Конспекти занять з дітьми.
«Подорож до країни музики»
Конспект тематичного заняття
Автор: Дударєва Любов Елиферьевна, музичний керівник НДОУ N203 ВАТ «РЖД» місто Абакан, Республіка Хакасія.
Мета заняття: Розвивати музичні здібності дітей дошкільного віку через музично-дидактичні ігри.
Доставити дітям радість, створити музичне настрій.
Завдання:
Навчати дітей слухати, як звуки ладнають між собою, чути і розрізняти висоту звуку.
Формувати музичні враження.
Розвивати уяву, бажання і здатність придумувати мелодію на улюблене вірш
Удосконалювати почуття ритму гри на шумових інструментах.
Матеріал: шапочки музичних гномиків, рукавички, ноти, скрипковий ключ, музичні і шумові інструменти, музичний ребус, партитура для оркестру.
Хід заняття
Діти заходять в музичний зал в шапочках музичних гномиків.
Муз. рук-ль: Діти, сьогодні я вам пропоную пограти в «Музичних гномиків»
Музичне вітання. «Добре, ранок» проспівують 1,3,5 сходинки піднімаючись вгору і опускаючись вниз 5,3,1.
Вітаються з гостями проводиться комунікативна гра «Здрастуйте» (м. п. N4 - 2006)
Листоноша приніс нам телеграму:
«Пишу музичну казку. Приїжджайте 6 травня, я вам її подарую» Композитор.
Вирушаємо в подорож на поїзді проводиться музична гра «Поїзд» (м. п. N4 - 2006)
А ось і музична поляна, тут у своїх будиночках живуть ноти. Давайте подивимося, скільки на цій галявині будиночків, одягнемо рукавички.
В будиночок нам не потрапити, він закритий на замок, чому ж нам відкрити замок? Відкриємо його скрипковим ключем.
Як називається будиночок, в якому живуть ноти? Нотний стан.
З скількох сходинок складається нотний стан? З п'яти.
Хто живе в цьому будиночку? Ноти.
Нотний будинок у нас готовий.
У ньому розселимо ми мешканців.
Скільки їх? Вважай, дивись:
До, ре, мі, фа, соль, ля, сі.
Ноти вишикувалися в ряд,
Утворюючи звукоряд.
Хочеться мені подивитись, чи знаєте ви, на якій сходинці живуть ноти?
Будемо відповідати на мої запитання, і викладати ноти сходами.
Виконують пісню «Де живуть ноти?» слова В. Д. Сергєєва музика Л. Я. Яртовой (книжки, нотки та іграшки для Катюшки і Андрюшки стор 75)
Звучить музика мурашки.
Чуєте, на нашу галявину йде гість, він нам пісеньку несе.
Виконує «Пісеньку мурашки»
Муравьішка, а ти не знаєш, хто написав музику до твоєї пісні?
Композитор Абелевих.
А ми йдемо в гості до композитора, запрошуємо тебе, піти з нами.
Чується в запису шум вітру.
Здається, буря піднімається, що ж нам робити?
Нам потрібно прогнати бурю, але як?
Будемо крутитися і на у-у-у-у проспівувати звуки від низького до високого, гліссандо. Але буря не припиняється, що ж нам робити, пропоную виконати пісню про друзів, де вокальна група, виручайте.
Вокальна група «Дударик» виконують пісню «Про друзів» композитор Наталія Тимофєєва
Лунають звуки металлофона.
Заходить задумливий композитор, вдаряє по металлофону і складає музичну казку. (Роль композитора грає вихователь)
«Казка про жабеня КВАК». (на металлофоне)
Жабеня КВАК пішов гуляти. Раптом на нього впала крапелька дощу (удар по пластині металлофона 1раз ). Хмарка сонечко закрила, стало темно, і на жабеня капнуло ще кілька крапель (вдаряє кілька разів). На початку падали крапельки рідко (рідкісні удари), а потім дощик розійшовся не на жарт і крапельки полилися одна за одною все частіше і частіше. Дощ посилився (часті удари). Жабеня стрибнув в озеро і став чекати, коли скінчиться дощ. Незабаром дощ скінчився, і знову виглянуло сонечко. Ось до казки і музику написав. (Програє мелодію з самого початку)
Привіт, хлопці, а рада, що ви прийшли до мене в гості. До вашого приходу я склала музичну казку, вам сподобалася моя музика? Цю музичну казку я написала спеціально для вас і вам її дарую. Хто з вас, коли виросте, хоче стати композитором і писати музику? А хочете зараз і спробувати стати маленькими композиторами? (слухає одного, дві дитини). А ще я можу складати мелодію до улюбленого вірша. (виконує) Хто бажає спробувати? (один, два дитини) От ви зараз стали маленькими композиторами. А щоб стати справжнім композитором, потрібно багато вчитися, знати музичну грамоту і грати на музичних інструментах.
Музичний рук-ль: Можливо, коли наші діти виростуть, вони будуть навчатися в музичній школі, потім надійдуть у консерваторію і стануть знаменитими музикантами, а може хтось напише сучасну музику. А зараз для свого віку діти знають ноти і можуть прочитати музичний ребус.
Читають музичний ребус.
Мавпа йшла домій, з гілки скік на гілку.
Побачив борсук кульгавий, Резвую сусідку.
«Ех, - решив тоді барсу,- боягузтво пересиля,-
Вхоплюся-ка я за сук, - дарма мене вчили?!»
Але така вже була барсукова доля,
Що впав він у ствола, заревів від болю.
Долмо скиглив і сльози лив, бідний від біссілія,
І на п'ять мінут забув, як його фамилія.
Назвіть слова, в яких зустрічаються ноти. Покажіть слова з нотами на нотному стані.
Музичний рук-ль: Разом з батьками, хлопці виготовили шумові інструменти.
Композитор: Ноти ви знаєте, а де вони розташовуються, ви теж знаєте?
А які бувають ноти по тривалості, знаєте?
Музичний рук-ль: Ось зараз і дізнаємося. Знайомляться з тривалостями.
Пропоную зіграти в оркестрі.
Гра «Оркестр»
Композитор: Молодці хлопці, а сподіваюся, що коли ви підростете, серйозно займетеся музикою.
Музичний рук-ль: Наша подорож закінчилася, пропоную попрощатися музично з гостями і відправитися в групу.