Конспекти занять з дітьми.
«ЧОЛОВІЧИЙ І ЖІНОЧИЙ ОДЯГ В СТАРОДАВНІЙ РУСІ»
Автор: Худотеплова Олена В'ячеславівна, вихователь, Муніципальне дошкільний заклад - Центр розвитку дитини - Дитячий садок N26 р. Жуковський, Московської області.
Цілі: познайомити дітей з історією російської одягу, з особливостями зовнішнього вигляду; виховувати інтерес та повагу до російської культури, розвивати уяву дітей, збагачувати словниковий запас словами і виразами.
Матеріали та обладнання: сорочки, пояси, сарафан, понева, ляльки в російських народних костюмах, наочний матеріал, веретено, паперові сорочки, кольорові олівці.
Словникова робота:
Хід заняття:
Вихователь:
- Здрастуйте, хлопці! Я прийшла до вас в гості і принесла чудесний мішечок. А що знаходиться в ньому, ви дізнаєтеся, коли отгадаете загадку:
- Чим більше воно крутиться, тим товще стає?
(Відповіді дітей: веретено, якщо діти не зможуть відповісти, підказати їм, що це - веретено).
- Хлопці, дуже давно на Русі з допомогою веретена люди пряли нитки, з яких потім виготовляли тканину. Хлопці, а для чого потрібна тканина? (Відповіді дітей: щоб шити одяг).
Вихователь:
- Правильно.
- Давайте з вами відкриємо таємницю слова «одяг». Слово «одяг» дуже давнє. Воно мало таке значення: «те, чим покривають, одягають тіло». У поняття «одяг» не входять шапки, рукавиці та взуття. Хлопці, чи замислювалися ви про те, коли людина почала носити одяг? Це сталося дуже давно, але тоді одяг служила тільки для захисту від холоду та спеки. З часом одяг стала не тільки захищати людину від примх природи, але і набула особливого значення в житті людини. Одяг багато могла розповісти про людину, носив її: звідки він родом, якого віку, багатий або бідний, чим він займався.
- Важливою частиною одягу на Русі була сорочка, яку носили і чоловіки, і жінки, і діти. ( Показати ілюстрації із зображенням людей в сорочках). Сорочку, яку носили чоловіки, робили довгої і підперізували поясами (показати пояси) так, щоб більше видавався живіт. Товстими животами в ту пору пишалися. Шили сорочку з білої домотканої тканини, а багаті люди - з дорогої кольорової або візерункової тканини. Улюбленим кольором на Русі був червоний, і сорочка червоного кольору вважалася святкової і вихідний. (Показати дітям сорочки). Комір, рукави і поділ сорочки прикрашали візерунками, що зображують рослини, геометричні фігури. Хлопці, як ви думаєте, для чого? (відповіді дітей: для краси).
- І не тільки для краси, а й для захисту від хвороб, бід, нещасть. Подивіться, якої форми рукав (обвести рукою, підкреслюючи форму кола). А горловина? А поділ? Всі являє собою коло. У давнину люди вважали, що коло оберігає людину від бід, бо всі вишивки, пояси як би «йдуть» по колу. Чому саме коло? Можете поцікавитися ви. Та тому, що коло на сонце схожий. А сонце, хлопці - це велика сила, це життя. Давайте уявимо собі, що буде, якщо сонечка не стане. І що ж? ( Припущення, міркування дітей.) Ми можемо зробити висновок: у природі все взаємопов'язане - не буде сонця, значить, завжди буде темно, як вночі, і буде холодно. А без тепла і світла загинуть рослини: і дерева, і кущі, і трави. А якщо загине рослинний світ, загинуть і тваринами, оскільки їм нічим буде харчуватися. Загинуть і птиці: ні комах, ні насіння - голод. Так вони і замерзнуть від холоду. Загине тваринний і рослинний світ загине і людина. Ось яка сила - сонце! У давнину люди вважали коло оберегом, значить - оберігає.
- У сорочок завжди були довгі рукави, іноді рукави були довші рук. Природно, працювати в такій сорочці, не засукавши рукави, було неможливо. Ось звідки виникли приказки: «Працювати, засукавши рукава», «Працювати, спустивши рукава». Хлопці, як ви розумієте ці прислів'я? (відповіді дітей)
- Головною частиною чоловічого одягу були порти (Показати порти). Так раніше називалися штани. Вони були широкі, синього або чорного кольору. Їх носили, заправлені у взуття.
- Головною частиною жіночого одягу також була довга сорочка, її ще називали сорочка, яку також носили з поясом. Часом сорочка була єдиною одягом простих селян. Більш багаті жінки носили поверх сорочок сарафани - довгий одяг без рукавів. Хлопці, подивіться, на мені сьогодні теж одягнений сарафан. Сарафани були однотонними, а для їх прикраси використовувалися узорні стрічки, гудзики, які були зі вставками зі скла, перлів або перламутру, вони розташовувалися по шву посередині переду. Сарафани одягали на свята, коли всі люди збиралися, веселилися і грали в українські народні ігри та забави.
- І зараз, я пропоную вам пограти в одну з таких російських народних ігор, виходьте всі на килимок і вставайте в гурток:
Я пропоную вам пограти в гру, яка називається «БАБКА
ЙОЖКА». Слова гри, я думаю, ви всі знаєте, а ось з умовами гри я вас познайомлю: Сьогодні роль Баби Яги я буду виконувати. Як тільки ви скажете слова гри, я буду по колу проводити мітлою, а ви повинні будете підстрибувати, щоб моя мітла нікого не торкнулася, добре? (гру провести 2-3 рази).
- Крім сарафанів жінки носили ще й поневи (показати)- це найдавніші спідниці, які виготовляли з домотканої вовняної матерії, яка могла бути смугастої або картатої, різних забарвлень. Поверх поневи жінки одягали фартух, який яскраво прикрашали вишивкою, тканим візерунком, кольоровими вставками, візерунковими стрічками.
- Хлопці, сьогодні на занятті ви познайомилися з одягом стародавніх жителів Русі, з її особливостями.
- Скажіть, будь ласка, що ж таке одяг? (Відповіді дітей: це те, чим покривають, одягають тіло)
- Шапки, рукавиці, взуття - це одяг? (Відповіді дітей: ні)
- Яку частину одягу в давнину носили всі: і чоловіки, і жінки, і діти? (Відповіді дітей: сорочку)
- Чим різнилася жіночий та чоловічий одяг? (Відповіді дітей: чоловіки носили порти (штани), а жінки носили сарафани, поневу, фартухи).
- Який орнамент прикрашав сорочки? (Відповіді дітей: візерунки, що зображують рослини, геометричні фігури)
- Де розташовується орнамент? (Відповіді дітей: на рукавах, подолу, комірі).
Хлопці, а тепер давайте уявимо, що ми з вами майстри, яким належить прикрасити сорочку. Перед вами лежать зразки сорочок: у хлопчиків сорочки коротше, в яких ходили чоловіки, а у дівчаток - довгі, в яких ходили жінки. За допомогою олівців, я пропоную вам намалювати орнамент на рукавах, горловині, подолі.
В кінці заняття похвалити дітей. Пригостити дітей короваєм.