logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми.

«Наші емоції»

Розвиток мовлення дітей на заняттях педагога - психолога.

Автор: педагог-психолог Єрмакова Т. А., МДОУ ДС N4, р. Кропоткін, Краснодарський край.

Мета: закріплювати отримані знання про основних емоціях; розвивати вміння розуміти свої почуття та почуття інших; продовжувати розвивати емпатію, уяву, розвивати виразність мовлення, розвиток міміки і рухів.
Хід заняття
Психолог:Здрастуйте, діти! Сьогодні у нас незвичайне заняття. Нам належить зробити подорож по Країні Настроїв.
Гра «Вгадай емоцію». Перша станція називається «Вгадай емоцію».
Психолог: Дивлячись на людину - як ми можемо визначити його настрій?
Д е т і. По виразу його обличчя.
Психолог: Я зараз покажу вам картки із зображеннями різних настроїв, а ви спробуйте вгадати їх і назвати. (Діти виконують завдання.)
Гра «Повтори фразу».
Психолог: Як ще можна визначити настрій людини?
Д е т і : По його голосу, інтонації.
Психолог: Правильно. Давайте зараз пограємо в гру, де потрібно буде з різними настроями вимовляти російську потешку:
У саду - садочку
Зросла малинка.
Спочатку вивчимо її: повторюйте за мною хором. А тепер нехай один з вас повторить цю потешку по-різному: з радістю, здивовано, злісно, сумно, зі страхом. (Діти по черзі виконують завдання.)

Кожне настрій має свій смак і запах. Вгадайте, про якому настрої нагадують вам ці продукти? Наприклад, гіркий цибуля.
Діти: Злість.
Психолог: Кислий лимон.
Діти : Печаль
Психолог: Солодкий виноград.
Діти. Радість.
Психолог: Молодці, хлопці!

Гра «Абетка настрою».
Бувають почуття у звірів,
У рибок, пташок і людей.
Впливає, без сумніву,
На всіх нас настрій.
Хто веселиться?
Хто сумує?
Хто злякався?
Хто сердитий?
Розвіє всі сумніви
Абетка настрою.
(І. Бєлопольска)
(Дітям, що сидять за столом, роздається по конверту з набором з шести карток, на кожній з яких зображений персонаж з різним емоційним станом
Психолог: Уважно розгляньте свої картки... А тепер за моїм сигналом підніміть картку, на якій ваш персонаж здивований, радіє... і т. д.
(У грі можна використовувати піктограми - підказки з зображеннями основних емоцій. Завдання дітей: у своєму наборі відшукати персонаж з такою ж емоцією.)

Психолог : А тепер послухайте розповідь, який називається «В лісі».

Друзі пішли прогулятися в ліс. Один хлопчик відстав, озирнувся - нікого немає. Він став прислухатися: чи не чути голосів. Начебто він чує якийсь гвалт, потріскування гілок
- А раптом це вовк чи ведмідь?
Але тут гіллячки розсунулись, і він побачив своїх друзів - вони теж шукали його. Хлопчик зрадів: тепер можна повертатися додому.
Психолог : Що відчував хлопчик, що загубився в лісі?
Діти : Страх.
Як змінилося його настрій, коли він побачив своїх друзів?
Діти : Він зрадів.
Психолог : Коли ми дивимося на переляканого людини ,що допомагає нам пізнати це почуття?
Діти : Вираз його обличчя.
Психолог : Подивіться уважно на цю піктограму, розкажіть про висловлення цієї особи. Очі широко розкриті, рот відкритий, брови підняті вгору. Давайте ми спробуємо зобразити страх, переляк на своєму обличчі.
Щаслива помилка
Мене налякав так сильно страх
В сутінках біля воріт,
Що я злякано крикнув: «Ах!»
Зовсім навпаки.
Я крикнув: «Ха!», і миттю страх
Забився під паркан...
Він злякався сам!
І слово «Ах!»
Я забув з тих пір.
(Р. Семенов)
Психолог: що відчував хлопчик на початку вірша. Чому вірш так називається?
Етюд «Круглі очі».
Психолог: Сідайте зручніше, я вам розповім одну історію.
Одного разу першокласник Артур підгледів в під'їзді дивовижну сценку і написав про це розповідь: «Я йшов зі школи. Я зайшов у під'їзд і побачив, що там бігає ганчірка. Я підняв ганчірку і побачив, що під нею сидить кошеня».
Як ви думаєте, чому цей розповідь називається «Круглі очі»? Давайте розіграємо цю історію. (Діти розігрують етюд.)

Гра «Фантазії».
Психолог: Тепер ми з вами трохи пофантазуємо. Я пропоную вам придумати продовження для дивовижних історій, які я почну:
До нас прийшов слон...
Ми опинилися на іншій планеті..
Раптово зникли всі дорослі...
Чарівник вночі поміняв всі вивіски на магазинах...
(Діти придумують і розповідають продовження історій.)

Гра «Море хвилюється». Встаньте вільно.
Тепер наш ведучий загадує першу фігуру, наприклад: Море хвилюється раз ...два ...три - фігура подиву, на місці замри!

Психолог: А тепер давайте пригадаємо разом з вами казку «Вовк і семеро козенят». Зараз я прочитаю вам уривок з цієї казки.
«...Проковтнув вовк шістьох козенят, пішов у ліс, ліг під кущ, та й заснув міцним сном. А коза прийшла додому, бачить: відімкнуті двері, лавки відкинуті, вибиті шибки, немає козлятушек, немає ребятушек, немає ніде милих діточок. Стала коза гірко плакати-ридати...»
Як ви думаєте, який настрій був у кози, коли вона, прийшовши додому, не побачила своїх козлятушек?
Діти. Сумне, сумне.
Психолог: А ще можна сказати, що коза горювала.
Подивіться на піктограму, що зображає смуток, печаль, горе. Розкажіть, що ви бачите.
Діти. Брови трохи підняті, зовнішні куточки рота опущені вниз; куточки очей теж спрямовані вниз.
Педагог. Згадайте, коли вам було сумно. Розкажіть про цих випадках. (Розповіді дітей.)
Психолог : Я розповім вам одну дивовижну історію, а потім ми спробуємо її розіграти.
У дівчинки Жені був чарівний квітка - семицвітка. Захотіла вона потрапити на Північний полюс. Дістала Женя свій заповітний цветик - семицветик, відірвала один з його пелюсток, підкинула його вгору і сказала:
Лети, лети пелюстка,
Через захід на схід,
Через північ, через південь,
Повертайся, зробивши коло.
Лише торкнешся ти землі -
Бути по-моєму вели.
Вели, щоб я була на Північному полюсі!
І Женя відразу ж як була у літньому платтячку, з голими ногами, одна-однісінька, опинилася на Північному полюсі, а мороз там сто градусів. (За Ст. Катаєву.)
Давайте ми з вами тепер спробуємо зобразити цю дівчинку Женю. Уявіть, що ви берете в руки чарівний квітка-семицвітка, відриваєте пелюстка і загадуєте бажання опинитися на Північному полюсі.І ось ви вже на Північному полюсі. Як можна зобразити, що вам холодно, самотньо, сумно? (Виразні рухи: коліна зрушені так, що одне коліно прикриває інше; руки біля рота; дихати потрібно на пальці. Міміка: брови зсунуті до перенісся, зовнішні куточки опущені вниз; куточки рота теж опущені вниз.)
Гра «Море хвилюється». Встаньте вільно.
Тепер наш ведучий загадує першу фігуру, наприклад: Море хвилюється раз ...два ...три - фігура в сумі, на місці замри!
Психолог : Спробуйте відгадати про якому настрої зараз піде мова. Для цього послухайте уривок з вірша к. Чуковського «Крадене сонце».
І встав Ведмідь,
Ведмідь Загарчав,
І до Великої Річки
Побіг Ведмідь.
А у Великій Річці
Крокодил лежить,
І в зубах його
Не вогонь горить -
Сонце червоне,
Сонце крадене.
Підійшов Ведмідь тихенько,
Толканул його легенько:
«Кажу тобі, лиходій, Виплюнь сонечко швидше!
А не то, гляди, зловлю,
- Навпіл переламаю,
- Будеш ти, невіглас, знати,
Наше сонце красти!
Зникає цілий світ,
А тобі й горя немає!
Діти : Про злість , гнів.
Психолог :.Правильно. Подивіться на піктограму , розкажіть, дивлячись на неї, який вираз обличчя має бути у людини, коли в нього зле настрій, коли він сердиться ? Брови нахмуренны, рот відкритий, розтягнутий в сторони, видно два ряди стиснутих зубів. Покажіть це настрій.

Вправа «Сонячний зайчик».
Педагог. А тепер закриємо очі. Нехай кожен уявить собі, що в очі заглянув йому сонячний зайчик. Закрийте їх долоньками. Зайчик побіг далі по обличчю, ніжно погладьте його долонями: на лобі, на носі, роті, щічках, на підборідді. Погладжуйте акуратно, щоб не злякати. Погладьте голову, шию, руки, ноги... Він забрався на животик, погладьте його там. Сонячний зайчик любить вас, а ви погладьте його і подружіться з ним. Від спілкування з сонячним зайчиком вам стало спокійно, так що кожен може уважно прислухатися до себе, відчути свій настрій, свої бажання. Тепер ви можете відкрити очі.
Психолог : Скажіть, ви втрачали коли-небудь свої іграшки, рукавички, носові хустки? А втрачали ви коли-небудь гарний настрій?

Гра « Що може підняти тобі настрій». Скажіть, що може підняти ваш настрій? Може бути, весела жарт, гарна передача по телевізору, квіти, цирк, книга, малювання, повітряна кулька ...чи, може, таблетки, уколи ?

Гра «Тут щось не так»
Ведучий дістає ляльку Тимошу. Тимоша звертається до дітей: «Здрастуйте, хлопці! Що я вам розповім! А вчора йду по дорозі сонечко світить, темно сині листочки під ногами шарудять. І раптом з-за рогу як вискочить собака як заричить на мене:«Ку - ка - ре - ку !» і роги вже наставила. Я злякався і втік.»

«Йду я по лісі. Кругом машини їздять, світлофори мигають. Раптом бачу - гриб! На гілочці росте, серед зелених листочків сховався. Я підстрибнув і зірвав його.»
« Я прийшов на річку. Дивлюся, сидить на березі риба, ногу на ногу закинула і сосиску жує. Я підійшов, а вона стрибає у воду і попливла». Діти повинні сказати, що було неправильно в оповіданнях Тимка.
Психолог : А тепер уважно послухайте вірш і спробувати знайти неточності.

Це правда чи ні?
Тепла весна зараз,
Виноград дозрів у нас.
Кінь рогату на лузі
Влітку стрибає в снігу.
Пізньої осені ведмідь
Любить в річці посидіти.
А взимку серед гілок
«Га-га-га» - співав соловей.
Швидко дайте мені відповідь
- Це правда чи ні?
(Пер. з болг. А. Александрової)

Психолог: яке у вас настрій, коли ви слухали цей вірш? А що означає для вас слово «радість»? Коли у вас буває це настрій?
Гра «Вухо-ніс»
За командою «Вухо!» діти повинні схопитися за вухо, по команді «Ніс!» - за ніс. Ведучий виконує разом з дітьми дії по команді, але через деякий час «помиляється». Діти, не звертаючи уваги на «помилки» ведучого, повинні показувати тільки ту частину обличчя, яка називається ведучим.

Гра «Зустріч емоцій».

Психолог : А тепер послухайте віршовані уривки. Після читання кожного уривка покажіть піктограму , що зображає відповідний настрій .
Плаче сірий горобець:
«Вийди, сонечко, швидше!
Нам без сонечка прикро
- У полі зернятка не видно!»
-------
Але волохаті бояться:
«Де нам з таким боротися!
Він і грізний і зубаст,
Він нам сонце не віддасть!»
------
Ради зайчики і білочки,
Ради хлопчики й дівчатка,
Обіймають і цілують клишоногого:
«Ну, спасибі тобі, дідусь, сонечко!»
(До Чуковський «Крадене сонце»)
-------
Раптом по небу грізне
Страховисько летить
І величезним кулаком
Сердито мені загрожує.

А маленька хмарка
Над озером пливе,
І здивовано хмарка
Відкриває рот.
(Н. Єкімова «Хмари»)
Пограємо в гру «Закінчи пропозицію». Початок цих пропозицій буде таке:
Радість - це...
Здивування - це..
Страх - це...
Злість - це...
Смуток - це...

Вправа «Дружба починається з посмішки». Вставайте в гурток. Візьміться за руки, давайте проженемо сумний настрій і подаруємо один одному саму добру посмішку. (Діти виконують завдання.)

Вибрати один настрій і скласти про нього розповідь за планом:
- Назвати настрій.
- Розповісти, як воно зображується на обличчі людини (положення брів, губ, очей).
- Навести приклад зі свого життя, коли він(а) відчували настрій.
- Знайти асоціацію цього настрою у рослинному і тваринному світі (на яке рослина, тварина схоже це настрій).

Психолог : Наше заняття закінчується. На закінчення уявіть, що ви стали чарівниками можете побажати всім людям щось таке, чого вони зможуть стати радісними. Давайте подумаємо, що можна побажати всім людям, які живуть на Землі...
Наприклад:
нехай позбудуться від хвороб;
нехай довго живуть;
нехай у всіх буде будинок;
нехай всі дружно живуть;
нехай усі будуть щасливі...
І тоді всі люди будуть щасливими!!!
Всім спасибі!

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове