Конспекти занять з дітьми.
«Подорож по Японії»
Старша підготовча група.
Автор: Ситникова О. В., вихователь.
Мета: Розширити кругозір дітей. Ознайомлення з культурою та традиціями Японії. Дати уявлення про народній творчості, танцях, музиці, особливості національного костюма, церемонією чаювання. Виготовлення дерева «Бансай», розпис віяла гілкою квітучої сакури. Матеріал: катанки і журнали з видами Японії. Відео матеріал, музика Японії, звуки природи (аудіо запис), кавовий сервіс, зелений чай, національні костюми «кімоно»; заготовки віяла, фарби, кисті, баночки для води, заготовки для дерева «Бансай», сад з каменів (різні види і форми каміння)
Попередня робота: Читання і розповідь вихователя про Японії, читання Японських казок, способом виготовлення журавликів Орігамі, складання букета «Ікебана», ліплення фігурок Нецке з солоного тіста, і розпис фігурок. Виготовлення символу щастя, довголіття та благополуччя - дракона. Розучування японської рухливої гри «Дарума-Сан Га Коронда».
Гра: Японська гра «Дарума - Сан Га Коронда (що означає: лялька (по імені) Дарума перекинулася)» Хід заняття:
Вихователь: ми пограли з вами в японську гру. А ви хотіли б відправитися в подорож до Японії? Відповідь дітей: Так.
Вихователь: ви пам'ятаєте, ми з вами, як і японські діти складали журавликів з паперу, давайте попросимо їх перенести нас в цю дивовижну країну.
(Діти беруть в руки журавликів і біжать по колу навколо вихователя, а потім зупиняються дивляться відеофільм про Японії) Вихователь: А що за океан під нами? Відповідь дітей: Тихий океан.
Вихователь: А он, якісь острови і там живуть люди.
Відповідь дітей: Це Японія - країна вранішнього сонця.
Вихователь: А чому її так називають?
Відповідь дітей: Вони перші бачать схід сонця.
Вихователь: А що це за гора така висока?
Відповідь дітей: Це Футзияма. Японці вважають її священною.
Вихователь: Д ви знаєте, як називається один з найдавніших міст
Японії, ми як раз над ним пролітаємо.
Відповідь дітей: Це Кіото. Його називають музеєм старовини.
Вихователь: Я бачу велике місто. Тут багато хмарочосів, але є і
невеликі будинки і багато парків, і як багато людей, але чомусь серед них
з'являються жовті і червоні шапочки.
Відповідь дітей: Це столиця Японії Токіо. А в шапочках японські діти, їм одягають шапочки, що б вони були краще видні і їх не затоптали, так як вони маленького росту. Вихователь: Ось тут ми і приземлимося
В цей час відривається завісу з декорацією японському кімнати. Вихователь: Давайте журавликів відправимо на галявину, а самі трохи погостим в Японії. І подивимося з вами невелика відео фільм про Японію. Після перегляду фільму
Вихователь: Хлопці нас з вами запросили на чаювання в одну японську родину. Але адже в гості без подарунків не ходять? Відповідь дітей: Немає.
Вихователь: Давайте з вами що-небудь приготуємо - а ми з вами знаємо, що японці вирощують міні дерева «Бансай» в горщиках і виготовляють віяла як символ благополуччя. Давайте ми з вами спробуємо зробити міні-дерево «Бансай». Нанесемо розпис на віяла і подаруємо господарям будинку.
Діти виконали завдання швидше інших, можуть помилуватися садом каменів.
Діти сідають за столики. Підготовча група розписує заготовки віяла квітучою гілкою сакури, а діти старшої групи роблять із заготовок дерево «Бансай».
Вихователь: (Дає завдання дітям підготовчої підгрупи). Для початку нам треба кінчиком пензлика намалювати гілку з допоміжними гілочками і приманиванием пензлика зробити квіточки та листочки.
Вихователь переходить до дітей старшої підготовчої групи. Вихователь: Нам треба з вами заготовки квіточок приколоти до нашого кульці, але їх треба приколювати так, щоб у нас вийшла крона дерева. Якщо ми почнемо приколювати зверху, нам зручно буде приколювати знизу? Відповідь дітей: Немає.
Вихователь: Тоді давайте почнемо приколювати знизу і так по колу, поки у нас не вийде гарна квітуча крона. Вихователь переходить до дітей підготовчої групи. Вихователь: Тепер вам треба згорнути гармошку навпіл. Подивіться, які гарні віяла у вас вийшли. Ось тепер помахайте ними і перевірте, вітерець дме?
Вихователь переходить до дітей старшої підготовчої групи. Вихователь: Ну, як у нас справи, Виходить? Відповідь дітей: Так
Вихователь: Ну, ось і у нас виросло міні дерево «Бансай». Молодці
постаралися, у нас вийшло дуже красиве дерево.
Ну, раз подарунки у нас готові, ми можемо відправитися з вами в гості.
На сцені розташована кімната в японському стилі. Дітей зустрічають вихователь і дівчинка старшої групи, одягнені в національний одяг кімоно. Діти підходять до кімнаті, кланяючись, вимовляючи «конничивА» (привіт), знімають взуття. Дітям пропонують проходити і вони розсаджуються півколом на картках. Вручають подарунки. Звучить музика «звуки природи». Починається чайна церемонія, яка проходить в ідеальній тиші. Людмила Павлівна і Діана пригощають дітей чаєм, при цьому діти кажуть «арігато» (дякую), діти насолоджуються ароматом та смаком чаю. Після церемонії діти знову говорять «арігато» встають, кланяючись, кажуть «ДОмо» (поки). Господарі дарують на згадку (заздалегідь виготовлені дітьми нэцки) Вихователь: А тепер ми з вами відправимося в театр.
Діти сідають на стільчики. Завіса відкривається, і на сцені діти виконують пантоміму «Танець журавлів».
Вихователь: Ну, от ми з вами побували в чудовій країні Японії і нам пора вирушати додому в Росію, але щоб ми згадували з вами про Японії, коли ми опинимося в Росії, ми можемо взяти з собою сувенірчики. Але спочатку ми повинні відгадати, що вони нам нагадують.
На столі розкладені сувеніри: перо, шматочок парчі, взуття стоноги, гілка сосни, монетки жовтого кольору, смола, іграшки жаби, суниці червоного і синього кольору. Це сувеніри казок «Журавлині пера», «Як стоногу послали за лікарем», «Суниця під снігом», «Як сосна за добро відплатила», «Довга - довга казка». Діти можуть взяти сувенір тільки в тому випадку, якщо відгадають, з якої казки цей предмет.
Вихователь: Сувенірчики ми з собою взяли, візьміть своїх журавликів і нехай вони нас знову перенесуть в нашу країну Росію, в наш дитячий сад. Запрошуємо всіх, погостювати у нас в Росії. . (Діти беруть журавликів, спочатку біжать по колу і тікають в середню групу).