Конспекти занять з дітьми.
Виховання казкою Абдулли Аліша.
Автор: Балобанова Насима Наиловна, вихователь рідної мови МДОУ N14 «Зірочка», р. Єлабуга.
Мета: Підвищення ефективності роботи по залученню дітей до творчості А. Аліша.
Завдання: Продовжувати знайомити дітей з біографією А. Аліша. Закріпити знання дітей про прочитані казки А. Аліша, сприяти вихованню у дітей добрих почуттів, інтересу і любові до тварин, співчуття героям, які потрапили в біду.
Методичні прийоми: показ слайдів, бесіда, запитання до дітей, драматизація казки, переказ казки.
Попередня робота: Знайомство з біографією і творчістю А. Аліша, читання та драматизація казок, виставка дитячих малюнків та поробок з казок на тему «В гостях у Аліша».
Демонстраційний матеріал: Презентація «Людина великого і доброго серця», атрибути до казки «Два півні».
Хід заняття:
Вихователь: - Дорогі, хлопці! (Слайд 1 - портрет А.с Аліша)
Подивіться на слайд: Хто це? Так, це Абдулла Алиш - людина великого і доброго серця.
Відомий дитячий письменник Абдулла Алиш народився в с. Куюки Спаського району Татарстану. Абдулла Алиш почав писати в дитинстві, письменник різнобічного обдарування. Він писав вірші, оповідання, казки, п'єси. Улюбленим заняттям А. Аліша було збирання книг, народних пісень і прислів'їв.
(Слайд 2 - Батьки А. Аліша: мама Газиза і тато Габделбари Алишевы)
- Це батьки А. Аліша. У мами Абдулли проявлявся творчий талант. Мама Газиза апу була прекрасною сказительницей, писала баитл?р (короткі оповідання) і складала вірші. Мабуть у А. Аліша талант від мами. Папа Габделбари абий добре знав татарську і східну літературу. В будинку Алишевых завжди любили книги.
(Слайд 3 - А. Алиш з дружиною і синами):
- А на цьому слайді А. Алиш зі своєю дружиною і синами Алмазом і Айвазом. У нього була дуже дружна сім'я. Подивіться на слайд, з скількох осіб складається сім'я? Скільки дітей в сім'ї?
(Слайд 4 - Абдулла Алиш дуже любив дітей і завжди знаходив з ними спільну мову):
- Абдулла Алиш дуже любив дітей і завжди знаходив з ними спільну мову. І саме любов до дітей, привела його в літературу. Він умів розгледіти в дітях, щось значне, чого не помічали інші.
Часто А. Алиш бував у дитячих садках, школах, де його всі знали і любили. Діти з цікавістю слухали різні історії, які він розповідав. Найкраще А. Аліша вдавалися казки. Діти називали його «Казковий дядько».
(Слайд 5 - Всі свою творчість бажаю присвятити дітям):
- Давайте пригадаємо, які казки (книги) ми читали? На екрані книги А. Аліша, видані татарською та російською мовами.
(«Бояка і Небояка», «Вогняне яєчко», «Хто найсильніший?»,
«Болтливая качка», «Нечкебиль», «Дикі коні» та ін).
Фізкультхвилинка: «Звірі роблять зарядку»
Звірі роблять зарядку -
(Ходьба на місці, руки на поясі.)
Хто вприскочку,
(Стрибок вгору.)
Хто навприсядки,
(Присісти, руки вперед.)
Хтось піднімає плечі,
(Встаючи, підняти плечі (руки вільно опущені).)
Хтось опускає плечі.
(Опустити плечі.)
Зробимо руками змах,
(Руки в сторони.)
Вправо мах і вліво мах,
(Махові рухи ногами вправо-вліво.)
Полуприсед,
(Полуприсед, руки на поясі.)
Присед,
(Присед.)
Нахил,
(Нахил вперед, руки в сторони.)
Всім спортсменам
Шолом уклін.
(Піднятися на носки, руки вгору, нахил вперед з торканням
руками підлоги.)
Стрункими, красивими
Всі ми хочемо стати,
Добрими й сильними,
Щоб світ обняти!
(Слайд 6 - Казка «Два півні»):
- Хлопці, подивіться, до якої казки ілюстрація?
(«Два півні»)
- Правильно, це казка «Два півні». - Хлопці, чому ця казка вчить? (У казці «Два півні» Абдулла Алиш закликає дітей до вміння дружити, жити в мирі один з одним, бути доброзичливими, слухатися старших).
- Давайте подивимося інсценування цієї казки.
(Діти за бажанням обирають ролі і розігрують казку).
(Слайд 7 - «Болтливая качка» - це захоплююча і повчальна казка)
- Хто з вас, діти, знає казку «Болтливая качка»? Про що в цій казці йдеться? (Відповіді дітей).
(Слайд 8 - «Казку «Болтливая качка» можна прочитати на декількох мовах»).
- Казки А. Аліша переведені на багато мов. Перед нами книга «Болтливая качка», яку можна прочитати на декількох мовах: татарською, російською, англійською.
(Слайд 9 - малюнки дітей):
- Хлопці, розглядаючи ваші малюнки, я зрозуміла, що вам дуже сподобалася ця казка. У вас вийшли цікаві малюнки. Ви впізнали свої роботи? Розкажіть, що ви намалювали.
(Діти розповідають казку «Болтливая качка»).
- Так, з-за своєї балакучості головна героїня казки мало не згубила інших мешканців подвір'я мисливця. Всі, крім качки, залишилися цілими і неушкодженими, завдяки сумлінності і господарності мисливця. Тут викривається дурість і балакучість, а вітається працьовитість і передбачливість.
Казка вчить нас дбайливо зберігати таємниці, щоб не наражати на небезпеку себе та своїх друзів.
(Слайд 10 - Казки А. Аліша увійшли в золотий фонд татарської літератури.).
(Слайд 11 - «Читайте книги Абдулли Аліша»).
-Хлопці, продовжуйте читати казки А. Аліша. Адже вони прості і доступні розумінню навіть самих маленьких слухачів. І в той же час у них йдеться про дуже важливий і серйозний... Вони вчать нас бачити хороше і погане в житті, вчать працьовитості, любити і поважати старших, бути доброзичливими.