Конспекти занять з дітьми.
«Казка про Чорному і білому королівствах»
Конспект заняття по ознайомленню з різними проявами емоцій в підготовчій групі.
Автор: Єрьоміна Ольга Миколаївна, педагог-психолог.
Мета: познайомити з різними проявами емоцій.
Завдання: навчати навичкам саморегуляції, м'язового розслаблення. Розвивати вміння виражати емоційний стан через невербальні засоби спілкування (міміку, пантомимику, жести). Виховувати любов до Батьківщини, повагу до ветеранів Великої Вітчизняної війни і турботливе ставлення до них.
Хід заняття
Давним-давно, коли весь світ був чорно - білим, їм правили дві могутні королеви - Чорна і Біла!
Прекрасним літнім ранком Білий город прокидався, жителі повільно відкривали очі, насолоджуючись запахом квітучих яблунь, у всіх був чудовий настрій.
(Уявімо себе жителями цього міста, посміхнемося сонечку, і кожен один за одним назвемо своє ім'я).
Всі жителі казкового міста вийшли зі своїх будинків і дуже здивувалися. (Покажіть, як?)
Вони побачили, що Чорна королева вибудувала військо біля стін Білого міста. Здивовані жителі підійшли ще ближче.
Подивіться, діти, на небі з'явилися темні хмари (тривожна музика). Сонечко сховалося. Це Чорна королева розлютилася на нас за те, що в нашому королівстві великі річки, найкрасивіші поля і луки.
Вона тупнула ногою, звела брови до перенісся, підняла руки, кулаки стиснув, ногами тупає, руками розмахує.
(Покажіть, яка зла Чорна королева!!!)
Фу, яка негарна Чорна Королева! І ми через неї стали непривабливими. Струсіть з себе зло, як крапельки води.
Чорна королева так сильно розізлилася, що оголосила війну жителям Білого міста.
Городяни спочатку дуже злякалися і затремтіли.
(Покажіть страх на своєму обличчі).
Потім, набравшись хоробрості, розправили плечі. Вирішили мірятися силами: «Хто кого здолає» для того, щоб набрати непереможне військо. Стали навколо озера, один одному на плечі обидві руки поклали, ноги розставивши, міцно вперлися в землю, напружилися всім тілом, силою від землі налилися, і давай один одного руками вниз тиснути.
Хто кого притисне до землі, озеро скупатися зіштовхне. Ноги не рухаються, спина тверда, живіт напружився, тільки тиснуть руки один одному на плечі. Ух! Які сильні, непереможні. Втомилися боротися.
Руки в прохолодну воду опустили, побалакали ними у воді, як ніби це не руки, а дві вірьовки на плечах бовтаються, струснули своїми руками, пальчиками побалакали. І давай хвилі руками ганяти - вліво, вправо (руки прямі, немов висять, ніби полощуться ліворуч, праворуч, кругом).
Разбаловались. Кулачки стиснули і ну ними молотити по воді: раз! Два! Три! Бризки на всі боки. Весело їм. Все швидше і швидше кулачками по воді молотять. Так, втомилися, кулачки вже так швидко не стукають, ледве-ледве, тихо-тихо. Всі.
Вирішили городяни один одного обляпати. Різко по воді долоньками - хлоп! Педагог показує різкі рухи (2-3 прийоми). Діти повторюють.
Обрызгались з ніг до голови, промокли. Стали один одному обличчя витирати долонькою ніжно, лагідно; а тепер - плечі, руки, спину, груди. Діти в парах «витирають» долонею один іншого. Потім вони міняються ролями.
(Психолог показує, як плавно і м'яко рухаються руки, як вільні рухи).
Залишки води з себе скинули самі - раз! - і струснулися всім тілом.
Раптом подув такий «Сильний вітер». Ніяк не дає піднятися. Прямо до землі валить. Встали на коліна (повторюємо за мною), на колінах легше проти вітру піднятися. Поставили ноги поширше стійкіше. Голову руками прикрили, із вітром борються. (Нахилилися вправо - затрималися, вліво - затрималися, вперед - затрималися, тому - затрималися).
Мешканці Білого міста люди винахідливі. Вони, то одним боком до вітру ставали, то іншим, вітер так і припинився.
Вирішив хоробре військо далі йти. Йшли, йшли!!!
Дивляться, а попереду ліс.
«Городяни в лісі»
У лісі дерева густі, кругом гілки колючі. Але хоробрі городяни гілки піднімають, розсовують, самі між деревами прослизають. Вони гнучкі спритні (на початку пробиралися грудьми вперед, за тим - спиною, нахилившись, і на носочках).
Йшли, йшли, а попереду - «Висока гора». Як же нам пройти? Я бачу вузький прохід. Втягнули животи, витягнулися в струна і боком протискаємося у вузький прохід. Я піду перша, а ви за мною. Давайте тепер хлопці відпочинемо (повторюйте за мною), розслабили втомлені руки, спину. Як ниточки висять руки, плечі опущені. Добре, приємно, відпочили!
А тепер згадайте, що вас налякало в поході? « Малювання свого страху». Дитина малює те, що він боїться. Потім бере ножиці, і розрізає на дрібні шматочки чогось боїться, а дрібні шматочки розрізає на ще більш дрібні. Коли «страх» розсипався на дрібні шматочки, звернути увагу дітей на те, що зібрати його неможливо. Потім діти викидають свій страх.
Над містом знову згустилися хмари, увійшла Чорна королева зі своїм військом. Вона була готова до нападу, її військо супроводжували танки і літаки. Але, коли вона побачила що, мешканці Білого міста готові дати рішучу відсіч її війську, то їй стало соромно (покажіть, як їй стало соромно). І відвела Чорна королева свої війська із захоплених земель.
Хлопці, ми з вами прожили» казкову війну. А як ви думаєте, що відчули люди у червні 1941 року, коли почалася Велика Вітчизняна війна радянського народу проти фашистських загарбників?
Так, страх, біль, горе. (Покажіть, як люди журяться). Потім зібралися всі разом, сміливо воювали з ворогом. А, коли перемогли - радість. Яке свято ми будемо відзначати 9 травня? День Перемоги! Кого називають ветеранами? Так, тих, хто воював і відстояв мир. Зараз це літні люди. Ми вдячні їм за тишу і процвітання Росії, ми пам'ятаємо про їх подвиги. А що ми ще можемо зробити для них?
Допомагати їм (купити продукти, поступитися місцем у транспорті тощо). Можна запросити їх на свято в дитячий сад і стати в загальне коло, покласти руки на плечі один одному, показавши об'єднання старшого і молодшого поколінь, силу і непереможний дух російського народу т. д.