Конспекти занять з дітьми.
«В гостях у літери Ц».
Конспект фронтального логопедичного заняття з навчання грамоти в підготовчій групі.
Автор: Тюлькина Людмила Миколаївна, вчитель-логопед МДОУ д/с N25 «Катюша» Тольятті р.
Тема заняття:
Цілі:
Закріпити знання про звуки і букви Ц.
Вчити складати слова із складів, читати слова.
Вправляти в складанні речень з цим словом, розподілі їх на слова.
Продовжувати вчити друкувати пропозиції.
Закріплювати у дітей навик утворення іменників із зменшувально-пестливим значенням за допомогою суфіксів-ець-, иц-, -ц-.
Обладнання: літера Ц великого формату, картки зі складами (у, чи, ца, чи,цо, ку, рі, ца,сі, ні, ца, па, лец), картки на кожну дитину зі словами, в яких пропущена буква Ц ( зай_ы, ов_а, гусени_а, _ирк, птене_), предметні картинки на кожну дитину зі звуком Ц, розрізні азбуки, зошити, ручки.
Хід заняття.
Сяде той, хто ласкаво назве предмет так, щоб у слові з'явився звук Ц.
Мило-мильце, масло-масло, вікно-віконце, плаття-платтячко, дерево-деревце, болото-болітце, дзеркало-дзеркальце, справа-справа, тіло-тіло, страва-блюдце.
Ознайомлення з темою.
-Сьогодні ми згадаємо звук Ц і попрацюємо з буквою Ц.
Згадайте, як називається звук Ц.
Подивіться на букву Ц, згадайте як вона пишеться.
Складання слів із складів.
-Коли я сьогодні йшла в д/з, мені назустріч ішов Незнайко. Він був дуже засмучений. Йому в школі задали написати слово, але він забув яке, пам'ятає тільки, що в цьому слові є склад ЦА. Давайте подумаємо, яке слово могли задати Незнайку. (Діти придумують слова).
Пограємо в гру: «Слова розсипалися».
-Слова розсипалися на склади і все зіпсував. Зберіть слово і прочитайте його.(Логопед на дошці вивішує склади одного слова, дитина виходить і збирає слово, діти читають.)
Друкування букви Ц, читання слів.
-У вас на столах є картки зі словами, але у них не вистачає букви Ц. Впишіть букви і прочитайте, що вийшло слово.
Пальчикова гра «Курчата».
П'ять ципляток, ( Великий і вказівний пальці-дзьобик, інші
притиснуті до долоні)
П'ять грудочок (Всі пальці стиснути в кулак)
У дворі стоять біля бочки ( Пальцями зобразити бочку)
Захотілося їм напитися (Відкрити пальці-дзьобики)
З щілин тече водиця. (Перебирати пальцями, опускаючи руки зверху вниз)
Ось з калюжі п'ють курчатка (Показати, як п'ють курчатка)
І у всіх змерзли лапки (Пальці тремтять)
Ось підібгали коготочкі, (Притиснути скорчені пальці до долоні)
Побігли грітися до квочке. («Пробігтися» пальцями по столу)
Складання речень за індивідуальними картинок.
-Хлопці, подивіться на свою картинку, придумайте речення по цій картинці і порахуйте, скільки слів у вашому реченні.(Діти проговорюють свою пропозицію і називають кількість слів в ньому)
-Діти, яка зараз пора року? Що з'являється навесні? (Квіти) Послухайте речення: « Квіти цвітуть». Скільки слів у цьому реченні? Зараз це пропозицію ми викладемо з букв розрізної азбуки. Але спочатку повторимо правила пропозиції. (Разом з логопедом повторюють правила написання пропозицій і викладають його з літер)
Діти друкують цю пропозицію в своїх зошитах.
Підводиться підсумок заняття, дається оцінка роботи дітей.