Конспекти занять з дітьми.
Острів скарбів.
Ознайомлення з навколишнім: екологічне виховання.
(підготовча група)
Автор: Шомполова М. В., старший вихователь МДОУ N 62, р. Казань.
Мета:
1. Закріпити уявлення дітей про те, що на Землі є материки і острови.
2. Формувати потребу в щоденній руховій діяльності.
3. Розвивати дрібну моторику, координацію рухів пальців рук, зорове сприйняття і увагу.
4. Привчати дітей, майбутніх школярів, проявляти ініціативу і допитливість з метою отримання нових знань; більш точно характеризувати об'єкт, ситуацію; висловлювати припущення, робити найпростіші висновки.
5. Виховувати дбайливе ставлення до навколишнього, самостійність; уміння активно і творчо застосовувати раніше засвоєні способи зображення в аплікації, конструюванні.
Попередня робота: читання пізнавальної літератури, перегляд телевізійної гри «Останній герой».
Матеріал: декорації в приміщенні, передають острівної ландшафт.
Атрибути: повітряна куля, м'ячі, пластикові пляшки, воронка, одноразові стаканчики, губка, непридатний матеріал, матеріал для продуктивної діяльності, акваріум (стилізований під водойма), мішечки на пояс для кожної дитини, карта, плакат з силуетним зображенням накладених предметів.
Хід заняття:
Мотивація
Звучить музика «чарівний політ». Вправа «Пальчики вітаються» (самі з собою, з одним, з глядачами).
- Хлопці, ми - учасники гри. Який? Нам підкажуть «чарівні» клубочки.
Діти піднімають клубочки з підлоги, змотують їх; в кінці всі нитки з'єднуються і «приводять» до свитка-карті (по «наростаючій», починає звучати пісня з телегри «останній герой»).
-Хлопці, що це за сувій? (розкриваємо). Це карта і назва гри. Яка ж це гра? (відповіді дітей) Гра: «Останній герой». (Музика стихає).
-Хочете стати її учасниками? Нас чекають серйозні випробування на острові, але ми будемо дружними, давайте станемо в коло, обіймемо один одного, скажімо наш девіз: «Один за всіх і всі за одного». З собою ми можемо взяти по одному предмету, який стане в нагоді для виживання.
З предметів: губка, бинт, вата, пляшка, вудка, воронка, сірники, окуляри, м'яч і інше, діти вибирають по одному і складають у свої рюкзаки. Надягають на пояс мішечки для призів - тотемок (дерев'яні чурочки, наприклад), на голови - бандани, кепки.
- Давайте подивимося по карті, де ми зараз знаходимося? (На батьківщині, в Казані). А острів - поряд з Африкою. Як же нам до нього дістатися? (відповіді).
-Я пропоную - на повітряній кулі. Тримаємося міцніше і полетіли.
Діти беруться за стрічки, прикріплені до повітряної кулі і, під музику («чарівний політ»), «прилітають» на острів.
Видобуток води
Ось ми і на місці. Для виживання на острові нам необхідна ...питна...(вода). Де ж її взяти?
«Пробуємо» морську, робимо висновок - вона не підходить для пиття.
-Де може бути на острові питна вода? (дощ, калюжі, струмки). Здається, я знайшла струмок, хлопці, (вказує на акваріум). Тільки, води в ньому мало і вона така... (брудна). Як її очистити? Можливо, наші предмети допоможуть нам.
Діти, збирають губкою воду в склянку і бачать, що вона брудна, вигадують спосіб її очищення за допомогою воронки і шматочка бинта.
-У нас вийшов справжній... (фільтр). Тепер у нас є чиста питна вода, закриємо кришкою і візьмемо з собою.
Через це випробування кожен з нас запрацював нагороду - тотемку. Чим більше тотемок, тим краще нас чекає сюрприз.
Додатково отримує тотемку той, чий предмет знадобився у випробуванні.
Пошук їжі
Вода у нас є. Тепер пора б...(підкріпитися). Ось наша їжа (вказує на плакат з силуетним зображенням «зашумлених» предметів). Що ви дізналися? (називають). Але нам треба вибрати те, що можна знайти на острові.
Все, що діти називають правильно (краби, восьминоги, кальмари, кокоси, банани та ін) обігрується такими вправами.
-На пальмі «помічають» кокос. Хто нагодує все плем'я?
Діти метають мішечки - камінці в «здобич».
Пальчикова фізкультхвилинка: Звучить музика дощу.
-Пішов дощ? (Гра «Дощ»). Падають перші краплі (клацаємо пальцями), ось він стає сильнішим (ляскаємо в долоні), ще сильніше
(ляскаємо по стегнах), пішов дощ (стукаємо долонями по стегнах, притоптываем ногами). Дощ стихає (виконуємо все в зворотному порядку). Аудіокасета «звуки природи».
Будівництво житла
Промокли? Вода і їжа у нас є, а от щоб сховатися від дощу, що нам потрібно... побудувати? (відповіді) Які бувають будинки? (дерев'яні, залізні, пластмасові, крижані та ін).
-З чого ми можемо побудувати житло на острові? (відповіді дітей)
Будинок повинен бути...(міцним, красивим, великим, безпечним і ін)
Робота в парах: роблять будинки з сірників, паперу, ниток, конструктора та інших матеріалів. Будинки розглядають, отримують тотемки.
Конкурс «ідея»
Морська хвиля викинула на берег, якісь предмети. Як вони нам можуть стати в нагоді на острові? (відповіді). Я пропоную нам відпочити, змайструвати і пограти на цих... «інструментах».
Діти «знаходять» пластикові та металеві банки, дерев'яні палички, шарудливі папір, старе страву та ін. Учасники, під пісню «чунга-чанга», грають на імпровізованих шумових інструментах..
-Ну що ж, з усіма випробуваннями ми впоралися. Давайте підрахуємо, скільки ми заробили тотемок. (підраховують). З цими тотемками ми можемо брати участь у дитячому аукціоні.
Дитячий аукціон
Товари з цінниками: книга, шоколад, настільна гра, альбом, олівці та ін (вартістю від п'яти до десяти одиниць). Діти приходять до висновку, що їм потрібно скласти тотемки разом і купити щось загальне, необхідне для всієї групи.
-Ми з вами молодці, з усіма випробуваннями впоралися, нагороду отримали, все це завдяки тому, що ми були веселими, а головне згуртованими і дружними. Скажімо острову «Спасибі» і як в самому початку шляху, обіймемо один одного: «Один за всіх і всі за одного». Вирушаємо в зворотний шлях.
Діти на повітряній кулі, під музику, «відлітають» з острова.