Конспекти занять з дітьми.
«Моя сім'я».
Безпосередня діяльність.
Автор: педагог-психолог дитячого садка Савело Лариса Валеріївна.
Мета:
розширити уявлення дітей про сім'ю, як про людей, які живуть разом.
Завдання:
- уточнити уявлення дітей про поняття - сім'я, родичі,
- сформувати елементарні уявлення про родинні зв'язки сім'ї,
- навчити дітей висловлюватись про сім'ї з опорою на свій малюнок,
- показати спосіб зняття рухового напруги з допомогою тілесно-орієнтованого вправи.
Попередня робота:
-малюнки дітей «Моя сім'я»,
- обговорення прислів'їв про сім'ю.
-сюжетно - рольові ігри: «Сімейні клопоти», «Дочки - матері».
-читання - Л. Квітко «Бабусині руки», А. Яковлєв «Мама».
Матеріал для заняття: фланелеграф, фігурки членів сім'ї, дитячі малюнки, лійка, капелюх, медалі для дітей, деталі будинку для колективної аплікації, клей - олівець, волога серветка, клейонка,м'яч.
Хід заняття
Орг. момент.
Діти входять в зал:
вихователь-
“Зібралися всі діти в коло.
Я - твій друг і ти мій друг.
Міцно за руки візьмемося
І посміхнемося один одному!"
- Хлопці, сьогодні такий гарний весняний день, давайте ми його зробимо ще краще і передамо «Посмішку» свого товариша, і назвемо його ласкаво по імені.
-Подивіться скільки у нас сьогодні гостей! Давайте поздороваемся з гостями і більше не будемо на них відволікатися.( пропонує дітям сідати на підлогу.)
Вступна часть.
-Хлопці, сьогодні я хочу розповісти вам казку про дитину, який жив один. І починалася вона так: «Жив - був хлопчик, який був сам-один на світі. І нікого у нього не було, тільки він...» ( виставляє фігуру хлопчика на фланелеграф)
-Але дійшовши до цього місця в казці, я подумала: «А хіба так буває, що у людини немає нікого?»
-Як ви вважаєте? (немає)
- ну тоді ми змінимо казку, і у нашого героя з'являться чудові, люблячі родичі! ( пропонує дітям виставити на фланелеграф фігурки членів сім'ї)
- А як, хлопці, ми назвемо одним словом рідних людей, які живуть разом? (сім'я)
-Давайте, хлопці, сьогодні поговоримо про сім'ю, про рідних людей.
Основна частина
-Хлопці, я приготувала для вас картки із зображенням сонечка ( роздає кожній дитині)
-Якщо ви захочете відповісти на питання, то підніміть, будь ласка, картку, і я зрозумію, що ви готові відповідати, а викрикувати з місця не потрібно, тому ви можете заважати іншим дітям відповідати.
- Що ж таке сім'я? ( відповіді дітей)
- Це люди, які живуть разом і люблять один одного, доглядають один за одним, допомагають один одному.
-Хто такі родичі?
-Родичі - це люди, рідні один одному - брати , сестри, мами, тата, бабусі і дідусі.
- Навіщо людині сім'я?
-що б любили, жаліли, хвалили, цілували.
- Як люди повинні ставитися один до одного в сім'ї?
- дружити, любити, поважати, доглядати, захищати.
-які ви хлопці молодці, все знаєте про сім'ю і родичів! А давайте ми трохи пограємо!?
«Назви, хто кому ким доводиться?»
-Хлопці, на прикладі нашої нової сім'ї давайте визначимо, хто кому ким доводиться.
-Хто хоче взяти участь ?
( дитина за бажанням виходить до фланелеграфу, на якому розташовані фігури членів сім'ї і відповідає на питання)
- Ким доводиться хлопчик мамі?( сином)
- Ким доводиться дівчинка татові?( дочкою) )У випадку утруднення прошу допомогти решти дітей)
- А для бабусі ким доводиться хлопчик?( онуком)
-А для дідуся ким доводиться дівчинка?( онукою)
- Ким доводиться дівчинка для хлопчика?(сестрою)
-А він їй?(братом)
-Хлопці, ви великі молодці, впоралися з таким складним завданням!
Колективна аплікація
-Подивіться на фланелеграф, тепер у нашого хлопчика є сім'я, давайте ми поселимо цю сім'ю в красивий будинок, де вони будуть жити щасливо!? (приклеює на ватман заздалегідь заготовлений зразок будинку)
-Тепер, хлопці, ви теж можете наклеїти свої будиночки на ватман і у нас вийде невеликий місто, в якому будуть жити багато сімей, вони будуть ходити один до одного в гості, вітати один одного і підтримувати.
-Підійдіть до столу, тут розкладені деталі будинку, їх потрібно наклеїти на папір таким чином, щоб у вас вийшов красивий будинок.
(інструкція: спочатку знайдіть основу, потім дах, вікна і двері , наклеюйте все в певній послідовності і акуратно)
- Відмінно! У вас вийшов симпатичне містечко, нашій родині буде затишно і добре в ній жити! А в нові будинки заселяться інші сім'ї.
-Рассаживайтесь на підлогу, і ми трохи пограємо.
Гра: «Назви пропущене слівце»?
-Хлопці, я буду зачитувати вам прислів'я з пропущеними словами, а ви їх постарайтеся дізнатися, які слова я пропустила і назвати їх.
-"При сонечку тепло, при матері) - добро."
-"Немає миліше дружка, ніж рідна (матінка)."
-"Золото і срібло не старіють, (батько і мати), ціни не мають."
- А які ви знаєте прислів'я про сім'ю? (відповіді дітей)
Тілесно - орієнтований вправа «З насіння в дерево»
-Хлопці, зараз ми з вами пограємо в гру, яка називається «З насіння в дерево».
-Я буду Садівник, який доглядає за насінням, Батьки - Вода, без якої не зможе прорости насіннячко, а ви будете-Насіннячко. Ви перетворюєтеся в маленьке насіннячко, сморщенное, сжимаетесь у грудочку, закриваєте голову руками. Я - Садівник дуже дбайливо ставлюся до насіння поливаю їх водою (погладжує по голові, тілу).З теплим весняним сонечко «насіннячко» починає рости ( діти піднімаються).У нього розкриваються «листочки»(руки тягнуться вгору), зростає «стеблинка» ( витягується тіло), з'являються «гілочки», «з нирками» (руки розводяться в сторони , пальці стиснуті в кулачки), і настає момент, коли «нирки» лопаються ( пальці різко розтискаються), і «росток» перетворюється на прекрасне «дерево». Настає літо «дерево» гарнішає, милується собою, посміхається деревах сусідів, доторкаються своїми «листочками» до сусідів «деревам», «садівнику».
Підсумкова частина
- Хлопці, подивіться, у нас в саду відкрилася виставка малюнків "Моя сім'я".
- підійдіть, подивіться, тут є ваші малюнки?
- хто хоче розповісти про свою сім'ю?
(діти за бажанням підходять до малюнка своєї сім'ї, розповідають, хто зображений).
По ходу вихователь запитує про членів сім'ї:
- як звати маму, тата і т. д (зображених людей на малюнку, хто найстарший у вашій родині? хто наймолодший, якщо є брат або сестра)
- Хто чим займається в сім'ї? (чим займається мама, тато і т. д)
- Хто про тебе дбає?
- Як ти дбаєш про інших членів своєї родини?
-Що б ти хотів побажати своїй родині?
Висновок:
-Хлопці, давайте згадаємо, що нового ви дізналися сьогодні?
(діти встають у коло, вихователь бере м'яч)
-Хлопці, я поставлю питання і кину одному з вас м'яч, ви спіймаєте його і відповісте на моє запитання, коли закінчите відповідати, то повернете мені м'яч.
-Що ж таке сім'я?( це люди, які люблять один одного і живуть разом)
-Хто такі родичі?( це люди рідні один одному, тато, мама, сестра, брат, бабуся, дідусь)
-Як можна іншими словами називати маму, тата( батько, мати, матінка)
-Як люди повинні жити в сім'ї? (дружно, любити один одного, доглядати, цілувати, обіймати і т. д)
Сюрпризный момент:
-Хлопці, ви дуже добре сьогодні відповідали на питання, грали, дуже багато розповіли про свої родини, про те, які ви дружні і дбайливі, сьогодні ви змінили казку і наш герой знайшов свою сім'ю, і тому у мене є для вас невеликий сюрприз.
- Підходьте, подивіться, що тут лежить? Беріть свої призи!
( дістає коробку з призами-медальки, одягає на дітей і дякує за участь).
Побажання:
( діти шикуються в шеренгу, обличчям до присутніх гостям)
-Шановні гості, але це ще не все, наші хлопці вирішили і вам зробити невеликий сюрприз. Підтримайте їх, будь ласка, своїми оплесками!
(вірш «моя сім'я», автор)