Конспекти занять з дітьми.
«В країні дорожніх знаків»
Конспект заняття в підготовчій групі з навчання дітей ПДР.
Автор: Булгакова Олена В'ячеславівна, вихователь МДОУ д/с N 21 «Казка» р. Старий Оскол.
Мета: познайомити дітей з роботою регулювальника, пояснити значення його жестів;
формувати інтелектуальну ініціативу в умінні розрізняти і розуміти призначення дорожніх знаків; уміння диференціювати кольорові сигнали світлофора;
закріплювати знання про безпечну поведінку на вулицях і дорогах, вміння застосовувати отримані знання;
виховувати свідоме виконання правил дорожнього руху.
Ключові слова: дорожній знак, регулювальник, знаки попереджувальні, заборонні, жезл, пасажири, пішоходи.
Методи і прийоми: ігровий, створення проблемних ситуацій, використання худ. слова.
Хід заняття. Психогімнастика.
Восп-ль: - Хлопці, ключ, який відкриває замки в душах людей - це посмішка. Красиво посміхатися треба вміти. Зараз ми будемо дарувати один одному красиві посмішки. (Звучить музика, діти «дарують» посмішки. Несподівано на середину залу влітає красивий літачок).
- Що це таке? Який гарний літачок! Дивіться, на ньому щось написано. Прочитаємо? «Ми жителі країни дорожніх знаків знаходимося в біді. У нас відбуваються постійні аварії. Допоможіть нам!» Просять допомогти, а хто ж їм допоможе? Хлопці, ви зможете допомогти жителям країни дорожніх знаків? Але шлях довгий і важкий, ніякими знаками не вказано. Ви не злякаєтеся? Тоді не будемо гаяти часу і вирушаймо в дорогу. ( Діти під музику йдуть по передбачуваної доріжці. На підлозі - «зламані знаки).
Восп-ль: Що це? Та це ж зламані знаки. Давайте, хлопці, їх відремонтуємо. (Діти збирають знаки «пішохідний перехід», «зупинка громадського транспорту»).
- Як називається цей знак? Що він означає? Для кого він призначений? (У боці - автобус зі стільців і модулів)
Восп-ль: А ось і автобус. Давайте на ньому продовжимо свій шлях. Не забувайте, що в автобус треба заходити не поспішаючи, не штовхаючись, пропускати вперед дівчаток, будьте взаємно ввічливі. Займайте місця, купуйте квитки. (Роздає дітям картки з дорожніми знаками - квитки).
- А щоб в дорозі нам не було нудно, ми згадаємо які дорожні знаки ви знаєте. (Діти розповідають про дорожніх знаках).
- Як називають тих людей, хто їде в автобусі?
- Як ви думаєте, який знак найголовніший? (Діти відповідають свої припущення). З ваших відповідей ясно, що всі дорожні знаки важливими і без них не обійтися. Всі знаки важливі і головні. Ось ми і приїхали.
Восп-ль: А куди ж іти далі? Дорога йде в ту сторону, підемо й ми туди.
(З'являється хлопчик-школяр, у формі регулювальника).
Регул. - Здрастуйте, хлопці. Я інспектором служу
Я стежу За порядком.
Щоб машини не поспішали,
Йшов спокійно пішохід,
Я стою на перехресті (показує)
Під названьем «Перехід».
Восп-ль: Діти, Діма теж колись ходив в наш дитячий сад, а тепер він вчиться в школі юних інспекторів руху.
Регул. - А ви знаєте, як називається паличка, яку я тримаю в руці?
- Для чого вона потрібна? Правильно. Вона володіє незвичайною силою. Досить підняти її вгору і машини зупиняються, а коли я опущу жезл і покажу напрямок, машини поїдуть туди, куди вона покаже.
Восп-ль: Хлопці, кожен жест регулювальника відповідає певним сигналом світлофора. Пішохід теж повинен знати ці сигнали. Червоний - стоїть обличчям до перехожих, паличка опущена вниз, сигнал «Стій». Жовтий - паличка піднята вгору, увага! Зелений - якщо регулювальник повертається і опускає жезл - можна переходити дорогу.
Регул. - А зараз я хочу з вами пограти.
Фізкультхвилинка «Жести регулювальника». (Під музику діти передають жезл. Регулювальник каже: «Червоний!». У кого в руках опинився жезл, робить крок вперед і демонструє червоний сигнал і т. д. )
Регул. - Хлопці, скажіть, хто допомагає регулювальника керувати рухом? Правильно, світлофор. І у мене є друг - маленький світлофорчик.
Перейти через дорогу
Вам на вулицях завжди
І підкажуть і допоможуть
Говорять кольору.
Восп-ль: - Подивіться, який світ загорівся? Що це означає? (Діти розглядають, відповідають).
Регул. - Бачу Правила дорожнього руху, ви знаєте добре. Вас сміливо можна брати в помічники працівникам дорожньої міліції. А мені, хлопці, давно пора в свою школу. До побачення. (Йде).
Восп-ль: - Зараз ми грали в гру, дотримувалися сигнали світлофора, розповідали про дорожніх знаках. Але на вулиці, хлопці, багато різних небезпек. Про них треба знати і бути уважними. Ми про це вам не раз говорили. Я хочу запросити вас на «Вернісаж дорожніх пригод».(Діти розглядають серію картин, розповідають про побачене).
Восп-ль: - Що потрібно робити, щоб цього не сталося? Де і як потрібно переходити вулицю? Чому не можна гратися поблизу доріг? Всі вони не виконували Правила дорожнього руху. А ви, хлопці, добре запам'ятали? Я сподіваюся, що з вами ніколи не станеться таких неприємностей.
- Молодці, ви всі впоралися із завданням. Ми з вами, як могли, навели порядок на дорозі і допомогли жителям Країни дорожніх знаків. Я хочу запропонувати вам придумати свої незвичайні знаки. (Діти проходять за столи і малюють свої знаки. Звучить музика. Розміщують знаки на мольбертах).
Восп-ль: - Ось скільки незвичайних знаків, навіть казкових знаків ви придумали. А що ж вони означають?
-Може бути, коли-небудь і ваші знаки з'являться на дорогах.
Восп-ль: Ви, хлопці, зробили сьогодні добру справу - допомогли жителям Країни дорожніх знаків. Ці знаки - вигадані, ми теж подаруємо їм. Ви, молодці. Я оголошую вам подяку і хочу подарувати вам подарунки. (Дітям вручаються повітряні кульки з прив'язаними до них дорожніми знаками. Вони виходять на середину залу).
1 дит. Ми - важливі знаки,
Дорожні знаки.
На стражі порядку стоїмо.
2 дит. Ви Правила знайте,
І дотримуйтесь їх,
А ми вам допомогти поспішимо.
3 дит. На землі нас дуже багато
Але без нас мертва дорога
Виходячи в далекий шлях
Повторити нас не забудь.
4 дит. Знаки важливі дорожні -
Компас дорослих і хлопців.
Діти! Будьте обережні!
Знайте, що не можна, що можна,
Виконуйте незаперечно все, що знаки говорять.
Восп-ль: На вулиці будьте уважні, діти,
Твердо запам'ятайте ці правила!
Діти хором: Всі без винятку
Дотримуйтесь Правил дорожнього руху!