Конспекти занять з дітьми.
"Подорож в країну Математику"
Автор: Катерина Махнева.
Цілі:
- продовжувати формування розумових операцій (аналізу, синтезу, порівняння, узагальнення, класифікації);
- формувати уявлення про властивості предметів: колір, форма, розмір. Уміння виділяти і пояснювати ознаки подібності та відмінності предметів, об'єднувати їх в групи за спільною ознакою, уміння знаходити "зайвий" предмет;
- закріпити навички порядкового рахунку в межах 10;
- формувати навик повних відповідей на питання;
- розвивати мовлення, спостережливість, розумову активність, вміння висловлювати і обґрунтовувати свої судження;
- розвивати слухове і зорове увагу, пам'ять, логічне мислення;
- розвивати конструктивні і творчі здібності, фантазію, творчу уяву;
- виховувати інтерес до математичних занять;
- розвивати самостійність, вміння планувати свою роботу;
- виховувати прагнення надавати допомогу іншим, які опинилися в скрутній ситуації;
- виховувати дружні стосунки між дітьми, звичку займатися спільно.
Матеріал: зображення колобка, зайця, вовка, ведмедя, лисиці; числові будиночки; «план будівництва»; ватман з малюнками ялинок, кіл, паличок, точки в колі; мішки з грибочками і кришками; аркуші паперу в клітинку і прості олівці; призи.
Хід заняття.
I. Організаційний момент.
II. Повідомлення теми заняття.
Ст.: Сьогодні на занятті ми з вами не просто будемо вважати і вирішувати - ми вирушимо подорожувати. Але подорожувати одним нудно і нецікаво, тому потрібно брати з собою друзів. А ось кого ми візьмемо в подорож, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку.
Круглий, рум'яний,
У печі печений,
На віконці стужен (колобок).
Ст.: Як починається казка?
Діти згадують.
Ст.: Колобок від бабусі пішов, від дідуся пішов і відправився подорожувати. І стежка привела його до країни під назвою "Цифирия". Чому цю країну так назвали?
Д. Там живуть цифри.
Ст.: Скік та скік,
Скік та скік,
Покотився колобок,
Круглий та рум'яний,
Прямо на галявину.
III. Усний рахунок.
Ст.: Котиться, котиться Колобок по країні Цифирии і докотився до станції "Рахунок". А головний на цій станції Заєць.
"Не пущу тебе далі, - каже Заєць, - поки не виконаєш мої завдання. А не впораєшся - з'їм тебе".
Хлопці, давайте допоможемо Колобку виконати Зайкины завдання.
Д. Допоможемо!
1) рахунок до 10, прямий ("ланцюжком").
2) рахунок від 10 до 1, зворотний.
3) рахунок від 1 до 10, через 1.
4) - Яке число стоїть перед числом 4? (3)
- Яке число слід за числом 5? (6)
- Яке число стоїть між числами 2 і 4? (3)
- Які числа є "сусідами" числа 6? (5 і 7)
5) 2 4 6 8 10 (на дошці)
- Що спільного у цих чисел?
- Яке число зайве? Чому?
6) Зайчик не відпускає Колобка.
- Якщо вирішиш мої завдання, то відпущу.
Ст.: Чотири зайця йшли зі школи,
І раптом на них напали бджоли.
Два зайчика ледь врятувалися,
А скільки не встигло?..
Д. Два.
У. Як ви це дізналися?
Д. 4 - 2 = 2.
Ст.: Вирішити ще одну задачу.
З-за куща стирчать 8 заячих вушок. Скільки там заховалося зайців?
Д. 4
Ст.: Як ви дізналися?
Молодці! Впоралися з Зайкиными завданнями, можна подорожувати далі.
IV. Повторення пройденого матеріалу.
Ст.: Наступна станція, на якій затримали Колобка, - "Лісова будівництво". І командує на ній Сірий Вовк.
- І тут ти повинен виконати мої завдання, інакше я тебе з'їм. У нових будинках будівельники забули вказати номери квартир! Але будь уважний! У кожного будинку є номер, а номери квартир в сумі дають число, яке відповідає номеру будиночка. Допоможіть Колобку.
Ст.: Молодець, впорався з моїм завданням. Але ти колобок повинен допомогу мені розібратися з планом будівництва.
-Що у мене лежить у середині (коло),
-Що у мене в правому верхньому куті (трикутник),
-Що у мене в лівому верхньому кутку (трапеція),
-Що у мене в правому нижньому кутку (прямокутник),
-Що у мене в лівому нижньому кутку (квадрат).
-Як назвати все це одним словом? (геометричні фігури).
Молодці! Допомогли впоратися колобку із завданнями Вовка. Можна подорожувати далі.
V. Фізкультхвилинка.
Ст.: Тепер і відпочити можна трошки.
На дошці малюнки ялинок, кіл, паличок, точки на колі.
Скільки ялинок зелених,
Стільки виконаємо нахилів. (3)
Скільки тут у нас гуртків,
Стільки зробимо стрибків. (6)
Скільки паличок до точки,
Стільки встанемо на носочки. (5)
Скільки точок буде в колі,
Стільки раз піднімемо руки. (4)
VI. Порівняння предметів.
Ст.: Котиться, котиться Колобок, а назустріч йому Ведмідь зі станції "Порівняння".
- Колобок, Колобок, я тебе з'їм!
- Не їж мене, Ведмедику!
- Добре, тільки за однієї умови. Якщо ти допоможеш порівняти предмети, тоді я тебе відпущу. Допоможіть Колобку.
Ст.: Які знаки використовують для порівняння? (більше, менше, дорівнює)
- Порахуйте, скільки грибочків в першому мішку? (4)
- Скільки кришок у другому мішку? (3)
- Запишіть ці числа у «віконця».
- Перевірте, чи всім грибочкам вистачить кришок: з'єднайте їх чарівними ниточками».
- Що ви помітили? (Один грибочок залишився без пари, він зайвий)
- На скільки грибочків більше, ніж кришок? (1)
- Який знак треба поставити? (більше) і т. д.
- Молодці, хлопці! Допомогли впоратися Колобку із завданням Ведмедя. Він дуже задоволений і відпускає його далі.
VII. Графічний диктант.
У. Котиться, котиться Колобок, а назустріч йому Лисиця, а поляна-то у неї називається - "Намалюй - но".
- Вже від мене, Колобок, не втечеш, і хлопці тобі не допоможуть. Допоможемо, хлопці?
Графічний диктант: 2 клітинки вгору, 1-вправо, 3 вниз, 2 вліво, 5 вниз, 1 вправо.
VIII. Підсумок заняття.
Ст.: Ну що ж, доведеться Лисиці відпустити Колобка - адже всі завдання він вирішив на відмінно. А допомогли йому в цьому ви, хлопці. Як ви йому допомогли?
Д. Думали, вирішували, міркували, вважали.
Ст.: А тепер оцініть свою роботу на занятті. Якщо у вас гарний настрій, вам було цікаво на занятті, у вас все виходило, то підніміть «сонечко», а якщо ви почували себе незатишно, у вас щось не виходило, тоді - «хмарку». Колобок дякує вам за допомогу, яку ви йому сьогодні зробили, і вручає за хорошу роботу призи.
|