Конспекти занять з дітьми.
«Дикі тварини взимку»
Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом у старшій групі.
Автор: Борисова Лариса В'ячеславівна, вихователь логопедичної групи, Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок N65 «Машенька".
Мета заняття:
1. закріплення словника, пов'язаного з зимівлею диких звірів, закріплення вміння описувати тварин (зовнішній ві д, звички), встановлювати причинно-наслідкові зв'язки та робити висновки; виховувати любов до тварин, чітко й виразно вимовляти всі звуки в слові;
2. закріплювати вміння: вживати в мовленні прийменники: за, під, через, біля, в; складати речення з доповненнями в Р. п., тощо; з союзом «бо»; придумувати пропозиції зі словами протилежними за значенням з певними порівняннями, з дієсловами, вживаючи різні приставки;
3. робота над оповіданням «Як ведмідь сам себе налякав» Н. Н. Сладкова;
4. прослуховування грамзапису «Ведмідь у лісі» Л. Квітка
Матеріал: іграшки-звірята, іграшкова кімната, телевізор.
Хід заняття:
I. Організаційний момент.
II. Логопед, звертаючись до дітей, уточнює, яких звірів і тварин, що живуть у лісі, вони знають (лисиця, заєць, білка тощо), як їх можна назвати, об'єднавши одним словом (дикі тварини), пояснює, чому вони живуть у лісах, самі собі знаходять корм, пристосовуються до умов життя;
III. Логопед загадує загадки про тварин, а діти відгадують:
Хвіст пухнастий,
Хутро золотисте,
В лісі живе,
В селі курей краде.
Хто це? (лисиця)
Після відгадування загадки, логопед з'ясовує як діти здогадалися, що це лисиця (тому що у неї пухнастий хвіст, хутро золотистий)
IV. Гра «Хто з ким прийшов?» (використовуйте іграшки)
Логопед: Хлопці! У лисиці сьогодні день народження. Вона запросила друзів. З ким живе лисиця? (лисиця живе з лисенятами) В гості до лисиці прийшли:
Заєць з зайченям (зайчатами)
Їжак з ежонком (ежатами)
Ведмідь з ведмежам (ведмежатами)
Білка з білченям (бельчатами)
Вовк з вовченям (вовченятами)
- До кого прийшли звірі в гості? (до лисиці з лисенятами) Що лисиця приготувала гостям?
Білку - горіхи, гриби, шишки
Ведмедика - мед, ягоди
Вовку - рибку
Зайцю - моркву, капусту, кору дерев
Їжаку - яблука, гриби
- Куди поставила частування лисиця? (на стіл) Де варто частування? (на столі)
Логопед: Щоб тваринам було весело, лисиця включила «телевізор». З «телевізора» діти побачили демонстровані логопедом картинки, що зображують зиму, зайців на снігу, білочку з бельчатами.
Потім відповіли на питання:
1. Як ви здогадалися, що на картинці намальовано зима?
2. Що можна сказати про сніг? Який він?
3. Де лежить сніг?
4. Кого побачили на лісовій галявині звірята?
5. Який цей заєць за величиною? (великий)
6. А цей? Як можна ще назвати цього зайця? (зайченя, зайчик, зайченя, зайченя, зайчик)
7. Який зайченя? З чим його можна порівняти? (білий і пухнастий, наче вата, як снігова грудка, як пушок, як м'ячик стрибає)
Погуляв зайченя по вулиці, поскакав і прискакав веселий до мами. Настрій у нього гарний. Як можна сказати про нього? Який зайченя? (задоволений, добрий, пухнастий, радісний, жвавий). А другий заєць? (великий)
Заяц прибіг додому невеселий - чому? (його образили). Скажіть про цього зайчика, який він? (сумний, сумний, ображений). Посидів, посидів заєць, взяв лижі і втік кататися.
Кого побачили на наступній картинки діти? (білочку). Що робить білочка? (білочка катається на гойдалці). А кого вони побачили в будиночку? (білку з білченям).
Мама білка не пустила гуляти бельчонка, але він утік, а мама знайшла його по сліду.
Як можна сказати по-іншому? Слід білки? (беличий слід). Дупло білки? (біляче дупло)
У висновку діти складають речення за демонстрації дій з прийменниками: під, біля, через, з-під, ст. (їжак спить під листочком. Ведмідь живе в барлозі)
V. Фізкультхвилинка
Зайчик біленький сидить
Він вухами ворушить,
Ось так, ось так,
Він вухами ворушить.
Зайчику холодно стояти,
Треба зайчика поскакати
Скік - скок, скік - скок
Треба зайчика поскакати.
VI. Читання оповідання М. Сладкова «Як ведмідь сам себе налякав» з поясненням сенсу слів і словосполучення: хруснула гілка, дав драла, помчав. Потім діти виконують завдання:
· Відібрати картинки, відповідні за змістом до розповіді, розставити в такому порядку, в якому розгортаються дії розповіді;
· Переказати розповідь за опорним картинок.
Завершується заняття, прослуховуємо грамзапису Л. Книтка «Ведмідь у лісі», відповідями на питання: про яких звірів ми сьогодні говорили? Як їх можна назвати разом? (дикі тварини)