Конспекти занять з дітьми.
«Що ми знаємо про повітрі»
Заняття по соціальному світу в середній групі
Автор: вихователь 1 категорії Генералова в. І., Муніципальне дошкільний загальноосвітній заклад «Дитячий садок «Теремок» комбінованого виду. р. Ковылкино.
Програмовий зміст: закріпити знання дітей про повітря, його властивості; розвивати навички проведення дослідів;
удосконалювати навички техніки дихання;
закладати в дітей початкові елементи екологічної культури;
познайомити дітей з таким природним явищем , як вітер, його роллю в житті природи і людини;
виховувати культуру спілкування, активізувати мовленнєву діяльність;
Методичні прийоми: експерименти, що проводяться вихователем спільно з дітьми;
питання до дітей, художнє слово ( загадка);
дихальна гімнастика, фізкультхвилинка, гра;
сюрпризный момент, підсумок. Аналіз.
Матеріали до заняття: демонстраційний: повітряна куля, велика ємність з водою( надувний басейн); тарілки з огірком і цибулею, кораблики; відеосюжет ( фільм про вітер)
Роздатковий: по одній склянці, одній мисці з водою, серветки;
для Карлсона - той же матеріал, що і для дітей, повітряні кулі.
Хід заняття:
Вихователь: хлопці закрийте очі і прислухайтеся, що ви чуєте? ( відповіді дітей). А я чую шелест листя і уявляю, як по нашій групі літає свіжий, легкий вітерець. Чуєте?. А може ми з вами перетворимося в деревця і уявимо , що вітерець колише наші гілочки. Фізкультхвилинка: Вітер віє нам в обличчя Захиталось деревце
Вітерець все тихше. тихіше
Деревце все вище. вище
Вихователь: Подивіться , вітерець побував у нас в групі і приніс нам повітряну кульку ( влітає повітряна кулька)
Цікаво, хто нам його відправив? Напевно якийсь казковий герой , який літає по повітрю. Будь літаючих героїв ви знаєте? ( отв дітей) ( Вінні Пух, Баба Яга, гуси лебеді, Змій Горинич. Карлсон і д р)
Лунає стукіт у двері і в групу забігає Карлсон.
Карлсон: Привіт друзі. Дізналися вірно ви мене? ( звертає увагу на кульку), ой який гарний кулька, мій улюблений колір, а де ви його взяли?
Вихователь: та ми й самі не знаємо, звідки він до нас прилетів.
Карлсон: А я, здається, здогадався, чий це кулька, це мій друг Вінні Пух втратив, він мені теж подарував кулька ( дістає з кишені), але він чомусь не літає як ваш. Цікаво. Чому ( звертається до дітей)
Діти : тому що наш кулька заповнений повітрям , а твій немає.
Карлсон: А як треба заповнювати повітрям і де його взяти це повітря? А він який смачний як варення або цукерки? Вихователь: Діти, давайте назвемо Карлсона властивості повітря які ви знаєте ( відповідь дітей : не має кольору, прозорий, без запаху, легкий, легше води). Карлсон плаче : Де ж мені його взяти , в мене його немає.
Діти: Повітря є в кожній людині, тому що ми ним дихаємо, повітря є навколо нас. Карлсон: А як же дізнатися , що він є всюди?
Вихователь. Наші діти зараз покажуть тобі досвід ( діти і Карлсон сідають за столи)
Досвід 1.
Подивіться у вас на столі миски з водою та склянки. Вам потрібно перевернути склянку догори дном і повільно опускати його в миску, тримати склянку треба дуже рівно. Що вийшло? Потрапляє вода у склянку? Чому ні? ( відповіді дітей)
Отже , ми дізналися , що в склянці є повітря і він не пускає туди воду.
Досвід 2.
А тепер знову опускаємо в склянку воду догори дном, але тримати його не прямо, а трохи нахиливши. Що з'являється у воді? ( відповіді дітей видно бульбашки повітря)
Правильно повітря виходить із склянки, а його місце займає вода.
Карлсон: Все одно не знаю , як заповнити кулька? ( відповіді дітей потрібно просто дути( показують))
Карлсон ( намагається надути кульку у нього не виходить, і він починає кашляти) , ой, я напевно захворів, що то я почав кашляти.
Вихователь: Ти кашляєш, тому що не правильно дихаєш. Потрібно вдихати носом, а видихати ротом.
Карлсон: Яка різниця дихай як хочеш.
Вихователь: Ні , Карлсоне, ти неправий . Втягніть носом повітря він проходить через дірочки всередині нас і по дорозі зігрівається, тому так важливо в холодну погоду дихати носом, а не ротом. Ніс не тільки зігріває повітря. Але і очищає його від пилу і мікробів. Вони осідають на волосках , наявних в носі. А ще наші діти щодня виконують дихальну гімнастику. Що б не хворіти.
1. «Дихання» Подихай однією ніздрею і прийде до тобі спокій.
І. П. - стоячи, тулуб випрямлений, але не напружено
- праву ніздрю закрити вказівним пальцем правої руки, лівої ніздрів робити тихий тривалий вдих, як тільки вдих закінчено робити тривалий видих через ніс ( 4 рази), те ж вправу з лівою ніздрею.
2. «Дихання» Тихо. Тихо ми подихаємо, серце ми своє почуємо.
І. П. - о. с. - повільний вдих через ніс затримати дихання на 4 секунди, плавний видих через рот( 2 рази)
Карлсон: Тепер я буду дихати правильно.
Вихователь: Хлопці, а ніс нам потрібен не тільки для дихання, а для чого ще?
Відповіді дітей: щоб дихати.
Вихователь: А що б переконатися в цьому, давайте пограємо в гру « Відгадай за запахом».
Закрийте очі, затисніть ніс руками, я пронесу повз вас, а ви вгадайте, що це за запахом. Ну, що не вдалося відгадати? А чому? ( від дітей ніс був закритий). А тепер приберіть руку від носа і зітхніть. Відчуваєте? ( гра повторюється 2 рази : огірок, цибуля). Запахи поширюються по повітрю, тому ми можемо їх відчувати, коли вдихаємо повітря.
Карлсон: Хлопці, коли я летів, то зустрів свого друга, він незвичайний, невидимий. Якщо вгадаєте загадку - дізнаєтеся, хто це.
Летить без крил і співає,
Перехожих зачіпає.
Одним проходу не дає,
Інших він проганяє. ( Вітер)
Точно, це він вітер, ми любимо з ним пустувати. А що таке вітер? Вихователь: Вітер - це рух повітря, він навколо нас, ми його не бачимо, але він необхідний всім живим істотам. Чи може людина жити без повітря? Відповідь дітей.
Карлсон: А рослини дихають? Адже У них немає носа?
Вихователь: У рослин на листочках є маленькі отвори: їх важко побачити, от через них і дихають всі рослини. Хлопці, а що потрібно робити, щоб в кімнаті було чисте , свіже повітря ( відповіді дітей), правильно провітрювати приміщення. А що вітер вміє робити? А може вітер нашкодити людині? (Пропоную дітям подивитися невеликий відеофільм про вітер( ураган, вітряк, парашутист , цунамі) пояснюю зміст фільму)
Вихователь: Діти, а чи хочете на кілька хвилин стати вітром? ( подзываю дітей і Карлсона до « моря»). Подуйте на воду. Що виходить ( відповіді дітей) правильно хвилі, чим сильніше дути тим більше хвиль. Тепер опустіть на воду вітрильні кораблики , дуйте на вітрила, що відбувається з корабликами ? А якщо немає вітру? ( відповіді дітей) . А якщо на море розбушувалася буря ( діти дмухають сильніше). Здорово ми пошалили.
А тепер давайте нагадаємо Карлсона всі властивості повітря: без запаху, легший за воду, прозорий, легкий, не має кольору. І з яким природним явищем ми познайомилися? ( вітер).
Молодці, діти. Ми сьогодні з вами добре попрацювали . І ви, і Карлсон дізналися багато нового і цікавого про вітер і повітря.
Карлсон: мені пора повертатися додому, а що б ви мене забували і частіше запрошували в гості я дарую вам повітряні кульки( дарує кульки і прощається з дітьми).