Конспекти занять з дітьми.
«Морські мешканці»
Конспект інтегрованого заняття для дітей підготовчої групи з ознайомлення з навколишнім та ручної праці.
Автор: Сімакова Олена Іванівна, вихователь, Московська область місто Кашира-4 Муніципальне Бюджетне Дошкільний навчальний Заклад-Центр Розвитку Дитини-дитячий садок № 14.
Програмовий зміст: розширити і систематизувати знання дітей про представників морського дна, про їх особливості, про пристосованості до життя у водному середовищі. Познайомити дітей з деякими формами захисту морських мешканців.
Вчити передавати своє ставлення до природи у продуктивній діяльності. Розвивати уяву, образну пам'ять, творчі здібності. Продовжувати вчити дітей створювати об'ємні вироби зі смужок паперу. Розвивати дрібну моторику рук. Заохочувати ініціативу і самостійність.
Матеріал до заняття: музичний супровід;
Аркуш паперу блакитного кольору форматом А1; смужка паперу 2x10 див., 34 аркуші кольорового паперу, квадрати чорного кольору розміром 1x1 див., ножиці, клей. Кисть для клею, олівець, ілюстрації із зображенням восьминога і інших морських мешканців, дитячі маски - осьминожки.
Попередня робота:
Бесіда про морських мешканців, виготовлення морського дна, виготовлення дитячих масок.
Хід заняття.
Діти сидять, але килимі перед вихователем.
Вихователь: діти, подивіться, до нас у групу прийшла незвичайна посилка, давайте подивимося, що у ній. (Відкриває посилку, дістає конверт)
Вихователь: тут лист, давайте прочитаємо.
Ти зі мною не знайомий?
Я живу на дні морському,
Голова і вісім ніг -
Ось і весь я ....(восьминіг)
Молодці! Відгадали загадку. Хлопці ви, напевно, здогадалися, що ми сьогодні з вами будемо розмовляти про восьминога. Хлопці, а ви знаєте, де живуть восьминоги? (Відповіді дітей).
Вихователь: Правильно, восьминоги живуть біля самого дна, ховаючись між каменями або в підводних печерах.
Хлопці, а що ви знаєте ще про осьминоге? (Діти висловлюють свої припущення: восьминіг - хижак, живиться дрібними рибками, у нього вісім ніг і т. д.)
Вихователь: хлопці, а ви знаєте, чому це тварина так називається? (відповіді дітей)
Вихователь: восьминіг отримав свою назву за кількість ніг. Їх рівно вісім. Колись дуже-дуже давно число вісім називали по-іншому - «осемь», тому люди стали називати це дивовижне тварина «восьминіг».
Тіло восьминога нагадує з вигляду велику грушу відходять від неї довгими відростками - щупальцями, на яких є присоски. Восьминіг має здатність змінювати забарвлення, тому його іноді дуже важко розрізнити на тлі дна або підводних скель.
Хлопці, а в нашій посилці є ось такі чудові маски. (Дістає і показує маски-осьминожки).
А давайте з вами за допомогою цих масок розповімо одне чудовий вірш. (Вихователь одягає на дітей маски, та разом читають вірш Е. Успенського.)
Жив восьминіг зі своєї осьминожкой,
І було у них осьминожков трошки.
Всі вони були різного кольору:
Перший - зелений,
Другий - фіолетовий
Третій, як зебра весь смугастий,
Чорні обидва - четвертий і п'ятий,
Шостий - темно - синій
Від носа до ніжок,
Жовтий - прежелтый
Сьомий восьминіжок,
Восьмий - наче стигла ягода -
Червоний...
Немов не діти
А тюбики з фарбою.
Е. Успенський.
Вихователь: які молодці, справжні восьминіжки.
Хлопці, а ви знаєте, що восьминоги можуть не тільки плавати, але і, переставляючи щупальці ходити по дну. У восьминогів є на тілі особливі світять ділянки шкіри. Ці «ліхтарики» допомагають восьминогу вночі і на великій глибині, де завжди темно.
Але в морі живуть і інші мешканці. Сьогодні я пропоную вам побачити морське дно своїми очима. Давайте одягнемо водне спорядження. (Діти імітують одягання акваланга, маски, ласт, вставляють кисневий шланг).
Вихователь: Готові? Тоді пірнаємо в море.
Фізкультхвилинка: «Морська подорож»
І. П. - стоячи біля столів.
Хвилі: зігнути руки в ліктях, переплести пальці, з'єднуючи руки. Зробити кілька плавних хвилеподібних погойдувань зчепленими руками, піднімаючи то один, то інший лікоть. Ходять хвилі на просторі,
Ви дізналися? Це - море.
Рибка: Запропонувати подивитися в воду - хто там хлюпоче. Долоню тримати вертикально, здійснюючи хвилеподібні рухи плавні. Пальці злегка розсунуті: великий палець буде зображувати плавник, решту - хвіст. Зобразити спочатку одну рибку, а потім дві, використовуючи дві долоньки.
Рибки весело граються
В чистій тепленькій воді,
То стискатимуться, разожмутся,
То зароются в піску.
Водорості: Плавають рибки у воді, ховаються серед водоростей. Водорості - це водні рослини. Вони ростуть на самому дні, як трава на землі. Колишуться водорості під водою.
Підняти долоні вертикально пальцями вгору і поворушити пальцями.
Ростуть у воді на самому дні
І манять риб: «Пливи до мене!»
Рак: Притиснути кулачки один до одного (великі пальці знаходяться зверху, а вказівні і середні витягнуті вперед - це клешні). Показати, як діють клешні: пальці рухаються. Наче леза ножиць.
На дні лежить серед каміння,
Але чіпати ти його не смій!
Лише здалеку поглянь
На дві величезні клешні.
Корали: Зігнути перед собою руки в ліктях. Пальці розсунуті віялом.
А під водою підводні замки стоять.
Це корали. Ви їх впізнали?
Восьминіг: З'єднайте долоні разом, підігнути великі пальці обох рук всередину долоньок, поворушіть іншими пальчиками - щупальцями восьминога.
Вихователь: хлопці пора повертатися назад. Наше морське подорож закінчилася.
Вихователь: Хлопці, а хочете, я вас навчу робити восьминога з паперу. (Відповіді дітей) Тоді проходьте на свої місця. (Діти схожі за столи на свої місця).
Вихователь: Хлопці візьміть смужку паперу і склейте її так, щоб вийшов круг. (Вихователь показує, діти виконують)
Вихователь: візьміть 1/2 аркуша паперу, і складе його навпіл, і розріжте. (Діти виконують, вихователь їм допомагає). Хлопці візьміть смужки і складіть їх навпіл і розріжте. (Діти виконують завдання).
Тепер нам потрібно взяти олівець і закрутити на нього по черзі смужки. (Діти виконують завдання, вихователь їм допомагає).
Вихователь: Хлопці візьміть смужку і намажте її посередині клеєм і приклейте її з внутрішньої сторони вашого кола, це буде щупальця восьминога. (Діти виконують завдання за показом дорослого). Також приклейте та інші смужки, тільки будьте акуратні. Які ви молодці!
(Діти виконують завдання, вихователь допомагає). Вихователь: Які гарні восьминоги і вас вийшли. Ну, чогось не вистачає. Як ви думаєте? (відповіді дітей) Правильно очей. Візьміть чорні квадратики і виріжте з них оченята і приклейте до голови восьминога. (Діти виконують завдання самостійно). Молодці!
Він живе на самому дні,
На жахливій глибині -
Многорукий,
Ногорукий,
Руконогий,
Ходить в море без чобіт
Спрут Кальмарыч восьминіг!
Р. Гуртків.
Вихователь: хлопці давайте своїх восьминогів відпустимо в наше море. (Діти приклеюють своїх восьминогів на приготоване заздалегідь морське дно).
Хлопці, подивіться, які гарні вийшли у вас восьминоги. Молодці!
(Діти розглядають своїх восьминогів, діляться своїми враженнями).

