logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми.

Конспекти занять по темі: «Залучення дітей до джерел народної культури».

Автор: Федорова Ольга Павлівна, вихователь, МБДОУ N 52 «Росинка», р. Астрахань.

Тема: Дві Мотрони, три Матрьошки і ще Матрешечка. (2-а молодша група)

Мета: продовжувати знайомити дітей з російською народною іграшкою - матрьошкою, із зовнішнім виглядом, особливостями розпису Семенівської та Полхов-Майданської матрьошок. Звернути увагу на характерні для того чи іншого виду художнього промислу особливості. Вправляти в умінні послідовно збирати розрізні матрьошки, враховуючи розпис. Учити розрізняти за розміром, розвивати дрібну моторику пальців рук. Розвивати творчу активність, увагу. Виховувати інтерес дітей до народної творчості.
Матеріал: набори матрьошок Семеновские і Полхов-Майданские, площинні розрізні матрьошки, маленькі матрьошки на кожну дитину, пластикова прозора матрьошка, крупи: пшоно і рис червоний, фарбований, Дуняша - лялька, дідок-лісовичок, ТСО-музика.
Літературний ряд: забавлянки, загадки, вірші.
Попередня робота: екскурсія в музей ДОУ, знайомство з Дуняшею, матрьошкою; розглядання альбомів та ілюстрацій «Народна іграшка», заучування віршів про матрьошку.

Хід заняття

Вихователь: - Діти, до нас сьогодні на заняття прийшли гості.
- Подивіться, а хто ще до нас сьогодні прийшов в гості? Дуняша! (вихователь звертає увагу дітей на ляльку) Здрастуй Дуняша! (діти вітаються)
- Хлопці, Дуняша мені розповіла, що з нею до нас хотіла прийти її подружка. Відгадайте, хто подружка у нашій Дуняші?
Вихователь загадує загадку:

Зростанням різні подружки,
Але схожі один на одного.
Всі вони сидять один в одного,
А всього одна іграшка?
Діти: - Це матрьошка.
Вихователь: - Молодці! Це матрьошка. Хлопці, Дуняша пропонує нам з вами відправитися в гості до матрешкам. Хочете? Тоді вирушаємо в дорогу.
Шлях не близький буде, не біда
З музикою нам весело, добре завжди.
(під музику діти йдуть по доріжці)
Зупиняються на галявині, на якій сидить іграшка «дідок-лісовичок)
Вихователь: - Ой, хлопці нас хтось зустрічає. Це дідок-лісовичок. Здрастуй дідусь.
-Куди ми йдемо? В гості до матрешкам. Хлопці, дідок-лісовичок не знає, хто такі матрьошки, Розповімо йому хто це?
Діти: - Це іграшка. З нею можна грати, милуватися, розбирати і збирати.
Вихователь: - Матрьошка - це особлива іграшка, вона розуміється, у кожній великій живе маленька, а в кожній маленькій ще менше. Ця іграшка викликає захоплення не тільки у дітей, але і у дорослих.
Вихователь: - З чого роблять матрьошку?
Діти: - З дерева, молодці!
Вихователь: - А наші діти знають вірші про матрьошок.
Діти читають вірші.

Матрьошка на віконці, в яскравому сарафані
І вся родина в матрьошці, як в дерев'яному будинку.

Дуже люблять всі матрьошки різнокольорові одежинки.
Завжди розписані на диво дуже яскраво і красиво.

Вони іграшки знатні, складні і накладні.
Матрьошки всюди славляться, вони нам дуже подобаються.

Вихователь: - Молодці! Нам пора далі в путь вирушати. Допобачення дідок-лісовичок. (йдуть під музику, зупиняються на іншій галявині)
Вихователь: - А хто це нас з вами зустрічає на галявині? Так, це матрьошки. Ми зараз з вами сядемо і уважно розглянемо їх. (Стоять дві великі матрьошки: Семенівська і Полхов-Майданська)
-Хлопці, це Семенівська матрьошка. ( показ матрьошки) У неї яскравий квітчастий фартух, який прикрашений пишними букетами малинових троянд з зеленим листям, травою. На голові жовта косинка з дрібним візерунком.
- А, це Полхов-Майданська матрьошка. (показ матрьошки) За формою вона більш витягнута і струнка. Основні кольори: фіолетовий, червоний, блакитний, жовтий. Візерунок на сарафані красиві квіти.
-Скажіть, а матрьошки відрізняються один від одного? Діти: (за формою, кольором, розпису. І у них різні назви. Одна матрьошка - Семенівська, а інша Полхов-Майданська.)
-Молодці! Матрешкам цікаво, куди ми з вами йдемо?
-Вони нас проводять на свою галявину, але спочатку нам з вами треба зібрати портрет матрьошок. (діти збирають фото матрьошок з частин)
-Молодці! Матрьошки задоволені, ви правильно все зібрали. Вони кажуть вам «Спасибі».
- А ми зараз з вами відпочинемо.

Фізкультхвилинка.

Плескають у долоні дружні матрьошки. (плескають)
На ногах чобітки тупотять матрьошки. (тупають)
Вліво, вправо нахилися, (нахили вліво, вправо)
Всім знайомим вклонися. (діти вклоняються)
Дівчата пустотливі матрьошки розписні, (кружляють)
В сарафанах яскравих, строкатих. (присідають)
Ви схожі наче сестри. (хитає головою)
Ладушки, ладушки. Веселі матрьошки. (плескають)
(Діти під музику йдуть за музику і зупиняються на галявині біля будиночка)
-Подивіться, хлопці, будинок стоїть, хто в ньому живе? (під музику на платформі виїжджають матрьошки)
-Нас з вами зустрічають. Хто ж це? Матрьошки, всі красиві, ошатні.
-Візьміть по одній матрьошці, розгляньте візерунок, кольори (діти беруть по одній матрьошці, сідають і розглядають їх)
-Розглянули? А тепер великі матрьошки кличуть до себе своїх маленьких сестричок. (на двох маленьких столах стоять дві великі: Семенівська і Полхов-Майданська матрьошки, діти ставлять своїх матрьошок: Семеновские на стіл, де Семенівська, Полхов-Майданские на стіл, де Полхов-Майданские і сідають на стільчики)
-Подивіться, чи правильно ви їх поставили? А зараз, підійди і збери Семеновские матрьошки, а ти збери Полхов-Майданские матрьошки. (вихователь пропонує дітям скласти матрьошок за розміром в одну велику, діти складають і на столах залишаються тільки дві великі матрьошки)

Мишку зустріли подружки
І поховалися один в одного,
А яка залишилася
Більше всіх перелякалася.

-Молодці! Хлопці, а матрьошка може бути ось який? (вихователь показує прозору пластмасову матрьошку)
-Ми з вами разом будемо наряджати матрьошку. У мене є пшоно і червоний, фарбований рис. Ми зробимо нашій матрьошці червоного кольору - спідничку (1 дитина засинає на дно червоний, фарбований рис), а кофту ми зробимо жовтого кольору (2-ий дитина засинає зверху пшоно). Ось яка ошатна матрьошка у нас з вами вийшла.
-Хлопці, матрьошки дякують вам за те, що ви так багато знаєте про них, що змогли зібрати фото матрьошок. І в подарунок вони хочуть вам подарувати своїх маленьких сестер. (вихователь дає кожній дитині маленьку матрьошку)

Тема: Знайомство з костюмом Дуняші. (2-а молодша група)

Мета: познайомити дітей з російським народним костюмом. Продовжувати знайомство з лялькою Дуняшею. Вчити дітей з різноманітності одягу вибирати те, що відноситься до російського народного костюма. Через імена підвести дітей до розуміння того, що люди різних національностей живуть поруч. У кожного народу є свої вірші, казки, пісні, костюми. Уточнити з дітьми, що найкращий подарунок один одному - це посмішка. Розвивати емоційну чуйність. Продовжувати вчити дітей чергувати геометричні фігури для складання узору на смузі. Виховувати доброзичливе ставлення одне до одного, бажання прийти на допомогу.

Матеріал: лялька Дуняша, набір (російський народний костюм) для фланелеграфа, коробка з прорізами, ілюстрації до казок, сарафан, прикраси для сарафана у вигляді геометричних фігур (червоного кольору - коло, жовтого кольору - квадрат) на кожну дитину, гра «Збери костюм», аудіокасета з російською народною музикою.

Попередня робота: екскурсія в музей народної старовини ДОУ, знайомство з російськими народними потешками, заучування потішки «Рости коса до пояса».

Хід заняття:

Вихователь: - Хлопці, я бачу по ваших очах, посмішкам, що у вас сьогодні гарний настрій. Хочете, я відгадаю чому? Тому, що ви прийшли в дитячий садок і тут вас зустріли ваші друзі. Вгадала?
Діти: - Так.
Вихователь: - А хто такі друзі? Скільки може бути друзів? А ви дружні хлопці?
-Молодці! Подивіться, що у мене в руках? (вос-ль показує коробку з прорізами, в яких видно картинка)
-Це коробочка. Якась знайома, ви не знаєте, чия це коробочка?
-Правильно, це Дуняшина коробочка, а в ній сховалася казка. Як ви думаєте, що це за казка? (діти розглядають картинку через прорізи)
-Молодці! Це казка «Колосок». Це українська народна казка. А які російські народні казки ви знаєте? Чому казка називається народна?
-Правильно, тому що її придумав народ. Скажіть, а хто нам розповідав з вами казку «Колосок»? Чия це улюблена казка?
-Так, цю казку нам розповідала Дуняша, коли приходила до нас у гості. А як ви думаєте, якщо Дуняшина коробочка тут, то де сама Дуняша? Може нам її покликати? (стукіт у двері, вихователь заносить ляльку Дуняшу)
-Здрастуй Дуняша. Ми дуже раді тебе бачити.
-Хлопці, Дуня теж дуже рада нас бачити. Їй так сподобалося у нас, що вона вирішила прийти до нас сьогодні в гості. Щоб Дуня згадала наші імена, ми пограємо все в гру «Як тебе звуть?» (діти стають в коло, але не тримаються за руки)
-Я, Ольга Павлівна. Я росіянка. (вос-ль бере за руку поруч стоїть дитини. Діти по черзі називають своє ім'я і національність, беруться за руки, останній бере Дуняші, виходить коло)
-У нас у кожного різні імена і вони всі дуже гарні. А ще ми відрізняємося один від одного тим, що ми різної національності, але ми всі разом дружимо. Ми тримаємося за руки і тепло наших рук, передається один одному, гріє нас. А тепер подивіться один на одного, посміхніться. У нашій групі стало тепло, світло і радісно.
-Сідайте на стільчики. Дуняша нам принесла, щось цікаве. Це книжка, може вона з казками? (вос-ль показує книгу «Російський народний костюм»)
-У цій книжці розповідається про Дуняшину одяг (вос-ль показує книгу дітям) У Дуні, так як вона російська, російський народний костюм. Це сорочка, вона широка, по краю рукавів і по коміру прикрашена візерунком. ( показ)
-Повторимо всі разом - це сорочка.
-Це сарафан. (показ) Він прикрашений красивою тасьмою. Повторимо всі разом сарафан.
-На голові у Дуняші - кокошник (показ), він прикрашений красивими намистом. Повторимо - кокошник.
-На ногах - постоли (показ)
(кожен раз вихователь прикріплює на фланелеграф: сорочку, сарафан, кокошник, постоли)
-Все разом це російський народний костюм. А ми з вами зараз одягаємося, так як Дуняша? Ми так не одягаємося. Так одягалися раніше. Люди різних національностей живуть поруч, у кожного народу є свої пісні, вірші, ігри, костюми, казки.
-А яка у Дуняші довга коса. У наших дівчаток теж є коси і коли ми їх розчісуємо, то згадуємо потешку «Рости коса до пояса».
-Дуняша, а ти хочеш послухати потешку?
(дитина читає потешку)
Рости, коса, до пояса не вырони ні волоса.
Рости косынька до п'ят всі волосоньки в ряд.
Рости коса не путайся маму Дуня слухайся.
-Молодець! Ось яку потешку про косу, знають наші діти. Тобі сподобалася? Наші діти дуже хочуть з тобою пограти. А ти хочеш? Тоді ставайте в коло.

Фізкультхвилинка.
Ось який чудовий будинок, є багато сусідів в ньому.
Ось казах, а ось аварка, російська тут і вірменин.
В цьому славному будинку треба жити з усіма дуже дружно.
Нікого не ображати всіх сусідів поважати.
-Хлопці, а Дуняша нам ще, щось принесла, подивимося що це? (вос-ль показує мішечок і дістає звідти справжній сарафан) У Дуняші до нас прохання. Її запросили в гості, але ось біда. Вона попросила пошити їй сарафан, кравчиня його пошила, але захворіла і не встигла його прикрасити. Дуняша дуже просить вас допомогти їй. Допоможемо?
-Ось сарафан, кравчиня встигла пришити тільки білу стрічку, яка називається княжа стрічка, її треба прикрасити. Ось тут в коробочці лежать прикраси. (вос-ль показує дітям круг-червоного кольору, квадрат - жовтого кольору) Зараз ми з вами будемо прикрашати сарафан. (вос-ль одягає штани на дівчинку)
-Я першим прикреплю квадрат, а потім ми прикріпимо коло, яку фігуру далі буде прикріплювати? (квадрат) (діти по черзі прикріплюють коло, квадрат, які кріпляться до білій стрічці на липучки)
-Тепер ми з вами сядемо на стільці і подивимося, які ми молодці, як ми прикрасили сарафан. (вихователь пропонує дівчинці в сарафані: покружись, покажи нам, який сарафан став гарний і пишний). Як ви гадаєте, тепер Дуняша може йти в гості? (вос-ль знімає сарафан з дівчинки і віддає його Дуняше)
-Як ми з вами допомагали Дуняше? Дуня говорить нам «Спасибі» Ми такі молодці! Ми справжні друзі, так дружно допомагали.
-Ви раді, що допомагали Дуні?
-За нашу допомогу Дуня нам принесла подарунок (вос-ль показує дітям коробку) Це гра «Збери костюм Дуняші».
-Ми сьогодні познайомилися з російським народним костюмом. Тому ми зможемо грати в цю гру.
-На цьому наше заняття закінчене. Я вами дуже задоволена, ви молодці!

 

Тема: Богородська іграшка та її майстри. (старша група)

Мета: Закріпити знання про різноманітність народної іграшки; продовжувати ознайомлювати з народними промислами. Дати поняття про богородської іграшки, її види, технології виготовлення. Пробуджувати дітей до пошукової діяльності, до міркування. Формувати інтерес і бажання самим зробити іграшку за типом богородської.

Активізація словника: богородська, каргопольская, стамеска.

Матеріал: богородська іграшка: динамічна - бабуся зі спицями, старий у санях, курочки, зайці рубають капусту, лисиця пере, мужик і ведмідь, ведмедиця з ведмежам, ведмідь - дергунчик.

Іграшки: филимоновский котик, димковський півень, каргопольская - Полкан,
козуб, конверт зі схемою, скринька, ілюстрація богородської іграшки, ілюстрація (послідовність виготовлення богородської іграшки), інструменти (сокиру, ножик, стамески), касета відеофільму «Богородская іграшка»; силует мужика і ведмедя з картону, 2 планки, 2 дроту - на кожну дитину.
Попередня робота: знайомство з дымковской, filimonovskoj, каргопольського іграшками, перегляд касети «Таємниці птаха Сирин», екскурсія в музей іграшки, розглядання ілюстрацій, альбомів «Народна іграшка».

Хід заняття:

- Хлопці, сьогодні до нас на заняття прийшли гості. А ми гостям завжди раді, якими словами ми зустрічаємо гостей?
Діти: - привіт, ласкаво просимо, приємно вас бачити, проходьте будь ласка.
- Як багато хороших і добрих слів ви сказали, а у відповідь отримали багато лагідних посмішок і сяючих очей. «Чим більше людина робить добро, тим більше він його отримує».
(вос-ль з дітьми проходять до столу, на якому лежать конверт з цифрою 1, кошик з цифрою 2 і скриньку з цифрою 3)
- Хлопці, подивіться, що в нас тут таке?
- Правильно, це конверт, скринька і кошик. А на них, подивіться, цифри. А щоб це означало?
- Хлопці, а що ми будемо відкривати в першу чергу?
- Під цифрою 1 у нас конверт, а в ньому схема. (діти стають в коло, але не триматися за руки, ведучий говорить прислів'я стоїть поряд (ліворуч) і бере його за руку, діти говорять прислів'я і беруться за руки, в кінці виходить коло)
- Хлопці, які ви молодці, знаєте багато прислів'їв, всі такі різні, що не повторюються. Молодці!
- Хлопці, подивіться, що у нас вийшло?
- Так, хлопці, це коло, а коло - це символ чого? Це символ - сонце. Сонце - це життя. От нам сьогодні на занятті буде допомагати сонце.
- Давайте, хлопці, подивимося, а що у нас під цифрою два?
-Під цифрою 2, у нас скриньку. Давайте з вами сядемо на стільчики і подивимося, що у нас в скриньці. (діти сідають)
- Хлопці, подивіться, що це за іграшки, як вони називаються?
(вос-ль відкриває скриньку і виставляє на стіл іграшки)
- Правильно, це димковський півень, подивіться, як він гарно розписаний, а це каргопольская іграшка - Полкан, а це филимоновская іграшка - котик.
Подивіться, филимоновская іграшка відрізняється тим, що вона витягнута.
- Молодці, а подумайте, про що нам можуть розповісти ці іграшки?
Діти: - про назву місцевості: про майстра, про його характер: про матеріал, з якого вони зроблені.
- Так, хлопці, кожна іграшка може розповісти нам багато цікавого, подарувати радість, як дітям, так і дорослим, потішити їх. Багатьох поетів народні іграшки надихнули на написання віршів. Наші діти вивчили вірші, але про тих народних іграшках, яких зараз у нас немає.
(діти читаю вірші)

Димковський індик.

Ось індик ошатний, весь такий він ладний.
У великого індика розписані всі боки.
Всіх нарядом здивував, крила важливо розпустив.
Подивіться, пишний хвіст, у нього зовсім не простий-
Точно сонячний квітка, а високий гребінець
Червоною краскою горя, як корона царя.
Індик барвисто красивий, він напыщен, горделив.
Зверхньо дивиться навколо птах важлива - індик.

Мої іграшки. Ст. Василенко.

Зі старовинної казкою схожі, з'явилися переді мною.
Їх роги на ялину схожі, їх колір жовтий, блакитний.
Темно-червоний і зелений. Стрункий козлик і олень.
Забавляти мене готові, бути зі мною цілий день.
На столі моєму охоче відшукали куточок.
За моєю роботою стежать, щоб я втомитися не міг.
І роги у них великі. Очей не можна від них відвести.
Дивно живі - не попросять лише поїсти.

- Молодці. Дуже гарні вірші. Адже дійсно ці народні іграшки схожі з казкою. (вос-ль дістає сверсток, розкриває, показує дітям ілюстрації Богородської іграшки)
- Хлопці, подивіться на ілюстрації незнайома нам іграшка, а називається вона Богородская.
(розповідь вихователя)
Поблизу старовинного підмосковного міста Сергієва Посада, на високій горі серед лісів і полів, розкинулося село Богородское. За народним переказом давним-давно в селі жила родина. Задумала мати потішити малих діточок. Вона вирізала з чурбачка (показ) фігурку і назвала її «Аука». Діти пораділи, пограли і закинули «ауку» за грубку. Раз чоловік став збиратися на ярмарок та й каже: " Візьму-ка я «ауку» на базар і покажу її торгашам. «Ауку» купили і замовили ще. З тих пір і з'явилася різьблення іграшки в Богородському і стала називатися Богородская іграшка.
Ріжуть цю іграшку не з будь-якого дерева, а тільки з липи, вільхи та осики, бо ця деревина легко обробляється і дозволяє відтворювати дрібні деталі. Деревина висихає протягом трьох років, щоб не було тріщин. І тільки потім приступають до роботи. Інструменти у майстра нехитрі.
(показ інструментів: сокиру, ножик, набір стамесок)
- Хлопці, подивіться, а на цій ілюстрації етап виготовлення іграшки.
(показ ілюстрації)
Майстер спочатку бере цурку, дивиться на неї уважно, наче прикидає щось. Потім робить сокирою карб, далі обробляє стамескою, а потім гострим ножем описує шкірку, відкриває очі, рот і, нарешті, майстер дає назву своїй іграшці. За допомогою іграшок розповідають казки. Богородська іграшка за тематикою сама різна - це фігурки тварин і людей, які зайняті повсякденними справами: пиляють дрова, кують метал, п'ють чай.

Фізкультхвилинка.

Я прошу піднятися вас - це раз, повернулася голова - це два.
Руки вниз, вперед дивись - це три, з силою їх до плечей притиснути - це п'ять.
А тепер тихенько сісти - це шість.

- Ой, хлопці, ми з вами так захопилися, що забули про козуб. А яка цифра написана тут?
- Так, це цифра 3. Хлопці три дуже часто зустрічається в казці - 3 сина, 3 дівиці, 3 завдання 3 бажання, 3 ведмедя.
- А козуб наше чарівне. У ньому живе казка. Я знаю дуже багато казок, сьогодні я вам казку не хочу розповісти, а показати казку про богородської іграшці, а ви мені будете допомагати.
(вихователь дістає по одній з кошика іграшки і розповідає казку, пропонуючи дітям по ходу розповіді здійснювати рухи іграшками).

Казка.
Жили - були дід «Із-за лісу, з-за гір їде дідусь Єгор сам на конячці» (показ іграшки: дід їде на конячці) і бабка «Тінь-тінь-потетень в городі-то тин в хаті піч топиться бабуся поспішати». Бабуся поралася по дому, в'язала шкарпетки.(показ іграшки: бабуся в'яже шкарпетки) І були у бабусі курочки. «На вулиці 3 курки з півнем б'ються, кыш-кыш, ха-ха-ха пошкодуйте півня» (показ іграшки: курочки клюють зерно). Бабуся дуже любила своїх курочок, випускала гуляти їх, годувала, доглядала за ними. Жили дід з бабою поживали, та ось біда, були вони старі і все їм було важко робити, не було у них помічників. Жили вони на узліссі. Дізналися звірі, що дідові з бабою допомога потрібна, вони вирішили їм допомогти. Вирішила баба спекти пирогів з капустою. Прибігли зайці, допомогли капусту порубати. «Травка-муравка зі сну піднялася, пташка-синичка за зерно взялася, зайчика взялися за капусту» (показ іграшки: зайці рубають капусту). Прийшла лисичка-сестричка, допомогла бабці білизну попрати. «Сьогодні цілий день лисичка-сестричка шубу пере, бабці допомагає» (показ іграшки: лисичка пере білизну). Потім прийшли три ведмедя. Михайло Потапич разом з дідом у кузні працював, молотами стукав. «Що за гуркіт, що за стук? Тук-тук, тук-тук. Сірий ведмідь, старий дід чобіт підбирає, справа затіває» (показ іграшки дід з ведмедем молотами стукають). А Настасья Петрівна вирішила синочка-ведмедика в лазні попарити. «Водичка-водичка умий моє личко, щоб очі блищали, щоб щічки червоніли, щоб сміявся роток, щоб кусався зубок» (показ іграшки: ведмедиця миє ведмедика). Так, цілий день звірі були зайняті справами, допомагали діду з бабою. Поки звірі займалися справами, бабця з Настасьєю Петрівною напекли пирогів з капустою. Увечері сіли вони за стіл. «Ай, качи-качи-качи глянь бублики-калачі, з пилу з жару з печі, все румяни гарячі».
Ось і казці кінець, а хто слухав молодець. Ось які працьовиті звірі жили в цьому лісі.

- Хлопці, цікава казка? А як ви думаєте Михайло Потапич, він дуже сильний? А як ви думаєте чому?
( вихователь дістає з козуб іграшку - «ведмідь - дергунчик » і показує, як він займався фізкультурою)
-Давайте покажемо, як ми вміємо робити зарядку.

Сонце глянуло в ліжечко
Раз, два, три, чотири, п'ять.
Ми всі робимо зарядку
Треба нам присісти і встати
Руки витягнути ширше
Раз, два, три, чотири, п'ять
Нахилитися три, чотири
І на місці постояти.
На носок, потім на п'яту
Всі ми робимо зарядку.

-Хлопці, а давайте згадаємо яка іграшка, розповіла і показала нам казку?
- Так, це іграшка називається Богородская. А як ви думаєте, що спільного та чим схожі ці іграшки? - А чим вони відрізняються?
- У більшої частини богородської іграшки є одна приваблива особливість-це іграшки «з рухом». Дотепне пристосування призводить іграшку в рух, оживляє її, робить більш цікавим.
- Згадаймо, як називаються ці іграшки?

- Подивіться. Ці речі нині в гості до нас прийшли.
Щоб повідати нам секрети стародавньої, дивовижної краси.
Щоб ввести нас у світ Росії, у світ добра.
Щоб сказати, що є в Росії чудо-люди майстра.

- Російські майстри вміли працювати і в свою роботу вони вкладали все своє вміння, всю душу, тому вироби вийшли такими красивими. Про наполегливу працю народ склав прислів'я та приказки.
- Які прислів'я та приказки про працю ви знаєте?
(діти говорять прислів'я та приказки про працю)
- А зараз, діти, ми з вами подивимося, як працюють справжні майстри.
(діти дивляться касету, на якій записана робота майстрів)
- Чи сподобалась вам робота майстрів?
- А пригадайте, яку іграшку робили майстри? А хочете самі перетворитися у майстрів і зробити свою іграшку, давайте пройдемо і сядемо за столи.
(діти сідають за столи, на яких лежать вирізані з картону силуети ведмедя і мужика, вихователь пояснює і показує, як зробити іграшку, прикріплюючи до планки з допомогою дроту силуети).
- Молодці. З вас вийшли гарні майстри. (діти показують, як у них рухаються іграшки)
- Але от, наше заняття підійшло до кінця. З якою новою іграшкою ми з вами сьогодні не тільки познайомилися, але й самі її зробили.
- Що вам найбільше сподобалося?
- Хлопці, сьогодні ввечері, коли ви прийдете додому, ви розкажіть мамі з татом, чим ми займалися і покажіть свої іграшки.

Тема: Ярмарок «Росіяни чудеса». (старша група)

Програмне зміст:
Продовжувати знайомити дітей з творінням рук народних - народною іграшкою, показати її різноманітність через матеріал, розпис, характер; підвести до розуміння того, що будь-яка іграшка - відображення часу, пам'ять про людину.
Дати уявлення про те, що в різних куточках нашої великої батьківщини живуть і трудяться майстри народної іграшки.
Виховувати інтерес, любов, дбайливе ставлення до виробів майстрів народної творчості; формувати потребу і бажання робити свої іграшки.

Матеріал:
А) зоровий ряд
-карта Росії;
-матрьошка;
-димковская іграшка;
-свистулька: филимоновская, городоцька, жбаниковская;
-каргопольская іграшка;
-кольорові силуети народної іграшки для карти;
-фотографія П. С. Тимофєєвої - майстра жбаниковской іграшки;
-касета «Таємниці птиці Сірін»;
-телевізор;
-магнітофон;
-козуб;
-ілюстрації народних іграшок (дымковской, филомоновской, каргопольського);
-альбом « Жбаниковская свистулька»;
-карусель.
Б) літературний ряд
- вірші «Велика Росія наша...»;
-вірші: «Димковський індик»
«Ох, ти, свисти, пересвисты...»
-прислів'я про працю.
-загадки про матрьошці, дымковской іграшці.

Попередня робота:
Проведення серій занять по знайомству з конкретної народною іграшкою, розглядання ілюстрацій, книг; заучування віршів, прислів'їв про працю.

Хід заняття:

- Сьогодні у нас гості, а гостям ми завжди раді. Привітайтеся (діти вітаються). Доброго гостю господар радий.
- Хлопці, як називається країна, в якій ми живемо?
- Як ви думаєте, що це таке? (звертаю увагу на стіні висить карта Росії з силуетами різних іграшок).
- Так, це карта нашої Батьківщини.
Велика наша Росія
І талановитий наше місто.
Про Русі рідний, майстрів-умільців
На весь світ поголоска йде.
- Про які майстрів-умільців на весь світ йде поголос? (відповіді дітей).
- Про людей, які вміють робити своїми руками речі, що викликають захоплення, радість, бажання милуватися ними.
- Російські майстри вміли працювати і в свою роботу вони вкладали все своє вміння, всю душу, тому й вироби виходили у них яскравими, красивими. З виробами різних майстрів, які проживають на території нашої країни, можна познайомитися по-різному:
-розглядати книги, альбоми;
-подивитися по телевізору передачу «Живе дерево ремесел», « Секрети старих майстрів»;
-якщо вдасться, то поїхати в місто або село, де живуть і працюють майстри;
-побувати на ярмарку, де можна побачити самий різний товар, познайомитися і поговорити з майстром.
Навіть наша карта допоможе дізнатися, де які майстри живуть і що вони роблять.
Ярмарок. Хто з вас знає, що це таке? (відповіді дітей).
Ярмарок - це місце, де можна і купити, і продати товар. Майстри з різних куточків землі везуть свої вироби на ярмарок. Ходить народ по рядах, а товару так багато - очі розбігаються. Здавна руський народ славився на весь світ вмілими руками, не даремно про їх вироби говорять «росіяни чудеса».
-От би нам побувати на ярмарку російські чудес.
(Звучить фонограма)
-Ей, народ чесної, та щасливий!
На нашу ярмарок повертай!
-Що душа не побажає,
Всі на ярмарку знайде!
Всяк подарунки обирає,
Без покупки не піде!
(чується музика, сміх).
-Здається, нас запрошують на ярмарок. На ярмарку чується сміх, музика, жарти - примовки, загадки. Я коли там бувала, їх теж чула, одну запам'ятала, так вам принесла, отгадаете - відгадка буде ваша:
Мишку зустріли подружки
І поховалися один в одного,
А яка залишилася,
Більше всіх перелякалася.
- Що це за подружки? (відповіді дітей). Чому ви так вирішили? (беру в руки матрьошку, показую дітям).
- Правильно, це матрьошка. Ви з нею знайомі. Чим особлива ця іграшка? З чого вона зроблена? Хто її робить? Згадайте, з якою матрьошки майстер починає свою роботу?
- Відгадали Загадку, про матрьошку розповіли - тепер вона ваша (кладемо в кошик).
- Щоб стати справжнім майстром треба багато працювати. Праця людини, його майстерність російський народ прославив у прислів'ях, деякі ви знаєте.
Ставайте в коло, передаючи матрьошку, один одному, будемо говорити прислів'я про працю (діти встають у коло, матрьошка в руках педагога, який перший говорить прислів'я).
- У працьовитого в руках справу вогнем горить.
- Справа майстра боїться.
-Хочеш їсти калачі, не сиди на печі.
-Справі час, потісі годину.
-Праця людину годує, а лінь псує.
-Без труда нема плода.
-Терпіння і труд все перетруть.
-Без праці добра не буде.
-Запевай, а роботу знай.
-Очі бояться, а руки роблять.
-Від ліні-хвороби, від праці - здоров'я.
-Добра робота майстра хвалить.
-Без труда нема плода і рибку зі ставка.
-Не те дороге, що червоно золота,
А то дорого, що доброго майстра.
- Молодці! Багато прислів'їв назвали, і матрьошка виявилась доброю помічницею. Де ж роблять таку чудову Семеновскую матрьошку? Підійдемо до карти і подивимося: постарайтеся знайти на карті силует матрьошки. (діти знаходять).
- Недалеко від міста Нижній Новгород розташований невелике містечко Семеново, тут і роблять семеновскую матрьошку.
(діти кріплять на карту кольоровий силует матрьошки).
- Настала пора йти на ярмарок і подивитися, які чудеса завезені. Що ж тут продають?
Дізнатися допоможе загадка:
Іграшки не прості,
А чарівно розписні.
Білосніжні, як берізки,
Простий, здавалося б візерунок,
Але відвести не в силах погляд.
(відповіді дітей)
- Молодці! Відгадали, це дійсно димковская іграшка.
-З чого зроблені всі ці іграшки?
-Чому вони називаються дымковскими?
-Чим їх покривають?
-Назвіть елементи візерунка (коло, точки, кільця, смужки, хвиляста лінія).
-Коли дивитеся на ці іграшки, що відчуваєте?
-Що можна сказати про майстра, який зробив такі іграшки? (відповіді дітей). Сама іграшка говорить про майстра, «Добра робота майстра хвалить».
-Хлопці, а ви хотіли б купити дымковскую іграшку? Але вони продаються не за гроші, а за жарти, примовки, вірші.

Дитина читає «Димковський індик»
Ось індик ошатний, весь такий він ладний,
У великого індика розписані всі боки.
Всіх нарядом здивував, крила важливо розпустив,
Подивіться, пишний хвіст у нього зовсім не простий,
Точно сонячний квітка, а високий гребінець
Червоною краскою горя, як корона царя.
Індик казково красивий, він напыщен, горделив.
Дивиться з висока навколо птах важлива - індик.

- Чудово! Купівлю нашу покладемо в кошик, а на карті пошукаємо ось такий силует дымковской іграшки і дізнаємося, де її роблять.
Звучить фонограма: звучання свистульок, спочатку тихо, потім голосніше, потім знову тихо.
-Що це таке? Як ви думаєте? Підійдемо до наступного столу і подивимося, чим тут порадують нас майстри. Може бути, хтось із вас уже здогадався?
-Ой, та тут свистульки різні. У кожної своє назва. Давайте їх уважно розглянемо.
-Краса, та й годі! Як називається ця свистулька? (показую филимоновскую).
-Чому вона так називається? - З чого зроблена?
-В селі Филимоново робили з глини посуд та іграшки, але не всякі, а саме свистульки. Які іграшки ви тут бачите? ( котик, панночка, пташка ...)
- Іграшки яскраві, ошатні. Якими елементами візерунка майстер розписує іграшки? (коло, трикутник, смужки, ялинка, паростки).
-Що означає коло?
-Що означає трикутник?
-Що означає росток, ялинка?
-Візерунок на іграшці нагадує про зв'язок людини і природи.
Де ж знаходиться це село Филимоново, в якій живуть майстри-умільці?
(по силуету filimonovskoj іграшки знаходимо на карті і прикріплюємо кольоровий силует).
-Тут у нас ще є свищики. Рассаживайтесь зручніше, розглянемо їх. Ось ці свистульки називаються городоцькими (показую городоцькі свистульки), їх зробили майстри в дивовижному містечку Городець, що на Волзі (даю дітям іграшки в руки).
-Цікаво, чи є на карті силует городоцької свистульки, треба пошукати.
( шукають і прикріплюють кольоровий силует).
-А ось які цікаві свистульки: і великі і маленькі (показую жбаниковскую). Називаються вони жбаниковская свистулька (даю дітям подивитися). Їх зробила чудова майстриня Параска Степанова Тимофєєва (показ фотографії). Парасковія Степанова почала самостійно ліпити свистульки з 10 років. В її родині цим ремеслом займалися дід, батько; своє вміння Парасковія Степанова передала своїм дітям; синам, дочки, онуки.
- Свистульки ці дуже легко дізнатися: на кожній Парасковія Степанова ставить свої ініціали, тобто початкові літери прізвище, ім'я, по батькові (показ).
Улюблена іграшка - олень.
Як ви вважаєте, на карті треба відзначити те місце, де роблять жбаниковскую свистульку? Який силует ось підходить до цієї жбаниковской свистульці?
(показ, відзначаємо на карті).
-Купуємо свистульки? Але вони будуть наші лише тоді, коли ми пограємо в гру «Диригент». Кожному з вас я дам свистунець, свистіти в неї будете тоді, коли я, як диригент, помахом рукою, але перед цим прочитаємо вірш.

Дитина читає вірш:
Ох, ти, свисти-пересвисты, тут свистульки голосисті.
Надуває щоки Дуня, та так дуне хохотунья-
Свище глиняна пташка, відповідає їй синичка,
Соловейко і шпак. Ось так бабусин палац!

-Молодці! Чудово вийшло, у кожній свистульки своє звучання.
-З чого зроблені всі ці свистульки?
-Так. З глини, це крихкий матеріал, з ними треба поводитись обережно і тоді вони довго будуть радувати нас, а ми пам'ятати про тих людей-майстрів, які цю радість нам доставили. Акуратно складаємо свищики у кошик. Скільки багато цікавого ми побачили й придбали. На ярмарок ходили не тільки дорослі, вони брали з собою дітей, купували їм іграшки, каталися на гойдалках-каруселях. На нашому ярмарку теж є карусель. Сідайте на карусель. (діти встають близько жердини з стрічками і беруть по одній стрічці в руку, йдуть по колу під народну музику)
-Ледве, ледве, ледве, ледве закрутилися каруселі,
А потім, потім, потім все бігом, бігом, бігом.
Тихіше, тихіше, тихіше, тихіше карусель зупиніть.
-Підходимо до останнього столу з товаром.
-Яку іграшку тут бачимо? Як ви думаєте, з чого вони зроблені?
-Подивіться уважно, що в них такого особливого: птах Сірін - птах щастя з людським обличчям; загадковий і цікавий персонаж в каргопольського іграшці - хто? Розглянемо його? (діти сідають)
-Це Полкан - величезний, добрий богатир, захисник людей від зла. На кого схожий Полкан?
-Полкан - фантастична істота: полуконь, напівлюдина, груди у нього міцна, особа з великою бородою, тулуб, як у коня, ноги міцні.
-Що зображено на грудях у Полкана? У Каргополе майстри ліпили не тільки іграшки, але і свистульки (показ)
-Знайдемо на карті р. Каргополя і прикріпимо, кольоровий силует Полкана, і відразу зрозуміло, де яку іграшку роблять.
-Хлопці, на ярмарку не тільки можна купити товар, але і подивитися, як працює майстер. Хочете? (перегляд відеосюжету «Таємниці птаха Сирин» - робота майстра Дмитра Васильовича Шевельова)
-У родині Дмитра Васильовича Шевельова, як і в сім'ї Параски Степанівни Тимофєєвої, майстерність передавалась з покоління в покоління: від батьків - дітям, від бабусь і дідусів - онукам. І поки ми будемо пам'ятати про це, берегти те, що нам дісталося, майстерність народу буде жити й радувати нас.
-Багато цікавого побачили ми на ярмарку «Росіяни чудеса». Вам сподобалося? Про що ви розповісте вдома? (даю оцінку діяльності дітей).
-Ми не тільки побачили вироби майстрів, але і з'ясували, де вони живуть. Які народні іграшки були привезені на ярмарок? (за кольоровим силуетам на карті уточнюємо назви іграшок)
-Майстрів на Русі дуже багато, сьогодні дізналися тільки про деякі, але попереду у нас ще багато цікавих подорожей і зустрічей. В пам'ять про ярмарку дарую вам альбом «Жбаниковская іграшка». До побачення!

 

Тема: Святкове колесо. (підготовча група)

Мета: Продовжити знайомити дітей з великим святом християнства - Великдень. Уточнити знання дітей про свято Великдень, ідеї, головного сенсу цього свята. Закріпити традиції, звичаї, пов'язані зі святом. Дати уявлення про символ свята - яйці, його розпису. Формувати інтерес до історії свого народу. Виховувати повагу до традицій свого народу. Виховувати бажання знати більше і краще, берегти все це. Показувати спільні корені деяких обрядів у різних народів; у росіян і татар. Вчити дітей робити скриньки для яйця своїми руками.
Матеріал; плакат «Великдень»; листівки, присвячені свята Пасха; розписні яйця (листівки, ілюстрації), дерев'яні яйця «хохлома», «Городець»; дзвіночки, Валдайського дзвін.
Для роботи; заготовки шкатулок, наклейки на кожну дитину.

Хід заняття;

- Хлопці, скажіть, а який у нас пору року?
- А який зараз місяць?
Послухайте загадку;
Люто річка реве і розламує лід.
У свій будиночок шпак повернувся,
А в лісі ведмідь прокинувся.
В небі жайворонка трель
Хто ж до нас прийшов?
(Квітень)
-А що ми можемо сказати про Квітень?
-Хто нам прочитає вірш про Весну?

Вірш.
Ви, дерева, прокидайтеся,
Розправляйтеся, посміхайтеся.
І тягніться у височінь.
Нирки ніжні, розкрийтеся
І в захваті удостойтесь
Зустріти весну милу.
-Молодець! (діти сідають на стільчики)
-Хлопці, слово «Апрелий» - візантійське. Априлис означає «відкривати», «розквітати».
-Скажіть, а що у нас відбувається з природою в квітні?
-Так, у квітні розкриваються бруньки, розцвітають квіти. Зацвітає верба (показ верби). Назва квітня відповідає природним ознаками. Хто нам прочитає вірш про вербу?
Вірш.
Верба, верба, наша пальма
Ти на вигляд зовсім проста.
Але тобою ми зустрічаємо
До нас прийдешнього Христа.
Тому і ми віддаємо
Щороку весною знову
Білої верби нашу ніжність
Нашу ласку і любов.
-Молодець! А ще Квітень - це місяць перших первоцвітів, він прикрашає землю першими квітами. А які у нас перші квіти?
- Правильно, проліски.
- Чим покривається земля в квітні? - Травою. - У квітні ліс дзвенить від пташиних хорів. Бджоли починають працювати.
-Давайте ми з вами послухаємо спів птахів (прослуховування записи пташиних голосів).
Народ склав багато прислів'їв та приказок про Квітень - місяць. Давайте пригадаємо, які ми знаємо.
-Мокрий квітень - хороша рілля.
-Не ламай печі - ще квітень на дворі.
-Квітень з водою - травень з травою.
-Квітневі струмки землю пробуджують.
-Квітень батюшка - в поле кличе.
-Квітнева турбота - носить з печі.
-Квітень ледачого не любить, а моторного голубит.
-Молодці. А я, чула, як про Квітень кажуть; «Ах перше квітня - день загального веселощів.»
Кожен рік перше квітня відзначають веселими жартами, іграми, гуляннями.
- А, що ми з вами завжди відзначаємо весело і радісно.
-Так, свято, а хто скаже « Що таке свято?»
-Свято - це день торжества, це пусте день, вихідний.
-Які свята ви знаєте? (діти перераховують свята).
-Свята можна розділити на групи;
1) Особисті або сімейні. Як ви думаєте, які це свята? Які свята до цій групі ставляться?
-До цих свят можна віднести; день народження, весілля, Новий рік.....
2) Свята бувають професійними. Як ви думаєте, чому так називаються? Які сюди відносяться свята? ( День міліції, вчителя, водія....)
3) Ще свята бувають календарними (9 травня, 8 березня...)
- Ось скільки багато свят ми з вами відзначаємо. - А яке свято ми відзначаємо у даний момент?
-Це свято Великдень.

Великдень.
У день воскресіння світ радіє колом,
Світить радість скрізь і стукає у кожну оселю
Своє серце Христа ти скоріше відкрий
Щоб пізнати красу радість святої Пасхи.

Великдень - це головне християнське свято, весняний, триватиме він тиждень. Вважалася Пасха завжди « святом свят» і завжди відзначалася весело і урочисто. Велике місце в Великодня займає обрядова їжа. - Скажіть, а що ми готуємо на Великдень?
Головна їжа на великдень - це паска (показ), фарбовані яйця (показ), і ще й сиру роблять великдень (показ), роблять її допомогою форми (показ пасечницы). Головним знаком свята було пофарбоване яйце. Його їдять першим. Яйця і паски носять в церкву і там їх освітлюють. Раніше був звичай при зустрічі цілують один одного і говорити; «Христос Воскрес». Та й сьогодні так деякі роблять.
На Великдень влаштовують перші весняні гуляння з іграми, хороводами. Улюблена весняна гра «Пальники» - гра ця присвячувалася весняного сонця. Її розігрували рано вранці між вогнищами на високих пагорбах. Також влаштовували різні ігри з яйцями (катання яєць з гірки - чиє покотитися далі, той виграє, і він забирає яйце собі). Ще робили гірку, розкладали під нею різні іграшки. Кожен міг скачати з гірки своє яйце, і якщо воно зачіпало яку - небудь іграшку, її отримували в подарунок. Перемагав той, хто не впустив яйце. Мета цих ігор в тому, що наші предки розглядали яйце, як начало всіх начал, як символ відродження оновлення. Зміст цих ігор - пробудження землі для нового життя і нового врожаю.
- А як ви думаєте, ми з вами зараз можемо влаштовувати такі ігри, змагання?
- За звичаєм люди ходили по хатах і славили.
А зараз у нас діти теж приходять рано вранці і кажуть; «Христос Воскрес» і дають їм яйця, печиво, паски, пироги.
Святкові яйця на Великдень були справжніми; курячими, качиними, голубиними, гусячими. Також яйця робили з дерева, кістки, каменю, скла, срібла, порцеляни, золота. Їх розписували, розфарбовували, наносили різні зображення (храми, ікони, розпис в травах птахи, звірі, люди) - ( показ листівок у формі яйця). Іноді яйця прикрашали бісером, коштовностей, камінням. Робили різні написи; «ХВ - Христос Воскрес», «Дарую яйце того, кого люблю», « Бери їж і думай про мене». Також яйця робили з шоколаду, цукру і продавали їх на базарі. А ми з вами зараз фарбуємо яйця? Розфарбовуємо? А з шоколаду зараз яйця продають?

(вихователь читає вірш)
Добре на дзвіниці подзвонити в дзвони
Щоб свято було раздольней
Щоб заспівати душа могла, ніби ангельський спів,
Цей дивний передзвін.
Світлим гімном Неділі залунало з усіх боків.
( вмикаємо запис дзвонів)
- Весь Світлий тиждень ллється по всій Світлої Русі радісний великодній дзвін; не молкнет з ранку до ночі ні одна дзвіниця - кожна немов намагається передзвонити іншу. Розноситися по Светлорусскому простору; ллється спів; чують його і чисте поле, і пробуждающийся ліс від зимового сну і тільки що втратила крижані окови річка.
Одні співаки змінювалися іншими. Всім хотілося хоч один раз так зателефонувати в ці Світлі дні. За звичаєм у ці дні кожен міг забратися на дзвіницю і подзвонити у дзвони. Дзвін стояв веселий, радісний, він скликав всіх людей на Великодню службу (показ дзвонів).
- А хочете теж подзвонити в дзвони і влаштувати дзвін? (дітям даються 3-4 дзвіночка і вона починають передзвін)
Ось так проводять свято Великдень у православних християн.
Хлопці, а у татар є такий обряд, але у нього немає назви. Жителів села попереджали заздалегідь про такий день, щоб господині встигли пофарбувати яйця. Фарбували їх у відварі цибульного лушпиння, і вони були коричневого кольору, а зелені яйця виходили, коли їх відварювали у відварі березового листя. Мами заздалегідь для своїх дітей пошили червоні мішечки для збору яєць. Рано-вранці діти починали обхід будинків. Заходячи в будинок, дитина говорив, Хай легкою буде моя нога, нехай буде багато курей і курчат. Так діти бігали з будинку в будинок.
-Як ви думаєте, ці свята схожі? Що у них спільного?
-Знаєте, я дуже люблю зустрічати гостей, люблю, коли до мене приходять в гості.
-А ви любите зустрічати гостей?

Пограємо в гру « Прислів'я по колу».

Прислів'я про гостинність.
-Частування від душі - солодше меду.
-Що є в печі - на столі мечі.
-Хоч не багатий - а гостю радий.
-Гість у дім - бог у дім.
-Гість у дім - господаря радість.
-Зустрічай не з лестощами, а з честю.
-Вмій в гості кликати, умій і зустрічати.
-Доброго гостя - особлива честь.
-Не червона хата кутами, а красна пирогами.
-Нежданий гість краще жданов двох.

-Хлопці, так як у нас йде великодній тиждень, я вам приготувала подарунок (вихователь роздає дітям великодні яйця).

-А що ми можемо з ними зробити? (з'їсти, пограти, обмінятися, подарувати, поставить як прикраса)
.-Я хочу вам показати, зараз у нас у продажу дуже багато різних сувенірів (показ).
-У мене тут підставки для яєць, скриньки, в які можна покласти яйця і подарувати).
-Давайте ми з вами зробимо ось такі скриньки (діти сідають і починають складати з заготовок скриньки).
Потім вихователь пропонує дітям прикрасити шкатулки наклейками.
-Молодці!
Вихователь запитує в кінці заняття:
- Що ви запам'ятали?
- Що дізналися про це свято?
-За що б Ви себе похвалили?

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове