Конспекти занять з дітьми.
«Казковий образ Баби-Яги»
Конспект безпосередній освітньої діяльності
з ознайомлення з художньою літературою.
Автор: Чернікова Марина Миколаївна,
МБДОУ дитячий садок N 72 «Акварель»,
р. Старий Оскол.
Програмовий зміст: вчити дітей визначати настрій і характер художнього образу Баби-Яги і сприйняття творів образотворчого мистецтва; вчити порівнювати образотворче твір з описом казкового образу; формувати вміння висловлювати характер казкового образу через засоби образотворчого творчості (малювання); розвивати інтерес до російським казкам, розвивати уяву, творчі здібності, виховувати бажання читати казки, розуміти їх глибокий зміст, любов до мистецтва.
Наочний матеріал: ілюстрації картин художника Ю. Васнецова до казок; книга казок А. Пушкіна; ляльки Иванушки і Баби-Яги; клубочок; матеріал до малювання; портрет Баби-Яги; казковий будинок на «курячих ніжках», ілюстрації до казок.
Хід заняття:
- Подивіться, яка гарна книга? У цій книзі живуть казки?
- Як ви думаєте, навіщо люди складають казки? (відповіді)
- А ви любите казки? (Чому)
- Вони вчать в житті розрізняти добро і зло. Недарма в казках зло карається, а добро перемагає. Казка вчить мудрості й тому, що добро у відповідь народжує добро. Людина повинна розплачуватися за свої помилки, вчинки, бажання і тільки доброта і любов зробить життя щасливим.
- Діти, а хто склав, придумав російські народні казки? (народ)
Вихователь: Так, хлопці, коли я була маленькою, я теж любила казки. Казки придумувалися російським народом давно, з покоління в покоління, люди передавали їх один одному.
- А ви знаєте, як вони їх придумували?
- Люди розповідали їх своїм дітям, а їхні сини своїм дітям, а пізніше казки стали друкувати в книгах, а тепер знімають мультфільми.
- Хлопці, ще казки можна писати віршами. Послухайте уривок з казки А.с. Пушкіна «Руслан і Людмила» (читає про хатинці на курячих ніжках»);
- Хлопці, скажіть, які ви знаєте російські народні казки? (Діти відповідають).
- Хлопці, давайте подумаємо, чому вчить російська народна казка «Гуси-лебеді». Відповіді дітей.
- Будь-яка казка вчить найголовнішою мудрості в житті - добра і любові. Будь добрий і в самому малому: до травинки, до мишки, до берізки, до струмочка, дідусю. І добро твоє, розмножиться і повернеться до тебе.
- Хлопці, що сталося з Іванушкою у казці «Гуси-лебеді»? (Його викрала Баба-Яга);
- Хлопці, давайте помандруємо в казку і врятуємо Іванушку від Баби-Яги, а для цього нам потрібно дізнатися все про Бабу-Язі. Ви готові? Зараз ми з вами розглянемо ілюстрації до казок. Казку можна написати не тільки в прозі і у віршах, але і представити в творах живопису. Ці ілюстрації написав відомий художник Ю. Васнецов.
- Подивіться, як він зобразив хатинку з Бабою-Ягою до казки «Гуси-лебеді».
- Який настрій хотів передати художник? (Страшне, насторожене настрій).
- Давайте подивимося, як художник домігся цього. Який ліс зображений на картині? (темний, густий, дрімучий).
- Я згодна, хатинку оточує густий, дрімучий ліс. Дерева темні. Листок не ворухнеться, птах не пролетить. Які фарби використав художник?
- Як він передав казковість, незвичайність хатинки? Як ви думаєте, хто живе в цій хатинці? (Баба-Яга).
- Який характер Баби-Яги описується в російських казках? (Злий, оманливий, страшний).
- А зараз послухайте, як казкар А. Афанасьєв, який збирав і писав російські казки, описав образ Баби-Яги:
- Баба-Яга вийшла у двір, свистнула, перед нею з'явилася ступа і помело. Баба-Яга села в ступу, виїхала з двору, товкачем поганяє, помелом слід замітає, та як закричить: -Фу-фу, російським духом пахне? Яка тут описана Баба-Яга (страшна, громкогласная, зла).
- Давайте, хлопці, подивимося ще одну ілюстрацію до казки «Баба-Яга» Ю. Черемних. - Скажіть, що робить на цій картині вона? Яка тут зображена Баба-Яга (Кошлата, злюча, скуйовджена).
- Як ви здогадалися, що вона злюча?
- Як художник допоміг це зрозуміти? (відповіді дітей).
Фізкультхвилинка
- Приходить (лялька Баба-Яга) фу-фу російським духом пахне. -Я почула, що ви тут про мене говорите, я образилася на вас.
- Не ображайся Бабуся, пограй з хлопцями в «П'ятнашки в колі». Граючі стають за лінію кола. Баба-Яга з мітлою в центрі. Після слів:
Баба-Яга , кістяна нога,
З печі впала,
Ніжку зламала,
Вийшла на вулицю,
Роздавила курку,
Раз-два-три-лови.
Діти перестрибують через коло і назад, намагаючись щоб Баба-Яга не торкнулася мітлою. Якщо торкнулася кого-небудь з гравців, то вони виходять з гри і виконують завдання (5 присідань, 5 пострілів і т. д.).
Вихователь: Так, ми з вами визначили характер Баби-Яги, як її зобразили поети, казкарі, художники. А тепер, Баба-Яга, хочеш, ми зараз намалюємо твій портрет? (діти сідають за столи і схематично олівцем зображують портрет Баби-Яги).
- Як ви думаєте, який образ Баби-Яги у нас вийшов? Сталося диво - Баба-Яга стала доброю. Це ми бачимо на портреті. Як ви думаєте, чому у нас вийшов портрет Доброї Баби-Яги? (Тому що обличчя в неї добре, посмішка на губах). Хлопці, сама добра Баба-Яга всім допомагає, нагороджує добрих і карає злих.
Баба-Яга: Спасибі вам, хлопці, за цей портрет, він мені дуже сподобався і за це я вам дам чарівний клубочок. Цей клубочок покаже вам правильну дорогу, щоб ви не заблукали і знайшли Ванюшку з казки «Гуси-лебеді».
Діти йдуть за клубочком і знаходять Іванушку в хатинці. Іванко всіх дякує.