logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми.

«Пригода барсучонка»

Для дітей підготовчої групи

Автор: вихователь КЛІНКОВА Н.Б.

Мета: Дати поняття, що ліс-це співтовариство рослин і тварин, які живуть разом і потрібні один одному. Познайомити з деякими особливостями та умовами проживання борсука. Закріпити знання про пристосованості до життя зайця-русака, білки, їжаки, ведмеді в зимовий час року в умовах лісу через порівняння і узагальнення, вміння висловлювати свої думки. Спонукати інтерес і дбайливе ставлення до лісовим мешканцям через образотворчу діяльність.
Матеріал:

    • Фото ряд : борсук, їжак, заєць-русак, бурий ведмідь, гімалайський ведмідь, білка.
    • Пальчиковий театр або атрибути-шапочки або ляльки бібабо.
    • Ширма театральна.
    • Конверт з листом від «Лесовичка».
    • Ватман із зображенням поверхів лісу (намалювати знизу вгору і позначити:I поверх-трава, мох;II поверх-чагарники, III поверх - дерева, IV-верхівки дерев; отвори для закріплення дет.робіт зробити шилом).
    • Трафарети тварин за кількістю дітей (див. додаток N 3),
    • воскові крейди.
    • Скріпки.
    • Н.А.Рижова «На дубі тому...» - худ.плакат з екол.казці. М: 2000.Видавництво «Карапуз»

Попередня робота:
З дітьми, які вміють говорити повними складними реченнями і вести діалог з використанням інтонації, завчити короткі розповіді про зайця, ведмедів, білку. Роль борсучка виконує вихователь.
Хід заняття:
Вихователь:

  • Сьогодні в поштовій скриньці нашої групи я виявила лист. Його нам прислав Лісовичок. Пам'ятаєте, хто це? Що ж у листі? (читає): «Здрастуйте, хлопці. Я пропонує вам допомогти маленькому барсучонку, якому всього другий рік. У ньому прокинулося цікавість. Звуть його Тепой. Виглядає він як мама і тато. Борсуки носять теплу сріблясту шубку, на мордочці добре видна біла смужка, що тягнеться від носа і ховається між вухами. Вічка-бусинки видно в чорних трикутниках. Щоки білі, а мордочка витягнута. У Тепы округле тіло і короткий хвіст. Широкі лапи з довгими кігтями допомагають борсука швидко копати свою нору з підземними коридорами. Він вирішив дізнатися, як готуються до зими інші жителі лісу, щоб барсучонку не нудно було взимку спати. Я радить вам, хлопці, уявити себе в ролі тих звірів, з ким зустрінеться на своєму шляху барсучонок Тепа. Ви запам'ятали, як він виглядає? Щасти!»
  • І так, пригоди починаються....

Починається театралізація
В: Йшов барсучонок вздовж узлісся, потім перетнув невелике поле і піднявся на гору. Побачив неподалік густий лісок, завернув туди, поласував горішками ліщини і зустрів...
(загадка про зайця )
стрибун-боягуз, хвіст коротун,
хвіст-коротун, очі косі,
вушка вздовж спинки,
одяг в два кольори-на зиму і на літо

...... зайця.
(йде театралізований діалог з дітьми)
-Ти куди, борсук? - запитав заєць.
-Біжу у великий ліс, хочу дізнатися, як сплять лісові мешканці, - відповів на ходу Тепа.
-А навіщо це тобі? - здивувався заєць. Ось ми зайці-русаки і взимку і влітку скачемо, погрызем кори з молодих осинок і верб, а буває, і зелень з-під снігу відкопали. Нам не нудно взимку. А будинок у мене скрізь: і в заметі, і в стозі сіна. Біжи борсук он до тієї великої сосни, там живе (загадка про білку)
пишний хвіст стирчить з маківки,
що за дивна тваринка?
Клацає горішки дрібно,
Ну, звичайно, це...

білка зі своєю сім'єю. Підійшов Тепа до сосни і став стукати лапою-коротуном по стовбуру. Стук-стук!
-Хто стукає? - запитала мама-білка.
-Це я, барсучонок Тепа.
-Чого тобі?
-Хочу подивитися, як білки сплять.
-Лізь сюди, покажу.
   В: ледве-Ледве добрався Тепа до білячого гнізда. Переступив поріг і бачить: на теплій підстилці з моху і липового лика лежать, притулившись один до одного, білченята, пухнастими хвостиками прикрившись.
-І скільки вони будуть спати? - запитав Тепа.
-Цілу ніч, -сказала білка, - а на світанку піднімуться і будуть гуляти до самого вечора. Ми, білки, довго не спимо. Колись нам. Справи.
-А які у вас взимку справи? - здивовано запитав Тепа.
-Треба шубку нову приміряти, сіру зимову, з ранку розкрилися зібрати шишки. Запаси на зиму зробити з горіх, жолудів, ягід і грибів. Утеплити гніздо лишайником, сухими травинками, шерстю на випадок холодної зими.
-Добре тобі, пухнастий хвіст - гострі зубки, не так, як у нас барсуков: всю ніч здобувай собі їжу, вдень спи, а потім ще і всю зиму спи, - сказав Тепа і попрощався з білкою.
    В: борсук Вийшов на лісову дорогу, тільки ступив на бічну стежку, як раптом наткнувся на щось колюче. Злякався, відскочив подалі, зашипів на всякий випадок і пирхнув. Потім вдивилася, бачить (загадка про еже)...
Вночі ходить, вдень він спить
Якщо сердиться-бурчить
Він живе в дрімучому лісі,
Сам він круглий і колючий.
Вгадайте, це хто ж?
Ну, звичайно, це...

...їжачок.
-Ти що тут робиш? - сердито запитав Тепа, - плутаєшся під ногами.
-Мишей ловлю, - відповів їжак.
-А чому не спиш? - відразу зацікавився Тепа.
-А ти хіба не знаєш, що їжаки сплять вдень? Ось уже світає, треба знайти купу хмизу та й сховатися до наступної ночі.
-Давай з тобою дружити, - сказав барсучонок, - будемо з тобою зустрічатися на цьому місці кожен вечір.
-Взимку я буду спати в своїй затишній нірці з опалого листя і бачити тебе у сні, до зими я накопичив під шкіркою жир і мороз мені не страшний. Ну що ж, мені пора, барсучонок, зустрінемося навесні.
В: -«І це взимку спить», подумав барсучонок і задріботів стежкою далі. Несподівано ліс скінчився, і Тепа опинився на галявині. На галявині барсучонок зустрівся з (загадка про ведмедя)...
Любить ягоди та мед, сладкоежкою має славу.
А ще можу сказати: дуже він любить поспати;
Ляже восени, а встане
Лише коли весна настане.
....ведмежам. Ведмежа з вигляду був незграбний і лапи ставив трохи всередину, косолапил.
Побачивши борсука ведмежа спритно видерся на дерево.
-Злазь, мишко. Іди до мене, поговоримо. - покликав Тепа ведмедика.
-Скажи, Михайло, як ти готуєшся до зими, що взимку цікавого робиш?
-Я з мамою зараз ходив за медом, в дупло лазив, смачно. Мама сказала, щоб я багато їв, тому що всю зиму ми спимо в барлозі в ущелині скелі або старого великого пня. Моя бура шубка стане мохнатее і тепліше, а якщо я погано підготуюся до зимової сплячки - то прокинуся серед зими і буду блукати по лісі в пошуках їжі, а таких ведмедів називають шатунами, і краще з нами тоді не зустрічатися на лісовому шляху.

  • Скажи, Міша, а твій білогрудий брат теж взимку спить? - продовжував розпитування барсучонок.
  • Так, гімалайські ведмеді, теж готуються до зимової сплячки. Живуть вони в нашій тайзі, лише високо в горах, дуже люблять рибалку і ягоди. Вони спритніші нас, бурих ведмедів, залазять на дерева, сплять у дуплах старих лип, тополь. За розміром білогрудий ведмідь менше нашого бурого брата.
  • Потішив мене ти, Мишко, тепер я знаю, що не одні тільки взимку сплять борсуки. Дякую за пояснення. Пішов я додому, до мами.
  • Так, і мені пора до мами, барсучонок, потрібно встигнути застелити барліг м'якою запашною хвоєю, корою з молодих ялинок - сказавши на прощання, ведмежа побіг на поклик своєї мами.

Вихователь:
- Ось така історія трапилася з нашим барсучонком Тепой.
Давайте уявимо, як барсучонок прокинувшись, починає метушитися в своїй нірці:
Фізкультхвилинка:
-Тепа, тепа, борсучок.
Хитра мордочка.
-Тепа до вечора встає,
Шийку миє, вовну тре
Підмітає щіткою хатку
-І виходить на зарядку.
Раз, два, три, чотири, п'ять
Тепа хоче стати сильним.

 

Вихователь:
-Прийшла пора з'ясувати, що ж ви дізналися про тварин лісу, з якими зустрівся барсучонок.
(виставляється фоторяд: заєць-русак, білка, їжак, бурий і гімалайський ведмеді).
Діалог з дітьми з питань:

  • Де в зайця зимою будинок?
  • Чому зайчик не проти поласувати взимку?
  • Скільки разів на рік змінює білка свій наряд?
  • Де білка влаштовує свій будинок?
  • Що їдять білки?
  • Чому білки називають - пухнастий хвіст - гострі зубки?
  • Що росте у їжака на спині і з боків?
  • Що робить їжак вдень, а що вночі?
  • Де їжака можна зустріти взимку?
  • Чому ведмедя називають косолапым?
  • Де знаходиться берлога бурого, а де - гімалайського ведмедя?
  • Хто такий шатун?
  • Що ведмідь взимку робить?
  • Хто з тварин, які зустрілися борсука, спить всю зиму?
  • Опишіть, як виглядає борсук?

III частина заняття:
(Вихователь пропонує заселити лісові поверхи лісу (ватман із зображенням лісу, як екосистеми. Діти з допомогою штампів або трафаретів виготовляють фігурки тварин (див. фоторяд), підбирають за допомогою кольору і зображують особливості зовнішнього вигляду тварин у зимовий період. За допомогою скріпок дитячі роботи закріплюються на ватмані).

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове