Конспекти занять з дітьми.
«В гостях у Господині Крейдяної гори»
Заняття з пізнавального розвитку дітей старшого дошкільного віку.
Автор: Каніщев Наталія Володимирівна,
вихователь
комунального дошкільного навчального закладу комбінованого виду N15 "Дружна сімейка" міста Бєлгорода.
Мета: розширювати уявлення дітей про навколишній світ.
Завдання:
- навчальні:
- познайомити дітей з властивостями крейди;
- познайомити з прапором Бєлгородської області;
- познайомити з етимологією слова «Білгород»;
- дати дітям уявлення про те, як видобувають крейда, і як крейда використовуються людиною.
- розвиваючі:
- закріплювати вміння дітей обстежувати предмети з допомогою різних органів чуття, назвати їх властивості та особливості;
- розвивати мовлення дітей (збагачувати словник якісними прикметниками);
- розвивати вміння працювати зі схемами;
- розвивати зорову і рухову пам'ять, увагу, здатність встановлювати зв'язки між реальними предметами, їх символами і імітаційними рухами.
- розвивати сенсорні відчуття дітей;
- закріплювати вміння відповідати на запитання повним реченням.
- виховні:
- підтримувати інтерес дітей до опытнической роботі;
- виховувати інтерес до явищ неживої природи;
- виховувати вміння працювати в парі.
Обладнання: мультимедійна апаратура, магнітна дошка, мольберт, 10 підносів, 5 комплектів роздаткового матеріалу (склянка, дерев'яна ложка, кілька шматочків крейди, лупа, кольоровий картон, волога серветка), великий шматок крейди, склянку з оцтом, черепашки, 10 наборів кольорових крейд.
Хід заняття.
(1 слайд з піснею)
У момент входу дітей в групу звучить пісня «Білий місто».
I Орг.момент
Вихователь: Хлопці, давайте подивимося на присутніх у групі гостей і поздороваемся з ними. Більше уваги на них звертати не будемо.
Діти стоять півколом навколо вихователя.
Ст.: Хлопці, нам прийшло відеолист. Давайте подивимося і дізнаємось, від кого воно?
Відео: «Здрастуйте, хлопці! Я Господиня чарівної гори, а от який саме, спробуйте здогадатися:
Білий маленький клубочок,
Він лежить в руці
Їм малюють на асфальті,
Пишуть букви на дошці,
Білять стелі і печі.
Розчиняється легко, опустити грудку в річку -
Витече як молоко»
Діти: Крейда.
Відео: «Молодці, хлопці! Я Господиня - Крейдяної гори. Мені дуже самотньо у своїх володіннях і тому я вирішила запросити вас до себе в
ІІ Основний етап
Ст.: Хлопці, а як ви думаєте, чому Господиня Крейдяної гори вирішила відкрити свої таємниці саме вам.
Припущення дітей.
Ст.: Як називається місто, в якому ми живемо?
Д.: Білгород.
Ст.: А знаєте, чому він так називається наше місто.
Д.: У нас в місті є крейдяні гори.
Правильно, хлопці, навіть на прапорі Бєлгородської області, подивіться (демонструє дітям стенд з прапором Бєлгородської області) білий прямокутник означає крейдяні поклади.
Відео: «Друзі, я зрозуміла, ви дуже багато знаєте, і тому відправила вам посилку зі своїми скарбами. Бажаю удачі!»
Ст.: Хлопці, давайте сядемо за столи.
Діти сідають на свої місця.
Ст.: Нам на занятті потрібні будуть ваші зіркі очі, давайте зробимо для них гімнастику.
(2 слайд) III Зорова гімнастика (презентація)
Хлопці, вам потрібно буде уважно стежити за рухом об'єктів очками, при миганні об'єктів - ви будете кліпати оченятами.
(3 слайд порожній, білий)
Ст.: Відкриємо посилку і подивимося, що надіслала нам господиня Крейдяної гори.
Вихователь дістає з посилки шматочок крейди.
Ст.: Господиня Крейдяної гори кожному з вас прислала по маленькому шматочку крейди. Візьміть крейду в руки і уважно його роздивіться.
Діти беруть крейда з приготованих на столах тарілочок.
Ст.: Що ми можемо сказати про його зовнішньому вигляді? Якого він кольору?
Д.: Крейда білого кольору. (Діти відповідають індивідуально і повним пропозицією)
Ст.: А який він: твердий чи м'який?
Д.: Крейда твердий.
Ст.: А ще давайте спробуємо провести риску крейдою на картоні.
Д.: Крейда залишає слід.
Ст.: Значить крейда який?
Д.: Тендітний.
Ст.: Важка або легка?
Д.: (сумніваються)
Ст.: А як ми можемо це перевірити? Подивіться, у вас на столах є стакани з водою, опустіть крейда у воду. Що сталося?
Д.: Крейда опустився на дно склянки. Він важкий.
Ст.: Хлопці, а тепер візьміть дерев'яні ложечки воду і розмішайте в склянці. Що сталося з водою, вона помутніла?
Д.: Небагато.
Ст.: Крейда розчиняється у воді?
Д.: Погано.
Ст.: Спробуємо розчинити крейда до іншої рідини? У мене в склянці оцтова кислота. Вона дуже небезпечна, тому цей досвід проведу я, а ви поспостерігаєте.
Вихователь опускає шматочок крейди у склянку з оцтовою кислотою. Оцет в склянці починає вирувати від величезної кількості пухирців газу, що виходять їх крейди. Поступово відвалюються дрібні шматочки, і в кінці кінців він повністю розпадається.
Ст.: Діти, що сталося з рідиною. Звідки бульбашки?
Діти: З крейди виходить повітря.
Ст.: Що відбувається з крейдою?
Діти: Крейда розчиняється.
Ст.: А чи знаєте ви, хлопці, що мел не відразу став таким білим і гарним. Візьміть зі своїх підносів камінчик жовтого кольору. Давайте розглянемо його під лупою, що ви бачите?
Відповіді дітей.
Ст.: Крейда - це вапняк, що складається з морських мікроорганізмів, вапнякових водоростей, в якому зустрічаються мушлі молюсків, скелети морських їжаків, коралів (вихователь по ходу своєї розповіді демонструє дітям черепашки, морську зірку і т. п.)
IV Фізкультхвилинка «Споруда» (з опорою на схемотаблицу)
Ст.: Хлопці, станьте зі стільчиків і засуньте їх під стіл.
Ми побудуємо за годинку:
Стінки, (махи руками)
стать, (нахили)
і стеля, (тягнемося вгору)
Дах міцну приб'ємо, (імітація)
Зайвий сміття подметем. (імітація)
Ми в споруді знаємо толк,
Нам не страшний сірий вовк! (мімічний зображення)
Ст.: Розім'ялися трохи, сідаємо.
Діти, як ви думаєте. У чому користь крейди?
Відповіді дітей.
(4 слайд) Ст.: Правильно. Крейда необхідний нам для формування наших кісток. Знаєте, як він потрапляє в наш організм?
Відповіді дітей.
(5 слайд) Ст.: Так, ви маєте рацію: з допомогою продуктів харчування. А давайте згадаємо, які продукти містять кальцій.
Д.: Сир, молоко, риба і т. п.
(6 слайд) Ст.: Молодці, хлопці. Ще крейда використовується в медицині. З нього виготовляються таблетки, вітаміни, зубні пасти. Ще крейда використовується в будівництві. Як ви думаєте, що з нього роблять?
Д.: Цегла, цемент, побілка і т. п.
(слайд 7) В.: Молодці, а ще крейда використовується в сільському господарстві. Може хто-небудь скаже для чого?
Д.: Корм для тварин, добрива для рослин і т. п.
(слайд 8) В.: І в косметичній промисловості, для виготовлення косметики: пудри, тіней. Ось скільки користі приносить крейда!
(9 слайд, на якому вміщені всі картинки)
А зараз, хлопці, давайте по ланцюжку ми розповімо все, що сьогодні дізналися про меле (для підказки на дошці знаходиться схема).
V Підсумок заняття
Ст.: Хлопці, сьогодні ми з вами згадали, чому наше місто називається Білгородом, назвали властивості крейди і зазначили, яку користь він приносить.
Відео: «Молодці, хлопці! Ви впоралися з усіма завданнями. І тепер ви знаєте, чому наше місто називається Білий. Влітку я вас чекаю до себе в гості. А поки я хочу обдарувати вас невеличкими сувенірами».