Конспекти занять з дітьми.
«Чотирилапі помічники на фронті»
Конспект заняття
по ознайомленню з навколишнім
у підготовчій групі.
Автор: вихователь Курбанязова Р. Р.
Мета:
* продовжувати розширювати знання дітей про Великій Вітчизняній війні;
*сформувати уявлення про собак, показати значимість кожної з них;
* закріплювати навички роботи з моделями;
* вчити складати розповідь за серією картинок;
* збагачувати словник, активізувати в мовленні дієслова (охороняти, захищати, шукати, рятувати, підривати, допомагати, везти, вивозити);
* виховувати допитливість, пізнавальний інтерес до навколишнього, патріотичні почуття.
Словникова робота:
Пастух, стадо, отара, пес, упряжка; альпініст, сліпий поводир; воїн, загарбник, фашист, бій, боєприпаси, міна, війна, розвідка; землетрус, стихійне лихо.
Матеріал:
Мольберт, моделі, предметна картинка (собака) з 8 частин, предметні картинки до розповіді (солдатів, собака, собака з пов'язкою «червоний хрест», бинт і ліки, поранений, санітари), сюжетні картинки «Види собак», «Підірваний ворожий танк», указка, м'яч.
Попередня робота:
Розглядання: ілюстрації в книжках, листівки із зображенням пам'ятників, меморіалів; репродукції картин про війну Ю. Непринцев «Відпочинок після бою», А. Худякова «Медсестра».
Прослуховування аудіозаписи пісень військової тематики.
Перегляд відеофільмів про Великої Вітчизняної війні.
Читання: А. Мітяєв «Наша зброя», Л. Кассиль «Твої захисники», М. Чернявський «Вогняна балада», Р. Юрмин «Секрет на колесах», З. Александрова «Дозор», С. Баруздін «Розповіді про війну».
Заучування віршів: М. Джумаєва «Потрібен мир...», Х. Бекхожин «Нерухомі танки...», М. Ісаковський «запам'ятай Навік».
Бесіди: свято «День перемоги», «Діти і війна», «Ордени та медалі».
З/рольова гра: «Прикордонники», «Ми військові», «Моряки».
Н-друкована гра: «Пройди по лабіринту», «Влучний стрілець».
Ігри-естафети: «Снайпери», «Смуга перешкод», «Перев'язка пораненого бійця».
Хід заняття:
- Хлопці, ви любите збирати пазли, картинки? (...).
- Я пропоную пограти в гру «Склади картинку».
Д/гра: «Склади картинку»
Мета: вправляти дітей у складанні цілого предмета з його частин; виховувати мислення, цілеспрямованість.
Ігрові дії: пошук частин, складання цілої картинки.
Хід: на столі лежить картинка, розрізана на 8 частин по вертикалі та діагоналі. Діти збирають з частин картинку і бачать результат своєї роботи.
- Хлопці, що у вас вийшло, кого ви бачите на картинці? (Собаку...)
- Молодці, ви правильно склали всі частини, і у вас вийшла картинка із зображенням собаки.
- Будь по - характером буває собака? (Доброю, злою, розумною, уважною, чуйною...)
- Чим володіє собака? (Чуттям, пам'яттю, слухом...)
- Абсолютно вірно, собака володіє прекрасною пам'яттю, тонким чуттям гострим слухом, її не даремно називають вірним другом. Вона ніколи не кине господаря в біді, не зрадить його!
На мольберті виставлені сюжетні картинки із зображенням різних видів собак.
- Спробуйте згадати, як в мирний час собаки допомагають людям (Охороняють будинок, полюють на качок, працюють разом з міліціонерами...)
- Правильно, я з вами згодна!
- Собаки - чудові сторожа, мисливці, рятувальники, поводирі сліпих, помічники прикордонників, міліціонерів, пожежників.
- Хлопці, зараз, я розповім вам про кожному виді собак і чим вони корисні для людей, а ви постарайтеся знайти у мене на столі відповідну модель і розташувати на мольберті під сюжетною картинкою.
- Пастуші собаки допомагають пастухам пасти отари овець і стада кіз. Вони пильно стежать, щоб сірий розбійник - вовк не підкрався до череди.
- Собаки - рятувальники виручають лижників і альпіністів в горах, знаходять людей під завалами під час землетрусів та інших стихійних лих.
- Собаки - поводирі допомагають слабким зором і сліпим людям: водять по вулиці, допомагають обійти перешкоду.
- Їздові собаки, запряжені в упряжку, беруть участь у змаганнях, перевозять вантажі і людей.
- Спеціально вимуштрувані собаки несуть службу на кордоні. Вони допомагають прикордонникам знаходити порушників, переслідувати їх, шукати зброю, боєприпаси.
- З давніх часів, наші чотириногі друзі - собаки, під час війни, допомагали воїнам у боротьбі з фашистськими загарбниками. Багатьох бійців рятували від смерті собаки - санітари.
- Послухайте вірш про чотириногого санитаре.
Санітарна собака
Я смілива собака, В сумці йод, бинти і вата.
Розумна, вміла! Щоб міг він зробити сам
Куль і вибухів не боюся, Перев'язку легких ран.
До пораненому подберусь. І знову повернутися в бій
Сумку я несу солдату, На передовий рубіж.
- Хлопці перед вами на дошці, предметні картинки (солдатів, собака, собака з пов'язкою «червоний хрест», бинти і ліки, поранений, санітари), ми зараз з вами спробуємо скласти розповідь.
Складання дітьми розповіді за ланцюжка:
«Один солдат був поранений в руку і ногу. Він впав. Поранений лежав два дні. Раптом він чує: фиркає собака. Це була санітарна собака. На спині у неї була сумка з червоним хрестом. Там були бинти і ліки. Поранений перев'язав собі рани. Собака втекла і скоро привела санітарів. Поранений був врятований».
-Чудовий вийшов розповідь, а як назвемо цю розповідь? (Собака-санітар).
Физминутка (в колі)
Ігрова вправа «Слухай команду»
Мета: розвиток довільної зорової пам'яті, основних властивостей уваги (концентрації, переключення).
Хід: (виконується 2-3 рази)
- по команді «ВОГОНЬ» - ви ляскаєте в ладоши;
- по команді «У РОЗВІДКУ» - дивіться у бінокль (з пальців зробити колечка і приставити до очей);
- по команді «ВОРОГИ» - підставити палець до рота, сказати «тс».
(Пам'ятаєте, що в армії солдати виконують команди швидко і точно).
Показую дітям сюжетну картинку «Підірваний ворожий танк».
- Як ви думаєте, хто підбив ворожий танк? (Радянські солдати...)
- А ви, знаєте хлопці, що під час війни, не тільки підривали ворожу техніку наші сміливі солдати, але і собаки. Безстрашні пси, кидалися під танк рухається. Міна, укріплена на спині собаки, чіплялася за днище танка, а собака блискавично вискакувала з-під нього і мчала геть, встигаючи втекти подалі ще до того, як танк вибухне.
- Послухайте вірш «Хоробра собака»:
Йде солдат в атаку, Вона кидається під танк
Безстрашний він в бою. І залишає міну там.
Веде солдатів собаку - Собака геть лине,
Помічницю свою. А танк ворога вибухне!
- Ось, виявляється, які хоробрі собаки!
- Хлопці, давайте пограємо в гру «Слова-дії» і уточнимо, так, що ж може робити собака (характерні корисні дії).
Мета: розширення обсягу словника дієслів, формування уявлень про тварину.
Хід гри: діти стоять у колі, у ведучого м'яч він каже слово-дію і передає стоїть поряд дошкільнику і т. д.
- Охороняти, захищати, шукати порушника, шукати боєприпаси, рятувати пораненого, рятувати потопаючого, пасти, підривати, допомагати сліпим, перевозити вантажі, вивозити поранених, нести службу....
- Молодці, хлопці, ви все правильно назвали дії собаки. Кожен з вас може вибрати собі на пам'ять предметну картинку із зображенням собаки.