Конспекти занять з дітьми.
Місто для Буратіно.
Конспект заняття
по ознайомленню з навколишнім
у підготовчій групі. (використання прийомів моделювання)
Автор: вихователь Курбанязова Р. Р.
Мета:
Розширювати знання дітей про властивості різних матеріалів (метал, дерево).
Закріплювати властивості предметів через обследовательские дії.
Вправляти у виділенні властивостей і якості предметів, використовуючи сенсорні аналізатори (слух, зір, дотик).
Закріплювати навички класифікації на основі моделювання властивості предметів.
Активізація прикметників, через зміни закінчень (металева, металеві, металевий; дерев'яні, дерев'яна, дерев'яний; паперові, паперова, паперовий).
Виховувати допитливість, пізнавальний інтерес до навколишнього.
Словникова робота:
Метал - металева, металеві, металеві.
Дерево - дерев'яна, дерев'яний, дерев'яні.
Папір - паперова, паперовий, паперові.
Метал (який?) - міцний, твердий, дзвінкий, важкий;
(що робить?) - дзвенить, тоне.
Дерево (яке?) - м'якше, ніж залізо, не дзвінке;
(що робить?) - не тоне, не дзвенить, пиляється.
Матеріал:
Іграшка Буратіно, дерев'яний сундучок, магнітофон, аудіокасета, макет металевого та паперового міста, дерев'яний конструктор, коробка з металевими, дерев'яними, паперовими предметами;
моделі властивостей матеріалів і сенсорних аналізаторів, модель складання пропозиції;
бруски дерев'яні, металеві пластини, цвяхи, молоток, пила, лещата, баночки з водою, дерев'яні палички; рукавиця - прихватки, магніт, указка, серветка.
Попередня робота:
Бесіда про властивості дерева, металу та паперу, використання цих матеріалів людиною. Розглядання дерев'яних, металевих, паперових предметів і об'єктів.
Виготовлення виробів з металевих коробок.
Д/гра: «Дізнайся матеріал по звуку», «Знайди схожість і відмінність», «Де мене використовують».
Досліди та експерименти.
Хід заняття:
Діти входять в групу, прислухаються, чують незрозумілий звук-стук (аудіозапис).
- Ой, хлопці, що це за звук, що за стук, ми з вами почули?
- Який це звук? (глухий,......) На що він схожий? Що може так звучати? (Наче, хтось в коробці знаходиться, кричить і стукає).
- Тоді, давайте шукати коробку. (Діти ходять по групі і знаходять дерев'яну скриньку).
- А ось і скриньку. Правда, цікаво подивитися, що в ньому? (Відкриваю).
- Ой, що це? (Іграшка - Буратіно).
- Як ви думаєте, з чого зроблена іграшка, а скриньку? (З дерева).
- Правильно, дерево адже це теж матеріал.
- А з якими матеріалами, ми вже знайомі? (Металом, папером).
- Абсолютно вірно, адже ми з вами вчора будували міста. З якого матеріалу? Які нам потрібні були предмети? (Паперові і металеві предметів).
- А ось і наші будівлі (показую), давайте підійдемо до паперового місту і подивимося, що в ньому є. (Підходять і розповідають, що в паперовому місто є паперові будинки, гойдалки, гірки, машини, дерева, люди).
- Може, паперовий місто стати рідним містом для Буратіно? (Ні).
- Чому? (Тому, що місто зроблений з паперу).
- Добре, тоді давайте спробуємо його поселити в інше місто. З якого матеріалу, це місто? (З металу).
- Може він стати рідним містом, для Буратіно? (Ні).
- Чому це місто, теж не може стати йому рідною? (Тому, що він металевий, а дерев'яний Буратіно).
- Хлопці, а дійсно Буратіно, потрапив в біду і просить нас допомогти поселити його в потрібне місто.
- Яке місто, нам потрібно побудувати для Буратіно? (Дерев'яний).
- Добре, ось вам необхідний матеріал та побудуйте дерев'яний місто.
(В коробці знаходяться металеві, паперові та дерев'яні предмети. Діти вибирають дерев'яні предмети і будують місто).
- Молодці, побудували!
- А тепер ми пограємо в гру і подивимося, чи так чим же відрізняються міста? (діти стоять близько побудованих міст, педагог вказує указкою).
- В паперовому місті ростуть..... паперові дерева, а в дерев'яному.....дерев'яні дерева.
- В металевому місті, їздять по дорогах......металеві машини, а в дерев'яному...... дерев'яні машини.
- В паперовому місті, побудовані.....паперові будинку, а в металевому.....металеві, в дерев'яному..... дерев'яні.
- Молодці! Ось ми з вами і уточнили, з якого матеріалу зроблені міста.
- Так, все-таки, де ми залишимо Буратіно! (В дерев'яному місті).
- Чому? (Він зроблений з дерева, як і дерев'яний місто).
Підходимо до дерев'яного місту і залишаємо в ньому Буратіно.
Физминутка:
Уявіть, що у вас в руках папір, нам треба її порвати. Рвемо (показую і промовляю: раз, ще раз, та ще раз).
Зімніть її (показую і промовляю: жим жим; жим жим...).
Тепер, ми з вами силачі, зігнемо металеву пластину. Гнемо (показую: ось так, ось так - молодці).
Заб'ємо цвяхи в дерев'яний брусок. Взяли брусок, цвяхи і молоток - почали (показую: туки-туки, тук-тук).
Пилку взяли, розпиляємо дрова для грубки і для банечки. Пиляємо (показую: вжик, вжик; вжик, вжик).
Тепер їх треба порубати. Рубаємо (показую: ух, ух, ух).
- Молодці, впоралися із завданням!
- Будь ласка, проходьте, сідайте за столи. (Діти проходять).
- Зараз ви будите визначати властивості матеріалів, які знаходяться у вас на столах. Кожен буде знаходити своє властивість, а яке йому підкаже обладнання. Давайте згадаємо наших помічників, які будуть допомагати нам, визначати властивості матеріалів (показую модель очі, вуха, руки).
- Що можна побачити очима? (Предмет, розмір, колір).
- Що можна почути вухами? (Звук...).
- Що можна зробити руками? (Розпиляти, помацати, взяти, постукати...).
- Молодці, зараз, ви приступите до роботи, а по закінченні розкажіть, що ви робили.
- Будь ласка, приступайте до роботи, але будьте обережні з інструментами. (Діти працюють).
1 стіл: лежать дерев'яні бруски і металеві пластини, цвяхи, молоток, пила. (Визначають твердість матеріалу).
2 стіл: дерев'яні палички, дерев'яні бруски і металеві пластини. (Дзвінкий, глухий).
3 стіл: склянки з водою, металеві та дерев'яні пластини, дерев'яні палички. (Визначають легкість матеріалу).
- Закінчили визначати властивості предметів? Чудово! Зараз ви розкажіть, яке властивість предмета виділив кожен з вас, а підкаже нам ось ця картка. (Виставляю картку на дошку).
Послухайте, як треба розповідати (веду указкою від однієї схеми до іншої).
Наприклад: «Я стукала ціпком по металевій пластині. Що ви дізналися?
Звук металу дзвінкий.
Зразкові відповіді дітей:
-Я пиляв дерев'яний і металевий предмет. Дерево пиляється краще, а метал немає. Значити дерево м'якше.
- Я забивав цвях у дерев'яний і металевий предмет. У дерево цвях забивається легше, ніж метал. Значити дерево м'якше, ніж метал.
- Я вдаряла по дерев'яній пластині олівцем. Звук був глухим.
- Я вдаряла по металевій пластині олівцем. У металу дзвінкий звук.
-Я опустила дерев'яну пластину в склянку з водою. Вона плаває. Значить вона легка.
- Я опустила металеву пластину в склянку з водою. Вона потонула. Значити пластина важка.
- Молодці! Хлопці, зверніть увагу на дошку. На дошці два прямокутника: синій колір - позначає властивість металу, жовтий - властивість дерева. Перед вами на столах лежать картки, що вказують на властивості предмета, яке ви зараз визначали, виберіть відповідну картку і прикріпіть її на дошку за допомогою магніту. (Діти прикріплюють картки - моделі властивостей матеріалів).
- Молодці! Хлопці, перерахуйте, властивості металу і дерева. (Показую указкою, діти перераховують).
- Метал, який? (Твердий, міцний, важкий). А дерево, яке? (М'якше, легше).
- Звук, у металу? (Дзвінкий). А у дерева? (Глухий).
- Чудово, добре попрацювали! Тепер ви знаєте властивості металу і дерева.
- У мене для вас сюрприз. (Показую рукавицю - прихватку).
- Ця чарівна рукавичка. Не вірите? Тоді, дивіться. (Перед дітьми у коробці предмети з паперу, дерева, металу).
- Тільки треба сказати чарівні слова: «Абра - кадабра, крибле - крабле - бумс».
(Надівши рукавицю на руку з магнітом всередині, діти проговорюють чарівні слова, вихователь підносить руку до предметів, «притягуються» металеві предмети).
- Ой, може ви здогадалися про секрет моєї рукавиці? ...................
- З якого матеріалу предмети «приклеїлися» до рукавички (Діти висловлюють свої міркування).