logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми.

КОРЕКЦІЙНО-РОЗВИВАЮЧЕ ЗАНЯТТЯ ДЛЯ ДІТЕЙ ІЗ ЗАЇКАННЯМ

Автор: Салькова Е. В.

 

В даний час особливо значущою є проблема дослідження емоційно-вольової та особистісної сфери у дітей з порушеннями в розвитку, так як будь-який дефект супроводжується змінами емоційного стану дитини.
З кожним роком стає все більше дітей, які мають загальне недорозвинення мови, а також дітей, що страждають заїканням.
Сучасний етап розвитку поглядів на проблему заїкання зазвичай включає в себе розгляд психологічних компонентів цього захворювання, але поза увагою залишаються питання корекції емоційно-вольової та особистісної сфери у дітей із заїканням.
Щорічно у нашому дитячому садку формується група для дітей із заїканням, які раніше відвідували інші групи або дошкільні установи. Тому дуже важливим є питання адаптації таких дітей, подолання порушень їх спілкування, підвищення активності дошкільнят, формування адекватної емоційної оцінки себе та інших, зниження фіксації на мовному дефекті.
Основною формою психокорекційної роботи для дітей із заїканням є групові та підгрупові заняття. На превеликий жаль, немає програм, які були розроблені спеціально для роботи педагога-психолога з заикающимися дітьми. Тому кожне заняття доводиться ретельно планувати й розробляти, враховуючи специфіку роботи з заикающимися дітьми.
Структура всіх занять у старших групах однакова: привітання, розминка, основна частина, релаксація, прощання. Змінюється лише зміст і тема заняття, яка тісно переплітається з лексичними темами вчителя - логопеда. Необхідно включати в заняття вправи на дихання; логоритмические вправи; ігри на візуалізацію, перевтілення; вправи, спрямовані на роботу над голосом; фізхвилинки; пальчикові ігри; вправи на корекцію емоційно-вольового й особистісного розвитку дітей.
Дітям легше спілкуватися в грі, подорожуючи в різні місця і світи, так як розвиток дитини можливий тільки за наявності у нього позитивної мотивації до занять, заснованої на його потреби. Одна з них полягає в прагненні реалізувати бажання, фантазії, а це краще всього вдається зробити в грі, в якій стираються межі між ілюзією і дійсністю. Чим більше розкривається дитина, тим активніше він стає, підвищується її самооцінка, формуються комунікативні навички, знімаються мовні затискачі, формується емоційно яскрава, морально багата і володіє своїми почуттями особистість.

 

Корекційно-розвиваюче заняття для старшої групи.
Тема: «У країні добрих Фей»
Вид заняття: подорож.
Цілі:
- закріпити поняття про добро, дружбу, взаємодопомогу;
- закріплювати емоційно-виразні рухи;
- вдосконалення комунікативних навичок;
- розвивати уяву, пантомимическую і мовну виразність;
- створення загального позитивного емоційного настрою;
- зняття психоемоційного напруження;
- підвищення впевненості в собі;
- навчання позитивному самоотношению та прийняття інших людей;
- формування потреби у саморозвитку;
Обладнання:
- лист від феї;
- склянка з водою, пензлик, йод;
- малюнки із зображенням казкових фей;
- «чарівний мішечок», «чарівна коробочка», «чарівний» клубочок;
- килимки для реалаксации;
- світильник у вигляді квітки;
- подарунки для дітей.
Хід заняття:
- Здрастуйте, хлопці! Давайте привітаємо один одного.
Вправа «З добрим ранком!»
З добрим ранком! Ми всім раді!
Ми прокинулися, потягнулися.
Ми один одному посміхнулися.
І Олена Вікторівна тут,
І Олена тут,...і Міша тут-
Все тут!!!
- Сьогодні вранці листоноша приніс мені цей лист. Я уважно подивилася на конверт і прочитала, що воно адресоване вам. А ось тільки хто надіслав це лист незрозуміло. Адже від кого цей лист не написано. Як ви думаєте, хто ж написав його? (Дітям показується конверт із зображеною на ньому чарівної палички).
Правильно - це лист від добрих фей. Давайте подивимося, що ж вони нам написали.
Хлопці, а тут нічого не написано. І листок такий дивний. Почекайте, тут є ще щось, напевно, це підказка для нас. Що тут намальовано? (Склянка з водою, йод, пензлик).
(Лист написано лимонним соком, щоб його прочитати необхідно в склянку з водою капнути 3-4 краплі йоду і змочити цим розчином написане).
Наші феї чарівниці і вони хочуть, щоб і ви зробили диво.
Давайте прочитаємо, що написано в листі. (Чекаємо в гості. Добрі феї).
-У далекій чарівній країні, де багато яскравих квітів, де світить сонце, дме легкий вітерець і завжди блакитне небо - живуть феї, які роблять добрі справи і допомагають всім і завжди. І сьогодні ми відправимося в країну добрих фей. А щоб потрапити туди, потрібно надіти чарівні черевички. Зараз я роздам їх вам з чарівного мішечка. Приготуйте свої руки.
Вправа «Чарівні черевички»
Взули черевички, зав'язали шнурочки. Постукали каблучками спочатку повільно і тихо, а тепер голосніше і швидше. Черевички всім в пору. Добре. Готові летіти. Руки розставили в сторони як птахи полетіли. Теплий вітерець обдуває нас. Він приємно пестить наші обличчя. І ось ми потрапили на хмарка м'яке і пухнасте. Давайте покачаемся на ньому (пружинка). Полетіли далі. Тихо приземлилися. Зняли черевички, поставили в ряд, щоб вони не загубилися.
-Ось перед нами країна добрих фей. Давайте увійдемо в чарівні ворота. (Діти проходять через обруч).
- Ми потрапили в казковий ліс. Господиня тут лісова фея. Їй підвладні всі тварини в лісі. Вона піклується про всіх лісових мешканців. Подивіться, маленький оленятко підійшов лизнути їй руку, що означає «З добрим ранком!». Ми перший раз в гостях у феї і вона хоче знати, як ви живете. Розповімо їй.
Вправа «Як живеш?»
Як живеш? Ось так! (підняти великий палець вгору).
Як біжиш?
Як стоїш?
Як даєш? (простягнути руку для рукостискання).
Як береш? (скласти руки ковшиком, лікті притиснути).
Як погрожуєш?
Як пустуєш?
Як сидиш?
Як смішить?
Як дружиш? (обійняти свого друга).
-Тепер фея знає як ви живете. І пропонує вам пограти.

Вправа «Є чи немає?»
Якщо діти згодні з твердженням, то руки піднімають вгору і кричать: «Так!» Якщо не згодні - опускають руки і шепочуть: «Ні!»
Є в поле світлячки? Є двері у нори?
Є в море рибалки? Є хвіст у півня?
Є крила у теляти? Чи є ключ у скрипки?
Чи є ключ у порося? Є рима у вірші?
Є чи гребінь у гори? Є в ньому помилки?
- Молодці! Нам пора далі. Нас вже чекає фея добра.
Вправа «Чарівний мішечок»
У неї для вас є чарівний мішечок. Якого він кольору?
У нього ми складемо все негативне і погане. Я покладу на нього страх і т. д. (діти кладуть у мішок все погане і негативне). Мішечок ми міцно завяжем і викинемо на смітник. У феї є чарівна коробочка. З неї ми візьмемо для себе і для всіх щось добре і приємне. Я візьму з скриньки радість і т. д. (кожна дитина дере для себе з скриньки щось хороше).
З таким хорошим настроєм ми відправимося в гості до феї дружби. У неї в руках чарівний червоний рубін. Поки він світиться, у кожного завжди будуть вірні й віддані друзі, готові в будь-яку хвилину прийти на допомогу. Ми теж вміємо дружити.
Вправа «Естафета дружби»
Взятися за руки і передавати як естафету рукостискання. «Я передаю свою дружбу Ані...»
Червоний рубін в руках у феї, став горіти ще яскравіше, тому що кожен з вас додав йому частинку своєї дружби. Нехай вона вас ніколи не покидає і зігріває завжди і скрізь.
Ми трохи втомилися і нас вже чекає фея сну і спокою. Зараз ми з вами відпочинемо і наберемося сил на весь день. (Діти беруть килимки для релаксації).
Вправа «Чарівний сон»
Діти лягають на килим по колу, ноги - в центр кола, руки вздовж тіла долонями вгору, очі закриті. Дається установка: « Починається гра «Чарівний сон». Ви не заснете по справжньому, будите все чути і відчувати, але не дудите рухатися і відкривати очі, поки не «прокинетеся». Уважно слухайте і повторюйте про себе мої слова. Спокійно відпочивайте, закривши очі. Нехай кожному присниться гарний, добрий сон.
Вії опускаються...,очі закриваються...
Ми спокійно відпочиваємо (2 рази), сном чарівним засипаємо.
Дихається легко, рівно, глибоко.
Наші руки відпочивають..., ноги теж відпочивають...,
Відпочивають, засинають...(2 рази).
Шия не напружена, а розслаблена...
Губи трохи відкриваються, все чудово розслабляється...(2 рази).
Дихається легко...,рівне..., глибоко...
Напряженье відлетіло..., і все тіло розслаблене (2 рази).
Ніби ми лежимо на травичці..., гріє сонечко зараз...
Ноги теплі у нас...Дихається легко...,рівне..., глибоко...
Губи, теплі й мляві і анітрохи не втомлені.
(Тривала пауза. Діти виводяться з «Чарівного сну».)
Ми спокійно відпочивали, сном чарівним засипали...
           (Голосно, швидко, енергійно)
Добре нам відпочивати! Але пора вже вставати!
Міцніше кулачки стискаємо, їх вище піднімаємо.
Потягнутися, посміхнутися! Всім відкрити очі і встати!
У мене в руках чарівний клубочок. Він приведе нас до феї виконання бажань.
Вправа «Клубочок»
Давайте розповімо про своїх бажаннях і мріях. Я хочу, щоб сьогодні вас чекав сюрприз! І так далі по ланцюжку.
А ось і фея виконання бажань. Якщо ваші бажання були добрими і йшли від самого серця, тоді вони обов'язково здійсняться. А фея виконання бажань вам допоможе.
Хлопці, чарівний квітка спалахнуло яскравими вогнями. Значить, наші бажання стали виконуватися. І одне бажання вже виконано. Подивимося яке? ( Роздаються подарунки дітям).
Давайте подякуємо фей доброї країни за гостинність. Ми обов'язково ще прилетимо до них в гості, але зараз нам пора в рідну дитячий садок. Взяли свої чарівні черевички, постукали каблучками. І полетіли, як птахи.

У дошкільнят, які пройшли курс корекційно-розвиваючих занять, спостерігається зниження тривожності, підвищується впевненість у собі, нормалізуються стосунки з однолітками, формується потреба в саморозвитку. Визнаючи необхідність комплексного впливу на заїкуватого дитини, важливо підкреслити важливість диференційованого підходу в розвитку, перевихованні особистості і мови заїкуватого. Найбільш перспективним у цьому відношенні є використання провідної діяльності дітей дошкільного віку - ігровий. Саме в цій діяльності найбільш активно відбувається розвиток дитини - його мовлення, мислення, довільної пам'яті, самостійності, активності, моторики, формується вміння керувати своєю поведінкою. В грі діти засвоюють соціальний досвід людських відносин, вона дозволяє їм самостійним шляхом створювати різні взаємодіючі колективи.
Будь-яка гра є діяльність. При такому її розумінні відкриваються широкі можливості застосування гри в корекційних цілях. Гра як діяльність включає власне різноманітні ігри та безліч дій, операцій, безпосередньо відповідають умовам досягнення ігрової мети.
Література:
1. Волковська Т. Н., Юсупова Р. Х. Психологічна допомога дошкільнятам з загальним недорозвитком мовлення. - М.: Книголюб,2004.
2. Волкова Р. А. Ігрова діяльність усунення заїкання у дошкільників. Книга для логопедів:2-е изд.,доп. і перероб. - СПб.: «Дитинство-ПРЕС»,2003.
3.Карепанова В. М., Харлампова Е. В. Пізнаю себе. - М.: Баласси, Вид. Будинок РАО, 2004.
4.Шевцова Е. Е. Подолання рецидивів заїкання. - М.: Ст. Секачев,2005.

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове