Конспекти занять з дітьми.
"В гостях у Світлофора"
заняття з профілактики ДДТТ
Автор: Кодолбенко Христина Леонідівна, вихователь МДОУ ЦРР дитячий садок N22 "Посмішка", р. Старий Оскол, Бєлгородської області.
Добрий день, шановні колеги!
Мене звуть - Кодолбенко Христина Леонідівна, я маю середню спеціальну освіту, першу кваліфікаційну категорію.
Ось вже 12 років я працюю з дітьми, які мають порушення слуху. В цей момент нашу групу відвідують 6 дітей. Всі вони мають глибинні ураження слуху, нейросенсорную приглухуватість 3-4 ступеня. Прийшли до нас без мови, з них тільки у 2 дітей спадкова глухота ,4 дитини втратили слух у ранньому віці.
Освітній процес ми здійснюємо за комплексною програмою «Навчання і виховання глухих дітей дошкільного віку» (Л. А. Головчиц) та за програмою «Навчання та виховання слабочуючих дітей дошкільного віку» (Л. А. Головчиц).
Особливість навчання глухих і слабочуючих дітей полягає в тому, що спочатку наші діти навчаються читати і писати, а потім - говорити.
Рівень розвитку навколишньої дійсності пред'являє великі вимоги до людей з обмеженими можливостями здоров'я, тому особливо гостро перед педагогами і батьками стоїть проблема навчання дітей з порушеннями слуху правилами дорожнього руху для збереження їх життя. Я поглиблено працюю над цією проблемою, в 2010 році в муніципальний банк передового педагогічного досвіду внесено мій досвід на тему «Навчання глухих і слабочуючих дітей дошкільного віку з правилами дорожнього руху через читання з губ».
Діти з порушенням слуху позбавлені можливості сприймати звуки вулиці, проїжджаючих машин, автобусів, мова людей з допомогою слуху; вони сприймають її за допомогою зору, а при наявності спеціальної апаратури з допомогою тактильно-вібраційних відчуттів.
Сьогодні ви побачите технологію організації роботи з глухими і слабочуючими дітьми, яка полягає в комбінації застосування різних методів і прийомів, одним з яких є ТРИЗовский метод «морфологічна доріжка». Специфіка застосування його на заняттях з глухими дітьми полягає в тому, що глухі дошкільнята швидко засвоюють матеріал, якщо він чітко, в певній послідовності подається. Дитина, крокуючи по доріжці, займається, говорить, слухає, грає. Знаючи кожен наступний крок, дитина відчуває себе впевненіше, швидше запам'ятовує матеріал.
Конспект заняття: «В гостях у світлофора»
Цілі:
1. Закріплювати і розширювати знання дітей про правила дорожнього руху, про транспорт, його значення.
2. Збагачувати словник назвами дорожніх знаків , транспорту.
3. Розвивати вміння дітей читати по губах.
4. Закріплювати вміння дітей читати, викладати слова з магнітної абетки і писати друкованими літерами.
Обладнання:
демонстраційне: макет міста, світлофор для пішоходів, світлофор для транспорту, таблички з питаннями, набір картинок із зображенням транспорту, магнітна дошка, морфологічні доріжки світлофорів.
роздаткове: набір букв, таблички: : «АВТОБУС», «СВІТЛОФОР», «ТРАМВАЙ», «МАШИНА», «ЛІТАК», «ПАРОПЛАВ», «ПОЇЗД», «ТРАКТОР», ТРАНСПОРТ»; маркери, медальйони з зображенням транспорту, рулі, світлофори, різнокольорові кружечки.
Хід заняття
I. Розглядання макета.
Вихователь показує табличку з питанням: «Що будемо робити?»
Діти відповідають: «Будемо займатися, говорити, писати, грати»
Вихователь кличе дітей до макету і питає у дітей: «Що це?»
Діти: «Місто, дім, дорога, машина, автобус, трамвай, світлофор, перехід».
-Павло, де ще перехід?
Павло: «Ось, ось, ось» (показує і вимовляє без табличок)
-Елліна, де ще світлофори?
-Карина, З ким можна переходити дорогу?
Діти: «Мама, тато, тітка, бабуся, дідусь».
II. Робота з магнітними дошками.
Діти підходять до магнітній дошці, біля яких набори букв. Вихователь показує табличку «МАШИНА». Діти читають її і викладають на дошці. Потім кожній дитині даються індивідуальні таблички і пропонується написати маркером його на дошці.
III. Бесіда «Три кольори є у світлофора»
«Що це?» - педагог показує світлофор.
Каріна: «Світлофор для пішоходів».
- Який загорівся сигнал у світлофора? (Вихователь запитує без таблички).
Діти: «Червоний»
- Що означає червоний сигнал?
Діти: «Стоп».
- А тепер, який загорівся сигнал?
Діти: «Зелений - іди»
«А це що?» - запитує вихователь показуючи на інший світлофор.
Павло: «Світлофор для машин»
-який загорівся сигнал?
Діти: «Червоний»
- Що він означає?
Діти: «Стоп»
-А тепер який загорівся сигнал?
Діти: «Жовтий - чекай»
-Це який?
Діти: «Зелений - каті»
IV.Імітаційна гра «Збери світлофор»
Вихователь роздає дітям по світлофора і гуртки різних кольорів і пропонує вибрати потрібні гуртки і зібрати світлофор для машин. Вихователь оцінює результат роботи.
V. Гра: «Автомобілі і світлофор»
Вихователь показує, діти читають табличку «Будемо грати». Діти вибирають медальйони із зображенням різного виду транспорту і рулі.
-Ти хто?
Даня: «Автобус»
Діти їдуть по дорозі, уважно спостерігаючи за сигналами світлофора, які показує вихователь.
VI. Гра: «Назви, що ти бачиш?»
Педагог показує картинки і просить назвати зображені на них предмети. Після того як всі предмети названі, запитує, як можна назвати все одним словом (транспорт).
VII. Гра: «Знайди і закресли зайвий предмет»
Роздаються індивідуальні картки з зображенням різних видів транспорту, серед них один зайвий предмет. Дітям пропонується уважно розглянути картку і закреслити зайвий предмет. По мірі виконання дітьми завдання, педагог перевіряє правильність рішення.
VIII. Підсумок заняття.
-Діти, скажіть, що ми робили?
Діти: «Займалися, говорили, читали, писали, грали».
- Молодці, всі добре займалися!
Моделювання морфологічної доріжки «Знай знаки дорожнього руху»
Шановні колеги! Зараз ми спробуємо разом змоделювати морфологічну доріжку для знака сервісу «Пункт харчування». За основу моделювання береться реальний об'єкт - дорожній знак, який гуляє по морфологічній доріжці. Він потрапить з віконця в віконце і отримує певні їх властивості. Давайте розглянемо морфологічну доріжку спочатку в загальному, а потім для знака сервісу «Пункт харчування».
Форма |
Колір |
Призначення знака |
Діючий об'єкт |
??? |
|
↑ ! |
Те, що намальовано в центрі знака |
? |
|
↑ |
Вилка і ніж |
Знак має прямокутну форму |
Він синього кольору |
Вказує, що недалеко знаходиться |
Кафе або їдальня |
А тепер спробуйте самі вгадати, який знак ви отримали.
Хто вже готовий? Назвіть.
Ось бачите, як легко можна дізнатися дорожній знак, використовуючи метод ТРИЗа «морфологічну доріжку».
Спасибі за увагу!