Конспекти занять з дітьми.
«Хто допоможе на дорозі?»
Заняття по ознайомленню дітей з правилами дорожнього руху. Старший вік.
Автори: Трофімова О. В. , Волкова Т. М., МДОУ дитячий сад N57 «Веселка» р. Старий Оскол.
Програмовий зміст: формувати знання про знаки, які допомагають пішоходам і водіям орієнтуватися на дорозі;
уточнювати знання дітей про попереджувальних, заборонних знаках; розвивати мислення, пам'ять, уважність, розширювати кругозір;
виховувати повагу до правил дорожнього руху.
матеріал: дорожній знак, знаки попереджувальні, заборонні, інформаційно-вказівні та знаки сервісу, знаки додаткової інформації, регулювальник, інспектор ГИБДД, коло, трикутник, прямокутник.
Хід заняття
Вихователь:Сьогодні ми з вами познайомимося з важливими помічниками пішоходів і водіїв - з дорожніми знаками.
- Послухайте казкову історію. До нас в дитячий сад прийшов дідок-лісовичок. Дуже йому сподобалися наші квіти і дерева. Зайшов він в будівлю, а тут багато дверей і всі однакові. І не знає дідок - лісовичок, за якою дверима у нас спальня, за якою їдальня, за якою ігрова кімната і де йому руки помити, а де у нас роздягальня. Як би нам допомогти дядькові-лісовика, щоб він зрозумів, за який дверима знаходиться?
Діти : Можна написати слова - їдальня, спальня.
Вихователь: А він читати не вміє. Та ще й бачить погано, старенький вже. Як же ми йому допоможемо?
Діти: Можна намалювати на двері картинку, що тут їдальня або спальня.
Вихователь: Вірно. А що ми намалюємо для дверей спальні, що там найголовніше?
Діти: Для спальні - ліжко, а для їдальні - ложку і виделку.
Вихователь: Так, можна повісити таке зображення, дати йому знак, що тут можна відпочити. (Педагог показує стилізоване зображення ліжка, близьке до дорожнього знаку «Готель». Точно також розбирається знак для їдальні, демонструється знак «Пункт харчування»).
Вихователь: Ось ми з вами придумали знаки для того, хто не був у нашому дитячому садку. Точно також на вулицях і дорогах міста придумано багато знаків, які допомагають водіям і пішоходам знаходити потрібне місце чи правильно діяти на дорозі. (Робота по картині. На ній зображена
вулиця, на якій чітко видно знаки - «Пішохідний перехід», «Діти», «Рух пішоходів заборонено», «Дорожні роботи», «Пункт медичної допомоги», «Пункт харчування» і т. д.)
Вихователь: Подивіться, скільки різних знаків зображено на картині. Який знак ми з вами вже знаємо?( Пішохідний перехід).Зверніть увагу, що на світлофорі теж видно фігурки людей. Що вони означають?
Діти: На червоному ліхтарі людина стоїть, а на зеленому - йде. Коли запалюється зелене світло, пішоходам можна переходити проїжджу частину, а коли червоний - переходити не можна. Червоне світло забороняє рух.
Вихователь: Вірно. Ось і дорожні знаки бувають забороняють. У них завжди є червоний колір, він попереджає про небезпеку, вони круглі. Давайте знайдемо на картинці заборонні знаки (Діти знаходять на картині).
Вихователь: Але є ще дорожні знаки, які показують пішоходам і водіям багато корисної інформації. Є знаки, які попереджають, їх називають «попереджувальні». Вони теж червоного кольору, але в трикутнику. Наприклад, знак «Діти» попереджає водіїв про те, що поруч є дитячий сад або школа, і щоб вони були більш уважними. Знизили швидкість. Але він не дозволяє дітям перебігати в даному місці дорогу. Знак «Пішохідний перехід» в червоному трикутнику попереджає водіїв про те, що попереду буде пішохідний перехід. Але цей знак лише для водіїв. Він не дозволяє переходити проїжджу частину в цьому місці. Давайте знайдемо на картині ці знаки. (Діти знаходять).
Вихователь: А є ще дуже важливі знаки - інформаційно-вказівні. Вони синього кольору, показують, як слід себе вести і водіям, і пішоходам. Наприклад, знаки «Пішохідний перехід», «Місце зупинки автобуса». Вони показують, де пішоходам можна переходити проїжджу частину, а де знаходиться автобусна зупинка. Давайте знайдемо ці знаки на картині і розповімо для чого потрібен кожен з них. (Діти розглядають картину, а вихователь допомагає їм знайти потрібні знаки, пояснюючи, для чого потрібен кожен з них, про що він говорить).
Вихователь: А це наказові знаки (показує). Вони мають круглу форму і блакитний фон, самі символи - білого кольору. Знаки цієї групи вказують місця руху тільки для якогось одного виду транспорту, дозволяють рух тільки в одному напрямку.
І нарешті, знаки сервісу. Вони надають учасникам руху добру послугу - вказують місця розташування потрібних об'єктів, як «Пункт харчування», «Лікарня», «Автозаправна станція», «Телефон», «Пост ДАІ». А тепер давайте розімнемося і пограємо.
Фізкультхвилинка «Зупинка громадського транспорту». Позначити дорогу кольоровими стрічками або крейдою. Вибрати 2-3 дітей водіями автобуса. Вони одягають на себе обруч. Інші діти знаходяться біля знаку «Зупинка громадського транспорту», чекаючи автобуса. «Водії» «під'їжджають» до зупинки. До обруча чіпляється дитина - «пасажир», і разом вони біжать до позначеного місця. Де «пасажир» відчіплюється. «Водії» перевозять всіх учасників. Після закінчення гри всі сідають на свої місця.
Вихователь: А зараз, хлопці, послухайте вірші і знайдіть в них помилки. Домалюйте правильний знак на табличках, які лежать у вас на столі.
Я хочу запитати про знак. Намальований знак ось так: У трикутнику хлопці З усіх ніг біжать кудись Мій приятель каже: «Дітям шлях сюди закрито!»
Йшли зі школи додому, Бачимо знак у мостовий: Синій круг, велосипед, Нічого іншого немає. Поміркував один трошки І сказав: «Відповідь одна-Знак свідчить: веде доріжка Прямо в веломагазин». (Діти виконують завдання.)
Вихователь:
П'ять різних чоловічків Вам зустрічаються в дорозі А який з них дозволить Вам дорогу перейти?
Чоловічки різні, Сині та червоні, Трикутник, коло, квадрат. Ось вони, всі п'ять поспіль.
Виберіть серед знаків потрібні: «Пішохідний перехід», «Обережно, діти!», «Підземний перехід», «Дорожні роботи», «Рух пішоходів заборонено». (Діти виконують завдання).
- А зараз вам потрібно залишити дорожні знаки. У вас на столах конверти, в яких знаходяться частині знаків. Відкрийте їх і складіть свої знаки.
- Як називається знак? Яке він має значення? Які дорожні знаки зустрічаються вам по дорозі в дитячий сад? (Відповіді дітей).
Що ж, відмінно відповідали І заданья виконували.
- Ось ви і розібралися, навчилися розуміти мову вулиці, мову знаків. Я сподіваюся, що ви будете всі Правила дорожнього руху виконувати неухильно. Не забудьте ознайомити зі знаками своїх друзів, малюків. І у вільний час ми намалюємо з вами знайомі знаки, розкажіть мені їх призначення. І завжди пам'ятайте:
Знаки важливі дорожні - компас дорослих і хлопців.
Діти! Будьте обережні!
Знайте, що не можна, що можна!
Виконуйте незаперечно все, що знаки говорять!