logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми.

«Що таке мікроби»

Відкрите заняття для методичного об'єднання дітей старшого дошкільного віку

Автор: Бориско Віра Володимирівна, вихователь, Муніципальне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок N 8 загальнорозвиваючого виду р. Шимановськ»

 

Мета: дати дітям найпростіше поняття про мікроорганізми.
Програмне зміст:

  • Отримати деякі уявлення про мікроорганізми, про їх властивості (ростуть, розмножуються, живляться, дихають);
  • Дізнатися, що мікроорганізми бувають корисними і шкідливими;
  • Познайомитися з простими способами боротьби з хвороботворними бактеріями.

Матеріали та обладнання.
У педагога: картинка із зображенням різних мікроорганізмів, шматочки хліба, вкриті нальотом цвілі, лялька Катя, йод, бинт, ватні палички.
У дітей: пластилін, кефір, щепочка дерева здорова і напівзгнилий (трухлява).
Методи навчання: розповідь, бесіда, демонстрація ілюстрацій, спостереження, моделювання.

Хід заняття.

  • Організаційний момент.

Вос-ль: хлопці, будь ласка підійдіть всі до мене, подивіться, скільки гостей прийшло до нас на заняття. Давайте з ними поздороваемся. Перед тим, як почати заняття, давайте ми з вами «помиємо ручки». Включіть кран, водичка потекла, намочимо руки, намылим милом. -Як тече водичка? Який видає звук?
Діти хором: з-з-з
- Сполоснули ручки, взяли рушник і ретельно витерли кожен пальчик. (пальчикова гімнастика).
- А тепер все спокійно сідайте на свої місця.

  • Основна частина.

Вос-ль: Хто з вас знає, що таке мікроби? Вірніше, хто такі мікроби?
(відповіді дітей, вихователь слухає, при необхідності уточнює відповіді й доповнює їх подання).
Вос-ль: Мікроби - це дуже маленькі і живі істоти. Вони не видно неозброєним оком. Щоб їх побачити, треба дивитись у спеціальний прилад, який називається «МІКРОСКОП». Подивитеся, хлопці, на цей прилад.
- Як називається прилад, який розглядають мікроби?
Діти: мікроскоп.
Вос-ль: правильно, мікроскоп, давайте скажемо хором назва цього приладу.
- У них немає ні рук, ні ніг, ні рота, ні носа. Немає шлунка, серця, легенів. Це просто кульки або палички, ось подивіться.
(показ таблиці з мокробами)
-Але вони також, як і ми їдять, дихають, рухаються.
Вос-ль: Як вони пересуваються? У деяких є хвостики, які називаються джгутиками. Джгутик обертається як пропелер літака і мікроб рухається. Але у більшості джгутиків таких немає. В рідині вони просто злегка підстрибують - як м'ячик, який ми б'ємо долонькою об підлогу. Там, де сухо, їх переносить повітря (вітер). А часто їх переносять люди і тварини. Наприклад, були мікроби на яблуці. Вони прилипли до рук і людина своїми руками переніс їх в рот. Були мікроби в землі. Дитина гралася на вулиці мікроби прилипло до пальців. Потім дитина пішов додому і став цими ж руками є. Мікроби з пальців прилипли до хліба, яйця, груші і разом з ними потрапили в шлунок. Ось так вони і пересуваються.
Вос-ль: А тепер міркуйте самі. Бігала собака біля сміттєвого ящика... ЗДОГАДАЙТЕСЯ, як мікроби потрапили в шлунок?
Діти: Мікроби прилипли до її вовни, морди, лап. Дитина погладив собаку - вони прилипли до рук, потім до їжі, з їжею потрапили в шлунок.
Вос-ль: Що їдять мікроби?
Відповіді дітей.
-Правильно, мікроби їдять все: хліб, фрукти, овочі, суп, листя дерев, фарбу, землю. У вас на столах лежать по дві трісочки. Визначте самі, яку з них їли мікроби, а яку - ні?
(Діти розглядають об'єкти і самостійно висловлюють пропозиції)
Вос-ль: Зараз я вам покажу шматочок хліба, на якому оселилися особливі мікроорганізми, які називаються ЦВІЛЛЮ. Ми не будемо відкривати цю баночку, щоб цвіль не поширювалася в кімнаті. Вона може бути небезпечною для людини. Але через прозору кришку ви її побачите.
(Діти розглядають шматочки хліба, покриті цвіллю, які лежать в баночці)
Вос-ль: Більшість мікробів для нас не небезпечні. Навіть навпаки, вони бувають дуже корисними. Наприклад, з допомогою мікроорганізмів роблю кефір, кисле молоко, йогурт, сир, сир і багато інші смачні продукти. Які ще? Правильно.
-Хлопці, для вас я принесла на заняття кефір і пропоную вам спробувати (діти п'ю кефір, рот витирають серветкою).
Вос-ль: Деякі мікроби бувають дуже шкідливими. Це ті, які їдять здорової людини чи тварини. Вони нічого не можуть їсти крім людини. Але людині не подобається, що його їдять мікроби і він починає з ними боротися. Той час, коли йде боротьба, називається хворобою. Щоб було легше боротися, людина допомагає собі. Він п'є ліки або робить уколи.
Вос-ль: Хто кого переможе? Звичайно врешті-решт перемагає людина. Але хворіти все одно неприємно. Людина втрачає сили, у нього піднімається t, болить голова, горло. Ці мікроби спеціально намагаються послабити людини, щоб їм було легше впоратися з ним.
А зараз всі тихесенько встанемо і зробимо физминутку.
«Рибки плавали, пірнали в теплій чистенькою воді, то стискатимуться, разожмутся, то зароются в піску».
Вос-ль: залежно від того, в якому організмі оселилися бактерії, виникає та чи інша хвороба. Наприклад, якщо мікроб оселився в горлі, буває що? (АНГІНА)
- Якщо у вусі? (ЗАПАЛЕННЯ ВУХА)
-Якщо в зубі? (КАРІЄС)
- Бактерії можуть поселятися в кишечнику, тоді у дитини з'являються болі в животі і ПРОНОС. Це людина намагається викинути з себе якомога більше бактерій. Але і мікробам це корисно, коли у людини пронос або коли він чхає, кашляє. Як ви думаєте, чому? (відповіді дітей).
- Правильно, бактерії розмножуються навколо і у них з'являється можливість потрапити до багатьох іншим людям, заразити їх.
Вос-ль: У мікробів є одна цікава властивість. Вони не тільки харчуються, але й розмножуються. Це означає, що з одного мікроба дуже скоро виходить багато нових таких самих, як і він, мікробів.
Особливо швидко вони розмножуються в організмі людини. Там тепло, багато їди, багато вологи, і вони відчувають себе дуже добре. Їх кількість швидко збільшується. Як це відбувається? Давайте подивимося.

  • ПРАКТИЧНА РОБОТА.

Діти з пластиліну ліплять кулька - мікроб.
-Ось так виглядає мікроб, що викликає ангіну, хвороби зубів і багато інші захворювання. Через деякий час мікроб просто ділиться навпіл.
- Розділіть кульку на 2 частини.
Вийшли два нових мікроорганізму, дві нові бактерії. Спочатку вони маленькі. Але вони живляться, ростуть, тому скоро стають такими ж, як і перша. Відірвіть ще пластиліну від загального шматка і приліпіть до наших бактеріям. Як ніби ваші бактерії зросли. (Діти виконують)
- Правильно. Що зараз станеться? (відповіді дітей)
- Правильно, знову розділяться. Розділіть кожну бактерію навпіл. Скільки стало?
- Чотири.
- І ці скоро виростуть. Збільшіть розмір своїх бактерій. (Діти виконують)
- Що буде далі? (відповіді дітей)
- Правильно, ось так їх кількість стає все більше і більше, і людина захворює все більше і більше.

- А тепер встанемо і пограємо пальчиками
«Ми січемо капусту, рубаємо,
Ми капусту солимо, солимо.
Ми капусту трьох, трьом,
Ми капусту кладемо в рот - ам! - ам!»

Вос-ль: А тепер подивимося, що буде з бактеріями, коли людина прийняв ліки. Воно подіяло на мікробів, ті зморщилися, зліпилися між собою. Зліпити кульки разом, стисніть їх. Ось і немає мікробів, ось і впорався з ними осіб, одужав!
Вос-ль: Так вже небезпечні бактерії?
Відповіді дітей.
- Звичайно ні! Людина навчилася з ними боротися. Шкіра не пропускає всередину. В крові є речовини, що знищують бактерії. Тому, незважаючи на те, що навколо їх багато, люди нічим не хворіють. А якщо хворіють, то піднімається t, і мікроби гинуть.
Вос-ль: На кого в першу чергу нападають мікроби? (Відповіді дітей)
-Правильно, на тих, хто сам слабкий: дуже переохолодилася, бігав голий на холоді, пив крижану воду. Може бути і по-іншому. Кількість мікробів поруч з людиною різко збільшилася. НАПРИКЛАД, він був у контакті з хворим, пив брудну воду, або їв немиті фрукти, на яких дуже багато мікробів. Але найголовніше - бути міцним, здоровим, загартованим, привчити себе до спеки і холоду.
Тоді ні які мікроби не страшні, навіть якщо їх буде багато. Організм завжди впорається з ними, якщо його навчити це робити.
- Звичайно, краще ніколи не хворіти, завжди бути здоровим. Для цього треба зміцнювати свій організм, загартувати його, привчати до великих навантажень. Тоді жоден мікроб йому не страшний. Але в теж час треба не дозволяти мікробів проникати всередину.
-А ЯК ВОНИ МОЖУТЬ ПОТРАПИТИ ВСЕРЕДИНУ?
- По-перше, треба постаратися, щоб навколо людини шкідливих мікробів було як можна менше. Тому хвора людина повинен лежати вдома, не ходити в дитячий садок і не заражати здорових. Адже, коли він чхає і кашляє, мікроби вилітають у нього з рота, носа і розлітаються по-повітрю.
Адже їм хочеться знайти якусь іншу людину, щоб оселитися в ньому. По - друге, треба видаляти мікроби з шкіри, овочів, фруктів, іграшок, одягу, меблів.

- Здогадайтеся, як це зробити? (Відповіді дітей)

- Так, досить вмиватися і мити все те, що я назвала. Тоді організму буде легше боротися з іншими мікробами. Адже їх буде небагато.
По - третє, треба стежити, щоб шкіра була цілою, щоб на ній не було саден, порізів, расчесов. Звичайно, і в цьому випадку організм впорається, але йому буде набагато важче.
- Дивлячись на свої ранки, ви завжди дізнаєтеся, організм справляється з мікробами чи ні. Якщо ранка відразу зачинилися коричневою скоринкою - все в порядку. Якщо шкіра навколо ранки почервоніла, значить мікроби тут швидко розмножуються, а організм посилає сюди багато крові, щоб боротися з ними.
І зовсім вже важко доводиться організму, якщо виникають нариви, з'являється гній. Значить мікроби відчули себе надто вільно і розмножуються дуже швидко.

- Хлопці, а якщо ви поранилися, що потрібно зробити з ранкою? (Відповіді дітей)
-Правильно. Ось у нас в гостях сьогодні лялька Катя. Поки вона йшла до нас в гості по шляху поранилася. Давайте ми їй допоможемо.
(Промили ранку, обробили навколо ранки йодом або зеленкою і перебинтували)

  • ПІДСУМОК ЗАНЯТТЯ

-Тепер скажіть, що нового дізналися на занятті?
(відповіді дітей)
-Як потрібно поводитися, щоб не дозволити мікробам проникнути в свій організм?
(відповіді дітей)
-А що робити, щоб потрапивши в організм, вони не розмножувались, а гинули?
(відповіді дітей)

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове