Конспекти занять з дітьми.
"Чому до нас приходить зима?"
Комплексне заняття у старшій групі.
Автор: Зиннатуллина Гузеля Талгатовна - вихователь другої кваліфікаційної категорії; Детскиий сад N239 р. Уфи.
Цілі:
закріплювати знання дітей про сезонні зміни в природі,
розвивати увагу і пам'ять,
розвивати розумові операції аналізу і синтезу,
розвивати просторове уявлення,
розвивати прийоми розумових дій, мова, швидкість реакції, пізнавальний інтерес,
розвивати навички самостійної та колективної роботи.
Матеріали для заняття:
іграшка Лісовичок ,
набір картинок, ілюстрації, об'єднаних загальним сюжетом "Зимовий ліс",
4 карти-плану аркуші паперу формату А2,
зразки слідів лісових тварин, вирізані з цупкого паперу або картону,
набір картинок «Дикі тварини середньої смуги»,
трафарети, на яких зображені 15 кіл «намистинок» за кількістю дітей,
смужки-зразки з п'ятьма колами основних кольорів, розташованих у певній послідовності.
Хід заняття.
Вихователь: Сьогодні, хлопці, я прийшла в дитячий сад дуже рано.
Ви всі добре пам'ятаєте, горобину, яка росте у нас на ділянці? І знаєте, що я побачила на її гілках? Ось цей конверт. На ньому написана адреса: »Дитячий садN239,дітям групи 5».Без вас я не стала читати лист. Хочете прочитаємо його разом?
«Здрастуйте, дорогі діти!
Пише вам Лісовичок. Пам'ятайте, ми зустрічалися в осінньому лісі? Зараз в ліс прийшла зима. Дуже багато в ньому змінилося. Я чекаю вас у гості, щоб показати багато цікавого і дивовижного, що в моєму лісі».
Вихователь: Ну що ж, приймемо запрошення. Тоді давайте, для початку пригадаємо, а що ж змінилося в природі з приходом зими?
Чому настає зима?
Чому взимку йде сніг? Вихователь вислуховує відповіді дітей і при необхідності нагадує їм, що взимку, коли холодно, крапельки води в хмарах замерзають і перетворюються на сніжинки. Тому теплим літом йде дощ, а холодною зимою сніг.
Діти формують прикмети зими:
-Дні короткі, рано темніє;
-На вулиці холодно, стоять морози, випадає сніг;
-Припиняється ріст рослин, дерева стоять голі, без листя;
-У деяких тварин виростає густе хутро, щоб їм було тепліше, а інші тварини всю зиму сплять.
Вихователь: Збираючись в дорогу, ми повинні про те, як правильно одягнутися для прогулянки. Які предмети одягу нам знадобляться?
Вихователь: Поговоримо докладніше про рукавицях. Ось тут, на дошці прикріплені різні рукавички. І на столі розкладені рукавички . Вони трохи переплуталися. Я пропоную кожному з вас підійти до дошки, і вибрати ту рукавичку, яка вам сподобатися. Потім на столі ви побачите пару до обраної рукавичці.
Вихователь: А тепер до столу, на якому лежить синій круг ,підійдуть ті діти, у яких рукавиця з синім візерунком. Ваша команда буде називатися синій, і працювати ви будете саме за цим столом. Стіл з червоним колом призначений для дітей, у яких рукавиці з червоним візерунком. Ви утворіть червону команду( аналогічно формуються жовта і зелена команда)
Подорож команди.
Вихователь: А ось і перше завдання для наших команд. Лісовичок залишив для нас 4 фрагменту однієї великої карти. На них намальовані дерева. Кожне дерево має свій порядковий номер від 1 до10. Потрібно прокласти маршрут дерево від N1 до дерево N10,слідуючи по порядку. У тому випадку якщо маршрут прокладений точно і всі дерева названі правильно, карта кожної команди ставати частиною великої карти, на якому ми побачимо будиночок Лесовичка.
Розмова з Лесовичком.
Розвиток просторових уявлень. Ось ми і дісталися до хатинки Лесовичка. Але його самого не видно. Напевно, ходить десь по лісі, дивиться за порядком. Подивіться, яке цікаве віконце в хатинці Лесовичка. Воно складено з різнокольорових скелець. Якої форми всі ці скла? Правильно, трикутної. А ви зможете порахувати, скільки трикутників?
Лісовичок: Я радий, що ви так швидко дісталися до мого лісу і полили потрібні стежки. Чи Не правда, ліс сильно змінився? Життя рослин в ньому завмерло. Взимку вони припиняють свій ріст і сплять, вкриті теплим ковдрою снігу. А ви знаєте, що дерева теж можуть постраждати від холоду, як і люди, і тварини? Без снігового наряду дерева напевно загинули б від холоду. Тому я вас прошу ходити по лісі обережно і не в якому разі розгрібати сніг біля стовбурів дерев і не струшувати його з гілок. Але якщо ви бачите, що гілки дерев сильно зігнулися від снігу, тоді звичайно ж їм потрібно допомогти звільнитися від снігового вантажу.
Виявлення закономірності та продовження послідовності. Вихователь: А тепер давайте з вами зробимо физкультминутку. Вміють все хлопці. З шкарпетки стати на п'яти. Зітхнути і підтягнутися. Присісти і розігнутися. Руки в сторони і вниз. Всі присіли, піднялись. А тепер давайте разом ми поскаче на місці.
Лісовичок: Хлопці, я вирішив влаштувати новорічне свято для своїх лісових звірят. Але для цього потрібно прикрасити ялинку, хоча б різнокольоровим намистом. Допоможіть мені їх зробити.
Вихователь: На наших столах лежать намисто. Але всі намистинки на них білі. Треба зробити їх різнокольоровими. Ви зробите це з допомогою кольорових кіл, які є на ваших столах. Я буду показувати вам перші п'ять намистинок, а ви повинні скласти свої буси за тим же принципом.
У дітей на столах трафарети, на яких намальовані намисто з 15»намистинок»-кіл та набори кіл(того ж розміру, що і намистинки) з 4 основних кольорів: червоний, жовтий, синій, зелений.
Вихователь показує смужки на яких зображені 5 кіл у певній послідовності. Смужка показується на короткий час -3 секунди. Діти запам'ятовують порядок кольорів і викладають свої буси по пам'яті, дотримуючись запропоновану послідовність.
Лісовичок: Сьогодні ви познайомилися зимовим лісом, дізналися як зимують рослини і тварини, довели, що ви знаєте всі прикмети зими і чудово впоралися із завданням і я хочу вас пригостити.
Вихователь: Хлопці, давайте ми скажемо Лесовичку, спасибі, за те, що він запросив нас в зимовий ліс. Але нам з вами пора повертатися в дитячий сад. Давайте ми з вами скажемо чарівні слова - 1,2,3 дитячий садок нас поверни і покружимся два рази.
Ось ми з вами знову опинилися в дитячому саду. На цьому наше заняття закінчилося.