Конспекти занять з дітьми.
«Витівки Снігової королеви»
Розвиваюче заняття для дітей старшого дошкільного віку.
Автор: Володченко Олена Олександрівна,
педагог-психолог комунального дошкільного навчального закладу комбінованого виду N15 "Дружна сімейка" міста Бєлгорода.
Мета: пізнавальний розвиток дітей і формування в них мотиваційної готовності до навчання у школі.
Завдання:
1) навчальні:
- навчання опосередкованому запам'ятовування на матеріалі віршів;
- закріплення уявлення про форми і кількості геометричних фігур;
- розвиток орієнтування на аркуші паперу.
2) розвиваючі:
- розвиток когнітивних процесів;
- розвиток фонематических процесів (аналізу, уявлення);
- розвиток конструктивного праксису та зорового гнозиса;
- розвиток загальнонавчальних умінь і навичок (чути навчальну завдання, виконувати завдання за інструкцією педагога, здійснювати контроль за якістю власної роботи, взаємодіяти у процесі навчальної діяльності).
3) виховні:
- виховання навичок співробітництва;
- виховання самостійності, ініціативності, відповідальності.
Обладнання: мультимедійне обладнання, скринька, конверт з листом, 8 білих аркушів формату А4, 8 аркушів у клітинку та 8 простих олівців, набори геометричних фігур (коло, овал, трикутник, квадрат, прямокутник), 8 медалей.
Хід заняття
I етап. Вступна частина
Привіт хлопці!
Давайте поздороваемся один з одним. Зараз я повернусь до того, хто стоїть праворуч від мене, назву його ласкаво по імені і скажу, що я рада бачити його. Він повернеться до сусіда праворуч і зробить теж саме, і так далі, поки привітання не дійде до мене.
- Ми з вами добре привіталися, а значить, і добре зможемо попрацювати.
- Діти, коли я поспішала до вас сьогодні вранці, я знайшла конверт.
- Дивний якийсь, на ньому нічого не написано.
- Давайте відкриємо його і подивимося, що там. Тут сховалися різні слова: (з установкою на запам'ятовування дітям пропонуються наступні слова) сніг, бурулька, сосна, сніговик, Снігуронька.
- Хлопці, хто запам'ятав які слова я прочитала? Повторіть!
- давайте перевіримо, чи всі слова ми згадали? 1слайд
- А тепер дайте відповідь на питання: «Що спільного у цих слів? Чим вони схожі?» (всі слова починаються зі звуку З, і всі вони зимової тематики). Давайте придумаємо ще слова, які починаються зі звуку С.
- Молодці! Але тут в конверті, крім слів, ще якась загадка. Слухайте уважно і може тоді, ми всі зрозуміємо, від кого лист?
Поміркуймо - це хто? -
В лютий холод - без пальто,
Замість капелюха решето
Хлопець носить напоказ,
Вуглини замість очей,
З морквини гострий ніс.
Не зовсім простий питання.
Він з руками, так без ніг,
Щоб сховатися не зміг.
Створений дітворою,
День і ніч стоїть з мітлою
Тільки снежною часом!
(Сніговик) 2 слайд
- Все ясно, значить, нам лист надіслав наш друг Сніговик. Тепер ми можемо з вами його прочитати.
3 слайд «Здрастуйте, хлопці!
Мене звуть Сніговик Вітя. Я живу в далекій Лапландії. Трапилася біда: нашу Чарівну школу зачарувала і вкрала Снігова королева. Вона не хоче, щоб діти отримували знання. Я чув, що ви самі розумні діти в Бєлгороді, і тому вирішив звернутися до вас за допомогою. Допоможіть мені виконати завдання Снігової королеви і знайти зачаровану Чарівну школу.
Сніговик.»
- Хлопці, а ви знаєте, що таке школа і навіщо туди треба ходити?
- Що будемо робити? Допоможемо знайти чарівну школу?
- Тоді давайте почнемо подорож, під час якого нам належить виконати кілька завдань, які надіслала нам сама - Снігова королева.
ІІ етап. Основна частина
1.Вправа на розвиток опосередкованого запам'ятовування на матеріалі віршів. слайд 4
- Та ось перше завдання від Снігової королеви: вона зачарувала слова у вірші в символи, давайте спробуємо розгадати їх. (На дошці малюються символи).
ВЕДМІДЬ

- Давайте голосно і дружно повторимо наш вірш.
- Молодці! Ми впоралися з цим завданням.
2. Гра з геометричними фігурами.
- Снігова королева засмутилася, що ви так швидко виконали завдання, і не помітила, як впустила свої крижинки (геометричні фігури). Ці крижинки чарівні, вони допоможуть нам у виконанні наступного завдання.
- Зараз ми з вами перетворимося в геометричні фігури: квадрат, прямокутник, овал, коло, багатокутник, трикутник (фігури вибирають самі діти).
- Перед вами на підлозі лежать крижинки-фігури, але вони перемішалися, і ви повинні зібрати тільки свої. Треба зробити це акуратно, не заважаючи іншим дітям, можна допомагати один одному.
- Порахуйте, скільки у вас вийшло крижинок-фігур (відповіді дітей);
- Будь крижинок-фігур виявилося менше за всіх? А яких? (відповіді дітей);
5 слайд - Тепер діти, уважно подивіться на малюнок, який я вам показую. Зараз піднімуть руки тільки ті фігури, які є на малюнку.
- Впоралися із завданням? Молодці!
3.Гра «Геометричні килими».
6 слайд -А зараз, Снігова королева просить нас зібрати з геометричних фігур-крижинок гарний килимок за завданням. (Дітям роздаються аркуші білого паперу форматом А4). Тільки слухайте уважно!
- В середині покладіть коло, у верхній частині аркуша 3 квадрата, в нижній частині аркуша 3 трикутника, зліва 2 овалу, справа 1 прямокутник.
- Впоралися? Давайте перевіримо, що в нас вийшло! (на дошці вивішуються правильні зразки для порівняння). слайд 7
- Діти, як ми зараз допомогли Сніговику, що ми робили?
- Молодці! Ви впоралися з цим завданням.
- Хлопці! Снігова королева здивувалася, як швидко ми виконали завдання, і пустилася на наші пошуки. Давайте ми трохи відпочинемо!
4. Зорова гімнастика для очей. 8 слайд
Хлопці, для того щоб ми правильно виконували завдання нам потрібні зіркі очі. Для цього ми проведемо гімнастику. Ви повинні уважно стежити за рухом об'єктів, а при миганні кліпати оченятами.
- Яке ж випробування нам належить ще?
5. Гра «Будиночок».
- Снігова королева приготувала нам наступне завдання. І скажу вам по секрету, що якщо ми впораємося з цим завданням, то знайдемо і расколдуем Чарівну школу. Давайте подивимося! (На віконці стоїть скринька, в якому лежать листочки для завдання).
- Хлопці, згадайте, як ми орієнтуємося, де право, а де ліво?! Отже, всім необхідно від поставленої точки піднятися на 3 клітинки вгору (провести лінію), 1 клітинка ліворуч, 1 клітинка вгору, 1 клітинка вправо, 1 клітинка вгору, 1 клітинка вправо, 1 клітинка вгору, 1 клітинка вправо, 1 клітинка вгору, 1 клітинка вправо, 1 клітинка вгору, 1 клітинка вправо, 1 клітинка вниз, 1 клітинка вправо, 1 клітинка вниз, 1 клітинка вправо, 1 клітинка вниз, 1 клітинка вправо, 1 клітинка вниз, 1 клітинка вправо, 1 клітинка вниз, 1 клітина вліво, 3 клітинки вниз, 7 клітин вліво.

- І що ж у нас вийшло? (на дошці вивішується зразок) 9 слайд. У всіх так вийшло? Це і є Чарівна школа. Можете розмалювати Чарівну школу, намалювати віконця. Давайте подивимося, що ж у нас вийшло, поміняйтеся своїми листочками!
10 слайд - Молодці, хлопці! Ви виконали всі завдання Снігової королеви, знайшли і расколдовали Чарівну школу і тепер дітлахи зможуть вчитися, здобувати нові знання.
- Хлопці, за ваші знання Сніговик приготував вам медалі (педагог вручає медалі дітям).
ІІІ етап. Заключна частина
- Хлопці, давайте згадаємо, як ми допомагали Сніговику, які завдання виконували? Сподобалося Вам заняття?
- Мені хотілося б, щоб і ви мені залишили на згадку про себе що-небудь, і я хочу, щоб це було найцінніше, що у вас є - слово (ви можете мені що-небудь побажати або поділитися враженнями про сьогоднішню подорож, занятті). Будь ласка, гарненько подумайте, а коли придумаєте, підійдіть до мене і шепніть на вухо.
- Спасибі вам, хлопці! Я і сніговик Вітя прощаємося з вами! До побачення!