Конспекти занять з дітьми.
«Подорож по казках «У пошуках скарбу».
Реалізація проекту «Сім'я» в середній групі.
Автор: Махмутова Н.Ш., вихователь МДОУ N13 «Гусельки», р. Зеленодольськ Республіка Татарстан.
Мета: Виховувати любов до сім'ї. Допомогти дітям зрозуміти значимість і цінність сім'ї.
Програмовий зміст: Вчити дітей впізнавати знайомі російські народні казки за допомогою кіл-замінників, розвивати уяву. При створенні проблемної ситуації в кожній казці допомогти героям казок.
Матеріал: Карта-схема, з умовними позначеннями, площинні хатинки, кола замінники, площинний теремок, касета з піснею «Стежина», колобок, кіт, фон лісу, рельєфи із зображенням кота, чисті аркуші з олівцями, дзвіночок, скринька, скринька, сімейні фотографії, зайчик, персонажі казки «Теремок».
Хід заняття:
Діти входять в групу, вітаються.
Вихователь: Хлопці, сьогодні у нас дві події. По-перше, до нас прийшли гості. По-друге, у передпокої я знайшла лист від батьків. Що ж в ньому написано? У лист вкладено якісь значки з умовними позначеннями. Давайте прочитаємо лист.
Дорогі наші діти!
Існує скарб на світі
Ми хочемо вам повідомити,
Без нього всім важко жити
Цей скарб цінніше всіх
З ним, у подальшому, чекає успіх
Відшукайте цей скарб.
Знаємо, кожен буде радий.
Важкий буде шлях до скарбу,
Чекають вас на шляху перешкоди
Загляньте в Теремок
І в село на годинку
А пройшовши через лісок
Ви знайдете скриньку.
У скриньці лежить скринька
Скарб знайдете ви вкінець
Тільки пам'ятайте одне,
Ви повинні творити добро!
Чекають, герої казок вас.
В добру путь і в добрий час!
Ваші батьки.
Вихователь: Цікаво, про який скарб йде мова? Давайте розглянемо умовні позначення (піктограми). Як ви думаєте, що позначає цей значок? (ліс) А цей? Наступний? (теремок, село, скринька)
Хлопці, куди ви хочете відправитися спочатку? (діти вибирають шлях, запам'ятовують пункти зупинок).
Якщо діти виберуть шлях до села, значить нас зустріне колобок.
Колобок: Хлопці, привіт, куди ви поїхали?
Діти: (село).
Колобок: Візьміть мене з собою. Я вирішив подорожувати по світу і думав, що все кругом такі ж добрі, як Баба і Дід. Але виявилося, що у світі живуть ще й злі і хитрі. І всі хочуть мене з'їсти... Мені вдалося втекти від лисиці, і тепер я шукаю Діда і Бабу.
Діти разом з Колобком доходять до села «Сказкино».
Вихователь: Колобок, в якому з цих будинків живуть твої Дід і Баба?
Колобок: Я не знаю.
Вихователь: Хлопці, як ви думаєте, де його дім?
(У кожному з будинків у вікно дивляться Дід і Баба з казок «Пух», «Три ведмедя», «Ріпка», «Солом'яний бичок» і «Колобок»).
Діти по колам заступникам визначають дім, у якому міг жити Колобок.
Вихователь: Чому ви думаєте, що в цьому будинку? Адже і в іншого будинку знаходяться і ведмідь і вовк? А чому ви думаєте, що це вовк? А це хто? (вказую на зайця з казки «Солом'яний бичок»)
Діти: заєць.
Вихователь: Але ж заєць буває і білим.
Діти вказують, що це відбувалося влітку.
Колобок знаходить Бабу з Дідом, дякує, що діти допомогли знайти його сім'ю. Діти прощаються і вирушають далі.
Діти підходять до Терему. З'являється зайчик.
Зайчик: Здрастуйте, хлопці. Нам ведмідь відбудував міцний, великий теремок і ми тепер разом живемо дуже дружно, робимо запаси на зиму, квасимо капусту.
Вихователь: Хлопці, може бути допоможемо тваринам порубати капусту? (Діти погоджуються)
(Пальчикова гімнастика)
Туки-Туки, туки-тук
Лунає в хаті стук
Ми капусту порубали,
Перетерли, посолили
І набили щільно діжку
Все у нас тепер в порядку!
Діти прощаються і під музичний супровід «Стежина» вирушають далі.
(Фіз.-хвилинка)
По стежці ми крокуємо,
Ноги вище піднімаємо
Перед нами чудовий ліс,
Повний казок і чудес!
Діти підходять до лісу. Перед лісом стоїть стіл, на столі лежать листочки, а під ними рельєфи із зображенням кота (на кожну дитину).
Вихователь: Хлопці, перш ніж пройти ліс, нам потрібно розчистити доріжки від снігу. Уявіть, що ваші олівці - мітелочки. Пропоную в швидкому темпі попрацювати метелочкой вправо - вліво.
Діти шляхом зафарбовування простим олівцем визначають, хто ж чекає їх у лісі.
Вихователь: Хто ж тут сховався?
Кіт: А ось і я.
Здравствуйте, мої друзі!
Є у мене дружок
Неслухняний...(Півник)
Як піду я на полювання,
Так лисиця біжить до порогу
З'їсти мріє Півника
Як же жити мені без дружка?
Вихователь: Ви дізналися в яку казку ми потрапили?
Діти: (називають казку «Кіт, півень і лисиця»).
Кіт:Допоможіть будь ласка, діти, навчіть Півника правилам безпечної поведінки, як можна врятуватися від лисиці?
Діти називають правила безпеки. (Не можна чужим відкривати двері і вікна, піддаватися вмовлянням, треба голосно кликати на допомогу...)
Вихователь: Хлопці, а як Півневі вдається врятуватися від лисиці?
Діти: (він, опинившись у біді, голосно кричить, і кіт приходить йому на допомогу).
Вихователь: Чому Кіт рятує Півня?
Діти: (Тому що вони живуть як одна сім'я, а родичі зазвичай піклуються один про одного).
Кіт: Спасибі, хлопці, я знаю, що ви шукаєте скарб, я вам допоможу. Є у мене чарівний дзвіночок, де він задзвенить, там і знаходиться скринька із скринею.
Діти дякують Кота, прощаються, прислухаються і визначають місцезнаходження скриньки.
Дзвіночок захований в скриньці, непомітно треба потягнути за волосінь з прив'язаним дзвіночком.
Дістаємо скринька, а в ньому лежать сімейні фотографії дітей.
Діти розбирають свої фотографії, розглядають їх.
Вихователь: Так от про який скарб писали ваші батьки!
- Найголовніше багатство сім'ї - це діти.
- Дружна сім'я і перетворить землю в золото.
Вихователь: Діти, ви любите своїх батьків? (Відповіді дітей)
Вихователь: Бережіть один одного любите, цінуєте, піклуйтеся.
На те і клад, коли в сім'ї лад!
Пора прощатися з казками і повертатися назад.
Коли зустрінетеся з батьками, розкажіть про свою подорож і про те, що ви зрозуміли про який скарб батьки вам говорили, а потім запитайте в них: а яку допомогу могли б вони зробити героям інших казок, якби опинилися на вашому місці?
Про своїх придуманих казках ми поговоримо завтра.
До зустрічі!