Конспекти занять з дітьми.
"Звуки [в], [в'].Літера "
Конспект заняття з грамоти в підготовчій групі.
Автор: вчитель-логопед 1-ї категорії Семерикова Ольга Олександрівна,
МДОУ N 39 р. Лысьвы Пермський Край.
Мета: Вчити диференціювати звуки [В], [В'] по твердості-м'якості, Ознайомлення з буквою Ст.
Завдання:
- Розвивати дрібну і загальну моторику.
- Удосконалювати фонематические процеси.
- Розвивати ВНФ
- Навчати читання складів, слів.
Обладнання:
1.Картинки - символи звуків (використовуються символи звуків з посібника Р. Н.Бунєєв, Е. В. Бунеева, Т. Р. Кислова "По дорозі до Абетки".
2. Посібник «Звукові будиночки»
3.Іграшки: Вінні - Пух, вовченя, сова.
Хід заняття
1. Організаційний момент.
Я посміхнусь вам, а ви посміхніться нашим гостям, один одному.
Ми спокійні, привітні та ласкаві.
- Вправи на розслаблення з диханням:
Зробіть глибокий вдих через ніс, вдихніть в себе свіжість, доброту, красу, а видихніть через рот всі образи і засмучення.
- Доброго ранку, сонце! (усі піднімають руки, потім опускають).
- Доброго ранку, небо!
- Доброго ранку, всім нам!
Сідайте.
Вправи на переключення рухів “Лязгинка»
Я вам пропоную сьогодні піднятися по "драбинці успіху" і бажаю кожному бути успішним.
2. Оголошення теми заняття
Звучить запис: пісенька Вінні - Пуха. Здогадалися, чия це пісенька?
Звичайно, це весела пісенька Вінні - Пуха. Я розповім вам історію, яка трапилася з цим маленьким милим ведмежам.
Одного разу, рано вранці, коли Вінні - Пух, як зазвичай після сніданку, прогулювався лісом і складав нові пісеньки, він почув дивні звуки.
Пух поспішив дізнатися, що це за звуки. На пагорбі він побачив вовченя, який тихенько підвивав.
Привіт вовченя. Що це з тобою? -запитав Вінні - Пух.
Привіт Пух! Я слухаю пісеньку вітру і підспівую йому.
Послухай:
вітер дує сильно-В-В-В-В
ласкаво - В' -' -' -'
«Які цікаві звуки!» - відповів Вінні-Пух-«Давай співати разом»
Ми сьогодні будемо вчитися розрізняти звуки В - В' і познайомимося з буквою, яка їх позначає.
Давайте і ми з вами вимовимо звуки.
Фонетична ритміка
Візьміть дзеркала
Верхню губу злегка підніміть, верхні зуби поставте на нижню губу
Вдихніть глибоко, вимовте У-У-Ст.
Дме сильний вітер-в-в-в
Вдихніть -' -' -'. (Вправи виконуються стоячи)
Дме легенький вітерець - вь - вь - вь
«А давай відправимося в гості до звуків - запропонував Вінні Пух і всі про них дізнаємося». І вони отруїлися на вулицю звуків.
Давайте допоможемо друзям знайти звуки.
Характеристики звуків:
Звук [В] - приголосний, дзвінкий, твердий
Звук [В'] - приголосний, дзвінкий, м'який
(Ну от ви і піднялися на 1 сходинку нашої драбинки успіху.)
3. Формування фонематичного сприйняття
Звуки запропонували друзям пограти в гру «твердий - м'який»
Давайте і ми з вами повчимося розрізняти ці звуки. Хлопніть в долоні, коли почуєте твердий звук, погладьте долоні, коли почуєте м'який звук.
-Ва-ве-ву-у-вя-ві-ві
-Вода, віник, вилка, дерево, двері, Віні-Пух, Вовченя
Ну і звичайно звуки пригостили друзів різними смаколиками.
Здогадайтеся чим пригощав гостей звук [В], звук [В']
(картинки: вишня, повидло, ватрушки, халва)
- Який звук ви чуєте в словах [У] або [В]'?
Вимовив слово халва по звуках (цифровий ряд)
Який звук з рахунку в слові халва.
Промовимо слова (вишня, повидло, ватрушки) по складах.
(Ну ось ви вже на 2-й сходинці драбинки успіху.)
5.Знайомство з буквою У.
Звуки ми чуємо, але не бачимо, а який же буквою означаются звуки [В], [В']
-Показ літери.
Мені дуже хочеться навчитися її писати - сказав вовченя.
«Тоді ходімо в гості до тітоньки Сови»-запропонував Пух.
. І вони пішли до Сові, співаючи по дорозі пісеньки.
5.Физминутка.
У лісі темно. перехресний крок)
Всі давно сплять.
Одна сова не спить,
На суку сидить
На всі боки дивиться,
Ва-ва-ва - на дереві сова (гімнастика для очей)
Во-Во-Во - велике дерево
Ву-ву-ву - ми бачили сову
Совушка - сова велика голова
На дереві сиділа,
Головою крутила.
Сова показала друзям як пишеться буква і на що вона схожа.
Немов букву В
Олена
Тримає
Трубку телефону.
(Ст. Степанов)
Паличка,
Поруч дві рівні дужки-
Ось і готові
Окуляри для жаби.
(Е. Тарлапан)
Прописування літери в повітрі, на спині, на долоні.
Заповнення мнемотаблицы на індивідуальних плитка.
(Молодці! Тепер ви на 3 сходинці драбинки успіху.)
6. Читання складів
Якщо бачимо А, О, Е, У, И
Звуки ми чуємо, вимовляємо ми твердо!
Якщо бачимо Е, Е, І, Ю, Я
Звуки ми чуємо, вимовляємо м'яко ми!
(Молодці! Ви вже піднялися на 4 сходинку нашої драбинки успіху, щоб піднятися на останню 5-ту сходинку потрібно прочитати слова.)
Читання слів
7. Підсумок
Ось і закінчилася наша історія. Як ми можемо її назвати?
Вінні-Пух і літера Ст.
Ми виконали всі завдання, дуже старалися.
Чого ви сьогодні навчилися?
Навчилися розрізняти звуки В-В', познайомилися з літерою, що позначає ці звуки.
Скажімо кожен собі- «Я молодець!, я розумниця!»
А тепер подивилися один на одного- « Ми молодці !»