат,
руки - овали,
ноги - трикутники,
голова - коло,
на голові - трикутна шляпа»
Не дивно, що голова, руки, ноги і тулуб незнайомця схожі на геометричні фігури - адже ми знаходимося в країні Математики.
Діти і мами діляться на дві команди і виконують завдання «Склади чоловічків з геометричних фігур»
- Ось ми і склали фоторобот незнайомця. Кого ж він мені
нагадує?
(Відповідь дітей)
- Незнайко!
Ось хто запросив на з в країну Математики! (З'являється Незнайко)
-Ну що ж, любі друзі,
Я радий, що ви мене знайшли
Кожен просто молодець!
Подорожі кінець.
Дружите з математикою
Знання свої збираєте.
Нехай допоможуть вам старання,
Пам'ять, логіка, увага!
А тепер хочу показати вам свій сюрприз!
Гра - інсценізація «Трикутник і квадрат»
(Діти надягають шапочки)
Жили-були два брати -
трикутник і квадрат.
Старший - квадратний,
Добродушний і приємний.
Молодший - трикутний,
Вічно незадоволений.
Став розпитувати квадрат:
«Чому ти злишся брат?
Той кричить йому: Дивись,
Ти повніше мене і ширше,
У мене кутів лише три,
У тебе ж їх чотири».
- Квадрат йому відповів : «Брате!
Я ж старша, я - квадрат!»
І сказав ще ніжніше:
«Невідомо, хто потрібніше!»
Але настала ніч і до брата,
Натикаючись на столи,
Молодший лізе злодійкувато
Зрізати старшому кути.
Йдучи сказав: « Приємних
Я тобі бажаю снів!
Спати лягав - був квадратом,
А прокинешся без кутів».
Але на ранок молодший брат
Страшної помсти був не радий,
Подивився він - ні квадрата,
Занімів... Стояв без слів.
Оце так помста! Тепер у брата
Вісім маленьких кутів!
- Ось так! Заздрити іншим не можна.
Незнайко: Всі ми дуже різні, як геометричні фігури в математиці, але я зрозумів, що ви дуже дружні хлопці, у вас чудові, сміливі мами, в садку вас оточують добрі, чуйні люди, а скарб, який ви шукали і знайшли - це ваші добрі дружні взаємини, ваша допомога один одному і знання. Ви дуже добре виконали мої завдання і я хочу пригостити вас чаєм з цукерками.
Вихователь: Нам пора повертатися в дитячий сад.
(Діти і мами шикуються паровозиком і повертаються у групу). У групі влаштовується чаювання.