Конспекти занять з дітьми.
«Хто як бачить»
Конспект
заняття з пізнавального розвитку, Підготовча група.
Автор: Шевнина Тетяна Михайлівна,
вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок", N9 «Золотий ключик» загальнорозвиваючого виду з пріоритетним здійсненням інтелектуального розвитку вихованців»,
р. Междуреченськ Кемеровської області.
Цілі: Познайомити дітей з дивовижними властивостями очей; дати зрозуміти, що зір-необхідна умова для життєдіяльності людини і тварин і залежить від середовища проживання.
Розвивати пізнавальну активність, вміння робити висновки на основі раніше отриманих знань.
Підтримувати дружні, доброзичливі відносини під час заняття.
Матеріали і посібники: на кожну дитину-картки з великими і маленькими прорізами для очей, прозора плівка, калька, баночки з водою, 2 лінійки.
Шарф, "мушка"на ниточці.
Хід заняття
Діти утворюють коло.
-Хлопці, давайте уважно подивимося один одному в очі. Зверніть увагу на колір очей, вії, повіки. Для чого вони потрібні? (відповіді дітей)
-Абсолютно вірно, вони захищають очі. А чи знаєте ви, у якої тварини самі довгі вії? (У верблюда) Як ви думаєте, чому?(відповіді дітей)
-Ми можемо бачити те, що знаходиться попереду нас, а позаду? А збоку?(Зробити висновок: наші очі обертаються).
-Два очі бачать добре, а по одному? Закрили одне око, запам'ятайте те, що побачили. Відкрили. (З'ясувати, які предмети не бачили діти, коли дивилися одним оком. Зробити висновок: два очі бачать більше, ніж один).
-А як же бачать тварини? Показати картинку із зображенням зайця. Де у зайця розташовані очі? (збоку).Давайте уявимо що ж може побачити заєць? Повернули голову в один бік, а потім в іншу. Багато предметів побачили? Для чого зайцю такий огляд? (тому що він полохливий)
Показати картинку з зображенням коня.
- А як розташовані очі у коня? (так само, як у зайця).
-Коні-полохливі тварини і це заважає при роботі. Тому їм надівають спеціальні наочник. Давайте підставимо руки до щік. Що ви бачите?
-Як ви думаєте, які очі бачать більше-великі чи маленькі? Візьміть листочки з маленькими дірочками, подивіться і запам'ятайте кількість предметів. А тепер візьміть листок з великими дірочками, Бачите більше або менше?

Розглянути картину, на якій намальований кріт.
-Як бачить кріт? Чому у нього очі закриті? Що було б, якщо у крота очі були як у людини(припущення).
( пропоную взяти кальку і через неї подивитися на світ, провести рукою. Зробити висновок: кроти розрізняють світло і тінь)


Змія.
-У змії повіки так само як і у крота - зрощені, але вони прозорі. Візьміть плівку. Добре через неї видно? Змії глухі, тому зір у них хороше.

Жаба.
-Де вона живе? Чим і як живиться?(припущення). Виявляється жаба бачить те, що рухається. Уявіть, що ви жаби, сидите в траві. Як тільки побачите комаха, стрибайте. (смикаю"мушку" за нитку, діти підстрибують).


Риба.
-Як же бачать риби? Де вони живуть?(відповіді)
Провести експеримент з банками з водою.
-Помістіть одну лінійку в банку, а іншу поставте поруч. Що ви помітили?(Зробити висновок: риби поблизу бачать добре, а вдалині - погано).



-Хлопці, як ви думаєте, чи важко жити людині, у якого очі не бачать зовсім?(припущення).Давайте уявимо що Коля на час осліп (зав'язуємо на очі шарф), і йому необхідно пройти до куточка природи. Ви готові йому допомогти? (Діти допомагають Колі подолати перешкоди на шляху. Коля ділиться враженнями).

-Дійсно, дуже важко жити, якщо очі погано бачать чи не бачать зовсім. А що ж потрібно робити, щоб наші очі залишалися здоровими? (Не дивитися близько телевізор, на яскраве сонце, не терти брудними руками і ін) А ще необхідно робити гімнастику для очей
Обертати очей вгору-вниз, вліво - вправо і робити кругові рухи.
Жмурить очі і кілька разів часто моргати.
Дивитися «близько-далеко»
«Погріти очі».
Спочатку швидкими рухами потерти долоні і потім прикласти їх до очей.
В кінці заняття дякую дітей за плідну роботу, їхні міркування. Пропоную взяти допомоги додому і розповісти батькам про найбільш пам'ятну тварині, для чого потрібні очі і як їх берегти.
Використовувана література:
1.А.І.Іванова Природно - наукові спостереження та експерименти в дитячому саду. Осіб. Видавництво «Творчий центр " Сфера» Москва,2008